Az év legjobb filmzenéi, az év meglepetései, a legjobb tételek, a legjobb betétdalok, a legjobb sorozatzenék, a legszínvonalasabb kiadványok, csalódások, és az év legrosszabb zenéi. Hogy melyikünk miképpen vélekedik 2017-ről, az a szerző nevének kiválasztása után letekerve, új ablak megnyílása nélkül elolvasható.
Bíró Zsolt összesítése
„Az emberek vágynak az új hangokra” – mondta egy interjú alkalmával a néhai Jóhann Jóhannsson, és évértékelésem ennek jegyében állt össze. Mégpedig azzal a kiegészítéssel, hogy ugyan vágynak rá, de rengeteg jobbnál jobb filmzene létezéséről egyszerűen nem is szereznek tudomást, én pedig szerettem volna ráirányítani a reflektorfényt az év rengeteg soundtrackje közül a számomra legérdekesebb, legkülönlegesebb kiadványokra. A közismertek mellett ugyanis manapság sok olyan nagyszerű album jelenik meg, amelyeket sehol nem jegyeznek, még egy rövid leírás sincs róluk egyetlen filmzenei oldalon sem, magyarul pláne nincs, s ezek mind elsikkadnak a blockbusterek score-jainak árnyékában, főleg ha például hazánkba az adott film hivatalosan el sem jut. 2017 volt az az év, amikor regisztráltam a Spotify-ra, hogy rögtön azzal az érzéssel szembesüljek, amivel a sorozatrajongók: egyszerűen akkora a dömping, amekkorával lehetetlen lépést tartani.
Az elmúlt években a fogyasztói szokások átalakulása a soundtrackek piacát sem kerülte el. Lényegesen több a kizárólag digitális kiadás, amit a CD-k kedvelői ugyan nem sok örömmel vehettek tudomásul, de van a dolognak előnye is: ma már tényleg gyakorlatilag minden score megjelenhet, ami korábban fizikailag nem – csak legyen, aki meghallgassa őket. Persze mindent én sem hallgattam végig, de valamennyi olyan filmzenébe becsülettel belekezdtem, amelyről tudomást szereztem. Amiben aztán nem találtam számomra érdekeset vagy értékeset, azt pár track után már csak átpörgettem (bár a „kötelezően” meghallgatandók természetesen mind végigmentek teljes egészében, még akkor is, ha már az első perctől fogva gyengének tűntek), mert most már kizárólag amiatt nem fogok végighallgatni gyenge albumokat, hogy aztán az év legrosszabbjai közé helyezhessem őket. Így hát listámban csakis jó zenékről lesz szó, mert a rosszak még rossz szavakat sem érdemelnek.
Összeállításom a hosszt illetően kicsit sem lett olvasóbarát, elkészítésében nem szorítottam magam korlátok közé azzal, hogy egy reggelizés során végigolvasható legyen, inkább – mintegy apró ösvényt vágva a dzsungelben – egy olyan nagy merítést akartam készíteni afféle misszióként, amilyenhez fogható sehol máshol nem található. Amikor a lenti lista készült, mindegyik tagja elérhető volt a Spotify-on, meghallgatásukhoz így nem szükségesek misztikus képességek, csupán egy-két kattintás. Motivációm az volt, hogy a magam szerény eszközeivel legalább egy évértékeléses említéssel megköszönhessem ezen szerzőknek, hogy műveikkel kellemes pillanatokat szereztek nekem, egyúttal pedig olvasóinknak is ötleteket akartam adni a zenehallgatáshoz. Hiszen én azt gondolom, hogy ugyanúgy akadnak ma is nagyszerű filmzenék, mint öt, tíz, húsz, harminc éve, csak épp az áradat miatt sokkal könnyebb elmenni mellettük. Jöjjön hát az összeállítás, amelyben csak a film-, illetve a játékzenék, valamint a betétdalos albumok kaptak sorszámot, minden más ábécésorrendben szerepel.
Az év legjobb filmzenéi:
1. Daniel Pemberton: Arthur király – A kard legendája Ez a soundtrack a szokásos negyven-hatvan perc körüli időtartam helyett másfél órás, ebből kifolyólag azért akad benne némi üresjárat, főleg a második felében. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy mennyire eredeti kompozíciókat hozott létre Pemberton, melyek a jelenetek szinte minden pillanatában tökéletesen funkcionálnak, ez pedig a legfontosabb egy filmzene esetében. Középkori metálzeneként foglalhatnám össze azt, ami a kiadványon az arcunkba robban. Letaglózó erejű hangorkán állt össze elektromos gitár, cselló, különféle egzotikus instrumentumok és persze ütőhangszerek jóvoltából, miközben a művész olyan ötleteket is beépített munkájába, mint emberi zihálás, hörgés és eltorzított üvöltés már-már hangszerként alkalmazása. Pemberton tehát képes volt arra, hogy unikálisat alkosson, ami ezúttal számos, a filmzenékkel nem különösebben foglalkozó nézőnek is feltűnt, sőt szinte nem is találkoztam olyan kritikával, ahol a recenzor ne tért volna ki a zenére.
2. Michael Giacchino: A majmok bolygója: Háború Az újraindított széria első részéhez még Patrick Doyle komponált, akit Giacchino követett, és neki jutott a lehetőség a lezárásra is. Már az első két score is igen jól sikerült, de a harmadikat tartom a legerősebbnek. Ami a leginkább megfogott benne, az az, hogy egészen eredeti hangulata van, mely ráadásul még méltóságteljes is. Sejtelmesebb részek váltakoznak benne érzelmes, intim pillanatokkal, és néha egy egészen sajátos, elvontabb, de azért befogadható irány is megjelenik, ugyanakkor egy percig sem érezni azt, hogy a különféle tónusok ne illeszkednének egymáshoz hibátlanul. A sok kiváló között a legfeledhetetlenebb szerzeményeket az album végén keressük: a melankolikus „Paradise Found” és a többféle hangulatot egybevonó „End Credits” egyaránt kihagyhatatlanok. Ez tipikusan az a filmzene, amely egészét tekintve ugyan nem való mindenkinek, mert nyugodt szívvel nem sorolható a populáris aláfestések közé, de értékességét számomra jó előre jelezte az, hogy már akkor is nagyon tetszett, amikor még nem láttam azt, amihez készült.
3. Hans Zimmer: Dunkirk A Dunkirk hírének hallatára sok filmzenerajongó bízott abban, hogy Zimmer valami olyasmivel fog előállni, mint klasszikusnak számító műve, Az őrület határán score-ja. Ám a filmben konkrét dallam vagy megnyugvást hozó pillanat egészen a 73. percig nincs, leginkább csak nyomasztó vagy agresszív, effektözönben dúskáló megoldások vannak jelen, így óriási hatást ér el a kontraszt, amikor az aláfestés élesen stílust vált. Azaz egyszer csak befut Sir Edward Elgar Enigma-variációk című klasszikusának legnépszerűbb, „Nimrod” című részlete, mi pedig meghatódva érezzük át, miként szakad le a mázsás súly a bakák szívéről a felmentő sereg láttán. Albumként ez az alapvetően monoton aláfestés az egyik legnehezebben befogadható a művész terjedelmes életművéből, mégis igen különleges darab, mely a jelenetek hatásosságához komoly mértékben hozzájárul.
4. Danny Elfman: Az Igazság Ligája A viszontagságos körülmények közt megszületett, sokaknál keserű szájízt okozó mozi zenéje kapcsán jóval egyértelműbb a helyzet: egy összetett mű valósult meg, mely önmagában hallgatva is egy igen erős szuperhősmuzsikának bizonyult, mely nem egy vélekedés szerint még segített is egyes jeleneteken. A káprázatos hangszerelés, a remek csapattéma és a további, színesebbnél színesebb kompozíció (melyekben ügyesen vannak elrejtve a karakterek korábban már létező motívumai) a bizonyíték arra, hogy Elfman mennyire érzi ezt a zsánert, melybe három évtizede, Tim Burton Batman-filmjeivel kóstolt bele, de a mai napig frissnek ható dallamokkal képes ellátni.
5. Jon Ekstrand: Élet / Jed Kurzel: Alien: Covenant Már a két film is meglehetősen egy tőről metszett, és zenéiket is mintha rokoni szálak fűznék egymáshoz, hiszen mindkettő kiemelkedő sci-fi muzsika. Akár egymás után is meghallgathatók, annyira passzol egymáshoz ez a két, szimfonikus stílusba ágyazott elektronikával dolgozó, egyaránt fenyegető atmoszférájú aláfestés. A kettő közül az Élet zenéje talán jobban kedvelhető, mert ebben inkább a szimfonikus jelleg dominál, így önállóan is jobban megáll a lábán, ám az Alien: Covenant sokszor minimalista, a kakofóniát sem mellőző muzsikájának hatásossága sem vonható kétségbe.
Az Élettől, ettől a némileg A nyolcadik utas: a Halál történetéből kiinduló, ráadásul számos ponton más mozikból ismerős mozzanatokat bevető – ám ennek ellenére elég jól működő – sci-fi zenéjétől nem vártam semmit sem. Az addig szinte ismeretlen Ekstrand stílusa A 44. gyermek aláfestése alapján nem tűnt túl érdekesnek, ám egy olyan méltóságteljes kompozíciókat is tartalmazó score-t írt, mely rögtön megfogott. S noha esküdt ellensége vagyok annak, amikor a filmzenealbumokra párbeszédek kerülnek fel, azonban ezúttal még az is működőképes, hogy az egyik szereplő, a megnyugtató hangú Rebecca Ferguson narrációjával indít az első track, ezenkívül a soundtrack első felében hallható pittyegő effekt is tökéletesen adja át a filmbeli helyszín légkörét.
Mivel az Alien: Covenant Ridley Scott-film, kissé meglepő volt Kurzel megjelenése a stáblistán (Harry Gregson-Williams felkérése lett volna a kézenfekvő, akivel Scott hébe-hóba együtt dolgozik), ehhez képest a saját addigi legjobbját, illetve az év egyik legizgalmasabb zenéjét szállította. Akadnak benne kifejezetten szép pillanatok, valamint a szörny érzékeltetése végett igen ötletes, sajátos hangdizájnos megoldások is. Emellett Kurzel volt az első, aki komolyabban is hozzányúlt Jerry Goldsmith eredeti Alien-témájához, ezt ráadásul nagy tisztelettel tette. Épp ezért műve hallatán kicsit sincs olyan érzése az embernek, hogy ötlethiányról lett volna szó a motívum alkalmazásával, ehelyett inkább az jelenthető ki, hogy a vissza a gyökerekhez mottó jegyében sikerült egy elegáns kapcsolatot létrehozni a legelső score-ral.
6. Tony Anderson: The Heart of Man

