Az év legjobb filmzenéi, az év meglepetései, a legjobb tételek, a legjobb betétdalok, a legjobb sorozatzenék, a legszínvonalasabb kiadványok, csalódások, és az év legrosszabb zenéi. Hogy melyikünk miképpen vélekedik 2010-ről, az a szerző nevének kiválasztása után letekerve, új ablak megnyílása nélkül elolvasható.
Bíró Zsolt összesítése
Legkedveltebb hallgatnivalók:
1. Hans Zimmer: Eredet Először csak hümmögést váltott ki belőlem, ám a film megnézése után egyre jobban tetszett, és szép lassan felment a maximumra a pontszáma. Brutálisan erős score-ról beszélhetünk, hiszen nagyon kevés az olyan eset, amikor az utólagos meghallgatáskor ennyire pontosan fel lehet idézni az adott jelenetet. Minden hangjegynek helye van, Zimmer pedig bebizonyította, hogy még rejtőzik benne tartalék.
2. Christopher Young: Teremtés

3. John Powell: Így neveld a sárkányodat A szerző nem fél a beskatulyázástól, az animációs mozik területén szeret leginkább mozogni. E vonzódásnak köszönhető egyik legnagyszerűbb zenéje is. A powelli kísérletezésnek itt most érthető módon nem volt helye, de műve így is a kalandfilmek aláfestéseinek legszebb hagyományait hozza, erőteljes és megható. Erre a zenére még azok is felfigyelnek, akiknek más esetben fel sem tűnik, hogy szól valami egy film alatt.
4. Daft Punk: Tron: Örökség

5. Christopher Young: Derült égből szerelem A dobogós Young-műhöz képest jóval lazább, marimbacentrikus romantikus score, ami ismét csak bizonyíték a szerző megbízhatóságára. Nála lehet megfigyelni azt, hogy még a kis tingli-tangli vígjátékokhoz (mint ez is) sem rest maradandót komponálni. És még valami plusz: a CD pörög szépen, rááll az ember füle ezekre a helyes darabokra, aztán eltelik egy óra, és befut a remek felépítésű, éteri vokálos "Fast Toward the Eye (Of Lorelei)", aminél szebbet még sosem írt a szerző, sőt ha minden általam ismert filmzenét felidézek, akkor sem sokat találok, ami ennél gyönyörűbb téma lenne.
6. Howard Shore: Alkonyat: Napfogyatkozás Elég merész dolog volt a hosszú részeken keresztül epekedő bamba szerelmesek történetéhez Shore-t felkérni, mivel már a nyitánnyal valami olyat tett le az asztalra, ami a célcsoport egyes tagjait biztosan sokkolta. Az előző részek muzsikájáért felelős Carter Burwell és Alexandre Desplat puhány fickók a két Daviden, Cronenbergen és Fincheren edződött Shore-hoz képest. Ennek megfelelően lett a score az eddigi legkeményebb, persze csak visszafogottan (ezúttal is a romantikus témák dominálnak), hiszen egy infarktust kapott tinilány már nem hozna bevételt a következő rész bemutatójánál.
7. James Newton Howard: Az utolsó léghajlító Még M. Night Shyamalan (egykori?) rajongójaként sem bírom figyelmen kívül hagyni, hogy a belógó mikrofonokkal ékesített Az esemény, és a legtöbb felnőtt néző számára fogyaszthatatlan bérmunka, Az utolsó léghajlító alapos visszalépést jelentett. Ugyan e két filmnél már Howardnál is megfigyelhetünk hasonlót, az ő esetében viszont ez azt jelenti, hogy a tökéletes helyett "mindössze" kiváló munkát hozott össze. Több meghallgatásra volt szükségem ahhoz, hogy ezt a nehezebb és összetettebb score-t megszeressem, ezt követően viszont értékeit nem tudtam vitatni.
8. Armand Amar: Ao – Az utolsó ősember

9. Deborah Lurie: Kedves John!

10. Atticus Ross: Éli könyve A Trent Reznorral közös, sokak által kedvelt, számomra mégis közömbös Social Network – A közösségi hálóval ellentétben Ross másik 2010-es munkáját kifejezetten megkedveltem. Az év egyik legeredetibb – szimfonikus hangzást elektronikus ütemekkel kombináló – aláfestése hallatán nem nehéz kietlen tájakra képzelni magunkat. A Social Network, mint zene sikeréhez érzésem szerint Reznor elismertsége is sokat hozzátett, nemcsak saját jogán lett népszerű score, ám Ross önállóan, hátszél nélkül is jól vizsgázott. Annak, hogy mégis listám végére került szerzeménye, az az oka, hogy az erős nyitást követően a lemez második felére inkább csak érdekes hangulatképek és kísérletezések jutottak. Mindettől függetlenül egy nagy ígéretként tekintek rá. A CD-t megvásárlók viszont azzal lettek büntetve, hogy az iTunes-féle verzióra több (egyébként átlagos) track mellé még egy pofás remix is került, holott a lemezen is jutott volna még neki hely.
+1 Blake Neely: An Article of Hope

