Az év legjobb filmzenéi, az év meglepetései, a legjobb tételek, a legjobb betétdalok, a legjobb sorozatzenék, a legszínvonalasabb kiadványok, csalódások, és az év legrosszabb zenéi. Hogy melyikünk miképpen vélekedik 2008-ról, az a szerző nevének kiválasztása után letekerve, új ablak megnyílása nélkül elolvasható.
Bíró Zsolt összesítése
Az év legjobb filmzenéi:
1. James Horner: Szemvillanás alatt

2. Javier Navarrete: Közös titkunk

3. James Newton Howard: Ellenállók

4. Tyler Bates: Végítélet

5. Brian Tyler: Veszélyes Bangkok

6. Christopher Young: Alvajárók

7. Danny Elfman: Parancsra tettük

8. Mark Kilian: Before the Rains

9. Alexandre Desplat: Benjamin Button különös élete A francia komponista olyan egyedi stílust fejlesztett ki, mely révén sosem lehet kiszámítani, milyen jellegű lesz a következő zenéje, még azonos filmműfajok esetében sem. Ez persze nem mindig pozitív eredményt jelent, ám ennél a csendes albumnál például azt érzem, hogy helyezése a film megtekintése után esetleg még javulhat is...
10. Johan Söderqvist: Engedj be!

Akik kimaradtak:
1. Dario Marianelli: Vágy és vezeklés Mivel a Vágy és vezeklést 2007-ben mutatták be, de a zenét a hozzánk 2008-ban érkező filmmel együtt ismertem és szerettem meg igazán, akkori listámból méltatlanul kimaradt, holott Dario Marianelli remekének a 2007-es év legkiválóbb zenéi közt lett volna a helye. Valahol a legelején.
2. Hans Zimmer, James Newton Howard: A sötét lovag

Az év meglepetései:
1. Ramin Djawadi: Szex telefonhívásra

2. John Ottman: Valkűr

3. Tuomas Kantelinen: Mongol Egy számomra eddig idegen (és meglehetősen dühös) zenei kultúrával ismertetett meg a szerző, különlegesnél különlegesebb hangszerek bevetésével. Ha nem törné meg az albumot számos, a lemezre misztikus oknál fogva felkerült bosszantó testhang (úgymint hörgés, röhögés és üvöltözés), illetve a tételek jobban egybeállnának, mindez egy igazán emlékezetes produkcióként lenne fogyasztható. Így viszont a CD egyhuzamban történő végighallgatása nem kevés bosszúságot hagy maga után, emiatt nem fért be például a legjobb albumok közé sem.
4. Mark Snow: X-akták: Hinni akarok

5. Wolfram de Marco: Loft

6. Theodore Shapiro: Trópusi vihar

Az év legjobb trackjei:
1. Theodore Shapiro: "Marley & Me" (Marley meg én)

2. Edward Shearmur: "End Title" (A 109. utas)

3. Mark Shaiman: "Homecomings" (A bakancslista) A szomorkás album akár még a legjobbak közt is helyet kaphatott volna, ha nem lenne ilyen rövid a tényleges score, és játékideje nem a szerző korábbi darabjaival bővülne – részben olyanokkal, amelyek teljesen kilógnak a képből. Ez a track viszont feledhetetlen.
4. James Newton Howard: "Be with You" (Az esemény) Már a főtéma is figyelemreméltó, a score legkiemelkedőbb pontja mégis a film szerelmi témájának is nevezhető tétel.
5. A. R. Rahman: "Mausam & Escape" (Gettómilliomos)

6. John Powell: "The Moon and the Superhero" (Hancock) A rajzfilmekbe lassan belefulladó komponista mindig a megbízható minőséget hozza, de amikor végre elszabadul a kutyáktól, elefántoktól, pandáktól, akkor az efféle könnyen megszerethető, fülbemászó szerzeményeket is csuklóból megalkotja.
7. Ramin Djawadi: "Driving with the Top Down" (A Vasember)

8. James Horner: "Boys Playing Airplanes" (A csíkos pizsamás fiú)

9. Michael Giacchino: "Let Us Drink Milk" (Speed Racer – Totál turbó)

10. Adrian Johnston: "Always Summer" (Utolsó látogatás)

Az év legjobb betétdalai:
1. Lisa Miskovsky: "Still Alive" (Mirror's Edge)

2. UNKLE, Mark Snow: "X Files" (X-akták: Hinni akarok)

3. Peter Gabriel, Thomas Newman: "Down to Earth" (WALL-E)

4. The Crystal Method: "The Name of the Game" (Trópusi vihar)

5. Danny Elfman: "The Little Things" (Wanted) Jobban belegondolva, egy hasonló jellegű dalokból összeállított válogatásalbumon nem is biztos, hogy kiemelkedne, azonban igazi kuriózumként pluszpontokat szerez azzal, hogy előadója maga a komponista. A dal megadja a film alaphangulatát, ami ennyire hangsúlyosan egyre ritkábban fordul elő.
Az év különlegességei:
1. The American Dollar: A Memory Stream