7. Alexandre Desplat: A víz érintése A kifejezetten szerethető lágy dallamok, valamint az emberi gonoszsághoz kapcsolható sötétebb kompozíciók aránya körülbelül fele-fele az albumon, de ha az aláfestés szóba kerül, a legtöbben bizonyára az első csoportot említik meghatározóként. Béke és végtelen nyugalom jellemzi sok helyen Alexandre Desplat score-ját, aki tökéletesen eltalálta, miként szemléltesse hangjegyeivel a víz hullámzását és ezt a különös, vagy ha úgy tetszik, bizarr szerelmi történetet. Két nagyszerű téma szövi át a teljes művet, ugyanakkor minden egyes felbukkanásukkor újként hatnak, olyan nagy mértékben volt képes a szerző variálni őket, ráadásul az ezeket mellőző csendesebb témák is kellemesek a fülnek. A film négy Oscar-díjából egy a muzsikáért járt, és én nem tudnék indokot találni arra, hogy miért is ne érdemelte volna meg.
8. Clint Mansell: Loving Vincent

9. Marco Beltrami: Logan

10. Mark Mothersbaugh: Thor: Ragnarök

Az év legjobb betétdalos albumai:
1. Benj Pasek, Justin Paul: A legnagyobb showman

2. Alan Menken, Howard Ashman, Tim Rice: A szépség és a szörnyeteg

3. M83: Cirque du Soleil: Volta

További kiemelkedő zenék:
Avishai Cohen: Eszeveszett esküvő

Henry Jackman, Matthew Margeson: Kingsman: Az aranykör Jackmannek eddig mintegy negyven zenéjét adták ki, de én e soundtrack megjelenéséig mindössze egy-kettőre tudtam ráhangolódni. Hogy Margeson kellett-e ehhez, vagy csak véletlen, hogy történetesen épp egy kooperálása tetszik úgy igazán végre, az jó kérdés, mindenesetre újabb együttműködésük egy igazán élvezetes akciódarabot eredményezett, még az első részhez született muzsikájuknál is jobbat. Nagy érdeme a műnek az is, hogy visszahozta a köztudatba John Denver klasszikusát, a „Take Me Home, Country Roads”-t, melynek szimfonikus verziója nagyon szép lett, de a Mark Strong által elóbégatott verzió is – tudatos amatőrsége ellenére – szintén hatásos feldolgozás.
Hrutka Róbert: Kincsem Az év egyik nagy meglepetése a Kincsem score-ja. A komponista dicséretére váljon, hogy kifejezetten ízlésesen használta a népzenei megoldásokat és hangszereket, és úgy ötvözte a klasszikus filmzenei jelleget a modern ütemekkel, hogy közben nem lógott ki – stílusosan fogalmazva – a lóláb. Ugyan a feszültebb jeleneteket kísérő motívumok feledhetőek, és ezeknél jön elő igazán, hogy nagyzenekarra nálunk sokkal kevesebb pénz jut (már ha jut egyáltalán), mint amekkorával egy hollywoodi filmzeneszerző dolgozhat, azonban ilyen részből kevés van, a romantika és a nagy vágtázások zenei pillanataiban ráadásul kimondottan jól teljesít az aláfestés. Negatívumként annyit említenék, hogy a kifejezetten a szerző elképzelései alapján összeállított soundtrackről valahogy sikerült lehagynia a legjobb témát.
Jocelyn Pook: King Charles III

Joe Hisaishi: The Sun Also Rises

Joseph Trapanese: A bátrak

Nicholas Britell: A nemek harca

Riz Ortolani: Mediterranean Holiday (Flying Clipper)

Tyler Bates: A galaxis őrzői 2.

Az év szólóalbumai:
Craig Armstrong & Scott Fraser: Rosa Morta

Hauschka: What if

Torin Borrowdale: Blue Mountain

Az év kiemelkedő szerzeményei:
Max Richter: Mrs Dalloway: „War Anthem” (Three Worlds: Music from Woolf Works)

Andrew Lockington: „Hand on Knee” (Közöttünk az űr)

Blake Neely: „Riverdale” (Riverdale: 1. évad)

Brian Tyler: „The Mummy End Title Suite” (A múmia) Egészen lenyűgöző a komponista azon erőfeszítése, aminek köszönhetően megszületett a reinkarnálódott gyolcsruhás teremtmény zenéje. Hogy mégsem a legjobb albumok közt kapott helyett, annak az az oka, hogy az album kétórás, így egyben végighallgatni fárasztó, többet már nem is fogom. Ilyen esetekben gyakorlatilag minden lényeges felkerül a soundtrackre, beleértve a kevésbé emlékezetes szerzeményeket is, ez pedig hátrány. Ha a CD maximum egyórás lenne, még erősebbnek tartanám, és akár még Jerry Goldsmith A múmiához írt klasszikusa mellé is odasorolhatnánk – ráadásul az is lehetséges, hogy két órában még talán Goldsmith műve is fárasztó lenne. A fentiek miatt döntöttem csak egyetlen track, egy szvit kiemelése mellett, mely azonban remekül összesíti Tyler művének legkiemelkedőbb pillanatait. Ez a score jobb filmet érdemelt volna.
Christian Wibe: „Karen Setman – Extended Version” (Hét nővér)

Daniel Hart: „Thesaurus Thuus” (Szellem/világ)

Dan Romer, Saul Simon MacWilliams: „An Alien World” (Chasing Coral)

Dario Marianelli: „Windsor Gardens” (Paddington 2.)

Fernando Velázquez: „El Invitado Invisible II” (Contratiempo)

Guillaume Roussel: „HHhH” (HHhH - Himmler agyát Heydrichnek hívják)

Patrick Doyle: „Emoji” (Az Emoji-film)

Ramin Djawadi: „Nameless Order” (A Nagy Fal)

Rupert Gregson-Williams: „Action Reaction” (Wonder Woman) Valószínűleg senki sem gondolta volna, hogy Harry Gregson-Williams mellett egyszer majd öccsével, Ruperttel is komolyan lehet majd tervezni blockbusterek zeneszerzőjeként. A sokáig csakis teljesen jelentéktelen, gyakran Adam Sandler főszereplésével készült vígjátékokhoz komponáló ifjabbik testvér a Tarzan legendájával kóstolhatott bele a nagyobb lélegzetvételű projektekbe, ahol még nem teljesített túl jól, de aztán A fegyvertelen katona, a Wonder Woman és főleg az Aquaman kapcsán már alaposan összekapta magát. Az amazonok hercegnője első önálló kalandjának több erős zenei pillanata is van, melyek közül ez az igen hatásos, lendületes akciózúzda viszi a prímet. Nem lehet elég hangosan és sokszor meghallgatni.
Stephen Barton: „We Honor Time with Patience” - „The Return of the Witness” - „There Once Was a Serpent” (12 Monkeys: Season 3)

Steve Jablonsky: „Seglass Ni Tonday” (Transformers: Az utolsó lovag)

The Quiet Now!: „Beyond the Pillars of Hercules” (Beyond – An African Surf Documantery)

Thomas Newman: „Gain the Ocean (End Title)” (Viktória királynő és Abdul)

Tom Holkenborg: „Roland of Eld (Main Titles)” (A setét torony)

Torgny, Soft System: „Sister Solaris” (Thelma)

Trent Reznor, Atticus Ross: „We Forget Who We Are” (A hazafiak napja)

Wildlife Control: „Louis” (More Than T)

Az év legjobb betétdalai:
Apparat: „Goodbye” (Dark) Egy sorozatnak nincs teljesen nyert ügye egy hatásos főcím és az ahhoz passzoló zene nélkül, viszont meglehetősen nehéz összehozni, hogy egy mindössze egy perc körüli bevezető emlékezetessé, hovatovább kultikussá váljon. Ez régen sikerült az X-aktáknak, napjainkban a Stranger Thingsnek – és sikerült a Dark illetékeseinek is, akik nem a score-ért felelős Ben Frosttal készíttettek egyet, hanem az Apparat 2011-es, The Devil's Walk című albumáról emelték le a „Goodbye” egyperces részletét, mely mesterien festi alá a tükröződésekre építő montázsokat.
Chromatics: „Magazine” (Home)

Dierks Bentley feat. S. Carey: „Hold the Light” (A bátrak)

Flynt Flossy (feat. Yung Humma): „Naughty Farmer” (Camp Camp – Season 1)

Hannah Schneider: Where Do We Go / Claus Hempler: Ride Upon the Storm (Ride Upon the Storm)

Johnny Marr, Maxine Peake: „The Priest”

Lady Antebellum: „Army” (Hosszú út hazáig)

Sophie Hunger: „Le vent nous portera” (Életem Cukkiniként)

Stacey King: „We’re Coming Home” (Ricsi, a gólya)

Sufjan Stevens: „Mystery of Love” (Szólíts a neveden)

The Sneepers feat. David Hasselhoff: „Guardians Inferno” (A galaxis őrzői 2.)

