„Az én feladatom biztosítani, hogy a néző valóban szívén viselje a filmet. Amikor például elveszítünk egy karaktert, amikor valaki nyer vagy veszít, illetve ha valaki eltűnik... nekem folyamatosan jelen kell lennem, és közvetítenem mindazt, amit a szív érez. Ez az elsődleges szerepem” – vallotta munkájáról a tragikus körülmények között, hatvanegy évesen elhunyt James Horner. A kritikusoknak és a filmzenebarátoknak időről időre céltáblája volt ugyan, ám mindez eltörpül tehetsége, rátermettsége mellett, ami nemcsak díjainak és egyéb szakmai elismeréseinek számát tekintve vitathatatlan, hanem azért is, mert szerzeményeivel képes volt megérinteni a nézőt, s ezzel nagy mértékben járult hozzá a filmzenevilág szélesebb körben történő ismertségéhez.

Horner ahelyett, hogy édesapja közbenjárására rögvest a nagyobb volumenű alkotások körében találta volna magát, a nehezebb utat járta: lassan lépdelt előre a ranglétrán. Eleinte diákfilmek, illetve az American Film Institute égisze alatt készült alkotások (The Drought, Fantasies, Gist and Evans, Landscapes, Just for a Laugh, The Watcher) révén kóstolhatott bele ebbe a világba, és bár a The Watcher még a mozipremiert is megélte, a következő szintet az akkori B kategóriás tévés és nagyjátékfilmes produkciók meghatározó alakjával, a rendező-producer Roger Cormannel való együttműködése jelentette. „Nagyon érdekes volt vele dolgozni. Rogert – remélem, nem kerülök bajba emiatt – nem érdekelték a zeneszerzők. Nem igazán értett a score-okhoz és ahhoz, hogy mi is érhető el általuk. A szükséges rossznak tartotta, így amikor csak tehette, meglévő anyagokkal dolgozott. De nem sokat találkoztam vele, mert ő mindig bent volt a cégnél, én meg a filmjein dolgoztam, csak a premiereken futottunk össze. Soha nem jött el a felvételekre vagy a zene helyeinek meghatározásával kapcsolatos megbeszélésre. Ám biztosította nekem a lehetőséget a nagy áttöréshez, amiért mindig az adósa maradok” – emlékezett vissza a szerző. A páros a hetvenes évek folyamán dolgozott a Cápa ihlette mozik sorába tartozó Up from the Depthsen, valamint a chicagói alvilági életre épülő The Lady in Reden is (utóbbi sikertelenségén Cormanék úgy kívántak változtatni, hogy Guns, Sin and Bathtub Gin címmel újból közönség elé vitték, de taktikájuk nem vált be). Miután Horner befutott, számos kiadó vállalta be korai műveinek piacra dobását, a hetvenes években végzett munkáiról azonban továbbra is csak az adott filmek megtekintésével kaphatunk képet.