2. Biomusique: The 10,000 Steps

Az év csalódása:
Angelo Badalamenti: A szerelem határai

Az év legrosszabb filmzenéi:
1. Elia Cmiral: A tüske Az idei év legrosszabb albuma egy bő félórás zörejhalmaz, ami ha elvétve "feszült neszbe" vált át, akkor biztosak lehetünk abban, hogy másodperceken belül valami felcsattanás fog következni – melyet persze már a feszült nesz előtt is hallottunk. Ha filmzenerajongó ismerősünk hallgathatónak nevezné, onnantól inkább ne fordítsunk neki hátat.
2. Tomandandy: Hívatlanok

3. Joseph LoDuca: A hírnök

Gregus Péter összesítése
Az év legjobb zenéi:
Bár minden évben felmerül a téma, hogy egyre gyengébb a filmzenei felhozatal, jómagam is csatlakozni szoktam az ezt a témát boncolgatók táborába, tehát nagy vonalakban egyet is értek ezzel a megállapítással, azonban idén, bár korszakalkotó, nagyon emlékezetes aláfestés nem született, de véleményem szerint korántsem volt gyenge a kínálat. Tanulságként szolgált számomra, hogy sok zene újrahallgatva, kicsit nagyobb odafigyeléssel már egyáltalán nem volt olyan erőtlen vagy érdektelen, mint első hallgatásra. De az ellenkezője is előfordult, így került le a listámról például az Ellenállók, mely elsőre nekem is tetszett, de aztán rájöttem, hogy bizony ebben a stílusban már hallottam a szerzőtől meg mástól is jobbat. Nálam 2008 legjobbjai közé így azok kerültek, melyeket a legtöbbet hallgattam, melyeket évek múltán is előveszek, melyeknél úgy éreztem, hogy előreviszik a műfajt.
1. Danny Elfman: Parancsra tettük

2. John Powell: Horton Elsőre szinte semmi újdonság, csak a szokásos, a szerző korábbi munkáiból ismerős magas szintű animációsfilm-zene, aztán a sokadszori hallgatásra már előjön a rengeteg új kis apróság. Az óriási hangszerarzenál, a különleges hangszerek, az érdekes módon megszólaló kórus találkozása Powell zenei kreativitásával az év legvidámabb zenéjét szülte.
3. Murray Gold: Ki vagy, doki? – 4. évad

4. Randy Edelman: A Múmia – A Sárkánycsászár sírja Bár a szerző a rá jellemző hangzásvilágot most sem mellőzte, azonban ez engem a múltban sem zavart. A múmiává avanzsált Sárkánycsászár randalírozása alá kitalált három-négy jelentősebb témát úgy variálta Edelman, hogy abból az év legjobb kalandzenéje lett, és bár nem tökéletes mű, s hivatkozási alap sem lesz a jövőben, én azonban nagy kedvvel fogom elővenni évek múltán is.
5. Alexandre Desplat: Benjamin Button különös élete Az év legdrámaibb zenéje, melynek magas színvonalát már nem is dicsérem, mivel a szerzőtől ezt mostanában már megszoktuk. David Fincher igazán egyedi filmjéhez új komponistát választott, aki meghálálta a bizalmat, és komoly kritikai elismeréseket kivívó zenét komponált. A Benjamin Button életét megörökítő aláfestés Desplat filmdrámákhoz írt munkáinak legjobbika.
6. Hans Zimmer, John Powell: Kung Fu Panda A "mestere" kisegítésére érkező John Powell pont annyit tett hozzá a duci harci maci kalandjának zenéjéhez, hogy az az év egyik legjobbja lett. Ugyanakkor azok a részletek, melyeket vélhetően a német komponista írt sem lesajnálandók, pláne azért, mert az utóbbi időben az animációs filmekhez írt munkái közül magasan ez lett a legkiemelkedőbb.
7. George Fenton: Bolondok aranya A szerző tőle szokatlan kompozícióval rukkolt elő, ehhez a történetét tekintve elég egyszerű kalandfilmhez. A romkomokhoz és bugyuta vígjátékokhoz feledhető, CD-n meg sem jelenő aláfestések után Fenton gondolt egyet és egy változatos, jó témákkal variáló, a karibi hangulatot és a hollywoodi kalandfilmek zenéjének stílusát ötvöző vidám, de komolyan veendő aláfestést írt.
8. Armand Amar: A lány és a farkasok

9. Patrick Doyle: Igor

10/a. Brian Tyler: Veszélyes Bangkok

10/b. John Powell: Hancock Bár a komponista iránti elfogultságom kétségtelen, azonban úgy érzem, a Hancock zenéjének nagyobb része jól sikerült, egyedi darab, így jogosan kerülhet be a tavalyi év legjobbjai közé. A szuperhősfilmek, a filmparódiák és a drámai zenék jegyeit ötvöző aláfestése a különböző stílusok ellenére is egységes munka. Főleg a fináléban elhangzó tételek miatt lett kedvencem ez a korong.
Legjobb trackek:
1. Danny Elfman: "Dogs" (Parancsra tettük)