Akik kimaradtak:
Johan Söderqvist: Fenyvespuszta

Pascal Gaigne: Kövéren szép az élet

The Cinematic Orchestra: Les Ailes Pourpres

Kiemelkedő, nem filmzenei albumok:
David Helpling, Jon Jenkins: The Crossing

Lisa Gerrard, Marcello De Francisci: Departum

Yann Tiersen: Dust Lane

Az év legjobb játékzenéi:
Ahogy pörög fel a játékok aláfestéseinek világa, úgy áll lassan össze egy tízes lista ebben a kategóriában is. Tíz ugyan még nem, de – a tavalyi néggyel szemben – ezúttal már hat helyezett összegyűlt.
1. Ramin Djawadi: Medal of Honor

2. Hans Zimmer, Lorne Balfe: Call of Duty – Modern Warfare 2

3. Normand Corbeil: Heavy Rain

4. Petri Alanko: Alan Wake

5. Anthesteria: Phobos 1953

6. Artem Bank: Star Ruler

Az év kiemelkedő trackjei:
Noha az előző évben nem találtam olyan tracket, amely magára vonta volna figyelmemet egy-egy, teljes egészében azért nem kiemelkedő lemezről, 2010-ben szerencsére javult a helyzet. A most következő tizenöt felvétel olyan albumokról való, melyekből hiányoltam valami apró pluszt ahhoz, hogy bekerüljenek a legjobbak közé, ám amellett, hogy még mindegyiket sokszor fogom hallgatni, egy-egy részük jobban megfogott. Ezek következnek most.
1. Gabriel Yared: "Dance in F" (Az utazó)

2. Ramin Djawadi: "Perseus" (A titánok harca) Egy-két éve még nem sok jót néztem ki Djawadiból, de szerencsére megcáfolt, és a Zimmer-klónok sorából lassan kitörni látszik. Az album kiemelkedő pontja a dinamikus "Perseus", ami a fenti Medal of Honor mellett jól foglalja össze azt, hogy miért lehet egyre bizakodóbban tekinteni a szerző jövője elé.
3. Edward Shearmur: "Karen's Lette" (Mother and Child)

4. Bear McCreary: "Apocalypse (Theme from The Plan)" (Csillagközi romboló: A terv / Penge)

5. John Powell: "Hostage" (Kéjjel-nappal) Ami játékosságot feljebb hiányoltam Powelltől, azt most megkaptam. A Mr. & Mrs. Smith vonalán haladó, ám annál erősebb score ezen kiemelkedő pontján a kézzel püfölt ütemet adó flamenco gitár épségére nincs semmi garancia.
6. Hal Lindes: "The Boys Are Back" (Anyátlanok – Életed nagy kalandja felnőtté válni)

7. Johan Söderqvist: "End Title" (Egy jobb világ)

8. Tomandandy: "Tokyo" (A kaptár – Túlvilág)

9. Jon Hopkins: "Monsters Theme" (Monsters) Az elektronikus zenék királyai rendszerint sikerrel szoktak debütálni a nagyvásznon is. Paul Oakenfold és BT után itt egy újabb próbálkozó, aki szintén meg fogja találni a helyét. A szörnytémából adódóan ugyan van kevésbé emelkedett hangulatú track is, de a Helpling-Jenkins duó fent emlegetett albumán is elférő, meditatív "Monsters Theme"-mel remekel Hopkins.
10. Harold Faltermeyer: "Cop Out" (Két kopper)

11. Stephen Trask: "Greg's Jam" (Utódomra ütök)

12. Randy Edelman: "Morning on Boston Common" (Szökőhév)

13. Henry Jackman: "Flying Home" (Ha/ver)

14. Keith Kenniff: "Everywhere" (The Last Survivor)

15. Klaus Badelt: "Last Journey" (Small World)

Az év legviccesebb albuma:
Anamanaguchi: Scott Pilgrim vs. The World: The Game

Az év legjobb betétdala:
Betty Steeles: "Where Are You?" (Malőr Csodaországban)

Az év legjobb trailerzenéje:
Jóhann Jóhannsson: "The Sun's Gone Dim and the Sky's Black"

Az év legfurcsább zenéje:
Jarboe & Kris Force: The Path

Az év legfeleslegesebb kiadása:
Eric Serra: Arthur 3: A világok harca

Az év legrosszabb zenéi:
Mivel Rob Zombie nem állt elő 2010-ben semmilyen filmszörnyeteggel, házi zeneszerzője, Tyler Bates ez évben megúszta, de azért akadt bőven jelölt a kategória helyezettjeire. Pedig nem lettem gonoszabb, mint eddig voltam; 2010-ben egyszerűen komoly tülekedés folyt azért, hogy ki legyen a legrosszabb.
1. Chu Ishikawa: Tetsuo: The Bullet Man