1981-ben olyan trióval rukkolt elő, melyek tovább gyarapították megkereséseit. Ezek A farkas, az Oliver Stone rendezte A kéz, valamint a Wes Craven-féle Halálos barát voltak, aztán jött a mára kultikussá vált Star Trek II: Khan haragja, a 48 óra, a Gorkij park és a Támadás a Krull bolygó ellen. Ugyanakkor a tévés felkéréseknek sem fordított teljesen hátat, ezért az Angel Dusted, az A Few Days in Weasel Creek, a Rascals and Robbers: The Secret Adventures of Tom Sawyer and Huck Finn, az Elizabeth Taylor főszereplésével készült Between Friends, a Surviving, a Zongorát Mrs. Ciminónak, valamint egy-egy epizód erejéig az Amazing Stories és a Mesék a kriptából szériák is megtalálhatók filmográfiájában. „A tévés projektek sokkal érzékenyebbek, a parányi költségvetés különféle problémákat okoz. Úgy kell kis létszámú zenekarral dolgozni, hogy az végül nagynak tűnjön. Az egyik példa erre a Zongorát Mrs. Ciminónak, amely egy szerelmi dráma Bette Davisszel és Keenan Wynn-nel, s ahol kevés zenésszel dolgoztam: vonósokkal, zongoristával, klarinétossal és szaxofonossal. Ám volt olyan projektem is, ahol mindössze két gitárt, egy hárfát és egy harmonikát használtam. A score megközelítése szempontjából a két műfaj egyezik, csak itt sokkal kevesebb idő jut a felvételekre, s mindössze két és fél hét a komponálásra, szemben az öttel vagy hattal” – taglalta a különbségeket.
Horner kortársainak legígéretesebbikeként méltán került nagyobb megbízások közelébe, lehetőségeit pedig kitűnő muzsikákkal hálálta meg. Mozik vonatkozásában a már említett Star Trek II: Khan haragja jelentette az igazi áttörést, ám ehhez nemcsak zenét szállított, hanem egy pillanatig fel is tűnik az Enterprise legénységének tagjaként – ez volt az egyetlen olyan alkalom, amikor Horner kamera elé állt. Miközben szépen lassan bedolgozta magát Hollywood fősodrába, két olyan direktorral hozta össze a sors, akikben nemcsak az volt a közös, hogy hosszú távú, gyümölcsöző munkakapcsolatot alakítottak ki vele, hanem az is, hogy ezt többéves szünet tarkította. Az egyik Ron Howard volt, akivel az 1985-ös Selyemgubó apropójából találkoztak, a másik pedig Cameron, akivel meglehetősen viharos körülmények között hozta tető alá A bolygó neve: Halált. „James zenéje a legjobb, amit egy film kívánhat magának. Ha kell, nevetésre ösztönöz, ha kell, sírásra, ha kell, izgulunk a hősökért” – nyilatkozta Howard, aki a Selyemgubót követően a Willow, az Apollo–13, a Váltságdíj, A Grincs, az Egy csodálatos elme és Az eltűntek kapcsán fordult hozzá. Ehhez képest Cameronnal lényegesen kevesebb alkotást jegyez, ám vele mindhárom alkalommal az Oscar-gálán találta magát: míg A bolygó neve: Halállal és az Avatarral a jelölésig jutott, addig a Titanickal egyszerre győzedelmeskedett a Legjobb filmzene és a Legjobb betétdal kategóriában. A Titanic viszont nemcsak emiatt került a filmzene-történelem nagykönyvébe, hanem mert albuma több mint harmincmillió példányban talált gazdára, s így ez vált a legtöbb példányban eladott instrumentális filmzenei kiadvánnyá. Mindezeken felül a komponista két, élő zenei kísérettel felvértezett filmbemutatója, az Aliens Live és a Titanic Live szintén a Cameronnal kialakult együttműködésének eredménye.

Horner megannyi műfajban alkotott maradandót, legyen szó megtörtént eseményen alapuló produkcióról (Apollo–13, Viharzóna), családi moziról (Egérmese, Casper, Balto, A karate kölyök), akció- és kalandfilmről (Férfias játékok, Zorro álarca), krimiről (A Pelikán ügyirat), kalandfilmről (Farkastotem), drámáról (Légcsavar, A csíkos pizsamás fiú) vagy épp képregény-adaptációról (A csodálatos Pókember). Míg a nyolcvanas években előszeretettel kísérletezgetett, a kilencvenes évektől kezdve műveinek többségét nagyzenekarra írta, s gyakran keresték fel átfogó, epikus muzsikát igénylő produkciókkal (A rettenthetetlen, Szenvedélyek viharában, Deep Impact, Viharzóna, Ellenség a kapuknál, A bátrak igazsága, A kétszáz éves ember). Ezekkel lett népszerű a moziközönség körében, s bármilyen jellegű filmhez kérték fel, amikor csak tehette, egy-két pátoszosabb témát mindegyikbe beleszőtt. Ismertségét növelte, hogy a kifejezetten az adott produkciót szolgáló dalok készítésébe is belefolyt: míg korábbról az Egérmese és az Őslények országa kapcsán találni példát erre, addig a kilencvenes évektől megszaporodtak azon munkái, ahol a dalok kíséretét ő, a szövegeket pedig mások mellett Will Jennings, Barry Mann, Diane Warren és Cynthia Weil készítették. Olyan énekesekkel dolgozott együtt, mint Céline Dion, Leona Lewis, Faith Hill, Steve Winwood, Josh Groban, Charlotte Church, de Jim Carrey-t is dalra fakasztotta A Grincsben.

