Az év legjobb filmzenéi, az év meglepetései, a legjobb tételek, a legjobb betétdalok, a legjobb sorozatzenék, a legszínvonalasabb kiadványok, csalódások, és az év legrosszabb zenéi. Hogy melyikünk miképpen vélekedik 2014-ről, az a szerző nevének kiválasztása után letekerve, új ablak megnyílása nélkül elolvasható.
Bíró Zsolt összesítése
Az év legjobb filmzenéi:
1. Angelo Badalamenti: Sztálingrád A sötét és nyomasztó, elsősorban David Lynch rendezéseihez komponált műveiről ismert szerző ezt megelőzően nagyon rég, a 2004-es Hosszú jegyességhez írt igazán emlékezetes score-t, és igencsak úgy tűnt, hogy hosszú karrierje szomorú elfeledéssel ér véget. Azonban nem így történt, és kiderült, hogy a sok évtizedes rutinnal rendelkező művész képes a tőle megszokottól eltérő terepen is kiemelkedőt alkotni. Badalamenti érezte a felelősség súlyát, és kompozícióival meghálálta a belé fektetett bizalmat. Nagyszabású szimfonikus muzsikája az év egyik legnagyobb meglepetése lett, mind önmagában tekintve, mind a komponista pályáját figyelembe véve.
2. Hans Zimmer: Csillagok között A komponista neve végre ismét régi fényében ragyog. Talán nincs is olyan filmzenerajongó, aki nálam jobban örülne annak, hogy egykori első számú kedvence végre mellőzte a rengeteg kiegészítő zeneszerzőt, akik pályáját végigkísérték. Neves és tehetséges, valamint a segéd státuszból eddig okkal ki nem emelkedő munkatársai nélkül is ugyanolyan nagyszerű munkát végzett, mint rendszerint, sőt kijelenthető, hogy az Eredet óta nem készült ennyire hatásos és intelligens zenéje, melyben ha kell, nem fél visszafogni magát. Már a film elején, a drón üldözése alatt kiteljesedő szerzemény is azt sugallja, hogy nagyszerű, szakrális hatású filmzene vár ránk, a játékidő múlásával pedig egyre inkább meg leszünk erősítve ebben.
3. Howard Shore: A hobbit: Az öt sereg csatája Annak ellenére, hogy a második rész aláfestése nyolc pontot kapott tőlem, sokszor idegesített (egyedüliként a középföldés mozik közül), és valószínűleg sosem hallgatom meg többet. Ez nem fog így történni viszont a záró epizódhoz írtakkal, ahol a művész ismét azt a maradandó értéket hozta létre, amire eggyel korábban is számítottam volna. Mesteri dallamvezetés, impozáns hangszerelés, a rengeteg téma viszont ezúttal abszolút egységet képez. Ha egy hajszálnyival el is marad az első három Gyűrű-mozihoz írtaktól, de mégis méltó lezárása lett a hat epizódnak.
4. Clint Mansell: Noé Hihetetlen mértékű fejlődésen ment át a komponista, aki független filmes, alternatív zeneszerzőből vált napjaink egyik legeredetibb művészévé. A mozit – vontatottsága okán – képtelen voltam végignézni, ezt azonban kizárólag Mansell szerzeményei miatt bánom, aki ahhoz hasonló művet tett le az asztalra, mint amit A forráshoz is írt. Rendkívül sötét hangzású és monumentális, brutális erejű, teljesen kiszámíthatatlan score-ja a lehető legmesszebb áll a megszokott hollywoodi filmzenéktől.
5. Patrick Cassidy: Kálvária

6. Michael Giacchino: A majmok bolygója: Forradalom Gyakran hangoztatom, hogy a legjobb filmzenéknek azokat tartom, melyek a mozitól függetlenül, önálló zenei műként is helytállnak, Michael Giacchino melankolikus és horrorisztikus mozzanatokat egyaránt tartalmazó munkája pedig lemezen hallgatva sem válik életképtelenné. Helyenként ugyan nem egy könnyed falat, a filmet nem ismerőkön e momentumok bizonyára ki is fognak, azonban a jelenetek megismerését követően rögtön összeáll a kép.
7. James Newton Howard: Demóna Néha ugyan okoz csalódást Howard, többnyire az akciófilmes vagy thrilleres vonalon mozogva, de amikor igazán epikus műre van szükség, akkor aztán nem tud kicsit sem hibázni. Bő egy órán keresztül hallhatjuk, mit hozott ki belőle Demóna története, de a játékidőt egyáltalán nem érezzük hosszúnak, ami ritkaság ilyen időtartamban. Score-ja bővelkedik maradandó szerzeményekben, és mivel még nem láttam a mozit, azt is kijelenthetem, hogy önálló műként is teljes értékűen megállja a helyét zenéje.
8. Jóhann Jóhannsson: A mindenség elmélete

9. Alexandre Desplat: Kódjátszma

10. John Ottman: X-Men – Az eljövendő múlt napjai Az album az igen hatásos X-témával nyit, egy tiszteletet parancsoló kórussal támogatott szimfonikus darab folytatja, és végül befut 2014 egyik legszebb szerzeménye, a "Hope". E három kompozíció elég erős nyitány, amihez a folytatás összességében nem ér fel, egyes részei kifejezetten igénylik a film ismeretét is, de Ottman tehetségét dicséri, hogy még így is megcsípte a top 10 utolsó helyét.
További kiemelkedő filmzenék:
1. John Powell: Így neveld a sárkányodat 2.

2. Víctor Reyes: Hibátlan előadás Évértékelésem összes szereplője közül Reyes dolga lehetett a legnehezebb, hiszen nem nagyon állt minta előtte feladata megoldásához. Ugyanis egy olyan versenydarabot kellett írnia, mely nemcsak a főszereplő szó szerinti zongorajátékát tartalmazza, hanem egyben követi az épp zajló eseményeket is. Műve egy olyan kuriózumszámba menő score lett, mely komolyzeneként is tökéletesen megállja a helyét.
3. Zacarias M. de la Riva: Automata Ennek a robotrekviemnek az erőssége, hogy – néhány kivételtől eltekintve – önmagában is hallgatóbarát, sőt kifejezetten értékes élményt nyújt. A szerző jól érzett rá arra, hogy valamiféle átmenetre lesz szükség a filozofikus sci-fiknél és az akciófilmeknél megszokott score-okhoz képest. Sajnálatos, hogy a mozi ennyire félresikerült (leginkább a főszereplő, Antonio Banderas ripacskodásának köszönhetően), mert itt aztán tényleg kijelenthető, hogy zenéje az esztendő egyik legérdekesebb darabja lett. Számos emlékezetes és szép pillanatot foglal magába, és sokkal, de sokkal jobb filmet érdemelt volna.
4. Luis Bacalov: Hidden Moon

5. Frederik Wiedmann: Field of Lost Shoes

6. Denis Sanacore: T.S. Spivet különös utazása

7. Gustavo Dudamel: Amerika embere

8. Robin Guthrie, Harold Budd: White Bird in a Blizzard

9. Hans Zimmer & Rupert Gregson-Williams: Téli mese

10. Junkie XL: 300: A birodalom hajnala Az önálló filmzeneszerzői pályája elején járó Tom Holkenborg, alias Junkie XL – folyamatosan fejlődve – a populáris akciómuzsikák terén akár egy sajátos színfolttá is válhat idővel. Tény, hogy ezen aláfestésének zöme a ritmikai hangszerek püfölésével telik, ami kétségkívül hatásos, de olykor egyhangúvá is teszi a muzsikát, ez a dobhangzás pedig legközelebb már önismétlésnek fog tűnni. Azonban annak ellenére, hogy némileg a monotonitás uralkodik a "302"-höz írt zenéjében, az biztos, hogy ehhez a filmhez ennél a rideg és brutális hangzású, csatába hívó dübörgésnél hatásosabbat kevesen bírtak volna írni.
Az év meglepetései:
1. Clinton Shorter: Pompeji

2. John Paesano: Csapatjáték

3. Jeff Grace: Rideg világ

4. Bryan E. Miller: America – Imagine the World without Her

5. Ceiri Torjussen: Test

+1. Two Steps from Hell: Miracles

Az év atmoszférái:
1. Tyler Bates: The Sacrament

2. Jeff Grace: Sötét húzások

3. Dickon Hinchliffe: Locke – Nincs visszaút

Az év kiemelkedő szerzeményei:
1. Steven Price: "April 1945" (Harag)

2. Henry Jackman: "Captain America" (Amerika Kapitány: A tél katonája) A teljes score sem lett rossz, a sokak által bírált széteffektezést egyes pontokon én ráadásul kimondottan merésznek tartom. Ezt a himnikus, szívdobogásos, közel tízperces, igen hatásosan (bő egy percben) lekevert művet kifejezetten szeretem, valószínűleg a szerző legjobbja.
3. Jeff McIlwain & David Wingo: "What Are You Thinking Joe?" (Joe)

4. David Newman: "Growing Up" (Tarzan)

5. Junkie XL: "Tris" (A beavatott)

6. Garth Stevenson: "Flying" (Tracks)

7. Marco Beltrami: "Main Titles" (Az emlékek őre) A teljes score-t annyira nem találom erősnek, hogy albumként sokat hallgassam, de a főtéma emlékezetes lett. Úgy egy évtizede még senki nem gondolta volna, hogy az akkoriban horrorok területére beskatulyázott Beltrami ilyesmit is képes komponálni.
8. John Ottman: "Non-Stop" (Non-Stop)

9. Arnau Bataller: "Countdown" (REC 4: Apocalipsis)

10. Abel Korzeniowski: "Welcome to the Grand Guignol" (Londoni rémtörténetek)

Az év legjobb betétdalai:
1. Jennifer Lawrence: "The Hanging Tree" (Az éhezők viadala: A kiválasztott – 1. rész)

2. Cécile Corbel: "Kamchatka" (Terre des ours)

3. Barbatuques: "Beautiful Strangers" (Rio 2.)
4. Raya Yarbrough: "Outlander Main Title Theme (Skye Boat Song)" (Outlander – Az idegen)

5. Talisco: "Your Wish" (3 nap a halálig)

6. Annie: "Anthonio (Berlin Breakdown Version)" (The Guest)

7. I Am Kloot: "The Same Deep Water as Me" (From There to Here)

8. Alicia Keys & Kendrick Lamar: "It's On Again" (A csodálatos Pókember 2.) Nagy ellensége vagyok az úgynevezett dívák és férfi megfelelőik többnyire csak kereskedelmi megfontolásból születő dalainak, Alicia Keys nótája valamiért mégis tetszik, talán mert Hans Zimmer keze nyomát is tartalmazza, aki a klipben is feltűnik. (Az albumon egyébként helyet kapott egy bizonyos Liz "That's My Man"-je is: ez az affektáló vinnyogás viszont az év betétdalos mélypontja.)
Az év legjobb soundtrackjei:
1. A galaxis őrzői E film zenéjének ez a legideálisabb megjelenési formája: a score és a betétdalok egy kiadványon. Tyler Bates instrumentális szerzeményei sem lettek rosszak, de amire minden bizonnyal a legtöbben felfigyelhetnek a filmben, az a népszerű számok sora. Ezúttal viszont nincs olyan érzése az embernek, hogy mindössze azért lettek összeválogatva, hogy a soundtrackkel még többet lehessen kasszírozni. A dalok konkrét szerephez is jutnak a filmben, hiszen nemegyszer a szereplők is hallják őket, sőt a sztori szerint a felvételek valójában egy ütött-kopott magnókazettán találhatók.
2. Csajkeverők