2. Viharsziget

3. Christopher Lennertz: A horda

4. Jonny Greenwood: Norvég erdő

5. Nigel Godrich: Scott Pilgrim a világ ellen

6. Cyrille Aufort: Hibrid

7. E.S. Posthumus: Makara

8. Danny Elfman: Farkasember Speciális esetről van szó, de a lista végére azért még idefér. A hányatott sorsú szörnymozi alatt ugyan egészen elfogadható, helyenként hangulatosan gótikus zene szól, de ami a lemezre került, az már nem ilyen. A lecserélt, majd visszakönyörgött Elfman, valamint az aláfestést toldozgató-foltozgató csapat munkájából nem született túl egészséges dolog. Nagyon zavaró, hogy mennyire Wojciech Kilar Drakula-témájára épül az egész mű (a filmben ritkábban tűnik fel). Bárhol belepörgetek, mindig ez a témamásolat csendül fel, ahol pedig mégsem, ott is csupán jellegtelen csapkodás folyik. Azt viszont meg kell említenem, hogy nem Elfmant okolom a kudarcért.
Gregus Péter összesítése
A filmzenék tekintetében felemás volt a 2010-es év, mivel az első fele lényegesen erősebbnek bizonyult a másodiknál. A 2009-es évértékelőmben még dicsértem a fiatal európai komponistákat, mivel nagyon jó, újszerű muzsikákkal leptek meg, tavalyról viszont aligha tudnék olyan zenét megnevezni, ami tetszett volna ezen zeneszerzők munkái közül. Szintén keserű meglepetés volt az is, hogy a régi zenék megjelentetése terén szorgoskodó kiadók 2010-es teljesítményében inkább csak a mennyiség volt a fontos, a minőség már kevésbé. Nyilvánvaló, hogy egy idő után elfogynak a jó, de még ki nem adott muzsikák, viszont nem érzem, hogy ezt rossz minőségű, és teljesen érdektelen zenék dömpingszerű megjelentetésével lehetne pótolni. Persze akadnak kivételek, és szerencsére több nagyszerű, a közelmúltban íródott score bővített kiadása lett elérhető 2010-ben. Az új zenék terén viszont kedvező irányba mozdultak a dolgok, pár év kissé szürkébb felhozatala után, tavaly több nagyszerű muzsikával is gazdagabbak lettünk. Érzésem szerint az Így neveld a sárkányodat, az Eredet vagy a Tron: Örökség zenéje maximálisan maradandó, évek múltán is értékálló lett. Az utolsó léghajlítóról is elmondható ugyan mindez, azonban James Newton Howard szerencsére az elmúlt tíz évben már több esetben is írt hasonlót, s talán emiatt kissé elhalványodik ennek a score-nak a valódi értéke.
Rossz és közepes muzsika sajnos minden évben akad, nem volt ez másképp tavaly sem. Mivel e kategóriát általában horrormuzsikák töltik meg – megjegyzem, néha kissé igazságtalanul, hiszen a film alatt többnyire működnek – ezért idén inkább arra törekedtem, hogy olyan rossz zenéket nevezzek meg, amik egy filmzenei zsákutcát jeleznek. Persze néhány horrorzene így is megkerülhetetlen volt, így listám részese lett. Érdekes viszont, hogy a legrosszabbak között bérelt hellyel rendelkező Tyler Bates a tavalyi év során takarékra volt kapcsolva, emiatt egyetlen zenével sem jelentkezett.
2010 egyik legnagyobb negatív meglepetése volt számomra, hogy nem tudok megnevezni öt olyan soundtrack albumot, ami érdemes lenne a kiemelésre. Évek óta nem fordult ez elő, de a tavalyi év sajnos nagyon szűkölködött az efféle megjelenésekben, ami pedig volt, azok többsége sem nevezhetők kiemelkedőnek, de még jónak sem. Talán Alan Menkentől az Aranyhaj és a nagy gubanc, illetve a 127 óra albuma említhető meg jóként ebben a témakörben.
Tavaly is voltak nagy hiányzók. Mark Isham ugyan egy zene erejéig megmutatta magát, viszont ebben a formában bár ne tette volna. John Williamsről, Trevor Jonesról, Thomas Newmanről, Marc Shaimanről vagy Patrick Doyle-ról azonban hírt se nagyon hallottunk. Az év munkamániása címet pedig a Hans Zimmertől elpártolt Klaus Badelt kapja, aki székhelyének Európába való áttelepítése után másodvirágzását éli, ennek köszönhetően 2010-ben tizenöt(!) score-t írt, többségében szóra sem érdemes minőségűeket.
2009-ben a drámai és lírai hangulat volt az uralkodó az összesítő listámban szereplő filmzenék körében, tavaly azonban alaposan fordult a kocka, mivel a dinamikus, harsány, vagy éppen játékos score-ok lettek a dominánsak. Ez pedig rendkívül örömteli, hiszen én azt vallom, hogy a látványos jelenetek egy komponista számára jó ihletforrások, ezzel pedig a korábbi évekkel ellentétben 2010-ben élni is tudtak a zeneszerzők.
Az év legjobb filmzenéi:
1. John Powell: Így neveld a sárkányodat Kedvenc komponistám ugyan az elmúlt négy-öt évben már valóban túlzásba vitte a rajzfilmzenéket, ami magában rejtette a megújulás képtelenségének lehetőségét is, de ennek ellenére az Így neveld a sárkányodat score-ja az egyik legjobb munkája lett. Pazar dallamvilág és fantáziadús hangszerhasználat jellemzi ezt a játékos muzsikát, amivel kapcsolatban negatívumot nemigen lehet találni, így számomra ez egy tökéletes filmzene. Megkérdőjelezhetetlenül az év legjobbja.
2. James Newton Howard: Az utolsó léghajlító Sokadik alkalommal bizonyítja már James Newton Howard, hogy ő korunk egyik legtehetségesebb zeneszerzője, és ezt az elmúlt években általában az M. Night Shyamalan filmjei alá írt munkáival erősíti leginkább. Az utolsó léghajlító score-ja a Shyamalan-mozik zenéinek megszokott magas minőségét hozza, méltó társa a Lány a vízben és A falu aláfestésének.
3. Hans Zimmer: Eredet Ez a grandiózus elektro-szimfonikus műremek a szerző elmúlt évtizedben írt egyik legjobb munkája. A klasszikus Hans Zimmer-hangzás keresőinek ugyan csalódniuk kellett, hiszen a szerző gyakorlatilag egy új fejezetet nyitott életművében az Eredet zenéjével. A Da Vinci-kódban és a Batman-filmekben megkezdett új hangzásvilág megkoronázása ez a score, viszont egyben egy nagy kihívás is, hiszen ezt nagyon nehéz lesz überelni.
4. Daft Punk: Tron: Örökség