2. Bryan Tyler: "Assassin" (Veszélyes Bangkok)

3. John Powell: "Mountain Chase" (Horton) Sok-sok tételt ki tudtam volna választani a Horton aláfestéséből, erre azért esett a választásom, mert a filmben is különösen szépen szólt. A szerző kreativitása itt teljesedett ki a legjobban, a kórus, a dübörgő óriási dobok, a fúvósok és a végén érkező csőharangok az év egyik legjobb tételét eredményezték.
4. Alexandre Desplat: "Sunrise on Pontchartrain" (Benjamin Button különös élete) Kicsit tartottam tőle, hogy egyik kedvencem idén nem mutat fel semmit értékelhetőt, de hát ehhez a filmhez nem lehetett gyenge zenét írni. Stílusát nem meghazudtolva, de mégis eddigi munkáitól jóval populárisabb kompozíciót készített David Fincher filmjéhez. Ez a tétel visszafogott csendességével, harmóniájával megnyugtat, ellazít, minden hangjegy a helyén van. Egyszóval: gyönyörű.
5. Murray Gold: "The Doctor's Theme Series 4" (Ki vagy, doki? – 4. évad)

6. A.R. Rahman: "Mausam & Escape" (Gettómilliomos)

7. Hans Zimmer, James Newton Howard: "Harvey Two-Face" (A sötét lovag)

8. George Fenton: "The Stand Off (Fool's Gold Theme)" (Bolondok aranya) A remekül sikerült kalandzene legjobb tétele alaposan megdolgoztatja a zenekart, dinamikus hangorkánt varázsolva a trackben. Elgondolkodtató, hogy aki ilyet tud, az miért nem alkalmazza gyakrabban.
9. Angelo Milli: "Requiem" (Hét élet)

10. Andrew Lockington: "Main Titles" (Szikraváros) Az elején nem sokat mutató nyitótételt a szinte semmiből előtörő karakteres főtéma teszi emlékezetessé. Az első track dinamikus dübörgése és gótikus hangulata, na meg remek rezes-dallamai ráadásul további jól sikerült tételekben folytatódnak.
Az év legjobb soundtrackjei:
1. Gettómilliomos

2. Spíler

3. Minden azzal kezdődött

4. Váltság-Nobel-díj

5. Trópusi vihar

Az év csalódásai:
Az alább felsorolt albumok nem rosszak, csak szerzőjük korábbi munkái miatt nagy elvárásaim voltak az adott zenékkel kapcsolatban, ezen elvárásoknak megfelelni azonban nem tudtak. A listán azok szerepelnek, melyek a leginkább távol állnak attól, ami az én prekoncepciómban szerepelt.
1. Michael Giacchino: Speed Racer – Totál turbó

2. Alberto Iglesias: Che – Az argentin

3. James Newton Howard: Az esemény A film és a CD indulásakor még bíztató kompozíciót hallunk, de később kiderül, hogy Howard alaposan beleszürkült Syhamalan legújabb kreációjába. Számomra nem elfogadható indok, hogy ez a film csak ennyit igényel, és ennél azért többet várnék a kettős következő együttműködésétől.
4. Thomas Newman: A szabadság útjai

5. Marco Beltrami, Buck Sanders: Max Payne – Egyszemélyes háború

Az év legrosszabb zenéi:
Nehéz igazából a legrosszabbak listáját összeállítani, mivel a rossz zenék többségével azért adódnak problémák, mert ahhoz a filmhez, melyhez íródtak, olyan illett. Listám első helyezettje is biztos megállja a helyét a film alatt, külön hallgatni azonban szenvedés. Ugyanez mondható el az Éjféli etetés, a Timber Falls vagy a Hívatlanok című művekről is. Más esetben pedig azért neheztelek egy zenére, mert mellőznek mindenféle kreativitást, laposak, unalmasak, másolatszagúak. Ilyen a Nyolc tanú, a Boncasztal vagy az Amikor megállt a Föld. A listám további helyezettjei pedig azért kerültek fel, mert a szerzők egyszerű megoldásai nagyfokú érdektelenségbe hajló zenét eredményeztek, annullálva ezzel az album jobban sikerült tételeit.
1. Elia Cmiral: A tüske
2. Tomandandy: Hívatlanok