3. Szerelemre hangszerelve

Az év legjobb televíziós zenéi:
1. Federico Jusid: Isabel

2. César Benito: Öltések közt az idő

3. Hiroyuki Sawano: Attack on Titan

4. Cliff Martinez: A sebész

2014-ben felfedezett televíziós zene:
Arnau Bataller: Ermessenda

Komponisták szólóalbumai:
1. Rhian Sheehan: Stories from Elsewhere

2. Craig Armstrong: It's Nearly Tomorrow

3. Brian Reitzell: Auto Music

Az év legjobb játékzenéi:
1. Ilan Eshkeri: The Sims 4

2. Philter: The Legend of Iya

3. Howard Mostrom: Planetary Annihilation

4. Cliff Martinez: Far Cry 4

Az év poénja:
Carl Grimes: "Carl Poppa (La Jiggy Jar Jar Doo)"

Az év legrosszabb zenéi:
1. Antonio Sanchez: Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) Minden idők egyik vagy talán a legrosszabb "filmzenéjét" hosszan tudnám szidni, de nem fogom. Nem mintha sajnálnám rá az időt, azonban erőmet inkább az albumról rövidesen érkező hosszabb írásomra tartogatom.
2. Mica Levi: A felszín alatt Az alternatív körökben mozgó Levi műve szintén kísérleti jellegű lett. A hallottak alapján egy metróalagút hangjait darazsak duruzsolásával vegyítette, ráadásul szerzeményét élőben is előadta vájtfülű közönségének, bár ha ők egy repülőtér mellett gyűltek volna össze elismerően bólogatni a mű hallatán, valószínűleg hasonlóan épkézláb élményekkel távoztak volna. Persze az ellentábor ilyenkor mondja azt, hogy "na de hát milyen rendben volt a film alatt!" Csakhogy miután megszületett a jónak talált ötlet (valami disszonáns szóljon), annak kidolgozását szó szerint bárki meg bírta volna oldani ilyen szinten. Lehet, hogy épp fúrógépet használ tévés adásszünet hangjával kombinálva, és nem pont Levi bevetett eszköztárára talál rá ő is, de meg bírta volna oldani bárki. Ez pedig így már nem filmzeneszerzés, sőt még csak nem is zeneszerzés – azt nem tudom, micsoda, de valami nagyon kellemetlen, egyszerű és buta. Ám mivel mozifilmek alatt viszonylag kevésszer hallunk nagyon kellemetlen, egyszerű és buta zenét így együtt, sokan ezt eredetiségnek kiáltották ki. Biztosan bennem, bennünk lehet a hiba, hiszen Sanchez score-jához hasonlóan Levié is szép kört futott a méltató kritikusok körében.
3. Joseph Bishara: Annabelle Alakul ez, alakul. Még nem az igazi, hiszen ez is egy olyan év lett, amikor Joseph Bishara aktuális csörömpölése helyet kapott a legrosszabbak között (holott született még horrorzene 2014-ben, mégsem került egy sem ide közülük), de már legalább nem vezeti a listát, ráadásul határozottan érezni a fejlődést, például akad track, amelyik már egyenesen tetszik. Még a végén megszületik itt nekünk egy tűrhető horrorzene-komponista. Csak győzzük kivárni.
4. Gary Yershon: Mr. Turner

Gregus Péter összesítése
Az év első felében még úgy tűnt, bővelkedni fogunk a jobbnál jobb zenékben, ám 2014 második fele már korántsem tartogatott annyi lehengerlő muzsikát. Ennek ellenére úgy érzem, egy igen erős évet zártunk, hiszen listám első nyolc helyezettjét tíz, illetve kilenc pontra értékelem, s olyan pedig sok éve nem fordult már elő, hogy ennyi remek zenét találjak egy adott éven belül. Hasonlókat tudok elmondani a tévés felhozatalról is, mely kategóriában évről évre erősödik a mezőny. Neves komponistákat is egyre gyakrabban sikerül elcsábítania a televízió világának, ám a viszonylag ismeretlen nevek sem okoznak csalódást ebben a közegben. Egyetlen hiányérzetem 2014-et nézve az európai szerzőket, a korábban annyira jellemző ismeretlen, ám nagyon jól sikerült filmzenéket tekintve van. Noha a 2013-as évet összegző listámra egy-két ilyen albumot azért fel tudtam rakni, ám pár éve ezen a téren a bőség zavara állt fenn, sajnos ennek, úgy tűnik, egy ideig vége. Nagy hiányzók természetesen most is akadtak, Mark Isham és James Horner hiánya pedig már kezd igazán fájó lenni, főleg látva néhány zeneszerző elképesztően túltöltött munkanaptárát.
S hogy mire számíthatunk 2015-ben? Michael Giacchino egy igazán remek év elé tekinthet, hiszen a Jupiter felemelkedése csodásan sikerült zenéjét már talán sokan hallották is tőle, ám az igazán nagy dobásokat tavasz végén és nyár elején kapjuk, hiszen előbb a Holnapolisz, majd az új Jurassic Park-film, végül pedig a Pixar nagy durranása, az Agymanók score-jával jelentkezik majd. Hans Zimmernek is érdekes produkciók jutottak, mert a zeneszerzőit rendre váltogató Neill Blomkamp most őt kérte fel a Chappie című ígéretes sci-fijéhez, ám ennél izgalmasabbnak tűnik az év közepén érkező A kis herceg-adaptáció. James Horner négy mozihoz is leszerződött, de kérdés, hogy mindhez ő írja-e majd a zenét, lévén elég gyakran száll ki projektekből. Ezek közül a Wolf Totem aláfestése már hallható is, de érdekes megbízásnak tűnik számára Antoine Fuqua új mozija, a nyáron bemutatásra kerülő Southpaw. Nemrég látott napvilágot a hír, hogy a Bosszúállók: Ultron korán dolgozó Brian Tyler mellé Danny Elfman került kiegészítő zenét komponálni. Elfman szintén igen feszített év elé néz, hiszen a kellemes thrillerzenés A szürke ötven árnyalata score-ja mellett rá vár a Tulip Fever, a Somnia és a Goosebumps című rémkomédia aláfestése is. A frissen Oscar-díjassá lett Alexandre Desplat sem fog pihenni, mert drámák (Every Thing Will Be Fine, The Light Between Oceans, Suffragette) és történelmi filmek (Il racconto dei racconti, Matilda) stáblistáján találkozhatunk a nevével 2015-ben. Ám nemcsak a Bosszúállók folytatása esetében kapunk egy furcsa zeneszerző-párosítást, hiszen az újraindított A fantasztikus négyes esetében Marco Beltrami Philip Glass-szel fog együtt dolgozni. Hatalmas fenntartásokkal várom viszont Christophe Beck két szuperprodukcióhoz születendő muzsikáját, hiszen a szerző eddig nem igazán igazolta a belé fektetett bizalmat, mivel a 2014-es A holnap határa score-ja is inkább lett feledhető, mint közepes alkotás, így a Hangya és a Terminator Genisys esetében már komoly hendikeppel indul a komponista.
Kíváncsian várom viszont, hogy milyen zenét alkot Roque Banos a premierjét tekintve márciusról decemberre tolt A tenger szívébenhez, Alan Silvestri a legújabb Robert Zemeckis-mozihoz, a The Walkhoz, Fernando Velázquez Guillermo del Toro horrorjához, a Crimson Peakhez, illetve Patrick Doyle az új Hamupipőke-feldolgozáshoz. Ám 2015 legjobban várt zenéje minden kétséget kizáróan John Williams nevéhez kötődik, hiszen decemberben újra felhangzik a híres Star Wars-fanfár, s ne feledkezzünk meg arról, hogy ismét összeáll a legendás páros, és októberben érkezik majd Steven Spielberg új mozija, a St James Place, természetesen Williams aláfestésével.
Az év legjobb zenéi:
1. Howard Shore: A hobbit: Az öt sereg csatája Howard Shore zárásként még egyszer odatette magát, és egy nagyszerű Középfölde-muzsikát kanyarintott Zsákos Bilbó és a törpkompánia látványos és könnyekkel teli kalandjának fináléjához. A második széria rengeteg új témáját már tudatosan mosta össze A Gyűrűk Ura-trilógia motívumaival, s így A Smaug pusztaságától még berzenkedők is megkapták azt, amit egy középföldés score-tól elvártak. A zene körül kialakult problémák, vagyis a zenekar megváltoztatása, Shore kivonása a hangszerelésből, a karmesteri feladatokból itt már nem annyira zavaróak, mint az előzmény esetében, igaz, azért még érezni, hogy ezen a téren nem sikerült elérni a nagy trilógia szintjét. Howard Shore munkája azonban ettől függetlenül is egy tökéletes alkotás.
2. James Newton Howard: Demóna James Newton Howardot évek óta éri kritika, hogy kissé csillapodott benne a láng, és hogy már egyre kevésbé képes a régi önmagát, a filmzeneszeretők által kedvelt énjét hozni. A Demóna esetében ezen vádak nem állnak meg, hiszen nemhogy a jobbik oldalát mutatta, hanem egyenesen a legjobbat. A film score-ja ugyanis a szerző legjobbjaival vethető csak össze, így életművében a Waterworld, a Pán Péter, a Lány a vízben, illetve a King Kong nagyszabású kalandzenéivel rokonítható.
3. John Powell: Így neveld a sárkányodat 2.

4. Clint Mansell: Noé A szerző ugyan egy megbízható komponistának mondható, aki stabilan hoz egy magas szintet, ám ha Darren Aronofskyval kerül össze, akkor a maximumot hozza ki magából. Így volt ez 2014 megosztóra sikerült bibliai ihletésű fantasyje esetében is, ahol a Kronos Quartettel kiegészülve pályafutása egyik legmonumentálisabb muzsikáját írta. A nagyszabású hangzás terén egyedi stílusa a film alatt helyenként lúdbőröztető hatást okozva ragadja meg a nézőt, s a score külön hallgatva is ugyanezt az érzést okozza.
5. Hans Zimmer: Csillagok között Hans Zimmer új alapokra helyezte néhány évvel ezelőtt a karrierjét, a vállalhatatlan mennyiségű társzeneszerző elvetésének pedig szépen lassan meg is lett az eredménye, hiszen a Csillagok között teljesen önállóan írt muzsikája életműve egyik legjobb darabja. A templomi orgona egy sci-fi muzsikában korábban elképzelhetetlen lett volna, noha a film aláfestését hallgatva nem is érthető, hogy eddig miért nem próbálkoztak ezzel. A szerző sokadszorra bizonyította, hogy a monumentalitása tökéletesen megfér a csendes, bensőséges drámai tónusokkal. Újra emlékezetes és egyedi kompozíciót szállított Christopher Nolan mozijához.
6. Alexandre Desplat: A Grand Budapest Hotel Alexandre Desplat és Wes Anderson rendező kollaborációja valószínűleg egy eleve elrendeltetett dolog volt, hiszen az egyedien humoros látásmódú direktor világát a zene nyelvén Desplat mindenkinél jobban tudja megjeleníteni. Már A fantasztikus Róka úrnál lehetett érezni, hogy a két alkotó művészi kifejezésmódja egymásnak teremtett, ám A Grand Budapest Hotel volt az, ahol a képi és a zenei bohókás univerzum tökélyre fejlesztve folyt eggyé, s teljesen megérdemelten kapta meg érte a szerző a régóta esedékes Oscar-díját.
7. Angelo Badalamenti: Sztálingrád A veterán szerző, mondhatni, másfél évtizede alig kap/vállal megbízást, ám ha kap/vállal, akkor bizonyítja, hogy az egyik legnagyobb formátumú komponistája korunknak. A lírai drámában nincs nála jobb napjainkban, amire a Sztálingrád is tökéletes példa. A szinte vegytiszta szimfonikus zenével, melyben a dráma mellett akciót is kapunk, Badalamenti megmutatta, hogy mekkora, sajnos kiaknázatlan tehetsége a szakmájának.
8. Alexandre Desplat: Godzilla Egy gigászi szörnyhöz illő gigászi score született a Godzillához. Desplat intelligens megközelítése, illetve az, hogy napjaink sablonos, a Remote Control-irányzatot követő aláfestései helyett egy kigondolt, kliséket messziről elkerülő muzsika született, már önmagában elég ahhoz, hogy az ember felfigyeljen rá. Ráadásul a szerző nemcsak ötletelésben profi, hanem a megvalósításban is, ugyanis rég szólt már ennyire profin egy filmzene. A témák, a hangzás, a hangszerelés egyedisége 2014 egyik legjobbjává, a szerző kiemelkedő alkotásává teszik a muzsikát.
9. Alberto Iglesias: Exodus: Istenek és királyok