5. Alexandre Desplat: Harry Potter és a Halál ereklyéi 1. rész Alexandre Desplat kétségkívül napjaink legfelkapottabb zeneszerzője. Az új Harry Potter-film komponistájaként is bizonyítja, hogy egyedi zenei stílusa milyen jól megállja a helyét a legkülönfélébb filmes stílusokban is. Score-ja némileg szakítás az elődei színes szimfonikus kavalkádjával, azonban a teljesen sötét hangulatúvá alakuló Potter-sorozat alá tökéletesen passzol Desplat komor kompozíciója.
6. Christopher Young: Teremtés

7. Howard Shore: Alkonyat: Napfogyatkozás Tavaly Howard Shore bebizonyította, hogy a 2000-es évtizedben, a fantasyzenék terén ő volt az egyeduralkodó. Az Alkonyat-széria harmadik része alá sötét, de ugyanakkor lírai nagyzenekari munkája pár nagyszerű témával megspékelve, a tini vámpíros sorozat eddigi legjobb zenéje lett.
8. James Horner: A karate kölyök

9. Christopher Gordon: Daybreakers – A vámpírok kora Már rögtön az első meghallgatásakor éreztem, hogy ez a zene be fog kerülni a 2010-es év legjobb tíz zenéje közé. Gordon szimfonikus zenekarra és kórusra írt nagyszabású horrorzenéje bizonyítja, hogy ebben a műfajban napjainkban is lehet maradandót alkotni. Az elmúlt évek legjobb horrormuzsikája a Daybreakers – A vámpírok kora score-ja, és ehhez feltehetően kellett az is, hogy a szerző olyasvalaki legyen, akit a kor tucatzenéinek szelleme abszolút hidegen hagy.
10. Ramin Djawadi: A titánok harca A Ramin Djawadival szemben fennálló jelentős előítéletem már az első meghallgatás alkalmával elszállt. A Remote Control zenei világának egy teljességgel vállalható, néhol igen egyedi interpretációja született A titánok harca alá, egy olyan score, mely számomra először mutatta meg azt, hogy Djawadira a jövőben egyre inkább érdemes lesz odafigyelni.
Az év meglepetése:
Clint Mansell: Fekete hattyú

Az év legjobb trackjei:
1. John Powell: "This Is Berk" (Így neveld a sárkányodat) Zseniális, magával ragadó nyitány kórussal, valamint brutális hangerővel szóló nagyzenekarral, egyéni hangzásvilággal, jó és karakteres főtémával. A szerző valaha írt legjobb kompozícióinak egyike a "This Is Berk".
2. James Newton Howard: "Flow Like Water" (Az utolsó léghajlító) Megszokott dolog, hogy James Newton Howard egy Shyamalan-film lezárásához gyönyörű tételt komponál. Nem volt ez máshogy tavaly sem, mivel Az utolsó léghajlító fináléjához is olyan muzsika született, mely ugyanúgy elhozta a katarzist, mint a Lány a vízben vagy a Jelek esetében már korábban megtörtént.
3. Danny Elfman: "Alice's Theme" (Alice Csodaországban) Az egész album engem sajnos nem tudott annyira lenyűgözni, mint amennyire vártam. A főtéma előtt viszont le a kalappal, hiszen időtálló, emlékezetes és ezzel együtt jellegzetes dallam született Alice legújabb filmes kalandjához.
4. Hans Zimmer: "Time" (Eredet) Egy csodálatos album megkoronázása a "Time", mely valóban lúdbőröztető hatással bír. Megkapó zongoradallama és sejtelmesen elcsukló végjátéka a film leghatásosabb pillanatainak is tökéletes aláfestése.
5. Christopher Young: "Humility and Love" (Teremtés)