3. Tyler Bates: Amikor megállt a Föld

4. Johannes Kobilke, Robert Williamson: Éjféli etetés

5. Henning Lohner: Timber Falls

6. Atli Örvasson: Nyolc tanú

7. Johannes Kobilke, Robert Williamson: Boncasztal

8. Elia Cmiral: Esély a halálra

9. Hans Zimmer: Madagaszkár 2.

10. Javier Navarrette: Tükrök

Egyéb említésre méltó albumok:
Tavaly is számos olyan zene született, mely bár az általam legjobbnak ítéltek közé nem tudott bekerülni, de bármikor szívesen meghallgatom őket, és csak ajánlani tudom másnak is, hogyha még nem tették volna, akkor a kis ajánló elolvasását követően, ha van rá lehetőségük és kedvük, akkor ismerkedjenek meg ezekkel a zenékkel is – érdemes.
Jeff Rona: Songs of the Sea: The Regatta Suite

Jim Dooley: Halottnak a csók

Danny Elfman: Milk

Rachel Portman: A hercegnő A szerelmet kereső hercegnő megpróbáltatásai alá komponált score a szerző legjobb formáját idézi. Megvan benne mindaz, ami miatt Portman kedvelt zeneszerző lett. A barokkos pompa, a szentimentalitást sem mellőző témák és a meghitt dallamok az érzelmek sokaságát tárják a hallgatók elé.
Jan A. P. Kaczmarek: A látogató

Terence Blanchard: Miracle at St. Anna

Andrew Lockington: Szikraváros A monumentális kezdettel rendelkező és sötét, gótikus hangzást rejtő Szikraváros zenéje lényegesen jobban sikerült és egységesebb, mint a szerző másik tavalyi munkája. Ha Lockington így folytatja, minden bizonnyal gyakran alkalmazott, közkedvelt filmzeneszerző lesz.
Craig Armstrong: A hihetetlen Hulk

Bear McCreary: Eureka

Paul Englishby: Miss Pettigrew nagy napja

Kulics László összesítése
A filmipar 2008-ban is igyekezett mindent megtenni szórakoztatásunk érdekében: az új alkotások éppúgy terítéken voltak, mint a folytatások, az adaptációk, vagy éppen a remake-ek. E széles skálának hála rengeteg zene készült, melyek között mindenki kedvére válogathatott, és bár több jó score is született (értem ezt úgy, hogy a szerzők hozták formájukat, illetve sikerült megfogniuk azt a miliőt, amit az adott produkció megkívánt), mindent összevetve az elmúlt egy-két évhez hasonlóan ezúttal sem tudom erős időszakként elkönyvelni ezt a tizenkét hónapot. Talán ebből is adódik, hogy a fő kategóriának nevezhető "legjobb zenék" listáját jóval nehezebb volt összeállítanom, mint az összes többit – a legkönnyebb dolgom "az év tételei"-vel volt –, s bár számomra ezek a legkiemelkedőbb kompozíciók, ha a néhány évvel korábbi mezőnyben jelentek volna meg, nem biztos, hogy bekerültek volna az évértékelésembe. A minőségi csökkenésnek több oka is van, s ezeken hosszasan el is lehetne elmélkedni, ám én helyette inkább abban reménykedem, hogy ez az ív hamarosan újból fölfelé tart majd.
Hazai szinten érdemes megemlíteni, hogy idén két filmzeneszerzőként is ismert művész látogatott el hozzánk egy-egy koncert erejéig: míg Philip Glass Book of Longing című, nem éppen hétköznapi művét adta elő, addig Michael Nyman egyéb szerzeményei mellett filmzenéiből is adott elő néhányat.
Listám ismertetése előtt fontosnak tartom megjegyezni, hogy összeállításom során elsősorban az idén kiadásra került filmzenealbumokat vettem alapul (így került bele például a Legenda vagyok zenéje is), a gyártási időt csak olyan esetben vettem figyelembe, amikor hivatalos kiadásra nem került sor.
Legjobb zenék:
1. John Debney: The Stoning of Soraya M. John Debney ezúttal is kihúzta nálam a gyufát: elvállalt egy adag jelentéktelen vígjátékot (Az üresfejű, A spanom csaja, A döntő szavazat), kiegészítő zenét írt a harmadik Múmia-filmhez, s ezek mellett ehhez a rivaldafényt igencsak elkerülő produkcióhoz szépen csendben letett az asztalra egy A passió-szintű muzsikát. Bár a szűk költségvetés érezhetően rányomta bélyegét a hangzásra, mégis sikerült elérnie azt, hogy megborzongjak e mű szépségétől. Sajnos azonban a tavalyi Lair című számítógépes játékzenéjéhez hasonlóan ez sem érte meg a kiadást. Remélem, ezen idővel változtatnak majd...
2. James Horner: A csíkos pizsamás fiú