Az év legjobb játékzenéi:
1. David Garcia Diaz: Rime

2. Kristofer Maddigan: Cuphead

3. Jim Guthrie, JJ Ipsen: You, Me & Gravity: The Music of Planet Coaster

4. Gareth Coker: Minecraft: Norse Mythology

5. Kaveh Cohen, Michael Nielsen: Forza Motorsport 7

6. Junkie XL: The Journey: Hunter Returns

Kulics László összesítése
Ezt az évet az aktuális megjelenések mellett olyan hazai események tették emlékezetessé, mint hogy Hans Zimmer egy ráadáskoncert erejéig ismét hazánkba látogatott, és egyéb nagyvárosok mellett nálunk is fellépett James Newton Howard, Lisa Gerrard és Michael Nyman. Sőt, míg a tőlünk nem is oly távol lévő Bécsben Danny Elfman adott koncertet, addig Prágában Craig Armstrong és Joe Hisaishi lépett fel, továbbá felcsendült még az Alien Symphony is. Az általunk anno hőn áhított filmzenei koncertélmények tehát szerencsére egyre kézzelfoghatóbbá válnak a magyar rajongók számára. Távolabbi, ugyanakkor szintén örömteli hír volt számomra az is, hogy május 9-én, a Hírességek Sétányán felavatták a 2611-es sorszámú csillagot, melyet Jerry Goldsmith tiszteletére helyeztek el.
Listám összeállítása során az elmúlt években bevett szokásomat követtem, tehát ezúttal sem állítottam fel csoportosításokon belüli rangsort, hanem cím szerinti ábécésorrendbe rendeztem őket, ugyanis az adott műfajukon belül mindegyiket remeknek tartom (esetleges hibáik ellenére is), s ha összességében nézzük, akkor is egy-két pontnyi különbség van csak köztük.
Michael Giacchino: A majmok bolygója: Háború Caesar témája („Exodus Wounds”) egyből levett a lábamról. Giacchino az egyik legjobb A majmok bolygója-zenét készítette el a Háborúhoz, melyben saját ötletei mellett finoman emléket állított a klasszikus széria nyitódarabjának is.
Brian Tyler: A múmia Nagyon rossz film erős zenével. Röviden így tudnám összefoglalni A múmiával kapcsolatos véleményemet, melyet – ahogyan azt a filmes és filmzenés weboldalak böngészése során tapasztaltam – nagyon sokan osztanak. Egyedül Tyler gondolta úgy, hogy illik odatennie magát.
John Williams: A Pentagon titkai „The Papers”, „The Presses Roll”, „Scanning the Papers” – az egész muzsika remek, de ez a három tétel szimbolizálja számomra igazán Williams zsenialitását. Remekül megragadta a film hangulatát, és dallamai nagyon sokat emeltek a jelenetek hatásosságán.
Jed Kurzel: Alien: Covenant Hiába vagyok nagy rajongója a franchise-nak, a Prometheus után sem az új Alien-felvonástól, sem annak zenéjétől nem vártam sokat, ám utóbbi kellemes meglepetést okozott. Kurzel jó érzékkel ötvözte saját zenei világát és Jerry Goldsmith örök érvényű dallamait.
Ramin Djawadi: Hegyek között „Nagy kitérő volt ez számomra. Olyan oldalamat mutathattam meg, amelyről még nem igazán hallattam” – nyilatkozta Djawadi, akiből Hany Abu-Assad romantikus drámája eddigi pályafutása legszebb muzsikáját hozta ki. Kijelenthető, hogy nem csak a kommersz Remote Control Production-recept szerint képes dolgozni.
Danny Elfman: Az Igazság Ligája Ahogy a filmet, úgy a score-t is rengeteg támadás érte, holott utóbbi nem szolgált rá. A moziban ülve hamar elveszítettem érdeklődésemet a történet iránt, a zene azonban ébren tartott, és számos esetben emelte az adott karakter, illetve cselekmény ázsióját.
Hrutka Róbert: Kincsem Sajnos mindig előítélettel ülök neki a hazai filmgyártás darabjainak, de ezúttal pozitívan csalódtam. Mind a film, mind a zene minőségén meglepődtem. A Kincsem megannyi lehetőséget biztosított Hrutka Róbert számára, aki remekül élt vele: nem egy jelenet miatta vált igazán hatásossá.
Bear McCreary: A kolosszus Bár a film 2016-ban megjárt néhány fesztivált, hivatalosan csak 2017-ben került mozikba. A hihetetlen munkatempóval rendelkező McCreary egy fülbemászó főtémával és remek hangulattal rendelkező muzsikával gazdagította Nacho Vigalondo moziját.
Dominic Lewis, Henry Jackman: The Man in the High Castle (Season 1 & 2) Az alapvetően visszafogott hangvételű, nemegyszer depresszív hatást keltő score-ból ez a dupla album elsőre hosszúnak tűnt, de minél többször hallgattam, annál jobban magával ragadott. A tévésorozat-zenék terén éppúgy kedvelem, mint A mentalista és a Jesse Stone-sztorik kíséreteit.
Ramin Djawadi: Trónok harca (7. évad)
A Trónok harca hatalmas rajongótábort tud magáénak, és amikor egy társaságban szóba kerül a filmzene, a Star Wars és a Volt egyszer egy vadnyugat mellett Djawadi főtémája is szóba szokott kerülni. Engem a széria hidegen hagyott, zenéje azonban a hetedik évad albumával magával tudott ragadni.
„Battle Royale” (LEGO Batman: A film) – Lorne Balfe
„Canto Bight” (Star Wars – Az utolsó Jedik) – John Williams
„Toodaloo Toilet-Head!” (Bébi úr) – Hans Zimmer, Steve Mazzaro
„Undetermined” (Star Trek: Discovery) – Jeff Russo
„United” (Power Rangers) – Brian Tyler
„The Dying Gull” (A Karib-tenger kalózai: Salazar bosszúja) – Geoff Zanelli
Drágán add az életed (2 CD) – Michael Kamen (La-La Land Records)
John Williams & Steven Spielberg: The Ultimate Collection (4 CD) – John Williams (Sony Masterworks)
Pánik (az album Az utolsó hívás zenéjét is tartalmazza) – Brian Tyler (Howlin’ Wolf Records)
A nindzsa bosszúja – Robert J. Walsh (Varése Sarabande)
Az átok (The Deluxe Edition) – Jerry Goldsmith (Varése Sarabande)
Titanic (4 CD) – James Horner (La-La Land Records)
Szárnyas fejvadász 2049 (Jóhann Jóhannsson – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer)
Denis Villeneuve rendező és Jóhannsson az Érkezés, a Sicario – A bérgyilkos és a Fogságban kapcsán bizonyították, hogy jó párost alkotnak, így nem is volt kérdés, hogy az új Szárnyas fejvadásznál is együttműködjenek. A szerző el is kezdett dolgozni a score-on, melyet saját stílusának megfelelően alakított, a direktor és a producerek azonban sokkal inkább a Vangelis-féle világhoz kívántak igazodni, ezért végül kikerült a projektből.
Az Igazság Ligája (Tom Holkenborg – Danny Elfman) A rendezőváltást követően annyit módosítottak a filmen, hogy az végül a zenére is rányomta a bélyegét. A score-t szállító Holkenborgtól viszont nem orvoslást kértek, hanem megszakították a vele való munkát, és új zenét már Danny Elfmantől akartak. Az alkotók szerint bár Holkenborg műve jól aláhúzta Zack Snyder verzióját, ám az újravágások és pótforgatások közepette más jellegű zene iránti igény kezdett körvonalazódni.
Jumanji: Vár a dzsungel (James Newton Howard – Henry Jackman)
Howard számos hasonló jellegű mozinál bizonyított már, így előre dörzsölhettük a tenyerünket, hogy egy újabb remek kalandzenét kapunk tőle. Az utómunkálatok azonban közel fél évet csúsztak, s emiatt a szerző már nem tudta vállalni a projektet. Az alkotóknak így új embert kellett keresniük a feladatra, választottjuk pedig a Remote Control Productions kötelékéből került ki.
Logan (Cliff Martinez – Marco Beltrami)
2016 nyarán jelentették be, hogy a legújabb Farkas-mozi kíséretéért Cliff Martinez felel majd. Ez lett volna a komponista és James Mangold első együttműködése, a rendező azonban december végén azt írta Twitter-oldalán, hogy a feladatot végül Marco Beltrami végzi majd el, akivel olyan mozikat jegyeznek, mint a Börtönvonat Yumába, illetőleg a szintén az X-Men-karakterről szóló Farkas.
Daniel Licht (1957–2017)
Az elsősorban a Dexter sorozat komponistájaként ismertté vált művész nevével legtöbbször horrorok és thrillerek stáblistáin találkozhattunk. Személye az alacsony költségvetésű produkciók esetében is garanciát jelentett a nagyszabású zenekari aláfestésekre, valamint az egzotikus zenei megoldásokra, hangszerekre.
Dominic Frontiere (1931–2017)
Az Emmy- és Golden Globe-díjas zeneszerző, jazz-zongorista és hangszerelő amellett, hogy olyan filmekhez szállított kíséretet, mint például Az éj színe, a Rágógolyó futam, A Scotland Yard vendége vagy A kaszkadőr, egy időben a Paramount és a 20th Fox zenei részlegeinek vezetője is volt.
Luis Bacalov (1933–2017)
Az argentin származású művész az 1964-es Máté evangéliumával jutott először az Oscar-szobor közelébe, valamivel több mint három évtized után pedig át is vehette a díjat a Neruda postása ihlette szerzeményéért. Műveit mások mellett Quentin Tarantino is adaptálta a Kill Billekhez és a Django elszabadulhoz.
Listám összeállítása során az elmúlt években bevett szokásomat követtem, tehát ezúttal sem állítottam fel csoportosításokon belüli rangsort, hanem cím szerinti ábécésorrendbe rendeztem őket, ugyanis az adott műfajukon belül mindegyiket remeknek tartom (esetleges hibáik ellenére is), s ha összességében nézzük, akkor is egy-két pontnyi különbség van csak köztük.
Az év legjobbjai
Michael Giacchino: A majmok bolygója: Háború Caesar témája („Exodus Wounds”) egyből levett a lábamról. Giacchino az egyik legjobb A majmok bolygója-zenét készítette el a Háborúhoz, melyben saját ötletei mellett finoman emléket állított a klasszikus széria nyitódarabjának is.
Brian Tyler: A múmia Nagyon rossz film erős zenével. Röviden így tudnám összefoglalni A múmiával kapcsolatos véleményemet, melyet – ahogyan azt a filmes és filmzenés weboldalak böngészése során tapasztaltam – nagyon sokan osztanak. Egyedül Tyler gondolta úgy, hogy illik odatennie magát.
John Williams: A Pentagon titkai „The Papers”, „The Presses Roll”, „Scanning the Papers” – az egész muzsika remek, de ez a három tétel szimbolizálja számomra igazán Williams zsenialitását. Remekül megragadta a film hangulatát, és dallamai nagyon sokat emeltek a jelenetek hatásosságán.
Jed Kurzel: Alien: Covenant Hiába vagyok nagy rajongója a franchise-nak, a Prometheus után sem az új Alien-felvonástól, sem annak zenéjétől nem vártam sokat, ám utóbbi kellemes meglepetést okozott. Kurzel jó érzékkel ötvözte saját zenei világát és Jerry Goldsmith örök érvényű dallamait.
Ramin Djawadi: Hegyek között „Nagy kitérő volt ez számomra. Olyan oldalamat mutathattam meg, amelyről még nem igazán hallattam” – nyilatkozta Djawadi, akiből Hany Abu-Assad romantikus drámája eddigi pályafutása legszebb muzsikáját hozta ki. Kijelenthető, hogy nem csak a kommersz Remote Control Production-recept szerint képes dolgozni.
Danny Elfman: Az Igazság Ligája Ahogy a filmet, úgy a score-t is rengeteg támadás érte, holott utóbbi nem szolgált rá. A moziban ülve hamar elveszítettem érdeklődésemet a történet iránt, a zene azonban ébren tartott, és számos esetben emelte az adott karakter, illetve cselekmény ázsióját.
Hrutka Róbert: Kincsem Sajnos mindig előítélettel ülök neki a hazai filmgyártás darabjainak, de ezúttal pozitívan csalódtam. Mind a film, mind a zene minőségén meglepődtem. A Kincsem megannyi lehetőséget biztosított Hrutka Róbert számára, aki remekül élt vele: nem egy jelenet miatta vált igazán hatásossá.
Bear McCreary: A kolosszus Bár a film 2016-ban megjárt néhány fesztivált, hivatalosan csak 2017-ben került mozikba. A hihetetlen munkatempóval rendelkező McCreary egy fülbemászó főtémával és remek hangulattal rendelkező muzsikával gazdagította Nacho Vigalondo moziját.
Dominic Lewis, Henry Jackman: The Man in the High Castle (Season 1 & 2) Az alapvetően visszafogott hangvételű, nemegyszer depresszív hatást keltő score-ból ez a dupla album elsőre hosszúnak tűnt, de minél többször hallgattam, annál jobban magával ragadott. A tévésorozat-zenék terén éppúgy kedvelem, mint A mentalista és a Jesse Stone-sztorik kíséreteit.
Ramin Djawadi: Trónok harca (7. évad)