6. Daft Punk: "Flynn Lives" (Tron: Örökség)

7. Randy Edelman: "Hymn to a Faery King" (Szökőhév)

8. David Arnold: "Into Battle" (Narnia Krónikái 3. – A Hajnalvándor útja) Az egész albumnak talán még érnie kell nálam, és a film ismeretére is szükségem lenne, hogy a helyén kezeljem a David Arnold által jegyzett új Narnia-zenét. Azonban ez a track már önmagában is lélegzetelállító hatással bír. Nagyszabású szimfonikus jellege és kórusai elsöprő erejűek.
9. Gustavo Santaolalla: "Where the Mountains Meet the Sky" (Nanga Parbat)

10. Alexandre Desplat: "The Truth About Ruth" (Szellemíró)

Az év legjobb kiadványai:
Marc Shaiman: Hallgass velem

Miles Goodman: A Riviéra vadorzói

The Reds, Michel Rubini: Az embervadász

Alex North: Spartacus

Danny Elfman: Batman

Az év legjobb játékzenéje:
Jesper Kyd: Assassin's Creed Brotherhood

Az év legrosszabb zenéi:
1. Steve Jablonsky: Rémálom az Elm utcában A legrosszabbak között már-már kötelező jelleggel feltűnő horrorremake-ekhez készült score-ok idei képviselőjét Steve Jablonsky követte el. Zenéje ugyan javarészt nem az engem végtelenül idegesítő ijesztgetős zenekari ricsajból tevődik össze, ehelyett többnyire csendesebb, feszültségkeltő részek dominálnak, de ezeket se lehet túl sokra értékelni, hiszen se egyediségük, se élvezeti értékük nincsen. Ami meg úgy ahogy elviselhető, az pedig nem a szerző javára írható megoldás.
2. Marco Beltrami: Vedd a lelkem

3. Clint Eastwood: Azután Minden tiszteletem Clint Eastwoodé. Hollywood egyik legnagyobb filmes ikonjának tartom, aki rendezőként és színészként rengeteget letett az asztalra. Zeneszerzőként azonban csak nagy ritkán tud értékelhetőt alkotni, ebbe a körbe sorolható például a Millió dolláros bébi vagy az Elcserélt életek score-ja. Viszont az Azután esetében már korántsem volt elég a zeneszerzői tudása, mivel a katasztrófa-jelenetekkel megspékelt lélektani krimi alá gyötrelmesen egyszerű muzsikát írt. Sajnos olyat, mely esetében nemcsak rosszindulatú megjegyzés az, hogy nagy része egyujjas zongora- vagy gitárelőadást takar. Jellegtelen, üres alkotás ez, ami sajnos nem a zeneszerző koncepciója miatt lett ennyire puritán.
4. Christopher Lennertz: A horda

5. Elliot Goldenthal: The Tempest

Egyéb említésre érdemes albumok:
Marcelo Zarvos: Emlékezz rám

Atticus Ross: Éli könyve Az év egyik legkülönlegesebb zenéje a Nine Inch Nails egyik tagjától érkezett. A kopár apokaliptikus tájhoz tökéletesen passzoló gyászos elektronikus muzsika kifogástalanul illeszkedik a film képi világához. A nagyzenekarból, az elektromos gitárból és a néhol egzotikus jelleget is öltő elektronikus hangokból felépülő disszonáns score gyengébb évek alkalmával simán az év legjobb elektronikus filmzenéje címére is pályázhatott volna, csak idén volt egy Eredet és egy Tron: Örökség is.
Harry Gregson-Williams: Shrek a vége, fuss el véle

Harry Gregson-Williams: Perzsia hercege – Az idő homokja Az év másik jó zenéje Harry Gregson-Williamstől, bár eredetiségben ebben az esetben már komoly hiányosságokat lehet felfedezni. Viszont, ha ezt az apróságot (azaz a Remote Control elmúlt öt-hat évi munkásságát) nem vesszük figyelembe, akkor a Perzsia hercege – Az idő homokja alá az év egyik legizgalmasabb muzsikája született meg.
Carter Burwell: A félszemű

Christophe Beck: Villámtolvaj – Percy Jackson és az olimposziak A komponista első igazán nagyobb volumenű filmes munkája volt Percy Jackson első filmes kalandja, éppen ezért ki is tett magáért. A stílusát tekintve leginkább John Williams nyomdokain haladó muzsika élvezetes témacentrikussága és nagyzenekari megoldásai az év egyik legjobb kalandfilmzenéjét eredményezték.
Jan A.P. Kaczmarek: A szabadság választása

Michael Giacchino: Lost: The Last Episodes

Murray Gold: Ki vagy, doki? (5. évad)

Trevor Morris: Tudorok (3. évad)

Rachel Portman: Ne engedj el!