3. Mark Snow: X-akták: Hinni akarok

Az év meglepetései:
1. Craig Armstrong: A hihetetlen Hulk

2. Mark Kilian: Az áruló Az egyelőre még kevésbé ismert szerző jól forgatott tollának köszönhetően kicsit a Közel-Keletre utazhattam. Kilian nem találta fel a spanyolviaszt, és teremtett új irányvonalat, hanem az eddig bevált hangszerelésekre támaszkodva írta meg művét, melybe némi egyéniséget is vitt. Akik még nem csömörlöttek meg az ilyen jellegű aláfestésektől, illetve az ilyenkor előkerülő tradicionális hangszerek hangjától, azoknak minden bizonnyal kellemes kikapcsolódást nyújt majd a score. A komponista várhatóan két drámához (The Least Among You, A lélek másik oldala) is készít idén zenét, melyet az itt hallottak után kíváncsian várok.
3. David Arnold: A Quantum csendje A Bond-zenékkel többnyire az a bajom, hogy túl sokszor szerepel bennük a közkedvelt főtéma, s a huszadik score felé haladva már elveszettnek tűnnek az egyes epizódok altémái. Ez megváltozott a Casino Royallal, s tulajdonképpen folytatódott A Quantum csendjével, amelyről azt hittem, ismét tobzódni fog majd benne a 007-es motívuma, de szerencsémre tévedtem. A Quantum csendje hallgatása során hamar rá lehet jönni arra, milyen filmhez íródott, amit nem direkt módon, hanem különféle utalásokkal (úgy a hangszereléssel, mint a régi bondos altémákkal) ér el Arnold.
Az év tételei:
1. James Newton Howard: "Be With You" (Az esemény) Az újabb, sorrendben hatodik M. Night Shayamalan-James Newton Howard kollaboráció eredménye éppúgy nem győzte meg a szerző műveiért rajongó filmzenebarátokat, ahogyan a film sem a moziközönséget. A "Be With You"-val kapcsolatban azonban a legtöbben egyetértenek abban, hogy mind a jelenet alatt, mind pedig attól elkülönülve tökéletesen helytálló, hatásos szerzemény. Ha az album többi részét nem is, ezt mindenképpen érdemes meghallgatni, mert minden benne van, amiért Howard művei oly nagy népszerűségnek örvendenek.
2. John Ottman: "They'll Remember You" (Valkűr)

3. Mark Snow: "The Surgery" (X-akták: Hinni akarok)

4. James Newton Howard: "I'm Listening" (Legenda vagyok)

5. Brian Tyler: "Aftermath" (John Rambo) Tyler ügyesen és tisztelettudóan állt az új Rambo-filmhez: Jerry Goldsmith témáinak felhasználása mellett egy modernkori akciódömpinget és egy új főhős-motívumot kapunk, amely egyszerre lágy és erőteljes, így rendkívül jól illeszkedik az öregedő, ám még mindig kemény vietnami veterán képéhez, aki akárcsak a nyolcvanas években, most is képes szembeszállni egy egész hadsereggel. Habár olyan maradandót nem alkotott ezzel Tyler, hogy annyi év elteltével is bármikor emlékezetből felidézhető legyen, kiválóan megoldotta a rábízott feladatot, melyre a koronát ez a téma teszi fel.
Legjobb kiadások:
1. John Williams: Indiana Jones: The Soundtracks Collection

2. Christopher Young: A lény Hosszú évek óta vártam már ennek a score-nak a megjelenését, amit végül az Intrada vállalt magára. Az eddig ismert, mintegy háromnegyed órányi játékidővel bíró hivatalos promo néhány tétellel (melyek között szintetizátoros demók is találhatók) kiegészülve vált barátságos áron elérhetővé, limitált példányszámban. Akinek valamilyen úton-módon meglett a promo, és nem eltökélt Young-rajongó, annak nem fontos beszereznie ezt a lemezt, akinek azonban még nincs meg, és kedveli a szerző ilyen jellegű műveit, annak érdemes beruháznia rá, csalódás nemigen érheti.
3. Bill Conti: Észak és Dél / Észak és Dél – 2. könyv

Legrosszabb zenék:
1. Robert Williamson, Johannes Kobilke: Éjféli etetés

2. Elia Cmiral: A tüske Lehet, hogy 2008-ban voltak ennél jóval rosszabb zenék is, azonban olyat, aminek odaítélték a legjobb horrorzene díját, ugyanakkor tökéletesen hallgathatatlan, semmitmondó, csak Cmiral tudott letenni az asztalra. Az pozitívumként könyvelhető el, hogy nem akar az átlagos szerzők közé tartozni, csak azt nem értem, miért nem törekszik az egyediség mellett a megfogható dallamok készítésére is. A cseh származású komponista idén ezen kívül még a Mezsgye kizárólag DVD-n forgalomba került második és harmadik részéhez készített zenét, tehát bőven lett volna ideje egy igényesebb mű megírására.
3. Tuomas Kantelinen: Mongol A Mongol score-ja idei évértékelésem egyik kérdéses pontja, mivel szerkesztőtársaim egy részének nem volt vele különösebb problémája, én mégis szemrebbenés nélkül soroltam ebbe a kategóriába. A film hangulatát visszaadni kívánó üvöltések, nevetések, hörgések, dialógusok mellett találtam egy-két ígéretesnek tűnő tételt, de összességében egyáltalán nem nyerte el tetszésemet Kantelinen munkája. Mivel azonban egy trilógia első részéről van szó, nem zárom ki annak esélyét sem, hogy a további részek aláfestései megragadnak majd.
Az év vesztesei:
Randy Edelman: A Múmia – A Sárkánycsászár sírja Edelman rendező barátjának, Rob Cohennek köszönhetően hosszú idő után végre kapott egy blockbustert, ám a zene hallgatása során számomra teljesen az jött le, hogy nem tudott vele igazán megbirkózni. Még ha az előző részekhez való viszonyítástól is eltekintek, hiányzik belőle a markáns főtéma, s a szerző jellemző stílusjegyei sem jöttek be nekem, mindemellett pedig túl hosszúnak tartottam a játékidőt. Lehet, hogy egy rövidebb változat jobban tetszett volna, de az biztos, hogy teljesen mást vártam ettől a zenétől.
Hans Zimmer, James Newton Howard: A sötét lovag