Kedvelt tételek kevésbé hallgatott albumokról
„Battle Royale” (LEGO Batman: A film) – Lorne Balfe
„Canto Bight” (Star Wars – Az utolsó Jedik) – John Williams
„Toodaloo Toilet-Head!” (Bébi úr) – Hans Zimmer, Steve Mazzaro
„Undetermined” (Star Trek: Discovery) – Jeff Russo
„United” (Power Rangers) – Brian Tyler
„The Dying Gull” (A Karib-tenger kalózai: Salazar bosszúja) – Geoff Zanelli
Az év albummegjelenései
Drágán add az életed (2 CD) – Michael Kamen (La-La Land Records)

John Williams & Steven Spielberg: The Ultimate Collection (4 CD) – John Williams (Sony Masterworks)

Pánik (az album Az utolsó hívás zenéjét is tartalmazza) – Brian Tyler (Howlin’ Wolf Records)

A nindzsa bosszúja – Robert J. Walsh (Varése Sarabande)
Az átok (The Deluxe Edition) – Jerry Goldsmith (Varése Sarabande)
Titanic (4 CD) – James Horner (La-La Land Records)

Érdekes zeneszerzőváltások
Szárnyas fejvadász 2049 (Jóhann Jóhannsson – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer)

Az Igazság Ligája (Tom Holkenborg – Danny Elfman) A rendezőváltást követően annyit módosítottak a filmen, hogy az végül a zenére is rányomta a bélyegét. A score-t szállító Holkenborgtól viszont nem orvoslást kértek, hanem megszakították a vele való munkát, és új zenét már Danny Elfmantől akartak. Az alkotók szerint bár Holkenborg műve jól aláhúzta Zack Snyder verzióját, ám az újravágások és pótforgatások közepette más jellegű zene iránti igény kezdett körvonalazódni.
Jumanji: Vár a dzsungel (James Newton Howard – Henry Jackman)

Logan (Cliff Martinez – Marco Beltrami)

Akik zenéikben élnek tovább
Daniel Licht (1957–2017)

Dominic Frontiere (1931–2017)

Luis Bacalov (1933–2017)