Kulics László összesítése
2010-et úgy kezdtem, hogy a mozipremierek alapján összeírtam, mely filmek zenéire leszek különösen kíváncsi. Volt benne olyan, aminél már tudni lehetett, ki írja a zenét, és volt, aminél még nem. A tervem az volt, hogy az év végi listámmal összevetem, mennyire vált be a várakozás, illetve az, hogy amikben bíztam, mennyire nyerték el tetszésemet. Most, hogy eltelt az év, elővehettem volna a listámat – már ha megtaláltam volna. Arra azért emlékszem, hogy a nagyobb projektek közül miket jegyeztem fel, de a közel harminc címet magában foglaló lista egészére már nem, így ez a fajta visszaemlékezés idénre marad. Ami biztos, hogy az új Narnia-mozi, Az utolsó léghajlító, a Vasember 2., és A titánok harca közös pontok lettek abból a szempontból, hogy mindkét listára felkerültek – persze végül nem mind ugyanabból az aspektusból.
Mindent összevetve 2010 is olyan volt számomra, mint az előtte lévő év: az új zenék kevés igazán kimagasló kompozíciót találtam, ám több olyan régi muzsika került ilyen-olyan formában kiadásra, melynek köszönhetően a mérleg kiegyenlítődik, ergo pont annyi negatívumot tudok felhozni, mint amennyi pozitívumot. Viszont ezúttal némileg átalakítottam az évértékelős kategorizálásomat. Vettem is el, adtam is hozzá, s neveztem is át kategóriákat, illetőleg nem állítottam fel csoportosításokon belüli rangsort, hanem ABC-sorrendbe rendeztem őket. Tettem mindezt annak okán, hogy egy-két kivétellel ugyanúgy vélekedem a muzsikákról, így ugyanannyi pontot adnék rájuk.
Legkedveltebb hallgatnivalók:
1. Brian Tyler: The Expendables – A feláldozhatók

2. Christopher Young: Teremtés

3. David Arnold: Narnia Krónikái 3. – A Hajnalvándor útja Az első Narnia-muzsika nehezen érett be nálam, a második elvérzett, a harmadik meg elsőre megtetszett, holott a rajongók többsége szerint ez a széria eddigi leggyengébb score-ja, s Arnoldtól lényegesen többre számítottak. Mindenki várt már a szerzőtől egy, a régi énjére visszautaló kalandmuzsikát, azonban a manapság a Bond-zenék révén ismert szerző nem egy markáns, dinamikus művel rukkolt elő, hanem egy visszafogottabbal. Én sem ilyenre számítottam, azonban nincs ellenemre a végeredmény.
4. George S. Clinton: Fogtündér Nos igen, kakukktojás a javából, hiszen ez egy abszolút tingli-tangli muzsika, melyről kijelenthetjük, hogy mivel szinte egyetlen fórumon sem nagyon került szóba, említésre sem érdemes kompozícióként kezelhető. Az első hallgatás után még nekem sem jött be annyira, ám egy-két tétel megragadta figyelmemet, és újbóli hallgatásokra ösztönzött, melynek eredményeként végül különösebb hezitálás nélkül került fel a listámra. Mindenképpen érdemes megismerkedni e szerzeménnyel – nem úgy a filmmel...
5. John Debney: Vasember 2. Kíváncsian vártam, hogy Debney mivel rukkol elő ehhez, illetve az új Predator-mozihoz. Míg utóbbinál tiszteletadás volt, addig itt új témák születtek, s csupán a hangszerelés szintjén maradt hű az első mozi aláfestéséhez. A film és a zene is jobban tetszett az első résznél, és örülnék, ha a jövőre mozikba kerülő folytatás is inkább ezt a vonalat követné majd. Debney mellett a Vasember 2. másik plusz pontját Mickey Rourke érdemli, aki ugyanazon külsővel jelenik meg a The Expendables – A feláldozhatókban is.
Többször elővett témák kevésbé hallgatott albumokról:
1. Craig Armstrong: "Money" (Tőzsdecápák – A pénz nem alszik)

2. Danny Elfman: "Alice's Theme" (Alice Csodaországban) Ismerkedésem az Alice Csodaországban albumával először csúfos kudarcba fulladt: néhány tételt követően mindenféle lelkiismeret-furdalás nélkül kapcsoltam ki Elfman muzsikáját – az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem sok Elfman-Burton kollaboráció aláfestését kedvelem. Néhány hónappal később azonban megnéztem a filmet, és utána újból nekiveselkedtem a score-nak, amely jelentős mértékben nőtt a szememben, köszönhetően jelen főtémának, amely először bizony igencsak idegesített...
3. James Newton Howard: "Flow Like Water" (Az utolsó léghajlító) Ez volt az első olyan Shyamalan-film, melyet nem vártam különösebben, és a mai napig halogatom megtekintését. A zenével kapcsolatban azonban nem ez történt, mivel Newton Howard mindegyik muzsikáját kedvelem, melyet a rendező filmjéhez készített. Az utolsó léghajlító lett az első olyan a Shyamalan-Newton Howard kollaborációból, amelyik többszöri hallgatást követően is csalódást okozott számomra. A "Flow Like Water" tétel előtt azonban emelem kalapom: úgy tökéletes, ahogy van.
4. Ramin Djawadi: "The Summit" (Medal of Honor)