10. David Newman: Tarzan

11. Junkie XL: A beavatott

Az év meglepetése:
Stephen Sondheim: Vadregény

Az év legjobb tételei:
James Newton Howard: "Maleficent Suite" (Demóna) A "Maleficent Suite" egyike a szerző valaha írt legszebb muzsikáinak. A lassan építkező tétel két és fél percig csak előkészít, igaz, már e rész is elképesztően hatásos, de amikor a hangerő beindul, majd a kórus is rákapcsol, akkor érezhető, hogy ez valami más, mint a többi, s végül rezesek és az ütőhangszerek belépésével kitör az igazi katarzis. Az efféle tételeket általában Howard albumainak végén kapjuk meg, ám itt már az elején megfogja a hallgatót a komponista.
Marco Beltrami: "End Title" (Az emlékek őre) Igaz, az egész albummal bizonyította Beltrami, amit talán nem is kell már neki, vagyis hogy napjaink top zeneszerzői közé tartozik, ám a teljes zenei anyag engem mégsem nyűgözött le annyira, hogy a legjobbak közé emeljem. A játékos és egyben epikus főtéma azonban csodálatra méltó. A zárásként elhangzó kórusos, szolid verzió pedig egyértelműen 2014 egyik legnagyszabásúbb kompozíciója.
James Newton Howard: "The Hanging Tree" (Az éhezők viadala: A kiválasztott – 1. rész)

John Powell: "Two New Alphas" (Így neveld a sárkányodat 2.)

Howard Shore: "A Little Crazy" (Térkép a csillagokhoz)

Henry Jackman: "Big Hero 6" (Hős6os)

Hans Zimmer: "My Enemy" (A csodálatos Pókember 2.) Ebben a dubstepes jegyekkel alaposan megszórt, bonyolult és egyben merész, kísérletezgető kompozícióban kap igazán erőre Pókember új ellenfele, Elektro motívuma, melyet egyébként egy különleges barokk áriára alapozva alkotott meg Zimmer. Az egész albumra sem lehet igazán panasz, ám érzésem szerint egy kicsit túllőtt a célon a szerző, s kicsit erősebbre szabta az aláfestést, mint amit a film indokolt volna, ám Elektro témája ettől még maradandó zenei csemege.
John Paesano: "The Maze Runner" (Az útvesztő) A korábban teljesen ismeretlen komponista Az útvesztő főtémájával alaposan meglepett, mivel abban a stílusban, amiben íródott, én már nem számítottam semmi újdonságra, meglepőre, ám ez a hatásos, erős, építkezős téma nagyon megfogott. A film alatt különösen impozáns és heroikus.
Hans Zimmer: "Mountains" (Csillagok között) Az albumon valószínűleg mindenkinek más tétel tetszik, hiszen annyi kiváló kompozíció született ehhez a nagyszerű filmhez. Én egy olyan trackben találtam meg a kedvencemet, mely tipikusan lassan építkezik, a kattogásaival fokozatosan kúszik be a hallgató elméjébe, s hosszú ideig ugyanazon elemek ismételgetésén kívül semmi sem történik benne. Aztán a track vége felé értelmet kap a korábbi csendesség és monotonitás, hiszen a tempó fokozódásával, majd a kórusszerűen üvöltő effektek belépésével egy olyan tétel bontakozik ki, mely a szerző életművében is egyedi.
Steven Price: "April 1945" (Harag)

Az év legjobb tévés zenéi:
1. Federico Jusid: Isabel

2. Max Richter: A hátrahagyottak

3. Ben Foster: Rejtett királyságok

4. Cliff Martinez: A sebész

5. Murray Gold: Ki vagy, doki? – A Doktor Napja / A Doktor Ideje

6. Yugo Kanno: Gunshi Kanbee

7. Bear McCreary: Fekete vitorlák

8. Alan Silvestri: Kozmosz: Történetek a világegyetemről

9. Abel Korzeniowski: Londoni rémtörténetek

10. Blake Neely: A zöld íjász – 2. évad

Az év legjobb kiadványa:
Bruce Broughton: Az ifjú Sherlock Holmes és a félelem piramisa (Intrada)

Az év legjobb játékzenéi:
1. Geoff Knorr, Griffin Cohen, Michael Curran, Grant Kirkhope: Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

2. Stephen Barton: Titanfall

3. Chris Tilton, Sarah Schachner: Assassin's Creed Unity

Az év legrosszabb zenéi:
1. Antonio Sanchez: Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) Talán az első filmzene, amelyet képtelen voltam végighallgatni. Totális mellényúlás volt a film aláfestését szinte kizárólag ütősökre építeni, hiszen ez a hangszercsoport nem képes arra, amire a dallamhangszerek, ráadásul ilyen mértékben alkalmazva irritáló is. Vagyis az efféle dobos muzsikát nagy mennyiségben csak igen kevesek toleráljak, és én például nem tartozom ezen csoport tagjai közé. Lehetne itt vicces jelzőket puffogtatni erre a hallgathatatlan tévedésre, de ez az öncélú művészieskedés, a filmzene szándékolt és tudatos megerőszakolása inkább elszomorító, sem mint nevetség tárgya. A legelkeserítőbb pedig az, hogy erre napjaink filmkritikusai vevők, olyannyira, hogy minél távolabb esik egy score a mainstreamtől, ők annál magasabbra emelik, s nem győznek egymásra licitálni a dicséreteket tekintve. A Filmakadémia azonban 2015-ben legalább józanságról tett tanúbizonyosságot, és ignorálta minden idők egyik legrosszabb filmzenéjét.
2. Mica Levi: A felszín alatt A felszín alatthoz tákolt hihetetlenül élvezhetetlen izére sem lehet szebb szavakat találni, mint amiket a Birdman esetében leírtam már. A zenének csak nagyon erős jóindulattal nevezhető, befogadhatatlan szerzemény ugyanis ismét a művészi kiteljesedésnek az a foka, amit valószínűleg még maga a szerző sem ért, ám a kritikusok ennek ellenére - sokadszorra bizonyítván totális járatlanságukat a filmzene világában - újfent megtalálták benne a score-ok világának alfáját és omegáját. Ez a morajló, nagyzenekari és szintis ambient viszont nem újszerű, hiszen hasonlókra könnyen rálelhetünk a Youtube-on is, merésznek sem mondanám, mivel nagynevű komponisták (Penderecki, Webern, Schönberg, Bartók) már minden falat lebontottak a zenén belül, amit lehetett, így Mica Levi csak beállt a sorba (pontosabban annak végére, mert a fenti urakkal együtt emlegetni olyan lenne, mint Lindsay Lohant Meryl Streephez hasonlítani). Ráadásul a mozi világában is hallhattunk már effélét, tehát ebben sem újító Levi. Ugyan elhangzik néha az a mondat, ha valamit alulértékelünk, hogy ilyet én is tudok, de erre a score-ra minden túlzás nélkül tényleg igaz: minimális zenei jártassággal ilyet tényleg bárki összedobhat.
3. Joseph Bishara: Annabelle Joseph Bishara sokadik bizonyítékát adta annak, hogy mire képes. Nagyjából a semmire. Ugyanaz a jellegtelen, céltalan rémmuzsika, amit már a Démonok között vagy az Insidious esetében is hallottunk tőle. Ebben az esetben sem érezte úgy, hogy színesíteni kellett volna a score-t valami újjal, esetleg egyedibb hangzást kreálni, így akár cserélgethetnénk is az egyes trackeket a filmjei között, a különbség – lévén nincs – fel sem tűnne. Marad ugyanaz – a film alatt helyenként kétségtelenül hatásos feszült atmoszférát megteremtő – stílus, ami eddigi munkáira is jellemző volt, ám ezért felesleges őt újra és újra felkérni, hiszen korábbi score-jai felhasználásával ugyanezt az eredményt érhetnék el.
4. Gary Yershon: Mr. Turner

5. Trent Reznor, Atticus Ross: Holtodiglan Reznor pályafutásának harmadik score-ja, Rossnak pedig már az ötödik volt a Holtodiglan aláfestése. Míg utóbbi zeneszerző még úgy, ahogy képes felmutatni önálló elképzeléseket, saját hangot és ki tud lépni a zörejek, nyekergések, torzítások világából, addig ez Trent Reznornak nem megy. Látványosan nem. A Holtodiglan muzsikája bizonyos pontokon ugyan érezhetően egy komoly zenei fantáziával megáldott szerzőpáros alkotása, de legnagyobb részt olcsó filmzenés bazári mutatvány, zsenialitásnak eladott tucatmegoldások éppen csak elégséges érdemjegyű felmondása.
Egyéb említésre érdemes zenék:
Alexandre Desplat: Műkincsvadászok Lehetne erre a score-ra azt mondani, hogy régimódi, hiszen tudatosan egy letűnt korszak zenei stílusát idézi, ám Desplat mégsem állt meg az egyszerű másolásnál, mivel saját stílusát és a jelenkor követelményeit bevetve alkotott egy huszonegyedik századi aláfestést. A témák és a hangszerelés oldaláról kifejezetten erős a muzsika. A francia komponista azonban itt sem kapta meg az esélyt, hogy hosszabb tételeket írjon, így sok rövid kis egységet kapunk. Ám ettől függetlenül az elmúlt évek egyik legizgalmasabb szimfonikus kalandzenéje lett a Műkincsvadászok muzsikája.
Blake Neely: The Case Against 8

Jóhann Jóhannsson: A mindenség elmélete

Nick Urata: Paddington

Jeff Grace: Rideg világ

Nuno Malo: No God, No Master

Thomas Newman: A bíró

The Newton Brothers: Proxy

Zacarías M. de la Riva: Automata Az eddig többnyire csak kiegészítő feladatokkal megbízott szerző első, ám nem túl ismert nagyobb volumenű megbízása esetében egyből megmutatta, hogy nem véletlenül népszerűek és keresettek a spanyol komponisták napjainkban. Művében érdekes keveredést hozott létre az akciózenék és a merengős, drámaibb, elgondolkodtató sci-fi muzsikák világa között. A szimfonikus és az elektronikus minimalizmus, a repetitív dallamok mellett a kórust is meglehetősen ügyesen építette be.
Joel McNeely: Hogyan rohanj a veszTEDbe