Selley Csaba összesítése
2017 végén olyan áradatban jöttek a jobbnál jobb filmzenék, hogy aztán emiatt kapkodva a fejem, hosszú idők óta ezt az évet tituláltam a legjobb termésűnek e műfaj terén. Azonban a listám összeállítása közben egy különösen fontos dologra jöttem rá amellett, hogy voltaképpen már 2016-ot is jellemezhettem volna így – pláne, hogy akkor született egy hosszú időre hivatkozási alapul szolgáló mű: James Newton Howardtól a Legendás állatok és megfigyelésük aláfestése.
A szerkesztőtársak hívták fel a figyelmemet arra, hogy manapság egy adott évben egy-kétezer új aláfestés is napvilágot lát. Ám ekkora mennyiséget kizárólag úgy lehetne meghallgatni, hogy a nap folyamán nagyjából csupán az alvásidőben van kikapcsolva a lejátszó. Mindenesetre a lehetőségeimből adódóan évente csak a „legszükségesebbeket” ismerem meg, és e mennyiség alapján nem is igazán tekinthetem magamat még filmzenerajongónak sem. Tulajdonképpen több az olyan zene, amely a szelektálásom áldozatává válik, mint az, amely nálam is betölti a rendeltetési szerepét. Tehát attól függetlenül, hogy az éves listák egyébként is szubjektívek, a saját összeállításaim – élén a mostanival – aligha adnak átfogó képet. Az iménti problémán persze túlteszem magam, és nem azzal foglalkozok, amit nem ismerek, hanem azzal, amit igen.
2017-ben a megismert zenék igen nagy százaléka rendesen meggyőzött arról, hogy van még jövője a műfajnak. Akadnak régi, jól bevált hangszereléssel megoldott új zenék, újszerű hangzások, kreatív megoldások, élvezetesen kivitelezett alternatív elképzelések, és még sorolhatnám – fogom is a továbbiakban. Ám mindemellett az az igazán szép az évben, hogy most tényleg szinte mindenféle filmműfajhoz, különféle hangulathoz születtek kétségkívül hatásos tételek.
Two Steps From Hell: Unleashed
Akármennyire is kezdek leszokni az úgynevezett trailerzenék hallgatásáról, a TSFH kínálata mégis megmaradt. Ráadásul az a vonal, melyet a formáció a fejlődés jegyében képvisel, egy ideje a lehető legjobb értelemben túlmutat az előzetesek gyártásához szokás szerint elegendő zenei célokon és kivitelezési formákon. A filmzenék felé tartó – ám a szerzők számára tudatosan végtelen – út mérföldkövei közül az Unleashed egyszerre idézi meg a műfaj múltját és mutat új irányt egy izgalmasnak ígérkező jövő felé. Bár a duó egyik tagja, Thomas Bergersen szólólemezeinek árnyékában a hangulata nem egyedi, mégis érdemes legalább egyszer ezt is beiktatni az Illusions, az American Dream és a Seven sorába.
Alexandre Desplat: Valerian és az ezer bolygó városa
Nem mondom, hogy rossz volt Luc Besson újabb sci-fijének aláfestése, de azt sem, hogy az alapjaiban megunhatatlan, sajátos drámai stílusjegyekkel operáló Desplat itt bármivel is lenyűgözött volna. Nincs benne semmilyen emlékezetes dolog, mely kitartott volna év végéig. A komponista úgy adta ki a kezei közül ezt a súlytalan munkát (ráadásul egy látványfilmhez), hogy közben az ezzel egy időben készült produkciói kivétel nélkül rácáfolnak arra, hogy kifogyott volna az ötletekből.
Henry Jackman: Kong: Koponya-sziget
Erre az aláfestésre igencsak rányomta a bélyegét a film, amit ebben a következetes, de mégis öncélú látványra épülő formában nem sikerült élményként befogadnom. Lehet, hogy a zenét kizárólag külön kellett volna meghallgatnom, ám utólag egészen elment a kedvem tőle. Kísértetiesen hasonló jelenség volt a mozivásznon 2014-ben újra felbukkanó Godzilla is, melyet máig nem tudok hová tenni, még annak ellenére sem, hogy az eredeti, japán elődei elképzeléseiből jóval több ihletet merített a címszereplő nevénél. A Kong: Koponya-sziget a saját fő karakterét legalább kreatívan (de számomra feleslegesen túlzó módon) mutatja be a szörnyfilmek univerzumépítése jegyében. Érthetetlen, hogy egy ilyen léptékű vállalkozás a Marvel stúdió által kitaposott ösvényen miért is választ sablonszerű megoldásokkal dolgozó zeneszerzőt, pláne azok után, hogy Alexande Desplat-val indította a sort.
Michael Giacchino: Henry könyve
Értelme talán sosem volt, de ma már divatja sincs annak, hogy valaki a lemez borítóképe alapján ismerkedjen meg egy zenével. Nekem azonban olykor nehezemre esik lépést tartani a jelenünkkel, ráadásul egy régivágású poszter láttán garantált, hogy kísértésbe esek – arról nem is beszélve, hogy jelen esetben a komponista neve is meghatározó tényező volt. Az aláfestés a jelenetek nélkül érthetetlenül melankolikus, kicsit sem fogott meg (talán az előzetes elvárásaim miatt), de szerencsére nem vette el a kedvemet a filmtől, mely viszont még így is az év egyik legjobb házimoziélményét adta számomra.
James Newton Howard: Roman J. Israel, Esq.
Akkoriban jelent meg a score, amikor a zeneszerző budapesti koncertjére készülődtem. Nem ezzel kellett volna bemelegíteni. Lehet, csupán annyi volt vele a probléma, hogy ráhangolódási célra használtam, mindenesetre nem kapott második esélyt.
Mica Levi: Jackie
Nem azért, mert lemaradtam 2016 filmzenei évértékelésének a lehetőségéről, és hogy pótlólag én is hadd döngölhessem földbe Mica Levi – egyébként Oscar-díjra jelölt – művét, ám a Jackie, közel egy évig szerencsére távol tartva magát tőlem, átkerült 2017 „élményei” közé. Van, hogy jó a mozi, de az aláfestése kritikán aluli, és van, amikor éppen fordítva. Ritkán pedig a score akár javítani is képes a film minőségén (ennek legszemléletesebb példája az Evolúció, melyet John Powell bravúrosan mentett meg annak idején). De olyannal még nem találkoztam, hogy a muzsika egymaga tönkrevágja a látottakat. Fogalmam sincs, mi ihlette azt a mutáló macskanyávogást, melyet a szerzője főtémának csúfol, ráadásul a további szerzemények egyike sincs igazán szinkronban a jelenetekkel, sőt, felüllicitálják a történéseket, és olykor még az amúgy értékes párbeszédekről is elvonják a figyelmet.
1. Daniel Pemberton: Arthur király – A kard legendája Hogyan és miért előzött be mindenkit Daniel Pemberton, aki azért még nem olyan régóta komponál nagy mozifilmekhez? Amit alkot, rendszerint egyedi, sajátos, újszerű és nemhogy nem unalmas, hanem egyenesen megunhatatlan. Ráadásul az Arthur király – A kard legendája score-ja a további helyezetteknél hallható hangulati elemek mindegyikéből tartalmaz legalább egyet. A főhős megpróbáltatásainak bemutatásához filmzenéktől szokatlan durvasággal, kőkeményen odateszi magát a szerző, a kalandok romantikájának hangsúlyozásához kellőképpen epikus megközelítést választ, a drámai képsoroknak könnyfakasztó érzelmi mélységet ad, de talán még a feladat fölé is nőnek ezek a dallamok. Sőt, az egyik régen sokat hallgatott trailerzene (Immediate Music: „Red Wire, Blue Wire”) is felidéződött bennem az „Assassins Breathe” végén, így ez a kategória is le lett fedve. Ezenfelül az emberi hangok technikai használata mellett két, tradicionális ír népdalokat idéző szerzemény árulkodik arról, hogy a történet zenei alátámasztása elsősorban emberi oldalról van megközelítve. Az imént felsorolt elemek pedig az egységesség szem előtt tartásával szépen egymásba vannak ágyazva, variálva. Mindennek tetejébe a – sajnos csak digitális formában elérhető – bónusz kompozíciók kis túlzással hiánypótló tételek. Egy személyes élmény erejéig visszatérve az „Assassins Breathe” trackre: bennem felidézte még a gyerekkoromat is, amikor a körmével fogát kocogtató unokanagybátyám különös előadását hallgattam. Az emberi zihálás effektként való használata mellett kinézem Pembertonból, hogy itt ugyanezt az egyszerű megoldást alkalmazta az ütősszekció helyett, mindenesetre nagyon hajaz rá.
2. Michael Giacchino: Coco / John Powell: Ferdinánd
Két szerző egy-egy műve, mely saját, stabil lábakon áll, és emellett – bár egyáltalán nem ezzel a szándékkal, céllal és követelménnyel, de – kiegészítik egymást a nagyjából egy korcsoportnak készült különféle megközelítésű hangulatukkal.
Sokszor van, hogy egy kiadványon a betétdalokat egymás mellé rakva élvezetesebbnek nevezném az adott lemezt, viszont a Coco esetében, ahol ezt meg is valósították, nagyon félresikerült. Persze ez nem a zene hibája, hanem az általam egyébként gyakran kívánt összeállításé. Minden egyes „Remember Me” (melyért Kristen Anderson-Lopez és Robert Lopez, a Jégvarázs Oscar-díjas dalfelelősei ismételten hazavihették az aranyszobrot) hiányozna a korongról, ha nem szerepelne rajta, de mert változatokról van szó, nem pedig önálló számokról, ebben a formában fullasztó. Giacchino érdeme, hogy az ennyire sok verzióban is érdekes vezérdal érzelmi töltetei mellett továbbiakat tud az egészbe csempészni. A mese előzetese alapján nem érdekelt a téma, azonban moziba készülve a kis unokatesók mégis ezt választották. A vásznon látottak pedig annyira tetszettek, amennyire animációs gyerekfilm már régen – pontosabban minden ilyet szeretek, de ez most kifejezetten tartalmas, élvezetes és tanulságos volt.
John Powell, a műfaj koronázatlan királya, ezután olyan ráadással rukkolt elő, amelyre bizonyos értelemben számítani lehetett. A különféle érzelmek terén nem közelíti meg az Így neveld a sárkányodat zenéjének mélységét (mely igazi klasszikus lett tőle), habár a mese tanulsága sem annyira lényeges. Ezt leszámítva a zeneszerzőtől megszokott módon nagyon kreatív és összetett a muzsika, mely mentes az ugyancsak általa jegyzett Pán aláfestésére jellemző agyonszínezettségtől. A megfelelő arányok megtartása mellett a kalandvonal a zene erőssége, mely gyakori visszapörgetésre készteti a hallgatóságot. Én legalábbis a vége felé közeledve az „Escape from the Spa” trackben megtaláltam az új kedvenc tételemet (igaz, csak egyes mozzanatai miatt), majd jött a „Highway Chase”, mely felülírta ezt, és akkor mondanom sem kell, hogy a „From Train Station to Arena” mit eredményezett.
3. Bear McCreary: A kolosszus / Unrest / Salinger Igaz, hogy dobogós helyre került, mégis röviden fogalmazom meg, miért nem volt kérdéses, hogy Bear McCreary helyet cseréljen a kedvenc zeneszerzőmmel, John Williamsszel, akinek az év végi meglepetései az ezt követő pontban olvasható ömlengést váltották ki belőlem. Bear McCrearyn korábban is éreztem már, hogy nagyobb mozifilmek aláfestéseinek elkövetésére lenne hivatott. Erre most úgy erősített rá, hogy egy bekategorizálhatatlan műfajú filmhez (A kolosszus) szállított érdekfeszítő muzsikát, melynek a stílusát önmagára nézve és a hallgatóság nagy örömére szerencsére folytatandó alapnak érezte, ahogy azt tükrözi két másik, szintén 2017-es műve, az Unrest és a Salinger kísérete. A kolosszus történetének bizarr komorsága olyan magával ragadó hangjegyekké lett varázsolva, hogy képes beszippantani egy teljesen más hangulatban lévő embert is. Ennek a bámulatos zenei mutatványnak az úgymond kistestvére, néhány tétel esetében pedig az egyenes folytatása az említett további két score.
4. John Williams : Star Wars: Az utolsó Jedik / A Pentagon titkai 2017 karácsonyára John Williams egy, a korát meghazudtoló energikus score-ral ajándékozta meg a világ legnagyobb hatású űreposzának – az ilyen minőségű meglepetésre nem éppen érdemes – nyolcadik epizódját. A Skywalker család történetének továbbgondolása a zenében egyáltalán nem tükrözi azt a felületes csapongást, mely a film sajnálatos jellemzője lett. A bőven nyugdíjas éveiben járó komponista máig kimeríthetetlen, témacentrikus zenei tárháza az 1977 óta meglévő kompozíciókkal karöltve Az ébredő Erőben felbukkanó új tételeknek további mélységet és plusz érzelmi töltetet ad. Ezek nagy része azonban – a cselekménynek megfelelően – jobbára a sötét oldal belső vívódását gazdagítja, háttérbe szorítva a színtiszta remény éltetését, melynek nosztalgikus hiányérzete végül egészen a legújabb trilógia lezárásáig megmaradt. Nincsenek meg igazán a szerzeményekben azok a mitikus jelentőséget sugárzó letisztult ellentétpárok, melyek az elődök nagy erényei. Ettől függetlenül Williams így is lepipálta a teljes stábot, hiszen egyedüliként ő volt képes egységben tartani a filmkészítők kezében szétcsúszott produkciót.