+1: Patrick Doyle: Igor

Tihanyi Attila összesítése
Csak a szépre
Még csak két hét telt el nagyjából azóta, hogy végleg magunk mögött hagytuk a 2008-as esztendőt, ám ahogy gyűjtögettem össze a különféle megjelenéseket, s próbáltam közülük is a legjobbakat kiválogatni, úgy döbbentem rá arra, hogy tulajdonképpen egyáltalán nem zártunk rossz évet. Ahogy múlik az idő, mind egyre több és több új élménnyel gazdagodom ebben a műfajban, ismereteim bővülnek, és egyre nagyobb rutinnal szelektálom az éppen aktuális műveket és kiadványokat. Éppen ezért sem tudok rossz szájízzel visszagondolni az elmúlt évre, mert – főként az újdonságok esetében – gyakorta már előre sejtem, mi vár rám, és a kellemetlenségek elkerülése végett inkább eleve kihagyok kétes körülmények között megszületett muzsikákat. A kép tisztul, és a magam részéről szinte alig tudtam felidézni igazán rossz zenei pillanatokat; ha mégis, az pont amiatt nem okozott bennem maradandó károsodást, mert közben sorra jöttek ki olyan korongok, melyek egy pillanat alatt feledtették velem a negatív élményeket.
Az mindent elárul általánosságban a jelenlegi filmzenei helyzetről, hogy hány alkalommal jutott eszembe Jerry Goldsmith, Basil Poledouris vagy Elmer Bernstein, mint a közelmúlt legfájóbb távozásai, vagy hogy az új James Bond-film kapcsán ismét előszedett John Barry-klasszikusok hallatán még mindig úgy borsódzik a hátam néha, amelyre a mostani felhozatalban nagyítóval nem tudnék példát találni. Ettől persze még ugyanúgy kiváló zeneszerzőkkel vagyunk körbevéve, mégis, ha arra gondolok, hogy John Williamsnek volt egy új Indiana Jones-kalandja, James Newton Howardnak jutott egy új Shyamalan-produkció, Thomas Newman ismét a Pixar zsenijeinek egy animációs filmjéhez kapott felkérést, az év durranásának számító denevéres akcióhoz pedig egyszerre két A-listás komponista is továbbgondolhatta az első résznél létrehozott ötleteit – őszintén? A magam részéről egyik zene sem ragadott meg annyira, ahogy az egyes zeneszerzők korábbi, hasonló jellegű művei. Így akár mondhatom azt is, hogy 2008 legnagyobb csalódásai számomra főként ezek voltak, még ha el is kell ismernem, hogy már-már irreálisan magas elvárásokat támasztottam (s még velem együtt jó néhányan) ezek felé.
A tavalyi év komponistájának járó képzeletbeli díjamat mindenképpen James Horner kapná meg, noha három művének egyike sem tekinthető blockbusternek - ilyenformán nem is csoda, ha alig hallani róluk. Legutóbbi összesítésemben megemlítettem, hogy a 2007-re szabadságra ment zeneszerző A Spiderwick krónikák című albuma csak 2008 elején érkezik, nálam viszont akkora erővel robbant be, amit már rég hallottam az utóbbi idők álmoskás kísérletezőjétől, emiatt teljesen egyértelműen került be a kötelező vételek közé. Pont azokat a legendás score-jait idézte fel bennem, amelyek miatt a kilencvenes években elkövetett hallgathatatlan vagy túlzottan önismétlő filmzenéinek garmadája felett bátran merek szemet hunyni mind a mai napig: Támadás a Krull bolygó ellen, Willow, A bolygó neve: Halál, a Star Trek-széria második és harmadik része. Hasonlóan a kötelező vételeket gyarapította egy, a Ház a ködben rendezőjének új fesztiválfilmjéhez szerzett műve. A Szemvillanás alattot még 2007-ben mutatták be a Torontói Filmfesztiválon, és néhány további hasonló rendezvény után csak pár moziban merték Amerika-szerte műsorra tűzni, érthető tehát, ha itthon majd legfeljebb csak DVD-n találkozhatunk vele. Csodaszép zongorás drámai műve éppolyan ékessége jelen évtizedben komponált műveinek, mint komplett filmográfiájának, és talán az egyetlen olyan album volt tavalyi vásárlásaim között, melynél semmilyen előzetes hangminta-próbára nem hagyatkoztam. Hasonlóan depresszívre sikerült a második világháborús környezetben játszódó A csíkos pizsamás fiú, melyet sajnos csak letölthető verzióban adtak közre, így értelemszerűen nem kerülhetett fel a polcomra. E három művet azonban bármikor újra szívesen meghallgatom, és egyetlen másik zeneszerzőt sem tudnék mondani, akinek éves szinten három ilyen remek darabja lenne.