Az év kiadványa:
The Danny Elfman & Tim Burton 25th Anniversary Music Box

Az év kiadója:
La-La Land Records A 2002-ben alakult cég évről évre egyre erősebb, ezáltal pedig egyre több meglepetéssel tud előállni. Az idei évben nálam ők az abszolút befutók, mivel három, általam igencsak várt score-t jelentettek meg (a Féktelenül 2.: Teljes gőzzel score-ját, valamint A függetlenség napja és az Alien 4.: Feltámad a Halál complete-eket), emellett pedig számos olyan további csemegével álltak elő, mint Danny Elfman Batman-muzsikáinak, Alan Silvestri Végképp eltörölnijének, valamint John Williams Reszkessetek, betörők!-jének bővített változatai. Csak így tovább!
Több is lehetett volna...
1. Fimucité 2: Closing Night Gala 2008

2. Hans Zimmer: Esőember Több mint húsz évet kellett várni arra, hogy Zimmer első sikermuzsikája kiadásra kerüljön. A feladatot a Perseverance munkatársai vállalták magukra, ám a kiadvány hangminősége majdnem ugyanolyan silány, mint a neten keringő bootlegé. Az információban gazdag kiadványhoz egy olyan lemez párosul, melyhez hasonlóval előállni a mai kor technikai fejlettsége ismeretében nem éppen dicsőítő – persze az megérne egy misét, hogy vajon a szerző mennyire akarta segíteni ezen megjelenést. Mindenesetre reménykedem egy újrakiadásban...
3. Marc Streitenfeld: Robin Hood

Az év vesztesei:
Danny Elfman: Farkasember Kidobjuk, ne dobjuk, kidobjuk, ne dobjuk? Nagyjából úgy bántak Elfman score-jával, mintha valamiféle újrahasznosítható dolog lett volna. Először kidobják, aztán miután a helyére lépő Paul Haslinger teljes mértékben megbukott, az alkotók ismét elővették Elfmant, akinek persze az aktuálisan futó projektje fontosabb volt, mint ez a csiki-csuki játék, így felfogadtak néhány kiegészítő zeneszerzőt, akik nekiálltak toldozni-foltozni az eredeti score-t, hogy illeszkedjen a huszonháromezredjére újravágott filmhez.
Craig Armstrong: A titánok harca Az idei év legjobban várt muzsikái közé tartozott ez a kompozíció, mígnem február magasságában bejelentették, hogy Armstrong nem dolgozik többet A titánok harca remake-en. Az, hogy a félig megkomponált muzsika milyen kifogások eredményeként került a szemetesbe, nem ismeretes, ám állítólag egy témát Ramin Djawadi átvett belőle. A hihetetlen Hulk után ez lett volna az újabb alkalom, hogy a szerző ismét bizonyíthassa sokszínűségét, ami így továbbra is várat magára.
Gabriel Yared: Az utazó

Tihanyi Attila összesítése
2010 legemlékezetesebb pillanatai
Amióta elkötelezett híve lettem a filmzenéknek, ilyen nehéz helyzetben még sosem voltam, mert egy olyan évet kell valamilyen formában összegeznem, ahol minden egyéb, életemet befolyásoló körülményre sokkal nagyobb figyelmet fordítottam. A sivatagi viharok közt fel-felbukkanó oázisokhoz hasonlóan valahányszor felcsendült egy muzsika a lakásban, ezen pillanatok ritkaságában muszáj voltam biztosra menni, így nem a várakozásra és kísérletezésre helyeztem a hangsúlyt – ezáltal apránként el is folyt mellettem a Duna. Számos, nagy várakozásokkal megelőzött mű esetében telt el több hét is a megjelenést követően, mire valamilyen formában eljutott hozzám, s az esetek többségében ha nem volt meg a kellő türelmem az objektív befogadásához, rendszerint az album feléig már el sem jutottam. Azt már szinte le sem merem írni, hogy hány zenéhez tudok filmes élményt is kapcsolni, mert arcpirítóan csekély százalékát láttam a 2010-es felhozatalnak.
Így értelemszerűen adódik, hogy más szempontok szerint válogattam ki azokat az albumokat, amelyek végül évértékelő esszémbe bekerültek. Mivel bődületes mennyiséget csak az utolsó pár hétben pótoltam, a mezőny jelentős részét olyan versenyzők alkotják, amelyeket már korábban, egy próbahallgatást követően azonnal meg is vettem. Nem tudok ettől függetlenül teljesen szubjektív maradni, és egyértelműen az idei év legjobbjaiként fogom számon tartani a végre valahára díjesélyesnek kimondható Így neveld a sárkányodatot John Powelltől, s hasonlóképpen erős, kifejezetten karakteres score-nak gondolom Hans Zimmer Eredetét – még akkor is, ha most már jó ideje úgy vélem, hogy a drámai szerzemények, illetve a fantáziadús horrorzenék kivételével az újdonságok már egyáltalán nem tudnak lekötni.
Ugyanakkor feltűnik egy olyan tendencia is a hollywoodi zeneszerzésben, amely felett viszonylag értetlenül állok – bár a bizonytalan a legjobb kifejezés erre. 10-15 évvel ezelőtt nem volt különösebb nehézség A-listás zeneszerzőket felsorolni, azonban ma komoly gondban lennénk egy ilyen rangsor összeállításakor. Zimmer egyértelműen korunk legnépszerűbb zeneszerzője, nevét több laikus ismeri, mint egy-két generációval ezelőtt John Williamsét vagy Jerry Goldsmith-ét. Talán a klasszikus (értem ez alatt: időtálló) blockbusterek számának csökkenése is tehet róla, de maximum a szakmában eltöltött évek száma alapján tekinthetünk A-listás zeneszerzőként James Hornerre, Alan Silvestrire, Howard Shore-ra vagy James Newton Howardra, de ha őszinte akarok lenni, zenéje iránti elkötelezett rajongásomon túl sem gondolnám, hogy felsorolásom utolsó tagján kívül bárki is képes lesz az elkövetkezendő években újbóli reneszánszát élni. Sajnos az általam még ismert mesterek már elhunytak (köztük nemrégiben John Barry is), és olyan emberekre sem számíthatok, akiknek zenéi igazából a műfajjal való szoros kapcsolatomat előidézték (John Williams, Thomas Newman, Mark Isham). Igazi várakozás részemről már szinte alig előz meg egy új megjelenést, egyedül Newton Howard és Christopher Young művei iránt van még mindig töretlen lelkesedésem, az ő zenei világuk áll legközelebb az ízlésemhez – ehhez képest 2010-ben ők sem ragadtattak el különösebben (noha Young Derült égből szerelem című albuma végül felkerült a polcra, ettől függetlenül nem gondolnám, hogy ki kellene emelnem, mint az év egyik legjobb zenéje).
Mivel egy érezhető generációváltás kellős közepén vagyunk, még egyelőre nehéz egyértelműen megmondani, kik a hosszú évek óta kiemelkedő produkciót nyújtó komponisták. John Powell és Alexandre Desplat mindenképpen az A-listások táborába tartanak, és noha nem feltétlenül okoz nagy meglepetéseket, folyamatosan aktív és minőségi munkákkal rukkol elő Danny Elfman is. Ellenben Harry Gregson-Williams, Marco Beltrami és Brian Tyler valószínűleg már sosem kerülnek vissza pozitív magaslatokba, s emellett sajnos Patrick Doyle és Trevor Jones műveit is évek óta nélkülöznünk kell. Pont ezek miatt érzek egyre erősebb késztetést arra, hogy az ismeretlen zeneszerzőket vegyem inkább górcső alá, és merjek sokkal bátrabban kísérletezni az új érkezőkkel, mert nem kizárt, hogy mostanság kerülnek ki az új Hornerek, Goldsmith-ek, Silvestrik.
Ezek után lássuk, mely albumokra fogok emlékezni 2010-ből:
Az oázisok:
Mychael Danna: Chloe – A kísértés iskolája