A Pentagon titkai aláfestése a bizonyító ereje okán (hogy még mindig van új a szerző elképzeléseiben) számomra hab a tortán. A kevésbé cselekménydús, párbeszédorientált történetek a zeneszerzőket gyakran ihletik különösebb motívumok nélkül csordogáló kompozíciókra. A Pentagon-iratok történetét feldolgozó – ugyancsak kevésbé mozgalmas – film is valószínűleg nem a témának, hanem Steven Spielberg rendezőnek köszönhetően nyerhetett vizionálható tartalomban gazdag zenei interpretációt. Mivel egy érába tartozik A könyvtolvaj és a Lincoln aláfestésével, előítéletesen arra számítottam, hogy Williams itt is „csak” egy végletekig korrekt aláfestéssel fog szolgálni (bár néhány tétel erejéig a Lincoln is túllép ezen a szinten). Ezzel szemben e képzeletbeli sorban a The Washington Post hírnevet szerző eseményeit megidéző műre valódi kivételként tekinthetünk. Ráadásul Spielberg állandó kollaborációs társa immár örökre megmaradó kíváncsiságot ébresztett bennem, hogy milyen dallamokkal is látta volna el a Ready Player One-t, ahol elfoglaltsága miatt végül Alan Silvestri helyettesítette őt.
5. Michael Giacchino: Pókember – Hazatérés / A majmok bolygója: Háború A Marvel stúdió Bosszúállóinak univerzumába megérkező „új” szuperhős, Pókember végre egy igazán emlékezetes, dúdolható főtémát hozott magával a hatvanas évek rajzfilmsorozatából. Az eredetileg dalként létező kompozíció epikus, nagyzenekari átiratát profi módon megoldó zeneszerző valódi érdeme azonban az, hogy ezt a sokrétűen alkalmazható dallamsort – az ehhez passzolóan könnyed saját elképzeléseivel – képes volt tovább színezni. Ennek fényében pedig igen szép teljesítmény a disztópikus világot teremtő majmok első igazi uralmát bemutató előzményfilm muzsikája, melyet a hálószövő tinédzser kalandjainak vidám hangulatától teljesen eltérően kellett megközelíteni. A mozival összhangban a zene drámai megközelítésű, így a harcok hevét szintén a belső küzdelmek terén fejti ki.
6. Lorne Balfe: Űrvihar / Lego Batman – A film
Hans Zimmer egykori tanítványa, a zúzás nagymesterévé előléptethető Lorne Balfe sokadszorra is végig tudott szántani a hallójárataimban érdekfeszítő tempóban és módon egyaránt. A trendnek megfelelő hangzás viszonylagos kliséit ugyan nem kerüli el az Űrvihar zenéje, viszont kevésbé nyers, mint a hasonló megoldásokat tartalmazó Dunkirké, de talán nem véletlenül fedezhetők fel a közös vonások, hiszen Balfe kiegészítő zeneszerzőként dolgozott Hans Zimmer mellett Christopher Nolan második világháborús drámáján. A korábbi évektől eltérően kimagasló évindításért felelős kockahős viszont egy kreatívabban összerakott talpalávalóra sarkallta a komponistát.
7. Brian Tyler: A múmia / Power Rangers 2017 legfeleslegesebb, sőt, talán legrosszabb mozijához (A múmia) ugyan elég tömény score készült, azonban még így is kiváló teljesítmény a film felől érkező direkt ihlet hiányában – én legalábbis nem tartom valószínűnek, hogy ennyire jellegtelen képsorok egy zeneszerzőből bármilyen érzést is kiváltanának. Az alkotók közül legalább Tyler tudta, hogy mi a dolga. A Power Rangerst nem láttam, és valószínűleg sosem lesz pótolva, de – elnézve a kritika, valamint a közönség egyöntetű véleményét – ezzel is ugyanaz lehet a helyzet, mint a Tom Cruise nevével fémjelzett, félresikerült akciófilmmel.
8. Thomas Newman: Viktória királynő és Abdul / Alexandre Desplat: Suburbicon: Tiszta udvar, rendes ház
Az egyedi stílusú zeneszerzők kategóriájának tekintendő jelen helyezés szereplőinek a kiválasztása volt számomra a legnehezebb döntés. Ugyanis a filmek bemutatása idején az ezen pozíción máig bebetonozott Thomas Newman mellett még Patrick Doyle-t neveztem volna meg a Gyilkosság az Orient expresszen kapcsán, illetve Alexandre Desplat-t A víz érintése – Oscar-díjjal jutalmazott – score-jának köszönhetően. Most, alig három év elteltével, mégis szép lassan, stílszerűen: a vonat tovagördült, a kétéltű ember elúszott. A maguk módján megvolt a varázsuk, ezt tudom, de érezni már nem érzem, ellenben a Coen testvérek szándékosan zavarba ejtő, fura szatírájához komponált, fokozatosan egyre elborultabbá váló dallamok Desplat jóvoltából még mindig érdekesek.
9. Theodore Shapiro: Alsógatyás kapitány – Az első nagyon nagy film / Patrick Doyle: Az Emoji-film / Hans Zimmer, Steve Mazzaro: Bébi úr
Jópofa animációs filmek jópofa aláfestései. Ettől nem több egyik sem. Mind nagyon szórakoztató mese, és többnyire erről az oldalról megközelítve teljesítette a felkérést mind a négy komponista, de ezzel együtt egyik projekt sem volt általuk rutinból kezelve, netán félvállról véve.
10. Hans Zimmer: Dunkirk / Geoff Zanelli: A Karib-tenger kalózai: Salazar bosszúja Hans Zimmernek illene és egyébként szokása is a jelenlegi helyezésnél jobbat elérni, viszont azt fontos tudni, hogy egy ilyen lista végén sosem a sereghajtók állnak, hanem azok, akik a hadtestbe be lettek sorozva. Kétség sem fér hozzá, hogy amit korunk sztárzeneszerzője kiad kezei közül, kiválóan megállja a helyét a film alatt, és a Dunkirk muzsikájának nehezen emészthető gépies zakatolására ez hatványozottan igaz, sőt, maradéktalan élvezetet csak a jelenetekkel együtt nyújt. Azonban az elvitathatatlan érdemek képzeletbeli kategóriájában ne csak a Dunkirk – és igencsak részben a Szárnyas fejvadász 2049 Benjamin Wallfischsel közös – score-ja jusson eszünkbe a szerzőtől, hanem az is, hogy Geoff Zanelli mennyire korrekt módon nyúlt Zimmer zenei örökségéhez, ami a Karib-tenger kalózai-széria ötödik részét illeti.
+1. Mark Mothersbaugh: Thor: Ragnarök
A legjelentősebb album, melyet külön kell kezelnem még a dobogó legfelső fokától is. Bár nem ez a legjobb muzsika, ám ez a legjelentősebb (számomra legalábbis), mivel egy eddig csak legenda szintjén ismert érzetet ad. Nekem a nagyszüleim azt mesélték a régi időkről, hogy az emberek eleinte ódzkodtak attól, hogy a film közben zene szóljon, mondván: a moziba a történet miatt ülnek be, arra kíváncsiak, nem pedig egy zenei előadásra. Persze ez a fajta nézői viszonyulás a filmekhez a hatvanas évektől már kezdett megváltozni. Sőt, a hetvenes és végérvényesen a nyolcvanas években elképzelhetetlenné vált, hogy ez a gondolat bárkiben is alapvető kritikaként fogalmazódjon meg. Jómagam is abba nőttem bele, hogy zene nélkül nem film a film, magát a zenét esetleg külön is meghallgathatom, értékelhetem, kritikával illethetem vagy dicsérettel jutalmazhatom (ahogy azt jelenleg is teszem), de kicsit sem érzem megkérdőjelezhetőnek a létjogosultságát, sőt a szükségességét. Azonban a Thor: Ragnarök aláfestése ráébresztett arra, hogy milyen kiváltságos dolog egy adott változáson áteső, reformációközeli időszak dilemmáit – aktualitásuk idején – a saját bőrünkön megtapasztalni.
Igaz, már 2010-ben – a nyolcvanas évek hangulatát megelevenítő és újraépítő new wave zenei irányzat térhódításának fényében – a Tron: Örökség is említhető lett volna a diszkósított filmzenék feltűnése szempontjából, ám ott ez alapkoncepció volt. Azonban míg a Daft Punk elektronikus szerzeményei teljes egészében a látottakhoz simultak, és közben a szimfonikus zenekar bevonását sejteni is alig lehetett, addig Mark Mothersbaugh e két komponens összeeresztését ellentmondásos (ám éppen ettől figyelemfelkeltő) tálalással spékelte meg. Miközben hallgattam a lemezt, elkezdtem értetlenkedni a hallottak felépítése miatt. Mit is tettem a lejátszóba? Filmzenét vagy diszkómixet? Mígnem azon kaptam magam, hogy még tetszik is ez a kezdetben dilemmával sújtó „kettő az egyben” elképzelés, így olyat élhettem át, mint amilyet egykor az aláfestések szükségességének szkeptikusai. Ehhez persze kellett az is, hogy a mű ne legyen egészen egységes. A kiadvány első felében tehát érezhetjük, hogy simán egy jó score-ral hozott össze bennünket a sors, majd szépen lassan betessékel a vetítővásznas bulinegyed tánctermébe nyíló, nosztalgikus jövő kapuján.
Az összefüggések hátterénél még azért érdemes egy kicsit elidőzni. Egyrészt az e pontban fentebb leírt jelenség alapjai semmivel sem különböznek azoktól a rendhagyó, alternatív filmzenei elképzelésektől, melyeket anno John Carpenter, Vangelis, Giorgio Moroder vagy a Tangerine Dream képviselt – arról nem is beszélve, hogy Jean-Michel Jarre művei a Thor: Ragnarök elektronikus felvételeinek elsődleges ihletforrása. Másrészről pedig Mothersbaugh-nak, aki a Devo énekeseként és zenészeként szinte egy az egyben ugyanolyan sikeres újhullámos múlttal rendelkezik, mint Danny Elfman az Oingo Boingóval, a további inspirációkért sem kellett messzire mennie.
1. Hugh Jackman – The Greatest Show (A legnagyobb showman)
2. Hugh Jackman – From Now On (A legnagyobb showman)
3. Alexiane – A Million on My Soul (Valerian és az ezer bolygó városa)
4. Mark Mothersbaugh – Grandmaster Jam Session (Thor: Ragnarök)
5. Elvis Presley – Suspicious Minds (Szárnyas fejvadász 2049)
Szuperlatívuszokban ugyan nem tudok nyilatkozni James Newton Howard budapesti fellépéséről, de közel sem azért tartom számon ezt a koncertet az év legjobbjaként, mert – emlékeim szerint – 2017-ben nem voltam más filmzenei előadáson. Egyszerűen lenyűgöző volt a zeneszerző egész munkásságán átívelő repertoár részletessége és dinamikája. Másrészről pedig e program közben kaptam a hírt arról, hogy úton van a születendő unokaöcsém, ami ebben a formában itt érdektelen, én mégsem felejtem, mennyire egybeforrt az akkori hangulatom a Sportarénát kitöltő teljes zenei atmoszférával.
Listám zárásaként pedig a filmzenei szempontból legnagyobb örömet okozó hírt említeném meg, mint eseményt. A filmzene műfajával John Williams munkásságán keresztül ismerkedtem meg, így eleinte mindenkit hozzá viszonyítottam, ő volt az egyetlen igazi kedvenc, mígnem John Powell hangjegyei rám találtak. Nem állítok fel közöttük még képzeletbeli sorrendet sem, hisz más-más az erényük, viszont lett egy másik olyan kedvencem, akinek minden kiadványa kihagyhatatlan, és prioritást élvez. Mondanom sem kell (viszont e mondat erejéig írnom igen), mennyire megörültem, amikor megtudtam, hogy Williams legnagyobb zenei örökségét a Solo: Egy Star Wars-történet zeneszerzői posztján Powell gondozhatja, mely terv eredménye számomra immár legenda.
A szerkesztőtársak hívták fel a figyelmemet arra, hogy manapság egy adott évben egy-kétezer új aláfestés is napvilágot lát. Ám ekkora mennyiséget kizárólag úgy lehetne meghallgatni, hogy a nap folyamán nagyjából csupán az alvásidőben van kikapcsolva a lejátszó. Mindenesetre a lehetőségeimből adódóan évente csak a „legszükségesebbeket” ismerem meg, és e mennyiség alapján nem is igazán tekinthetem magamat még filmzenerajongónak sem. Tulajdonképpen több az olyan zene, amely a szelektálásom áldozatává válik, mint az, amely nálam is betölti a rendeltetési szerepét. Tehát attól függetlenül, hogy az éves listák egyébként is szubjektívek, a saját összeállításaim – élén a mostanival – aligha adnak átfogó képet. Az iménti problémán persze túlteszem magam, és nem azzal foglalkozok, amit nem ismerek, hanem azzal, amit igen.
2017-ben a megismert zenék igen nagy százaléka rendesen meggyőzött arról, hogy van még jövője a műfajnak. Akadnak régi, jól bevált hangszereléssel megoldott új zenék, újszerű hangzások, kreatív megoldások, élvezetesen kivitelezett alternatív elképzelések, és még sorolhatnám – fogom is a továbbiakban. Ám mindemellett az az igazán szép az évben, hogy most tényleg szinte mindenféle filmműfajhoz, különféle hangulathoz születtek kétségkívül hatásos tételek.
Egy kis előzetes:
Two Steps From Hell: Unleashed