Frederik Wiedmann: Field of Lost Shoes

Kulics László összesítése
2014 igen érdekes esztendő volt: az első néhány hónap ígéretes kezdést biztosított, ezt követően azonban inkább csalódásként éltem meg a várva várt filmzenéket – a legnagyobbat Brian Tyler okozta, akinek három, szinte egy időben megjelent munkája közül egy sem keltette fel az érdeklődésemet. Bár vannak olyan művek, amelyeket szívesen vettem elő később is (élükön Marco Beltrami Az emlékek őréhez szállított anyagával), az albumok legtöbbjét azonban rutinmunkaként kategorizáltam. Jól példázza ezt a listám is, hiszen az értékesnek tartott kiadványok felét képezik csak az aktualitások, a többit olyan, régóta várt megjelenések teszik ki, mint például John Debney Lairje vagy Alan Silvestri Ragadozó 2.-höz íródott kompozíciójának teljes anyaga.
De bárhogyan is alakultak a score-ok, 2014 számomra mindig is emlékezetes esztendő marad, hiszen weboldalunk immáron tizedik születésnapját élhette meg. Igaz, a Filmzene.netet már 2003 decemberének vége óta gyarapítottuk írásainkkal, ám csak 2004 nyarán került ki a világhálóra úgy, hogy mindenki elérje. Tíz esztendő rengeteg idő, és sokat meg is éltünk ez alatt: bővült az oldalunk, a kapcsolatrendszerünk és a szerkesztőgárdánk is. Örülök, hogy egy olyan hazai, filmzenéket kedvelő közösség tagjává válhattam, amelyet szerkesztőtársaim mellett az olvasók és fórumozóink alkotnak, akiknek külön köszönet azért, hogy napról napra, hétről hétre ránk kattintanak, olvasnak minket, megosztják velünk véleményeiket, élményeiket.
És persze nem tudom szó nélkül hagyni a múlt nyáron oly viharos gyorsasággal teret hódító ALS Ice Bucket Challenge-et sem, hiszen alig volt olyan nap, amikor ne foglalkozott volna azzal a sajtó, hogy éppen ki öntötte magára a vödör jeges vizet. A cél alapvetően nemes volt, hiszen ezzel az úgynevezett Lou Gehrig-kórban szenvedők számára lehetett adakozni, ám a kezdeményezés záros határidőn belül már nem csupán erről, hanem a celebek, hírességek és egyéb ismert személyek magamutogatásáról is szólni kezdett. Némely politikus éppúgy kivette belőle a részét, mint topmodell, énekes, színész és persze filmzeneszerző - az ismert komponisták közül olyanok töltöttek fel magukról ezzel kapcsolatos videót, mint Hans Zimmer vagy Brian Tyler.
Listám összeállítása során a 2011 óta bevett szokásomnak tettem eleget, vagyis nem állítottam fel csoportosításokon belüli rangsort, hanem ábécésorrendbe rendeztem őket, ugyanis adott műfajukon belül mindegyiket remeknek tartom (esetleges hibáikkal egyetemben), s ha összességében nézzük, akkor is egy-két pontnyi különbség van csak köztük – azokat pedig, melyeknél némileg kilóg a lóláb, azaz a bűnös élvezet kategóriáját érintik, kis megjegyzéssel illettem.
Abszolút favorit:
Marco Beltrami: Az emlékek őre Idén mindössze egyetlen album került bele ebbe a kategóriába. Ennél pontosan azt érzem, mint egykor James Newton Howard Jelekhez vagy Lány a vízbenhez íródott munkájánál: már elsőre is mellbe vágott, ám minél többször hallgattam, annál jobban kezdett formálódni bennem a "tökéletes" jelző. Nem, korántsem hibátlan a darab, de valami olyan pluszt tudott nyújtani számomra, amit semmilyen más 2014-es mű. Beltrami annak idején horrormuzsikákkal hívta fel magára a figyelmet és tört előre az A-listás komponisták sorába, manapság azonban már nem ezek miatt szokás emlegetni a nevét, vagyis képes volt kitörni a rémisztgetés skatulyájából. Eddigi életművének újabb mérföldköveként is jellemezhetném Az emlékek őréhez készült munkáját, amely egyszerre drámai, feszültségteljes és dinamikus. A főtéma zseniális, ráadásul érdekessége, hogy előbb készült el, mint maga a film, a direktor, Phillip Noyce ugyanis már a forgatások előtt demókat kért Beltramitól, melyek között ott lapult a később "Main Titles"-re keresztelt dallamsor is.
További kedvencek:
Michael Giacchino: A majmok bolygója: Forradalom A Star Trek- és a Mission: Impossible-szériát követően most A majmok bolygója-folyamba kóstolhatott bele Giacchino, aki ezúttal is remekül birkózott meg a rá osztott feladattal (ráadásul 2015-ben jön tőle egy másik klasszikus, a Jurassic Park negyedik része). Bevallom őszintén, hogy pályafutása elején még nem igazán voltam oda munkáiért, az elmúlt időszakban azonban egyre többször tett le olyan darabot az asztalra, amit megvettem CD-n. Matt Reeves az Engedj be! és a Cloverfield kapcsán már dolgozott együtt a komponistával, aki az újabb kollaborációt egy olyan remek darabbal hálálta meg, amely modernitása mellett a gyökereket is megidézte: Jerry Goldsmith klasszikus score-ját. A néhai szerzőhöz hasonlóan ő is számtalan szokatlan dologgal (a zongora húrjaihoz erősített, hangzásmódosító csavarok, óriási fémcserepek és egy felfüggesztett, középen lyukas, vonóval megszólaltatott fémtál) rukkolt elő, így nem ez a legkönnyebben emészthető Giacchino-darab, ám egy újabb bizonyítéka a szerző sokoldalúságának.
Alexandre Desplat: A Grand Budapest Hotel Desplat napjaink legmegbízhatóbb komponistája, mely jelzők stílusára éppúgy levetíthetőek, mint teljesítményére (sőt, akár az egy évre vállalt megbízatások monumentális mennyiségére is). Mielőtt meghallgattam volna A Grand Budapest Hotel score-ját, eddigi munkáinak ismeretében megpróbáltam elképzelni, mi fog következni. A komponista stílusa (amire én a többek szerint teljesen átlagos Az arany iránytűtől fogva hangolódtam rá) megunhatatlan, zeneszerzéssel kapcsolatos határozottsága, biztonsága a játékidő minden pillanatában megfigyelhető, művét pedig olyan hangszerek bevonásával fűszerezte, mint a balalajka, az orgona, a cimbalom és az alpesi kürt. Munkája a képsorok ismerete nélkül is kerek egészet alkot, és – a Műkincsvadászok aláfestéséhez hasonlóan – ezúttal is különleges színt visz napjaink filmzenei termésébe. Ugyanakkor Desplat másik, 2014-ben meglehetősen sokszor emlegetett darabjával, a Godzilla kíséretével egyáltalán nem sikerült megbarátkoznom.
John Powell: Így neveld a sárkányodat 2.

James Newton Howard: Demóna Howard idejét manapság nem az M. Night Shyamalan-mozik sora, hanem Az éhezők viadala-adaptációfolyam köti le, s döntően emiatt is szokott rivaldafénybe kerülni. Persze emellett megannyi egyéb alkotáshoz is szerződtetik, engem azonban a 2011-es Vizet az elefántnak óta nem sikerült úgy megfognia dallamaival, mint most ezekkel a Csipkerózsika-történethez készültekkel. A Demóna score-ja ugyan a kellően hatásos kezdést (ami a "Maleficent Suite"-nek, illetőleg a "Welcome to the Moors"-nak köszönhető) követően laposodik, ám szerencsére igen rövid időn belül szárnyra kap ez a sötét tónusokkal keresztbe-kasul átszőtt mű, melynek hallgatása során minden eszünkbe jutna, csak az nem, hogy e közkedvelt tündérmese-adaptáció újragondolása ihlette. Bár a szerző legtöbb, általam meglehetősen nagyra tartott műve egy-két hallgatás után már teljes egészében hatása alá tudott keríteni, a Demóna kísérete jó néhányszor lepörgött, mire a több mint hetvenpernyi játékidejét maradéktalanul be tudtam fogadni.
Marco Beltrami: November Man Beltrami Az emlékek őre mellett a November Man című akciófilm kíséretét is kellően találta el. A Pierce Brosnan által alakított egykori CIA-ügynök kalandjához egy olyan nagyzenekari művet készített, amelyet nemcsak könnyed ritmikus elemekkel tarkított, hanem a film helyszíneinek szimbolizálása érdekében olyan hangszerrel is, mint a cimbalom. A score-ból elsőre az akciótételek fogtak meg, azon belül is az, hogy a pörgősebb jelenetek alatt Beltrami nem a kortársaitól megszokott csinnadratta-megoldásokkal, heroikus harmóniákkal operál, hanem saját eszköztárából merít, melyben ott lapul múltja, a horrorok világa – hasonló okból tartom jónak azt, amikor Christopher Young készít akciózenét. A dinamizmus mellett vannak lassabb pillanatai is szerzeményének, s nem csekély mennyiségű thrillermegoldást is hallhatunk – utóbbiakból a "Leg Cut"-ot emelném ki, melynek hallgatása során a képsorok nélkül is könnyen vizualizálhatjuk a hozzá kapcsolódó eseményt. Egyre inkább gondolom úgy, hogy amennyiben Beltrami nem tér le eddigi útjáról, a nagy öregek egyikévé válik majd.
Hans Zimmer, Rupert Gregson-Williams: Téli mese

John Ottman: X-Men – Az eljövendő múlt napjai "Sajnos a Superman visszatér időbeosztása ütközött az X-Men: Az ellenállás vége munkálataival, ezért lehetetlen lett volna egyszerre mindkettőn dolgoznom. Amikor Bryan [Singer, a rendező] eldöntötte, hogy az X3 helyett a Superman visszatéren dolgozik, nagyon csalódott voltam, mert az X2 összes témáját úgy írtam meg, hogy azokat tovább fogom fejleszteni a folytatásban" – nyilatkozta annak idején Ottman, akinek közel tíz év után újfent lehetősége nyílott mutánskalandhoz komponálni. Korábbi témáit új megoldásokkal, motívumokkal vegyítve sikerült leszállítania 2014 legjobb szuperhős-muzsikáját – nem utolsósorban pedig a szériába is életet lehelt, mert bár az őt követő John Powell a harmadik történethez még meglehetősen emlékezetes motívumokat kreált, Harry Gregson-Williams, Marco Beltrami és Henry Jackman bicskája rendre beletört a feladatba. Az X-Men: Az eljövendő múlt napjai – a 2013-as Az óriásölővel egyetemben – ékes bizonyíték arra, hogy Ottman fénye nem kopott, csupán az elmúlt évek lehetőségei nem sarkallták őt különösebb erőfeszítésre.
Kedvelt tételek kevésbé hallgatott albumokról:
Pedro Bromfman: "Battling Robots" (Robotzsaru) A remake-ek esetében a film, a rendezés, illetőleg a színészi játék mellett a score-t sem lehet összehasonlítás nélkül hagyni. Jelen esetben Bromfman a manapság divatos akciózenei stílusirányzatot követve hozta létre kompozícióját az akusztikus és az elektronikus hangszerek ötvözeteként, amelyben a számtalan fémes jellegű, elektronikus, szintetizátoros ütem egy szimfonikus zenekar játékával került vegyítésre, s bár rendesen megspékelte erőteljes rezesszólamokkal, osztinátóval, helyenként pedig még a hajókürteffekt is felbukkan, az ő munkája jobban visszaadja Robotzsaru világát, mint bármely más, nem Basil Poledouris által jegyzett, a címszereplőhöz írt mű. A score második felét tartom az erőteljesebbnek, azon belül pedig a "Battling Robots"-ot emelném ki, amely még a tömérdek hangeffekt mellett is képes figyelmet követelni magának a moziban. Arról egyáltalán nem vagyok megbizonyosodva, hogy Bromfmanre a jövőben is bíznak majd hasonlóan populáris hollywoodi produkciókat, annak azonban örülök, hogy ezt a feladatot nem valamelyik aktuális Remote Control-os üdvöskére bízták.
Brian Tyler: "Splinter vs. Shredder" (Tini nindzsa teknőcök) "Az olyan szuperhősök esetében, amilyenek a teknőcök is, szeretem érzékeltetni dallamaimmal, hogy képregényből származnak" – nyilatkozta Tyler. A "Teenage Mutant Ninja Turtles"-re keresztelt trackben felcsendülő téma vitathatatlanul fülbemászó, ugyanakkor csupán árnyéka annak, amit a Thor: Sötét világ vagy a Vasember 3. aláfestése során hallhattunk, és ezen jelző az album egészére vetítve is igaz. A Tini nindzsa teknőcök aláfestése egy tipikus témacentrikus iparosmunka, amelyet – ha nem is ilyen dús zenekari hangzással és megoldásokkal – bárki más megírhatott volna, s mivel nem annyira változatos, nem építkezik és bontakozik ki folyamatosan, hanem egyből a közepébe csap, az sem tűnik fel a korong hallgatása során, hogy a trackek nem a cselekményszál kronológiájának megfelelően követik egymást. Ugyanakkor a "Splinter vs. Shredder" dallamai időnként mégis vissza-visszacsengenek nálam gondolatban: a Hollywood Studio Symphony zenészeinek egy dinamikus akciómuzsikát köszönhetünk, amelyet kórus varázsol grandiózusabbá.
John Paesano: "The Maze Runner" / "Section 7" (Az útvesztő) Az ifjú komponista első nagyobb lehetőségét Az útvesztő című adaptációnak köszönhetően kapta meg, amit igényes muzsikával hálált meg. Az album nyitánya után elkezdtem bizakodni, hogy végre van egy olyan feltörekvő srác, aki lendületes kalandzenével rukkol elő, és kicsit feléleszti ezt az egyre letűnni látszó stílust. Összességében véve nincs is különösebb gondom a művel (egy rendkívül erős közepesnek tartom), ám a kezdeti lendület (amit olyan neves szerzők hasonló műveivel lehetne egy lapon említeni, mint John Williams, Jerry Goldsmith vagy James Newton Howard) idővel alábbhagyni látszott, így csupán a nyitány, illetőleg a "Section 7" élték meg a többszöri újrahallgatást. A tervek szerint 2015-ben a Maze Runner: The Scorch Trials révén újból hallhatunk majd az ígéretesnek tűnő Paesanóról, emellett pedig a Daredevil című tévésorozathoz is ő szállít dallamokat, melyek – Az útvesztőben hallottak alapján – minden bizonnyal hasonlóan érdekesek és üde színfoltok lesznek.
Hans Zimmer & The Magnificent Six: "My Enemy" (A csodálatos Pókember 2.) Zimmer négy muzsikát szállított 2014-ben, teljes egészében azonban mindössze egyetlen fogott meg, a Téli meséé. A legérdektelenebbnek A csodálatos Pókember 2.-höz készült munkáját tartom, amelyet nagyon vártam, és abban reménykedtem, hogy a Superman-mozinál elkövetett "hibákat" kicsit ellenpontozza majd egy olyasmi hatással, amilyet annak idején a Batman: Kezdődik!-kel ért el nálam – igaz, ahogy olvasóink és külföldi kommentelők véleményét olvasom, ezzel és a Csillagok között-tel csak nálam nem talált értő fülekre. Számomra maradt a "My Enemy" című tétel, amely az új ellenfél, Elektro motívumának legjobb változata. A szokatlan és merész tételben lehengerlő kórust éppúgy hallhatunk, mint megszállottságot tükröző kántálást, dubstep elemeket és elektromos gitárt. E track hallgatása közben kitűnően érződik az, hogy hősünk új és veszedelmes gonosszal néz szembe, az elektromos torzítások pedig tökéletesen visszaadják Elektro stílusjegyeit.
Csalódások:
Christopher Young: Távozz tőlem, Sátán!