A tavalyi évben egyébként egyik, rendszeresen a figyelmem középpontjában lévő művésznek sem sikerült olyan zenét alkotnia, amelyre igazán felkaptam volna a fejem. A Hollywoodtól ismét igazolatlanul távol tartózkodó Alan Silvestri, a Gyűrű-trilógia óta megérdemelt szabadságát töltő Howard Shore, illetve például Trevor Jones szinte teljesen inaktívak voltak. Mark Isham ugyanazon a szinten muzsikált, mint a tavalyi túlhajszolt évében (valószínűleg új házra gyűjt); John Debneyt sajnálatos módon említésre sem lehet méltatni; Marco Beltrami olyan produkciókba tenyerelt már megint, amelyekből egyszer sem bírt nyertesen kijönni; John Powell a maga szintjén, ám attól egy hajszállal sem erősebb minőségben gyártotta le idei megrendeléseit; az általam szinte Powell testvéreként kezelt Harry Gregson-Williams pedig ugyan kellemes meglepetést okozott nekem a Narnia Krónikái második részével, de azért az egy jó akciózenénél semmiképp sem kiemelkedőbb. A 2007 vesztesének kikiáltott Christopher Young két művéből egy pillanatot nem tudnék visszaidézni, míg Danny Elfmantől csak a Wanted és a Hellboy II – Az Aranyhadsereg jutott el hozzám (kellemes, de nem egetrengető darabok). Brian Tyler sajnos kezdi elveszíteni korábbi, kedvelhető stílusát, s helyette a mai klisészerű megoldásoknak próbál megfelelni, ettől viszont számomra értékelhetetlenné válnak a zenéi (leszámítva az év elején érkezett, Goldsmith előtti elegáns tisztelgését, a John Rambot), és ugyanezen sorsra jutottak Hans Zimmer mindenféle tanítványai is (élükön mesterükkel), akik helyett szerencsére egyre több kiváló komponistát ismerek meg ahhoz, hogy ne legyen különösebb hiányérzetem.
Az igazi izgalmakat számomra az egyéb megjelenések jelentették idén, hiszen az Intrada kétheti rendszerességgel dobta fel speciális, limitált kiadványait, de mellette nem lehetett nem odafigyelni a tavaly talán picit haloványabb kínálattal előrukkoló Varése Sarabande Clubra, a La-La Land Records elképesztő energiákat mozgósító csapatára, illetve a Buysoundtrax szintén egyre nagyobb jelentőségű darabjaira. Vagy épp a Film Score Monthly egyik hatalmas megmozdulására, amikor a különféle ritkaság-üzérek által csillagászati árakon gazdát cserélő Az omega ember-album egy kicsivel fapadosabb, azonban korlátlan példányszámú változatával vetettek véget Ron Grainer kiváló muzsikája igencsak tisztességtelen kálváriájának. Nem csupán az állandó tartalékkal rendelkező pénztárcának kellett készenlétben lennie egész évben, de bizonyos napokon muszáj volt alkalmazkodni az amerikai időzónához, mert mire például Alan Silvestri Delta Kommandójának ezer darabra korlátozott megjelenéséről egy napsütötte délelőtt tudomást szereztem, az akkor még csak alig hat órája piacra került album már el is fogyott. Ha úgy veszem, tulajdonképpen hálás is lehetek a mostani zeneszerzői generációnak, mert a nehéz erővel, de havi szinten állandóra beállított költekezési korlátomat nagyon nem befolyásolták az új zenék, így a speciális kiadványok közül számos, azóta már nem kapható lemez boldog tulajdonosa vagyok, és szíves örömest fogadom, ha ugyanezt a tendenciát tartani tudják nekem 2009-re is. Egyre szilárdabb meggyőződésem ugyanis, hogy inkább azokat a zenéket kell megismernem, amelyek épp a mostani, nem minden esetben maradandó produkciók alapjául szolgáltak, és bőven találni még olyan művet a palettán, amely valamilyen okból eddig még nem került hivatalosan piacra.
E viszonylag hosszabbra nyúlt bevezető után én a következő albumok kapcsán fogok (akár jó, akár rossz értelembe véve) emlékezni 2008-ra.
Öt kötelező vétel:
James Horner: A Spiderwick krónikák

William Ross: Cincin lovag

Javier Navarrete: Közös titkunk

James Newton Howard: Ellenállók

Johan Söderqvist: Engedj be!