Röviden megszakítva a pozitív élményeket, kezdem azzal a kevéssel, amit nem értettem meg:
Alexandre Desplat: Valerian és az ezer bolygó városa

Henry Jackman: Kong: Koponya-sziget

Michael Giacchino: Henry könyve

James Newton Howard: Roman J. Israel, Esq.

Mica Levi: Jackie

Mi volt hát olyan jó 2017-ben?
1. Daniel Pemberton: Arthur király – A kard legendája Hogyan és miért előzött be mindenkit Daniel Pemberton, aki azért még nem olyan régóta komponál nagy mozifilmekhez? Amit alkot, rendszerint egyedi, sajátos, újszerű és nemhogy nem unalmas, hanem egyenesen megunhatatlan. Ráadásul az Arthur király – A kard legendája score-ja a további helyezetteknél hallható hangulati elemek mindegyikéből tartalmaz legalább egyet. A főhős megpróbáltatásainak bemutatásához filmzenéktől szokatlan durvasággal, kőkeményen odateszi magát a szerző, a kalandok romantikájának hangsúlyozásához kellőképpen epikus megközelítést választ, a drámai képsoroknak könnyfakasztó érzelmi mélységet ad, de talán még a feladat fölé is nőnek ezek a dallamok. Sőt, az egyik régen sokat hallgatott trailerzene (Immediate Music: „Red Wire, Blue Wire”) is felidéződött bennem az „Assassins Breathe” végén, így ez a kategória is le lett fedve. Ezenfelül az emberi hangok technikai használata mellett két, tradicionális ír népdalokat idéző szerzemény árulkodik arról, hogy a történet zenei alátámasztása elsősorban emberi oldalról van megközelítve. Az imént felsorolt elemek pedig az egységesség szem előtt tartásával szépen egymásba vannak ágyazva, variálva. Mindennek tetejébe a – sajnos csak digitális formában elérhető – bónusz kompozíciók kis túlzással hiánypótló tételek. Egy személyes élmény erejéig visszatérve az „Assassins Breathe” trackre: bennem felidézte még a gyerekkoromat is, amikor a körmével fogát kocogtató unokanagybátyám különös előadását hallgattam. Az emberi zihálás effektként való használata mellett kinézem Pembertonból, hogy itt ugyanezt az egyszerű megoldást alkalmazta az ütősszekció helyett, mindenesetre nagyon hajaz rá.
2. Michael Giacchino: Coco / John Powell: Ferdinánd


Sokszor van, hogy egy kiadványon a betétdalokat egymás mellé rakva élvezetesebbnek nevezném az adott lemezt, viszont a Coco esetében, ahol ezt meg is valósították, nagyon félresikerült. Persze ez nem a zene hibája, hanem az általam egyébként gyakran kívánt összeállításé. Minden egyes „Remember Me” (melyért Kristen Anderson-Lopez és Robert Lopez, a Jégvarázs Oscar-díjas dalfelelősei ismételten hazavihették az aranyszobrot) hiányozna a korongról, ha nem szerepelne rajta, de mert változatokról van szó, nem pedig önálló számokról, ebben a formában fullasztó. Giacchino érdeme, hogy az ennyire sok verzióban is érdekes vezérdal érzelmi töltetei mellett továbbiakat tud az egészbe csempészni. A mese előzetese alapján nem érdekelt a téma, azonban moziba készülve a kis unokatesók mégis ezt választották. A vásznon látottak pedig annyira tetszettek, amennyire animációs gyerekfilm már régen – pontosabban minden ilyet szeretek, de ez most kifejezetten tartalmas, élvezetes és tanulságos volt.
John Powell, a műfaj koronázatlan királya, ezután olyan ráadással rukkolt elő, amelyre bizonyos értelemben számítani lehetett. A különféle érzelmek terén nem közelíti meg az Így neveld a sárkányodat zenéjének mélységét (mely igazi klasszikus lett tőle), habár a mese tanulsága sem annyira lényeges. Ezt leszámítva a zeneszerzőtől megszokott módon nagyon kreatív és összetett a muzsika, mely mentes az ugyancsak általa jegyzett Pán aláfestésére jellemző agyonszínezettségtől. A megfelelő arányok megtartása mellett a kalandvonal a zene erőssége, mely gyakori visszapörgetésre készteti a hallgatóságot. Én legalábbis a vége felé közeledve az „Escape from the Spa” trackben megtaláltam az új kedvenc tételemet (igaz, csak egyes mozzanatai miatt), majd jött a „Highway Chase”, mely felülírta ezt, és akkor mondanom sem kell, hogy a „From Train Station to Arena” mit eredményezett.
3. Bear McCreary: A kolosszus / Unrest / Salinger Igaz, hogy dobogós helyre került, mégis röviden fogalmazom meg, miért nem volt kérdéses, hogy Bear McCreary helyet cseréljen a kedvenc zeneszerzőmmel, John Williamsszel, akinek az év végi meglepetései az ezt követő pontban olvasható ömlengést váltották ki belőlem. Bear McCrearyn korábban is éreztem már, hogy nagyobb mozifilmek aláfestéseinek elkövetésére lenne hivatott. Erre most úgy erősített rá, hogy egy bekategorizálhatatlan műfajú filmhez (A kolosszus) szállított érdekfeszítő muzsikát, melynek a stílusát önmagára nézve és a hallgatóság nagy örömére szerencsére folytatandó alapnak érezte, ahogy azt tükrözi két másik, szintén 2017-es műve, az Unrest és a Salinger kísérete. A kolosszus történetének bizarr komorsága olyan magával ragadó hangjegyekké lett varázsolva, hogy képes beszippantani egy teljesen más hangulatban lévő embert is. Ennek a bámulatos zenei mutatványnak az úgymond kistestvére, néhány tétel esetében pedig az egyenes folytatása az említett további két score.
4. John Williams : Star Wars: Az utolsó Jedik / A Pentagon titkai 2017 karácsonyára John Williams egy, a korát meghazudtoló energikus score-ral ajándékozta meg a világ legnagyobb hatású űreposzának – az ilyen minőségű meglepetésre nem éppen érdemes – nyolcadik epizódját. A Skywalker család történetének továbbgondolása a zenében egyáltalán nem tükrözi azt a felületes csapongást, mely a film sajnálatos jellemzője lett. A bőven nyugdíjas éveiben járó komponista máig kimeríthetetlen, témacentrikus zenei tárháza az 1977 óta meglévő kompozíciókkal karöltve Az ébredő Erőben felbukkanó új tételeknek további mélységet és plusz érzelmi töltetet ad. Ezek nagy része azonban – a cselekménynek megfelelően – jobbára a sötét oldal belső vívódását gazdagítja, háttérbe szorítva a színtiszta remény éltetését, melynek nosztalgikus hiányérzete végül egészen a legújabb trilógia lezárásáig megmaradt. Nincsenek meg igazán a szerzeményekben azok a mitikus jelentőséget sugárzó letisztult ellentétpárok, melyek az elődök nagy erényei. Ettől függetlenül Williams így is lepipálta a teljes stábot, hiszen egyedüliként ő volt képes egységben tartani a filmkészítők kezében szétcsúszott produkciót.
A Pentagon titkai aláfestése a bizonyító ereje okán (hogy még mindig van új a szerző elképzeléseiben) számomra hab a tortán. A kevésbé cselekménydús, párbeszédorientált történetek a zeneszerzőket gyakran ihletik különösebb motívumok nélkül csordogáló kompozíciókra. A Pentagon-iratok történetét feldolgozó – ugyancsak kevésbé mozgalmas – film is valószínűleg nem a témának, hanem Steven Spielberg rendezőnek köszönhetően nyerhetett vizionálható tartalomban gazdag zenei interpretációt. Mivel egy érába tartozik A könyvtolvaj és a Lincoln aláfestésével, előítéletesen arra számítottam, hogy Williams itt is „csak” egy végletekig korrekt aláfestéssel fog szolgálni (bár néhány tétel erejéig a Lincoln is túllép ezen a szinten). Ezzel szemben e képzeletbeli sorban a The Washington Post hírnevet szerző eseményeit megidéző műre valódi kivételként tekinthetünk. Ráadásul Spielberg állandó kollaborációs társa immár örökre megmaradó kíváncsiságot ébresztett bennem, hogy milyen dallamokkal is látta volna el a Ready Player One-t, ahol elfoglaltsága miatt végül Alan Silvestri helyettesítette őt.
5. Michael Giacchino: Pókember – Hazatérés / A majmok bolygója: Háború A Marvel stúdió Bosszúállóinak univerzumába megérkező „új” szuperhős, Pókember végre egy igazán emlékezetes, dúdolható főtémát hozott magával a hatvanas évek rajzfilmsorozatából. Az eredetileg dalként létező kompozíció epikus, nagyzenekari átiratát profi módon megoldó zeneszerző valódi érdeme azonban az, hogy ezt a sokrétűen alkalmazható dallamsort – az ehhez passzolóan könnyed saját elképzeléseivel – képes volt tovább színezni. Ennek fényében pedig igen szép teljesítmény a disztópikus világot teremtő majmok első igazi uralmát bemutató előzményfilm muzsikája, melyet a hálószövő tinédzser kalandjainak vidám hangulatától teljesen eltérően kellett megközelíteni. A mozival összhangban a zene drámai megközelítésű, így a harcok hevét szintén a belső küzdelmek terén fejti ki.
6. Lorne Balfe: Űrvihar / Lego Batman – A film

7. Brian Tyler: A múmia / Power Rangers 2017 legfeleslegesebb, sőt, talán legrosszabb mozijához (A múmia) ugyan elég tömény score készült, azonban még így is kiváló teljesítmény a film felől érkező direkt ihlet hiányában – én legalábbis nem tartom valószínűnek, hogy ennyire jellegtelen képsorok egy zeneszerzőből bármilyen érzést is kiváltanának. Az alkotók közül legalább Tyler tudta, hogy mi a dolga. A Power Rangerst nem láttam, és valószínűleg sosem lesz pótolva, de – elnézve a kritika, valamint a közönség egyöntetű véleményét – ezzel is ugyanaz lehet a helyzet, mint a Tom Cruise nevével fémjelzett, félresikerült akciófilmmel.
8. Thomas Newman: Viktória királynő és Abdul / Alexandre Desplat: Suburbicon: Tiszta udvar, rendes ház