Victor Reyes: Élve eltemetve Annyira sosem fogom elkerülni a pályát, hogy a horrorzenékbe ne kóstoljak bele. Sajnos az intelligens aláfestések száma igen csekély, épp ezért rendkívüli meglepetésként szolgált a spanyol zeneszerző muzsikája. Korunk hanyatló lemezkiadási tendenciája folytán ez a mű csak letölthető változatban érhető el egyelőre, de tekintettel nívójára ez talán nem marad így örökké. Műfajában simán betölti a nagyok inaktivitása miatt évek óta tátongó űrt.
Daft Punk: Tron: Örökség

Alexandre Desplat: A király beszéde

A végtelen történetek:
Michael Giacchino: Engedj be!

Danny Elfman: A következő három nap Egy november végi megjelenés, egyszersmind egy remek drámai szerzemény a határozottan megkomolyodott komponistától. Leginkább a Dolores Claiborne második részeként tekintek rá, bár gyomorgörcsöt vagy szívfacsarást idéző megoldásait tekintve visszafogottabb, ezt ellensúlyozva pedig lényegesen modernebb, és lényegesen akciódúsabb felfogású lemez, amely egyébként kötelező vételnek is tekinthető, ha túltesszük magunkat a hetven percet is meghaladó játékidő töménységén. Hasonlóképp a Giacchino-kiadványhoz, itt is bőven elég lett volna egy jól összeválogatott háromnegyed óra, de így sem kizárt, hogy emlékezetes Elfman-zeneként marad meg a jövőben.
A savanyú szőlőszemek:
James Newton Howard: Az utazó

Craig Armstrong: Tőzsdecápák – A pénz nem alszik

Harry Gregson-Williams: Száguldó bomba A szerző David Buckleyval közösen előállított Tolvajok városa score kapcsán többször is majdnem elérzékenyültem, mondván, végre sikerült egy igényes Tony Scott-zenét az asztalra tennie. Majd jött a menetrend szerinti, megállíthatatlan Scott-vonat, s hozzá a százharminckettedik totál jelentéktelen zenei aláfestés, amit abban a pillanatban megbocsájtanék a komponistának, ha a Perzsia hercege – Az idő homokja egy valóban erőtől duzzadó, bombasztikus zenével rendelkezne. De sajnos nem így van, így egyelőre úgy tűnik, őt is elvesztettük, és pillanatnyilag halvány reményét sem látom annak, hogy az elkövetkezendő években újból méltán elismert tagja legyen a hollywoodi filmzeneszerzésnek.
A végre megcsiszolt gyémántok:
Dave Grusin: Aranyoskám (Film Score Monthly)

Alan Silvestri: Ragadozó (Intrada)
