A score-t ezúttal is Michael Giacchino jegyzi, aki annak idején számítógépes játékok zenéinek írásával kezdte megvetni a lábát az iparban, mára pedig büszkén mondhatja el magáról, hogy korosztályának olyan művésze, akit a legtöbb klasszikus tévésorozatból mozivá érő vagy rögtön egész estés alkotásként hódító folyamhoz szerződtettek.
valamely felvonásán. A komponista és a direktor munkakapcsolata a
című epizódon jóval túlmutat, hiszen korábban olyan sikeres alkotásoknál dolgoztak együtt, mint a 2008-as
amerikai változata. A majmos kalanddal kapcsolatos felkérésnek anno Giacchino nemcsak amiatt örült, mert újra együtt dolgozhatott a rendezővel, hanem azért is, mert alkalma nyílott a nosztalgiázásra:
– mesélte a szerző.
– nyilatkozta Reeves Giacchino művéről, amely tavasszal kelt életre a Fox Newman Scoring Stage falai között. A felvételek legérdekesebb pontjaként az emelhető ki, hogy a majd kilencvenfős Hollywood Studio Symphony tagjai között ezúttal is ott ült Emil Richards, aki ütőhangszeresként az 1968-as
óta a széria minden egyes epizódjának kíséretéből kivette a részét. A muzsika másik különlegessége, hogy az album- és egyúttal filmindító "Apes' Past is Prologue"-ot a szerző tizenkét éves kisfia, Griffith jegyzi (hogy pontosan milyen mértékben, arról nincs információ), aki zeneszerzőként a
A magam részéről egyetértek Reevesszel abban, hogy a
Háború score-ja Giacchino pályafutásának egyik legékesebb darabja. Ugyanakkor, amikor először kezdtem hallgatni az albumot, az "Apes' Past is Prologue"-ot, valamint az "Assault of the Earth"-öt követően azt éreztem, hogy ha ez így halad tovább, akkor nem fogja tudni megközelíteni az előző rész aláfestésének színvonalát. Bár tetszettek az itt hallott ötletek, és rokonszenveztem azzal, hogy előzményfilmes kíséret lévén újfent megfigyelhető némi párhuzam a Jerry Goldsmith által készített 1968-as mozi kíséretével, mégis hiányoltam egy olyan dallamsort, megoldást, amely úgy magával ragadna, mint anno a
Forradalom akciózenéi. Aztán következett az "Exodus Wounds", melyet, miután lepörgött, jó néhányszor visszaléptettem. Ez az aláfestés egyik vezérfonalaként a majmok vezéréhez, Caesarhoz köthető, a későbbiekben pedig hol ehhez hasonló, szívbemarkoló módon köszön vissza (például a "Don't Luca Now" zárásaként és a "More Red Than Alive"-ban), hol harciasan, hol bosszúszomjasan, hol pedig vágyakozóan (a "Planet of the Escapes" közepén) bukkan fel. Ez az idő előrehaladtával, a tempó és a hangszerelés módosítgatásaival színessé váló, tizenkét hangjegyű dallamsor remekül idomul Caesarhoz, aki e trilógia kezdetén még kismajomként lépett elénk a vásznon, ezúttal viszont már egy olyan vezetőként láthatjuk, aki az őt ért események következtében elveszítette hitét azzal kapcsolatban, hogy az emberek és a majmok képesek lesznek egymás mellett, békében élni.
A másik, hasonlóan emblematikus dallamsort a majmok új hazájának keresése, illetőleg Caesar bosszúhadjárata ihlette, s először az "Exodus Wounds" lezárásaként csendül fel, majd olyan további trackekben hallható ismét, mint a "The Posse Polonaise", a "The Bad Ape Bagatelle", a "Don't Luca Now", illetőleg az összes fontosabb momentumot magában foglaló "End Credits". Ez az akár kalandtémának is betudható megközelítés abból a szempontból számít különlegesnek
A majmok bolygója-széria életében, hogy Giacchino ezt a vonalat nem előre kiszámítható stílusú és felépítésű témával támasztotta alá, hanem egy keringőszerűvel, melyet erőteljesen felharsanó férfikórus tesz határozottá, eltökéltté. Az énekkar már ezeknél is kitesz magáért, ám a komponista nem itt hangolta a lehető legprecízebben össze őket a zenekarral, hanem a "The Ecstasy of the Bold" – "Planet of the Escapes" kettősben (elképesztő és egyúttal fület gyönyörködtető, amit ezekben, illetőleg a már említett "Exodus Wounds"-ban művel a szerző).
Caesar változatos ábrázolásával ellentétben a Woody Harrelson által hihetetlenül profin alakított, könyörtelen McCullough ezredes lényegesen egyszerűbben, ám annál egyértelműbben, fenyegetőbben jelenik meg a score-ban.
"Egyedülálló karakterét a sok személyesen elszenvedett fájdalom táplálja. Bizonyos értelemben véve ő sokkal inkább állat, mint Caesar" – fejtette ki véleményét Giacchino, aki határozott timpaniszólamokkal jelenítette meg zenéjében az Alfa-Omega csapatot vezető katonát.
A szerző amellett, hogy a
Forradalomnál megismert zenei világot bontogatta tovább (a "Paradise Found"-ban például visszaköszön a
Forradalomban a majmok nyugodt életének szimbólumaként megismert téma), azt sem hagyta figyelmen kívül, hogy az általa nagyra tartott legelső rész aláfestésére is tegyen némi utalást. Ezt úgy oldotta meg, hogy a hagyományos nagyzenekari hangszerelést olyan kosszarvval, illetve hangtálakkal toldotta meg, amilyeneket annak idején Jerry Goldsmith is bevetett. Mindezek mellett természetesen – az előzőhöz hasonlóan – Giacchino alkalmazta a taiko dobokat, valamint a zongora húrjaihoz erősített, s ezáltal a megszokottól eltérő hangzást biztosító csavarokat is. Ezek hadrendbe állítása olyan különleges momentumokba torkollik, amilyeneket az "Apes' Past is Prologue"-ban, az "Apes Together Strong" második felében, a hangulat szempontjából igen széles skálán mozgó "A Tide in the Affairs of Apes"-ben, valamint az "A Man Named Suicide"-ban is hallhatunk.
Michael Giacchino korosztályának egyik legkiemelkedőbb művésze, amit
A majmok bolygója: Háború ihlette műve ismételten megerősít. Cseppet sem unatkozik (hiszen 2017-ben a
The Book of Henry és a
Pókember: Hazatérés révén egyaránt hallatott már magáról, s az ő kíséretével kerül novemberben mozikba a
Coco című animációs alkotás is), folyamatos elfoglaltsága azonban szerencsére nem nyomja rá bélyegét a teljesítményére. Nyugodt szívvel merem állítani, hogy a Sony Masterworks égisze alatt napvilágot látott korong az idei esztendő egyik legjobb és legösszetettebb muzsikáját rejti, melyet bátran merek ajánlani minden filmzenebarát figyelmébe.