9. Theodore Shapiro: Alsógatyás kapitány – Az első nagyon nagy film / Patrick Doyle: Az Emoji-film / Hans Zimmer, Steve Mazzaro: Bébi úr

10. Hans Zimmer: Dunkirk / Geoff Zanelli: A Karib-tenger kalózai: Salazar bosszúja Hans Zimmernek illene és egyébként szokása is a jelenlegi helyezésnél jobbat elérni, viszont azt fontos tudni, hogy egy ilyen lista végén sosem a sereghajtók állnak, hanem azok, akik a hadtestbe be lettek sorozva. Kétség sem fér hozzá, hogy amit korunk sztárzeneszerzője kiad kezei közül, kiválóan megállja a helyét a film alatt, és a Dunkirk muzsikájának nehezen emészthető gépies zakatolására ez hatványozottan igaz, sőt, maradéktalan élvezetet csak a jelenetekkel együtt nyújt. Azonban az elvitathatatlan érdemek képzeletbeli kategóriájában ne csak a Dunkirk – és igencsak részben a Szárnyas fejvadász 2049 Benjamin Wallfischsel közös – score-ja jusson eszünkbe a szerzőtől, hanem az is, hogy Geoff Zanelli mennyire korrekt módon nyúlt Zimmer zenei örökségéhez, ami a Karib-tenger kalózai-széria ötödik részét illeti.
+1. Mark Mothersbaugh: Thor: Ragnarök

Igaz, már 2010-ben – a nyolcvanas évek hangulatát megelevenítő és újraépítő new wave zenei irányzat térhódításának fényében – a Tron: Örökség is említhető lett volna a diszkósított filmzenék feltűnése szempontjából, ám ott ez alapkoncepció volt. Azonban míg a Daft Punk elektronikus szerzeményei teljes egészében a látottakhoz simultak, és közben a szimfonikus zenekar bevonását sejteni is alig lehetett, addig Mark Mothersbaugh e két komponens összeeresztését ellentmondásos (ám éppen ettől figyelemfelkeltő) tálalással spékelte meg. Miközben hallgattam a lemezt, elkezdtem értetlenkedni a hallottak felépítése miatt. Mit is tettem a lejátszóba? Filmzenét vagy diszkómixet? Mígnem azon kaptam magam, hogy még tetszik is ez a kezdetben dilemmával sújtó „kettő az egyben” elképzelés, így olyat élhettem át, mint amilyet egykor az aláfestések szükségességének szkeptikusai. Ehhez persze kellett az is, hogy a mű ne legyen egészen egységes. A kiadvány első felében tehát érezhetjük, hogy simán egy jó score-ral hozott össze bennünket a sors, majd szépen lassan betessékel a vetítővásznas bulinegyed tánctermébe nyíló, nosztalgikus jövő kapuján.
Az összefüggések hátterénél még azért érdemes egy kicsit elidőzni. Egyrészt az e pontban fentebb leírt jelenség alapjai semmivel sem különböznek azoktól a rendhagyó, alternatív filmzenei elképzelésektől, melyeket anno John Carpenter, Vangelis, Giorgio Moroder vagy a Tangerine Dream képviselt – arról nem is beszélve, hogy Jean-Michel Jarre művei a Thor: Ragnarök elektronikus felvételeinek elsődleges ihletforrása. Másrészről pedig Mothersbaugh-nak, aki a Devo énekeseként és zenészeként szinte egy az egyben ugyanolyan sikeres újhullámos múlttal rendelkezik, mint Danny Elfman az Oingo Boingóval, a további inspirációkért sem kellett messzire mennie.
A legjobb betétdalok:
1. Hugh Jackman – The Greatest Show (A legnagyobb showman)

2. Hugh Jackman – From Now On (A legnagyobb showman)

3. Alexiane – A Million on My Soul (Valerian és az ezer bolygó városa)

4. Mark Mothersbaugh – Grandmaster Jam Session (Thor: Ragnarök)

5. Elvis Presley – Suspicious Minds (Szárnyas fejvadász 2049)

Az év legjobb eseményei:
Szuperlatívuszokban ugyan nem tudok nyilatkozni James Newton Howard budapesti fellépéséről, de közel sem azért tartom számon ezt a koncertet az év legjobbjaként, mert – emlékeim szerint – 2017-ben nem voltam más filmzenei előadáson. Egyszerűen lenyűgöző volt a zeneszerző egész munkásságán átívelő repertoár részletessége és dinamikája. Másrészről pedig e program közben kaptam a hírt arról, hogy úton van a születendő unokaöcsém, ami ebben a formában itt érdektelen, én mégsem felejtem, mennyire egybeforrt az akkori hangulatom a Sportarénát kitöltő teljes zenei atmoszférával.
Listám zárásaként pedig a filmzenei szempontból legnagyobb örömet okozó hírt említeném meg, mint eseményt. A filmzene műfajával John Williams munkásságán keresztül ismerkedtem meg, így eleinte mindenkit hozzá viszonyítottam, ő volt az egyetlen igazi kedvenc, mígnem John Powell hangjegyei rám találtak. Nem állítok fel közöttük még képzeletbeli sorrendet sem, hisz más-más az erényük, viszont lett egy másik olyan kedvencem, akinek minden kiadványa kihagyhatatlan, és prioritást élvez. Mondanom sem kell (viszont e mondat erejéig írnom igen), mennyire megörültem, amikor megtudtam, hogy Williams legnagyobb zenei örökségét a Solo: Egy Star Wars-történet zeneszerzői posztján Powell gondozhatja, mely terv eredménye számomra immár legenda.
Tihanyi Attila összesítése
Előszó
A filmnézési, moziba járási szokásaim az évtized során teljesen átalakultak, de ez talán nem is meglepő, hiszen ez a tendencia az egész világon. A „láttál valami jó filmet a moziban?” kérdés helyett sokkal gyakoribb az „ajánlj valami jó sorozatot!”, és – legalábbis a környezetemben lévő harmincas-negyvenes generációt figyelve – a közösségi mozizás élménye sokkal ritkább, mint egy eleve nagy nehézségek árán összeegyeztetett vacsora a barátokkal. Ennek megfelelően ha bármikor a filmzenékre gondolok, mint alkalmazott zenei műfajra, tulajdonképpen igazságtalannak érzem a saját értékeléseimet, mert egy album megítélésekor már rég nem érdekel, hogy az vajon miként működik a vásznon az adott jelenetek alatt hallgatva. Az igen ritka mozizással együtt így a katarzis is elkerül, de legalábbis nagyon ritka, és semmilyen arányban nincs azzal, hogy a pillanatok alatt a hétköznapok elengedhetetlen eszközévé vált különböző zenei streamingszolgáltatások révén kis túlzással mindent és azonnal meg lehet hallgatni. Hol vannak már azok az idők, amikor egy nemzetközi megjelenés napján, pusztán a zeneszerző munkája iránti rajongásra és bizalomra alapozva rendeltünk meg egy CD-t, és vártunk négy-hat hetet, hogy aztán keressünk egy nyugodt órát a végighallgatására. Ehelyett egy átlagos hétköznap, reggel munkába menet egyszer csak a Spotify a zenehallgatási szokásaimat, illetve az előadók követéseit figyelembe véve jelez egy új megjelenésről. Én pedig, még ha nem is passzol esetleg az adott művész stílusa az aktuális reggeli időjáráshoz, akkor is tudom, hogy ismét van mit hallgatnom.
A 2017-es évben megjelent aláfestések közül szinte minden elérhető albumot meghallgattam legalább egyszer, és továbbra is igaz, hogy elsősorban a dráma, illetve a horror és a thriller műfajában találom meg a számomra kiemelkedő zenéket, a szuperhősös akciócsörték és a harsány zenei dübörgés csak igen ritkán mozgatják meg a fantáziámat. Ugyanakkor van néhány kivétel, mely egész egyszerűen kimaradt – amikor a film műsoron volt moziban, nem jutottam el egy vetítésre sem, később pedig nem éreztem helyénvalónak, hogy egy laptop kijelzőjén pótoljam az élményt. Két Hans Zimmer-zene is így került el: a Dunkirk és a Szárnyas fejvadász 2049 is olyan filmek, melyeket jobban tisztelek – netán jobban félek tőlük – annál, hogy mostohább körülmények között pótoljam őket, viszont napjaink egyik legismertebb zeneszerzőjének műveit képektől függetlenül egyre nehezebb önálló valójában véleményezni, így meg sem próbálkoztam velük. Hasonlóan kihagytam Mark Mothersbaugh Thor: Ragnarökhöz írt score-ját, még annak ellenére is, hogy nagyon kedvelem a komponistát, s elég komoly hiba egy filmzenerajongótól, de a később Oscar-díjjal jutalmazott A víz érintése zenéjét sem hallgattam meg a film ismerete nélkül. Nehezen tudom megmagyarázni, milyen alapon döntök így bizonyos művek esetében, de biztos vagyok abban, hogy előbb-utóbb úgyis sor kerül majd rájuk.
Összeállításom első csoportjába azok a művek kerültek, melyeknél a filmet is láttam, a másodikban a filmtől független remekművek szerepelnek, végül pedig a régi klasszikusok újrakiadásait, illetve régóta várt megjelenéseket gyűjtöttem össze.
A filmes élmények
Marco Beltrami: Hóember

Henry Jackman: Jumanji – Vár a dzsungel

Benjamin Wallfisch: Az

különféle előadók: Nyomd, Bébi, nyomd

Benjamin Wallfisch: Az egészség ellenszere

Bear McCreary: Boldog halálnapot!

Képektől függetlenül
Ivan Palomares: En Las Estrellas

Hanan Townshend: Eperföld

Marc Shaiman: LBJ – Az elnök

Clint Mansell: Loving Vincent

Dominik Giesriegl & Johannes Brandt: Honigfrauen

Alexandre Desplat: Valerian és az ezer bolygó városa

A régi nagyok nagyobbak
Trevor Jones: Cliffhanger – Függő játszma

Bruce Broughton: Szabadnapos baba

Elmer Bernstein: A fekete üst

James Horner: Őrjítő vágy

James Newton Howard: Waterworld – Vízi világ