Brian Tyler: The Expendables – A feláldozhatók 3.

Steve Jablonsky: Transformers: A kihalás kora Sosem vallottam azt, hogy a Transformers-zenék a filmzenevilág csúcsai, de az első és a harmadik rész kísérete remek példái voltak a bűnös élvezetek kategóriájának. A második robotkaland muzsikája egy-két tétel kivételével totálisan közömbös volt számomra, és nem alakult ez másként a negyedik felvonás kíséretével sem. "Első megközelítésként úgy véltük, hogy bár vannak benne utalások az előző mozikra, ez mégis egy teljesen új film. Ezért egyetértettünk abban, hogy új témákat kell kidolgoznom, mert bár láthatunk néhány régi szereplőt, az emberek és a robotok oldaláról egyaránt sok, eddig nem látott karakter tűnik fel. A projekt felénél azonban azt éreztem, hogy elengedhetetlen a már ismert témák legalább egy részének bevonása, ezért elkezdtük keresni, hogy erre hol nyílhatna lehetőség" – nyilatkozta a komponista, ám már a film alatt éreztem, hogy ez a fajta ráncfelvarrás a zene és a széria esetében is megrekedt az elképzelés és a tervezet szintjén: hiába vannak új dallamok vagy szereplők, Jablonsky és Michael Bay ugyanazt próbálta meg eladni, mint eddig.
Az év megjelenései:
James Newton Howard: Szemet szemért 2014-ben számtalan olyan, eddig ki nem adott muzsika látott napvilágot, melyre régóta vártak a rajongók, ám ezek mellett volt néhány olyan meglepetés is, mint a Szemet szemért aláfestése, amely a film viszonylagos ismeretlensége okán merült eddig feledésbe, ami sajnos bevett szokás Hollywoodban akkor, ha egy mozi nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. E kíséret egyszerre foglalja magában James Newton Howard tehetségét, valamint a kilencvenes évek thrillerjei hangulatának egyik jellegzetes vonalát, mindezek tetejében pedig egy igényes, nem tolakodó előadásmóddal bíró, hatásos thrillermuzsika. Sem a filmet, sem pedig a zenét nem ismertem ezelőtt, ám e score már az első hallgatás során magával ragadott atmoszférájának, a nyitányban hallható főtémának, annak szívbemarkoló variációinak, illetőleg további jó pár tételnek köszönhetően. Howard ezen arca manapság egyre jobban hiányzik nekem...
John Debney: Lair Hét évvel a Lair című kalandjáték bemutatója után, 2014 áprilisának közepén végre CD-n is megvásárolhatóvá vált John Debney mesterműve – eddig csupán hetvenpercnyi játékidővel bíró, digitális változat keretén belül volt elérhető, mely mellett csakhamar egy duplalemezes bootleg is felbukkant a különféle fájlcserélőkön. Bár a komponista ezt megelőzően nem volt jártas az ilyen jellegű kíséretek terén, bevallása szerint a Medal of Honor-zenék óta maga is nyitottá vált az efféle megkeresésekre, s az itt előirányzott stílussal kapcsolatosan olyan ajánlóleveleket tudott felmutatni, mint a filmzenebarátok körében örökzöldnek, nem mellesleg pedig a Debney-filmográfia egyik etalonjának számító A kincses sziget kalózai aláfestése, illetőleg A Skorpiókirály és a Zathura – Az űrfogócska score-ja. A magam részéről John Debney kalandzenével kapcsolatos munkásságának méltatása ezzel a kísérettel kezdődik, így kifejezetten nagy öröm volt számomra, mikor kiderült, hogy a La-La Land megjelenteti a soundtracket.
Hans Zimmer: Az oroszlánkirály (The Legacy Collection)

Ira Newborn: Csupasz pisztoly-trilógia

Alan Silvestri: Ragadozó 2. (The Deluxe Edition) Az év egyik legkellemesebb meglepetése volt számomra az, amikor a Varése december elején bejelentette: megjelenteti Silvestri Ragadozó 2.-höz íródott művének teljes score-ját. Igaz, eme kiadvány csak a magamfajta elvakult fanatikusok számára kecsegtető, éppen ezért eléggé bátor dolognak tartottam azt, hogy háromezer példányt készítettek belőle – szerintem eltúlozták. Az impozáns album szélesebb skálán tükrözi a komponista folytatással kapcsolatos elképzelését, jobban egyensúlyba kerülnek az első részből ismert témák, valamint az új zenei elemek (az eredeti lemezen döntően az új témák és megoldások sorakoznak). Ugyanakkor számos olyan tétel is van, melynél itt hallható a teremtményt szimbolizáló rezesszóló, az eredeti változatból azonban hiányzik, ami azért érdekes, mert a trackek esetében többnyire a játékidővel szokás variálni, nem pedig a hangszerek elvételével/hozzáadásával. Ebből eredően az album első hallgatáskor meglepett, abban azonban biztos vagyok, hogy a jövőben már csak ezt a változatot fogom hallgatni.
Jerry Goldsmith: Pasycho 2.

David Arnold: Shaft A film nagyon tetszett, ám zenéjét funkys, jazzes stílusa miatt nem kedveltem – holott David Arnold kilencvenes évekbeli munkáit, illetve Bond-zenéit szeretem. Éppen ezért nem tartottam tragédiának azt, hogy csupán egy betétdalos album jelent meg a mozipremierrel párhuzamosan, és a score-ból mindössze bootleg létezett (a betétdalos változaton egyetlen Arnold-tétel sem kapott helyet, csupán a klasszikus Shaft-téma Isaac Hayestől). Amikor idén nyáron végre elérhetővé vált Arnold munkája is, kíváncsiságtól hajtva tettem egy újabb kísérletet, melyet követően már azt nem értettem, hogy miért voltam közömbös ezzel a darabbal. Jó pár nap telt el úgy, hogy vagy az egészet, vagy egy-két tételt kiemelve időt szenteltem a Shaft score-jának: a szerző visszahozta a hetvenes évek klasszikus zsarumozijainak zenei atmoszféráját úgy, hogy közben finoman ötvözte saját stílusjegyeivel. Ehhez hasonló, laza jazzes-funkys harmóniákat alkalmazott évekkel később a Négy tesó esetében is, amelyet a Shaft-adaptációért is felelős direktor, John Singleton jegyez.
Az év kiadója:
La-La Land Records E cég az elmúlt öt év általam készített értékeléseinek állandó tagja. Az egykor kis kiadó ma már gyakorlatilag a filmzenepiac meghatározó tagjává vált a ritkaságok és különlegességek terén, ezáltal pedig olyan patinás társaságokat szorított maga mögé, mint az Intrada vagy a Varése Sarabande - utóbbi ráadásul (legnagyobb sajnálatomra) 2014-ben csupán árnyéka volt önmagának. S hogy miért gondolom azt, hogy a La-La Land elhúzott mindenki elől? Elég csak "Az év megjelenései" kategóriámra tekinteni: hét albumból négy hozzájuk köthető, a maradék három helyen pedig ugyanannyi másik társaság osztozik. A már felsoroltakon kívül kiemelhetem még a cég DC-univerzumhoz kapcsolódó albumait, a kétlemezes Superman visszatér (John Ottman), Az Addams család (Marc Shaiman), a duplakorongos A Nap birodalma (John Williams) zenéjét, illetőleg a Star Trek: Enterprise-gyűjteményt. Kíváncsian várom, hogy a jövőben miként alakul majd a La-La Land élete, hiszen bár mindig van mit kiadni a régi felhozatalból, lassan az aktualitások terén is egyre aktívabbá kell válnia.
Akik zenéikben élnek tovább:
Antoine Duhamel