Öt felesleges vétel:
James Newton Howard: Az esemény Az imént már jeleztem, hogy az én tulajdonomban milyen rövid karriert tudhat magáénak ez a korong. Próbáltam odafigyelni rá, a főtéma még talán rendben is van, ám a további tételekben annyira nem találtam kapaszkodót, hogy a finálé viszonylagos monumentalitása megtapasztalásakor már keserű szájízzel gondoltam arra, hogy ez bizony valószínűleg James Newton Howard első variációja lehetett a Lány a vízben hasonló hangulatú végkifejletéhez. Amikor a végére értem, azonnal tudtam, hogy többet nem leszek rá kíváncsi.
Michael Giacchino: Speed Racer – Totál turbó

Carter Burwell: Alkonyat Amerikában tombol az Alkonyat-láz, azt viszont egyáltalán nem értem, hogy egy vámpíros filmnél kiben merült fel a Coen fivérek állandó komponistájának neve. Idejét nem tudom, mikor hallottam utoljára olyan zenét Burwelltől, ami után elismeréssel nyilatkoztam volna, és az Alkonyat csak ismét megerősítette bennem a tudatot, hogy az én érdeklődési körömön bőven kívül esik a komponista. Dögunalmas kompozícióinak sem barátságos zenei világa, sem elfogadható lendülete nincs, ettől még egy jóérzésű vámpírnak is megalvad a vér a szájában.
Marc Streitenfeld: Hazugságok hálója Közrejátszhat a zeneszerző pozitív megítélésében az, hogy karrierjének eddigi mindhárom szerzeménye Ridley Scott egy-egy filmjéhez készült, és a bormámoros Provence olajbogyóktól hemzsegő hangulatát még sikerült kellemes zenei élménnyel gazdagítania, nekem azonban már az Amerikai gengszter aláfestésével kapcsolatban is voltak fenntartásaim. A Hazugságok hálója kapcsán a német komponista szinte teljes egészében az underscore megvalósítását tartotta szem előtt, ami ugyan sikerült neki, ám ettől még nem kifejezetten rajongásra okot adó hallgatnivaló született, az én esetemben pedig külön tetézi a bajt a közel-keleti zenei motívumok beintegrálásával, mely kölcsönhatást körülbelül az album feléig voltam hajlandó elviselni.
Various Artists: Mamma Mia! A Mamma Mia! hallatán a legtöbb hölgy jóleső érzéssel sóhajt fel, és egyáltalán nem lehet kellemetlen filmes élménynek nevezni Meryl Streep briliáns jutalomjátékát. Az összes dal a mai napig hibátlan, és az ismert férfiszínészek karcos hangjuk ellenére is elbohóckodnak az egész kaland során, de azt egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy a film megtekintése után bárkinek is inkább ehhez a változathoz lenne kedve, mintsem valamely Abba-válogatást bömböltetni. Maximum a Colin Firth-rajongók, de szegények akkor csak nagyjából három dalért ruháznának be erre az albumra.
Öt remek megjelenés:
Jerry Goldsmith: A brazíliai fiúk (1977, 2 CD)

Laurence Rosenthal: Meteor (1979)

John Carpenter, Alan Howarth: A sötétség fejedelme (1987, 2 CD) Az első film, amit Carpentertől láttam, épp ezért értelemszerűen az egyik kedvencem is, filmként és zeneként egyaránt. Az eredeti lemez a Varése gondozásában jelent meg a filmmel egyidőben, és bár nem lett abszolút ritkaság, azért jócskán kellett várni arra, hogy olykor felbukkanjon aukciós portálokon egy-egy példány. A társszerző Howarth saját gondozásában (a Buysoundtrax munkatársainak közreműködésével) most a teljes zenei felvétel napvilágot látott, és bár muzikális értéke jócskán hagy maga után kívánnivalót, a több mint kétórás lemez, amelynek második korongján az eredeti kiadás anyaga is megtalálható, pillanatok alatt képes visszaidézni a film sajátos hangulatát, és egy zavaróan depresszív állapotba juttatni hallgatóját. A belső borító egy átlagos albumhoz hasonlóan hatoldalnyi leírást tartalmaz a filmről, és mindössze két rövid bekezdést Howarth szavaival a score keletkezéséről. Elsősorban a film iránti rajongásom késztetett a megvételére, noha az eredeti változat bőven lefedi a zenei ötleteket (melyek cseppet sem térnek el a többi Carpenter-műtől).
Jonathan Elias: Vámpír sztripperek (1986)

Chuck Cirino: Deathstalker II / Chopping Mall (1987 / 1986)