Cameron és Howard mellett olyan neves direktorok oldalán nyílt alkalma dolgozni, mint Alan J. Pakula (A Pelikán ügyirat, Az ördög maga), Mel Gibson (Az arc nélküli ember, A rettenthetetlen, Apocalypto), Martin Campbell (Zorro-filmek, Határok nélkül), Michael Apted (Gorkij park, Viharszív, Személyes ügy), Phillip Noyce (Tom Clancy-adaptációk), Edward Zwick (Az ötvennegyedik hadtest, A bátrak igazsága, Szenvedélyek viharában) vagy Wolfgang Petersen (Trója, Viharzóna). Sosem működött közre szívesen folytatásoknál, mondván, nem szeret ugyanazon témánál hosszasan időzni, ám a Zorro-filmek, a Selyemgubó, az Egérmese, a 48 óra, a Star Trek és a Clancy-feldolgozások esetében egyaránt kivételt tett, és duplázott. Számos alkalommal kérték fel azután, hogy elődjét menesztették (ilyen volt egyebek mellett A farkas, a Gonosz lélek közeleg, valamint az ebből a szempontból leghíresebbnek számító Trója is), ugyanakkor az is előfordult, hogy neki kellett távoznia. Először a Ha eljönnek a bomberek kapcsán volt alkalma megtapasztalni ezt, de így járt A vadnyugat fiai, Az ügynökség, a Végjáték és a 2013-as Rómeó és Júlia esetében is.

Az 1978-ban színpadra állított, a szerző várakozásait alulmúló Spectral Shimmers című darabot követően Horner teljes egészében a filmzenék felé fordult, s a képsoroktól függetlenül történő komponáláshoz az ezredfordulóig vissza sem tért. A több mint két évtizedes szünetet a Cuyahoga-völgyi üdülő fennállásának huszonötödik évfordulójára készített Forest Passage szakította meg, melyet a Royal Liverpool Philharmonic Orchestra alapításának 175. évfordulója ihlette Pas de Deux – Double Concerto for Violin and Cello követett, 2015-re pedig befejezte a Collage: Concerto for Four Horns and Orchestrát, melynek ősbemutatóját a londoni Royal Festival Hallban tartották. A Pas de Deux és a Collage szerencsére nemcsak a hangversenytermekben csendülhettek fel, hanem CD-n is elérhetővé váltak.

Akik ismerték James Hornert, azok a munkáját szerető, barátságos, kedves emberként jellemezték őt, és bár nem szerette a rivaldafényt, hivatásáról készségesen beszélt. Pályafutása kétségkívül nagy nyomot hagyott a filmiparban, himnikus, akciódús vagy épp játékos darabjai révén pedig mindig közöttünk marad. Halála előtt fejezte be a Mélyütés és A harminchármak zenéit, s úgy tűnt, ezek lesznek az utolsó produkciói, nem sokkal később azonban kiderült, hogy a Mélyütést is rendező Antoine Fuqua A hét mesterlövésze kapcsán őrzött egy titkot, amit maréknyi munkatársán kívül senki sem tudott: felskiccelte témavázlatait. Miután erre fény derült, Fuqua teljes vállszélességgel kitartott amellett, hogy moziját a Simon Franglen által összeállított, Horner-szellemben íródott mű kísérje.
Kulics László
2022.06.26.
2022.06.26.