Ian Fraser

John Cacavas

Ken Thorne

Riz Ortolani

William Olvis

A legrosszabb zenék:
Joseph Bishara: Annabelle E négyesből Bishara az egyetlen, aki a hallgathatatlan percekbe két olyan tételt ("Found A Prayer", "New Beginnings") csempészett, amely száznyolcvan fokos ellentéte az addig hallottaknak: dallamokat, ívet tartalmaz. A komponista azonban korántsem ilyet készített a rontás következtében megszállt játékbaba történetéhez, igaz, hangulatteremtés szempontjából még lehetne értékelni a score-t (gyakorlatilag e ténynek és a zárótételnek köszönheti az általam adott három pontot), ám funkcionalitása, értéke ezekben maximálisan kimerül. Hangkavalkáddal, masszával és ehhez hasonló jelzőkkel nyugodt szívvel illethetjük e score-t, a tematikusság azonban (a korábbi Bishara-művekhez hasonlóan) ebből is hiányzik – röviden: ha valaki hallott már egyéb aláfestést is az amerikai szerzőtől, ennek hallatán sem fog különösebb meglepetésben részesülni. A score-t a filmet forgalmazó Warner Bros. házi kiadója, a WaterTower Records jelentette meg, de ők sem bízhattak nagyon a sikerben, hiszen kizárólag digitális változatban érhető el, így nem került veszélybe a gyártási költség visszatermelése.
Antonio Sanchez: Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) A 2014-es évben aktív komponisták közül Sanchez az, akivel a legszívesebben beszélgetnék egy csésze kávé mellett. Kíváncsi lennék, mi késztette arra, hogy olyan "aláfestést" szerezzen, amiről elsőre – aztán persze sokadjára is – nem a zene jut eszembe, hanem egy kezdő egyén dobórája (én persze megértem, ha azt mondják, hogy a film alatt funkcionálisabb, mint önállóan, de ennyi erővel akkor különböző hosszúságú vascsövek hatvan percig történő püfölése is művészi dolog). Nem tudok más szót használni ezzel a darabbal kapcsolatban, mint a szégyent: eddig Gustavo Santaolallát ostoroztam minimalizmusa okán, de most már be kell látnom, hogy Sanchez munkájához viszonyítva ő valóban megérdemelte a két Oscart. Tovább fokozta ellenszenvemet a szerző azzal, hogy míg egyik oldalon a filmzenebarátok zúgolódtak a mű piedesztálra emelése miatt, ő azért akadt ki, mert kizárták az Oscar-jelöltségből, s erről ráadásul nyílt levélben ki is fejtette véleményét. Úgy vélem, Sanchez jobb, ha csendben marad, hiszen a semmire már így is kapott egy Golden Globe-jelölést...
Antony Partos, Sam Petty: Országúti bosszú

Mica Levi: A felszín alatt Az alternatív zenéiről ismertté vált, Micachu művésznévre hallgató brit énekesnő-dalszerző első filmes debütálásán hónapokat dolgozott, és öt témát is készített, melyeket score-ja alappilléreként használt. Nos, párszor meghallgattam az albumot, de sem a témákkal, sem pedig annak jelével nem találkoztam, hogy mindez hosszú heteken át íródott: tételei sehová sem tartanak, jobbára csak a címük és a játékidejük hossza révén nyújtanak változatosságot számunkra. Nem azt mondom, hogy egy jó filmzenéhez legalább ötvenfős zenekarra és nagy ívű megoldások halmazára van szükség, hiszen nemegyszer bebizonyosodott már, hogy bőven elegendő egy újítási szándék, egy jó ötlet vagy a minimalista megközelítés, ám azokat meg is kell tudni valósítani. A felszín alatt kísérete részemről tipikus példa arra, hogy milyen céltalan üresjárat tud születni akkor, ha a jó ötlet tapasztalatlansággal párosul. Ami e történetben slusszpoénnak számít: aki akarta, élő zenei kísérettel is megtekinthette a filmet, 2015 januárjában ugyanis két ilyen vetítést is rendeztek.
Pavlics Tamás összesítése
A 2014-es év filmzenei termése a számomra majdhogynem katasztrofális 2013-assal szemben mindenképpen előrelépés volt. Persze nem lehet kijelenteni egyértelműen, hogy az egyre eliparosodó műfajban ezúttal is halhatatlan klasszikusok születtek volna – hiszen ezt ennyi idő távlatából nehéz is lenne –, de mindenképpen gyakrabban fordult meg a lejátszómban számos mű az évből, amelyek elérték azt a hatást, amiért annak idején a műfajba beleszerettem: szórakoztattak. Persze akadt olyanra is példa, hogy a szórakoztatás önmagában nem volt elég, de örömmel konstatáltam, hogy a formabontó zenei megoldásokban tobzódó Hans Zimmer éppúgy elhagyta a komfortzónáját, mint a keserédes drámákba már-már belefulladni látszó Alexandre Desplat, és mindkettőjüknek jót tett a váltás. A 2014-ben – és sajnos az elkövetkezendő években is – önmagát szabadságoló John Powell visszatérése az animációs terepre kifejezetten felemásra sikeredett, miközben Brian Tyler beállt a futószalagon termelt zenéjű komponisták sorába, ezzel nem kevés kételyt ébresztve bennem az új Bosszúállók-mozi zenéjével kapcsolatban. James Newton Howardnak sem feltétlenül ez volt a legjobb éve, de hogy karrierje egyik legnépszerűbb tételét alkotta meg Az éhezők viadala legutóbbi részéhez, az is biztos. Michael Giacchino kirándulása is jól sült el a majmok között, ráadásul egyre több eddig ismeretlen komponista mutatta meg magát, akik a jól érzékelhető kiforratlanságok ellenére is ígéretes jövő előtt állnak, ha képesek lesznek élni vele.
Legjobb albumok:
Míg 2013-ban a 10-es listámban helyet foglaltak csendesebb, visszafogottabb albumok, 2014-ben, mondhatni, csak masszív darabok fértek bele. Persze ilyenkor szempont az is, hogy milyen sokszor hallgattam meg az adott albumot, és amellett, hogy milyen módon él együtt a képekkel, külön hallgatva mennyire fest egységes képet.
1. Alexandre Desplat: A Grand Budapest Hotel A francia szerző eddig ismeretlen oldaláról mutatkozott be ezzel a felettébb bolondos, ugyanakkor a rá jellemző összetett, változatosan hangszerelt score-ral. Temérdek motívum, amelyek nem lépnek egymás nyakára, miközben a "magyaros" hangzás egy speciális ízt kölcsönöz az egésznek nemcsak Desplat életművében, hanem a mai filmzenék között is.
2. John Powell: Így neveld a sárkányodat 2.

3. Hans Zimmer: Csillagok között Az újabb bizonyíték arra, hogy a germán komponista többre is képes egymagában, ha olyan rendezővel dolgozik együtt, mint Christopher Nolan. Külön öröm, hogy a már komolyzene határát súroló mű egyszerre tud visszafogott és nagy ívű maradni, ezzel ismét bebiztosítva a már érdemtelennek titulált Zimmer helyét a legnagyobbak között.
4. John Ottman: X-Men – Az eljövendő múlt napjai Tíz év után visszatérni egy franchise-hoz nem könnyű, viszont Ottman ügyesen megoldotta az össznépi mutáns haddelhadd aláfestését. A szerző ugyanis szépen összegzi az eddigi epizódok zeneiségét, de közben egyszerre igazodik a jelenkori akciózenék trendjéhez, építi bele a saját stílusát és hoz ezzel létre valami újat, ráadásul egy meglepően jó főtémával. Soha rosszabbat.
5. James Newton Howard: Demóna A komponista gyakorlatilag elkészítette a két évvel ezelőtti Hófehér és a vadász score-jának testvérét, ami egy azzal abszolút egyenrangú, de sokkalta régi vágásúbb kalandzenét eredményezett. Megkockáztatom, hogy a főtémának hála egységesebb is lett a zene elődjéhez képest, ebben Howard manapság ritkábban érvényesülő drámaisága is jobban visszaköszön.
6. Clint Mansell: Noé Darren Aronofsky felemás sikerrel próbálta ki magát a blockbusterek világában, ellenben házi zeneszerzője most is bizonyította, hogy az egyik legjobb a szakmában még úgy is, hogy gyakorlatilag elkészítette A forrás nagyszabású kistestvérét.
7. Howard Shore: A hobbit: Az öt sereg csatája Shore szerencsésen eszközölte azt a – jobb szó híján – botlást, amit Smaugnál tett. Pontosabban az ott felvezetett temérdek motívum és téma mostanra ért be és forrt ki igazán, ezzel tökéletesen összekötve mind minőségben, mind hangzásban a két trilógiát.
8. Alexandre Desplat: Godzilla A komponista lett volna az utolsó, akire gondolok egy gigászi teremtmények csatározásáról szóló film kapcsán. Míg azonban a film inkább kevesebb, semmint több sikerrel igyekszik tisztelegni a szörnyek királya előtt, addig Desplat-nak ez játszi könnyedséggel megy, és bebizonyítja, hogy milyennek kell lennie egy szörnyfilm aláfestésének.
9. Steven Price: Harag

10. Junkie XL: 300: A birodalom hajnala A Hans Zimmer árnyékából egyre inkább kitörni látszó ex-DJ inkább erőteljes, mintsem dallamos albumot hozott össze a görögök hajócsatáihoz. Ezek viszont rendkívül adrenalinpumpáló, kiválóan hangszerelt taktusok, amelyek végtelenül sokat adnak a látottakhoz.
Egyéb hallgatásra érdemes albumok:
Az alábbiak nem sokban maradnak el a fentiektől, viszont az esetleges egységet, vagy éppen azt a bizonyos pluszt hiányoltam belőlük.
Michael Giacchino: A majmok bolygója: Forradalom Annak idején a szerző Oscar-díjas Fel!-jének "Canine Conundrum" című tételénél eszembe ötlött, hogy Giacchino milyen remek aláfestést tudna szerezni egy A majmok bolygója-mozihoz. Ez a kívánságom szerencsére megvalósult, és a szememben messze felülmúlja Patrick Doyle első részhez írt művét még úgy is, hogy alkalomadtán elenged ez a klasszikus hangszerelésű zene.
Alexandre Desplat: Kódjátszma

Jóhann Jóhannson: A mindenség elmélete

Zacharias M. De la Riva: Automata Ezt a zenét talán úgy lehetne a legjobban jellemezni, mintha James Newton Howard szerezte volna az Én, a robot score-ját. A gépész komponistája egy meglepően érzelmes, többnyire klasszikus hangszerelésű aláfestést komponált egy meglepően érdektelen sci-fihez.
Marco Beltrami: Az emlékek őre Noha nem szeretném kisebbíteni Marco Beltrami érdemeit, de ő az a komponista, akitől különösebben nem vár semmit sem az ember, így legfeljebb kellemesen csalódhat benne. Nem is feltétlenül rá gondolnánk elsőre a világ egyik leghíresebb ifjúsági regénye adaptációjának zeneszerzőjeként, de Beltrami sikeresen rám cáfolt, és egy meglehetősen nagy ívű score-t tett le az asztalra.
Lorne Balfe: A Madagaszkár pingvinjei

Herbert Grönemeyer: Az üldözött

Legjobb soundtrackek:
Bevallom, nem kifejezetten szeretem a válogatásalbumokat, mivel jobbára csak termékcsatolt zenei kiadványoknak tartom őket. Azonban 2014-ben három olyan album is előfordult a lejátszómban, amelyek kellő felfrissülést jelentettek két nagyzenekari csörte között.
Rio 2.
A galaxis őrzői

The Guest

Legjobb tételek:
1. James Neton Howard: "The Hanging Tree" (Az éhezők viadala: A kiválasztott – 1. rész)

2. Alexandre Desplat: "The Cold-Blooded Murder of Deputy Vilmos Kovacs" (A Grand Budapest Hotel) A film felénél garantáltan dobolt a lábam Desplat zenéjére, különösen ennél a tracknél. Kellően őrült és groteszk az egész, ráadásul az a virtuozitás, ahogy a szerző az elektromos és az igazi orgonát variálja a cimbalommal, valóban zseniális.
3. Hans Zimmer: "Coward" (Csillagok között) A képekkel leginkább a már most kultikus dokkolós jelenet alatt él együtt a zene, amely végül pont lemaradt az albumról és csak egy későbbi kiadásra került rá, külön hallgatva viszont nem adta meg azt a hangulatot. Ellenben ezzel a lassan építkező tétellel, amelyben az orgona és a zongora folyamatosan erősödő játéka ügyesen adagolja a feszültséget.
4. John Powell: "Flying with Mother" (Így neveld a sárkányodat 2.)

5. Marco Beltrami: "Rosebud" (Az emlékek őre) Noha az albumnak számos kiemelkedő pillanata van, Beltrami érezhetően erre a magasztos, mégsem pátoszos trackre futtatta ki zenéjét, amely számomra abszolút az album – és az év egyik – csúcspontja.
6. Junkie XL: "Marathon" (300: A birodalom hajnala) Jelen esetben a jól eltalált ritmika és az erőteljes ütősök gondoskodnak arról, hogy az ember tesztoszteronszintje az egekbe szökjön és lenyilazza az első vele szembe jövő kukát. Részben sajnálatos, részben viszont érthető, hogy gyakorlatilag az album legelején el is lövik vele a puskaport.
7. James Newton Howard: "The Christening" (Demóna) Sok szempontból érdekes ez a tétel, ugyanis a zenekar robusztus játékát itt megtöri néhány oda nem illő elektronikai hatás. Ez viszont mit sem von le abból, hogy a főtéma legjobb feldolgozását itt hallhatjuk.
8. John Ottman: "I Have Faith in You / Goodbyes" (X-Men – Az eljövendő múlt napjai) A finálé alatt halható ez a masszív, elektronikus torzításokkal és a szerzőre jellemző kórussal tarkított track. Ebben is remekül kiütközik, hogy Ottman leginkább Henry Jackman az X-Men: Az elsőkben hallható populista stílusát idézte meg, amibe tökéletesen vegyítette a saját elképzeléseit, ami egy lényegesen nívósabb összhatást eredményezett.
9. Alexandre Desplat: "The Imitation Game" (Kódjátszma)

10. Hans Zimmer and the Magnificent Six: "Still Crazy" (A csodálatos Pókember 2.) Maga az album roskadozik a motívumoktól, és ez jobbára egyenetlen teljesítményt von maga után, különösen a témák terén. Jelen esetben azonban Zimmerék sikeresen ütköztetik Electro markáns dubstep motívumát és a főhős híradós szignálokat idéző témáját ebben a zenei kavalkádban.
Legjobb főtémák:
A filmzenékben a vezérmotívumok mindig is a vesszőparipáim voltak, ugyanis sokszor ezek adnak egyedüli kapaszkodót az adott műhöz. Ez különösen a jelenleg virágkorukat élő szuperhősfilmeknél igaz, hiszen az alábbi listán is gyakran előfordul valamelyik harisnyás igazságosztó kalandja, amelyek zeneileg a közelébe sem érnek olyan klasszikusoknak, mint John Williams Superman- vagy Danny Elfman Batman-témája, de szégyenkezésre sincs okuk.
1. John Ottman: "Hope (Xavier's Theme)" (X-Men – Az eljövendő múlt napjai) A tavalyi év messze legszebb és legösszetettebb témája, még úgy is, hogy Ottman érezhetően ihletforrásként használhatta Zimmer Eredet-zenéjének "Time" című klasszikusát. A címmel ellentétben a dallamot inkább a reményvesztettség, a fásultság jellemzi, ami a karakterhez hasonlóan fokozatosan magára talál és nyújt reményt, ezzel együtt pedig megnyugvást.
2. Hans Zimmer & The Magnificent Six: "My Enemy" (A csodálatos Pókember 2.) Ha pedig az előbb a germán komponista szóba került: az album – de különösen ez a tétel – erősen megkérdőjelezi, hogy egy ennyire a kor populista igényeihez igazított dubstep szám mennyire időtálló alkotás. Ugyanakkor a folyamatos, elektromosan pulzáló effektekkel, a kántálással tökéletesen kifejezik a Jamie Foxx alakította antagonista dühét és fenyegetettségét.
3. James Newton Howard: "Maleficent" (Demóna) Mondhatni az album erre az egy, kórusra és rezesekre erősen támaszkodó témára épít, amelyet a szerző rendre vissza is hoz, viszont mindig kellő mértékben variálva és megbolondítva ahhoz, hogy sose váljon unalmassá.
4. Alexandre Desplat: Godzilla! (Godzilla) Ahogy az albumon, úgy a vezérmotívumon is inkább Desplat zenei intelligenciája, mintsem jól ismert stílusa érhető tetten. Ugyanakkor tökéletesen kifejezi a címszereplő óriásgyík robusztus mivoltát és kortalanságát.
5. Steven Price: "Norman" (Harag)

Az év kellemes meglepetése:
Tyler Bates: A galaxis őrzői Sosem hittem volna, hogy Bates valaha is egy ilyen évösszegzőn pozitív előjellel fog szerepelni, most azonban ez történt. Az alapvetően közepes zenén a vezérmotívum dob sokat, amelyet a szerző James Horner A csodálatos Pókember-aláfestéséhez hasonlóan folyamatosan variál, és a játékidő előrehaladtával Peter Quill karakterének a "To the Stars"-ban megismert bánatos motívumát szép fokozatosan a szedett-vedett csapat hősies témájává alakítja. Emellett a sok töltelék track mellett még akadnak rejtett kincsek, mint a feszült "The Collector" is, de teljes képet a zene a válogatásalbummal alkot.
Albumok, amiket még bottal sem:
Azt hiszem, ez a kategória nem szorul különösebb magyarázatra, ugyanis itt (közel) hallgathatatlan kiadványok szerepelnek, amelyeknek az az érdekességük, hogy film alatt jobbára tökéletesen ellátják a funkciójukat.
1. Trent Reznor, Atticus Ross: Holtodiglan Valójában az itt szereplők közül még ez a leginkább hallgatóbarát, viszont egyben a szerzői személye miatt a legirritálóbb is. Reznor és Ross valamiért még mindig azt hiszi, hogy az efféle, ötletelésekre használatos tempeket minden gond nélkül be lehet vágni a film alá, ami jelen esetben a képek alatt helyenként valóban atmoszférikus, de többnyire csak elüt azoktól. Jó lenne, ha a rendező, David Fincher inkább visszatérne az olyan korábbi partnereihez, mint Howard Shore vagy Elliot Goldenthal, akik nem csak ugatják a szakmát, és valóban hatásos műveket tesznek le az asztalra. Szerencsére úgy látszik, hogy Reznorék entellektüel lufija kipukkadni látszik, ugyanis a két korábbi kollaborációval ellentétben ez a munkájuk már díjközelbe sem került.
2. Antonio Sanchez: Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) Ezzel pedig az a helyzet, hogy a képek alatt nem különösebben zavaró, a közegbe jól passzol, de a Babel után ismét szembeötlő, hogy Alejandro González Iñárritu rendező mennyire nem tud bánni a zenei részleggel, valamire való ízlés híján. Sanchez szerzeménye önmagában olyan, mintha egy ötéves, semmiféle zenei érzékkel nem rendelkező gyerek püfölné a dobokat, de azt érdemi felszerelés híján kólásdobozokon gyakorolná.
3. Mica Levi: A felszín alatt Itt is az a helyzet áll fenn, hogy ehhez a hipnotikus képekkel operáló, sajátos kinyilatkozáshoz az emberi természetről többnyire passzol ez az ambient score, habár a filmmel együtt ez is rendkívül megterhelő. Önmagában hallgatva viszont semmi mögöttes koncepciót vagy esetleges zeneiséget nem lehet benne felfedezni, csak a szokásos művészieskedő mentalitást, ami jól hallhatóan teljességgel nélkülöz mindenfajta zenei intelligenciát vagy hozzáértést.
Az év kérdőjele:
Henry Jackman: Amerika Kapitány: A tél katonája Amikor először meghallgattam, nem értettem, hogy a szerző, akit évek óta korrekt iparosnak könyvelek el, hogy adhatott ki a kezei közül egy ilyen effektekkel és felesleges torzításokkal tarkított fércművet, mikor zeneileg a Kick/Ass 2. a westernhangulatával vagy az X-Men: Az elsők a hősiességével abszolút szórakoztató darabok. Aztán a film némileg helyére tette a dolgokat, ahol a feladatát, ha nem is maximálisan, de ellátta. Ez viszont elsősorban a címben szereplő ellenlábas sajátos motívumának köszönhető, míg az album tetemes hányada inkább a könnyen felejthető kategória.
Albumok, amelyekben több rejlett:
Hans Zimmer and the Magnificent Six: A csodálatos Pókember 2. Talán egy albumba sem hallgattam bele annyiszor 2014-ben, mint ebbe. Ugyanis jelen esetben igaz az a mondás, hogy részeiben jobb, mint egészében. Zimmerék számtalan témával és zenei megoldással zsonglőrködnek, ami kellő frissességet hoz A sötét lovag – Felemelkedésben és Az acélemberben már-már tetten érhető fásultság után, viszont a temérdek közreműködő előadó, valamint maga a film túlzsúfoltsága darabossá teszi a végterméket. Szórakoztatónak szórakoztató ugyan, de az előző részben James Horner által lefektetett zenei intelligencia és érzékenység rendkívül hiányzik.
John Paesano: Az útvesztő A film – minden hibája ellenére – egy kis friss vért pumpált a "young adult" feldolgozásokba, és a képek alatt az addig ismeretlen Paesano zenéje is kellemesen hatott. Külön hallgatva viszont már lényegesen nehezebben fogyasztható és nem feltétlenül egy hallgatóbarát score, de közben folyamatosan ott sejlik mögötte egy nagyszerű kalandzene lehetősége, amit például a főtéma vagy a zárótrack is bizonyít.
Carlos Rafael Rivera: Sírok között

Újra felfedezett gyöngyszemek:
Michael Kamen: Robin Hood, a tolvajok fejedelme

Tihanyi Attila összesítése
Két év szinte teljes szerkesztői inaktivitást követően úgy kezdtem neki ennek az évértékelőnek, hogy először elolvastam a korábbiakat. A sajátjaim szinte kivétel nélkül tartalmaztak egyfajta privát mentegetőzést, miszerint nagyon keveset tudtam foglalkozni a műfajjal. Metódusában most sincs ez másként, annyi különbséggel, hogy a magánjellegű gondolataim 2014-ben kifejezetten pozitív felhangúak, ugyanis végre sikerült visszatalálnom kedvenc területemre, mi több, a szörnyűséges valuta-árfolyamokból eredő lemezárak ellenére meglepően sok tétel került fel a polcomra – így hát újra "volt" számomra tartalmas és értékelhető filmzenei év. A friss szerzemények mellett folytatódott a régi anyagok újra kiadásának csodálatos folyamata, és a kisebb manufaktúrák (Kritzerland, Quartet Records) is számtalan gyöngyszemmel ajándékozták meg a filmzenék szerelmeseit.
S ha a lemezekről beszélünk, feltétlen meg kell jegyezzek pár lényeges változást a megjelenésekkel kapcsolatban, amik egyre inkább befolyásolják a piacot, és meghatározó tényezőivé válnak a terjesztésnek. A hagyományos CD-k mellett kikerülhetetlen tény, ahogy elhatalmasodott a digitális kiadások száma, olyannyira, hogy bizonyos albumok már semmilyen más formában nem elérhetőek. Eleinte az volt az általános nézet, hogy gazdasági okai vannak az egyre ritkább lemezkiadásnak, ám mára egyértelművé vált, hogy a piac résztvevőinek zöme jószerével azt sem tudja, mi az a CD-lejátszó. Az okostelefonok korában a zenehallgatási kultúra gyökeres fordulatot vett, ráadásul a rosszabb minőségű lejátszók miatt a hangzással kapcsolatos elvárások is átalakultak: például a sokat szidott Hans Zimmer-féle mesterséges basszuskiemelés vagy a rengeteg digitális hangszínnel, effekttel, ritmuskísérettel megalkotott aláfestések végeredménye rendszerint olyan, drasztikusan kompresszált anyag, ami esetében nincs igazán szükség az audiofil technikai háttérre, sőt, a telefonon és fülhallgatón keresztül a legtöbbször hatásosabb élményt nyújt, mint egy hagyományos lejátszóval, minőségibb hangsugárzókkal. Egy másik nagyon fontos tényező a gyorsaság: pénztárcától függően azonnal a rendelkezésre áll bármilyen új megjelenés, hiszen például az iTunes vagy az Amazon felületén szinte minden zene elérhető (a célzottan limitált kiadványok természetesen nem), olykor hetekkel a CD megjelenése előtt. A harmadik szempont az ár: míg egy lemez a 2014-ben látványosan megemelt nemzetközi postai díjszabással együtt akár 25-30 dollárba is belekerül, ugyanezért az összegért három komplett album digitális változatának boldog tulajdonosa lehetek, és valljuk be: ha az a hobbim, hogy minél több zenét megismerjek, meghallgassak, akkor gazdasági szempontból mindenképpen ez a kifizetődőbb. További előnynek tekinthető a belehallgatási opció: az átlag félperces hangminták mellett számtalan albumnál egy-másfél perc a limit. Ez pedig (főleg a filmzenék esetében) nagyjából azt jelenti, hogy például Eric Serra bármelyik arthuros zenéjét egy az egyben végig lehet hallgatni, de mondjuk a horror vonalából Nathan Whitehead A bűn éjszakájához vagy Michael Wandmacher a 13 Sinshez írt zenéje olyan trackhosszokkal bír, ami a teljes anyagnak jóval több mint a felét ingyen elérhetővé teszi, és egy önjelölt recenzor vagy elvakult atmoszférarajongó számára sokszor ennyi is bőven elegendő ahhoz, hogy a kellő hatást elérje. Ezek összessége pedig nem elhanyagolható erejű piaci résztvevővé teszi a digitális megjelenéseket, és úgy érzem, a pár éve még savanyú hozzáállás apránként megváltozott, s ha más nem is igazolja ezt a nézetemet, az mindenképpen, hogy 2014 lett az első év, amikor magam is vásároltam digitális kiadást. (Kiegészítő megjegyzés: az mp3-aknál általánosan használt tömörítési ráta, a 320 kbit/sec ellen fanyalgók számára létezik néhány, minőségvesztés nélküli formátumot felajánló cég, de az egyik legnagyobb áruház alig háromszáz filmzenével rendelkezik, tehát csak egészen ritka esetben lehet egy-két dollár különbséggel valóban tömörítetlen audiofájlokat vásárolni.)
A formátumok harcában viszont egy, a szívemnek igazán kedves jelenség is egyre látványosabban terjeszkedik, ez pedig a bakelitlemez visszatérése, amelyek pontosan annak a minőségbeli romlásnak az ellenpontjai, amit az előző bekezdésben fejtegettem. Manapság hagyományos lemezjátszója kétféle embernek van otthon: az egyik örökölte a szülőktől, és valószínűleg egy hímzett terítővel van eltakarva, rajta vázával, a másik pedig a tökéletes hangzásért megszállottan rajongó zenebarát, aki az esetek zömében csöves erősítővel és házilag, profi alapanyagokból épített hangfallal felszerelkezve áll neki minden egyes fekete lemeznek. A magam részéről egyelőre még csak elvi szinten fogalmazódott meg az erre vonatkozó igény, de a (főleg régebbi, esetenként fillérekért beszerezhető) anyagok beszerzése már régen elkezdődött. Mostanra négy igen komoly szereplője van ennek az előállítási formának, és többnyire igazán kultikus kiadványokról beszélhetünk. A Death Waltz Recording olyan tételekkel robbant be a piacra két évvel ezelőtt, mint a Zombi, az Engedj be! vagy a Donnie Darko score-ja, és a főleg horrorban utazó gárda tavaly például John Carpenter A sötétség fejedelméhez írt zenéjét jelentette meg elképesztően igényes dizájnnal (2015-ben jönnek a Twin Peaks-zenék). A Music on Vinyl a legújabb Godzilla, A majmok bolygója: Forradalom vagy a Trónok harca negyedik évadjának aláfestésével rukkolt elő, személyes kedvencem pedig a Mondo kiadó, akiknek 750 példányszámban megjelentetett, klasszikus Omen-zenéje pillanatok alatt elfogyott, de nekik köszönhető a Halloween, a Jurassic Park vagy a Coraline és a titkos ajtó score-ja is ebben a formátumban. Szemmel látható, hogy óvatos példányszámokkal dolgoznak, de a rengeteg out-of-print lemez azt mutatja, hogy az érdeklődés elég nagy, és kíváncsian várom, ez a tendencia mit mutat majd 2015-ben.
Ami az év tartalmi részét illeti, 2014-ben is akadt néhány olyan zeneszerző, akinek munkásságát figyelmen kívül hagytam. Az okok többfélék: bizonyos művészeknél vagy saját stílusuk mondatta azt velem, hogy ha úgysem érhet meglepetés, akkor egyelőre mellőzöm őket (például A.R. Rahman, Rachel Portman, Bear McCreary), vagy a vállalások alaptémája hagyott hidegen (John Ottman legújabb X-Men-munkája, Howard Shore A hobbit vagy James Newton Howard Az éhezők viadala aktuális részéhez írt zenéi). A túlzottan megosztó albumok kapcsán egy-két kivételtől eltekintve nem vállalkoztam állásfoglalásra, főleg, ha az alapul szolgáló film megtekintése még várat magára, így a Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) és a Holtodiglan zenéi is kimaradtak. Ezenkívül szinte alapvető, hogy azokat az embereket, akiknek utóbbi évekbeli teljesítménye csalódást keltett vagy netán rendkívül felidegesített, azokat teljes mértékben kerültem. Nem meglepő módon a Remote Control sablonszerkezetéből építkezőkre gondolok, mint például Ramin Djawadi vagy Steve Jablonsky, és a magam részéről Brian Tyler (elismerten képzettebb felfogású, de attól még számomra gyakorta hasonlóképp zenei élményektől mentes) munkáit sem próbáltam meg végighallgatni. A felsorolt művészek és műveik kapcsán nem éreztem magam a megfelelő célközönség tagjának, de ez nyilván nem minden esetben jelenti azt, hogy a kihagyott darab nem figyelemreméltó. Viszont ahogy az a későbbi részletezésben látható, a tévésorozatok és játékzenék frontján kiváló művekkel találkoztam, és ezek pillanatok alatt feledtették velem az erőltetett és faék egyszerűségű megoldásoktól hemzsegő filmes megrendeléseket.
Nem sűrűn lehetett hallani zeneszerzőcserékről vagy botrányokról az év során, ami mindenképpen pozitív. Egy jelentősebb furcsaságra figyeltem csupán fel, ez Ridley Scott Exodus: Istenek és királyok című filmjének zenéje, ahol ugyanaz történt a hivatalosan jegyzett Alberto Iglesiasszal, mint pár évvel ezelőtt Marc Streitenfeld Prometheusa során, nevezetesen Harry Gregson-Williams beugrása pár tétel erejéig. Ahogy akkor sem derült ki, mi volt a pontos oka a kiegészítésnek (azt leszámítva, hogy a leginkább karakteres zenei momentumok e pótlásnak köszönhetőek), most is homály fedi egyelőre a történetet, és igazán az meglepő, hogy Iglesias score-ja esetében Gregson-Williams mellett Federico Jusid is jó néhány tétel erejéig részt vett a munkálatokban. Tekintve, hogy az adatlapokon mindössze egyetlen név szerepel komponistának megjelölve, a rosszindulatú énem azonnal a kedvező spanyol adózási törvényeket hánytorgatja fel, ami magyarázat lehet arra is, hogy az egyébként kiváló zeneszerzők hogyan kerülhetnek indokolatlan műfaji váltással olyan hollywoodi produkciókba, ahonnan aztán egy, a tehetségüket érezhetően visszafojtott, sablonos és középszerű zenével jönnek ki. Kiváló példa erre Javier Navarrete és A titánok haragja vagy 2014-ből Fernando Velázquez és a Herkules, valamint az is furcsa, hogy Ron Howard 2015-ben bemutatásra kerülő A tenger szívében című filmjéhez nem James Horner vagy az utóbb párszor közreműködő Hans Zimmer írja az aláfestést, de még csak nem is utóbbi valamelyik tanítványa, hanem Roque Banos – és természetesen nem Banos tehetsége miatt, csupán a kis konspirációs teóriám szempontjából érdekes.
2014 számomra tehát izgalmas és tartalmas évként marad majd meg, ahol minden hónapra jutott valami figyelemreméltó. Épp ezért havi bontásban haladok végig az esztendőn, kiemelve a számomra legjobb újdonságokat és a legértékesebb régi kincseket. Az igazán rossz művekkel most nem szeretnék foglalkozni (pedig volt nem kevés), így is épp elég remek dolog történt. (A megjelenések pontos dátumát a Soundtrack.net információi alapján gyűjtöttem össze, de azért előfordulhatnak az írásom koncepcióját jelentősen nem befolyásoló eltérések. A március kimaradása pedig nem szerkesztői hiba.)
Január:
James Newton Howard: Összeomlás (1993, Intrada)

Vince DiCola: Transformers (1986, Intrada)

Február:
John Debney: Az óriásgyíkok támadása (1999, BSX Records)

Április:
Jerry Goldsmith: Psycho 2. (1983, Intrada)

Bruce Broughton: Az ifjú Sherlock Holmes és a félelem piramisa (1985, Intrada)

Május:
Joel McNeely: Hogyan rohanj a veszTEDbe (Back Lot Music)

Tyler Bates: The Sacrament (Milan Records)

Június:
John Powell: Így neveld a sárkányodat 2. (Relativity Music Group)

Howard Mostrom: Planetary Annihilation (játékzene, Uber Entertainment)

Marc Shaiman: Addams Family – A galád család (1991, La-La Land)

Július:
Ira Newborn: Csupasz pisztoly-trilógia (1988 / 1991 / 1994, La-la Land)

Marco Beltrami: Snowpiercer – Túlélők viadala (Varése Sarabande)

Don Davis: A tao harcosai (1997, BSX Records)

Augusztus:
Abel Korzeniowski: Londoni rémtörténetek (Varése Sarabande)

Marco Beltrami: Az emlékek őre (Sony Classical) Ha 2014 elején tippelnem kellett volna, a pár évvel ezelőtti Melquiades Estrada három temetése miatt valószínűleg Tommy Lee Jones új filmjéhez írt zenéjét emeltem volna ki a munkamániás komponista leginkább várt alkotásaként. Ezzel szemben míg A kelletlen útitárs zenéje úgy pörgött végig, hogy aztán szinte azonnal elfelejtettem mindent, amit addig hallottam, úgy Az emlékek őre érzékeny és összetett drámai score-ja olyan gyorsan került a polcra, amilyen gyorsan csak a posta ki bírta hozni.
Szeptember:
Cliff Martinez: A sebész (Milan Records)

Dario Marianelli: Doboztrollok (Back Lot Music)

James Newton Howard: Szemet szemért (1996, La-La Land Records) Azt gondoltam, hogy az egyik kedvenc zeneszerzőm kilencvenes években elkövetett műveit már mind ismerem, mire Dan Goldwasser filmzenei producer előkotor egy thrillerzenét 1996-ból, és gyakorlatilag a földbe döngöl vele. Minden, amit a műfajon belül Howard a nagyzenekarral el tudott akkoriban követni, egészen hihetetlen módon ebben az albumban összegződik. A szerzőre jellemző karakteres zongoratéma mellett kiválóan hangszerelt kompozíciók abból az időből, amikor még az egyes szólamokat nem csak dúdolgatás után próbálta kottára vetni valami névtelen hangszerelősegéd.
Basil Poledouris: Halálkanyar (1998, Intrada) Az Intrada Special Collection sorozat legelső darabját, melyet éveken át horribilis összegért lehetett csak másodkézből beszerezni, a kiadó fejesei újra megjelentették, még egy tőrt döfve a használt CD piac indokolatlanul túlárazott trófeái tulajdonosainak szívébe. Ez a forradalom azóta tart, hogy Douglass Fake, az Intrada vezére – az üzérek elhatalmasodott nyerészkedési magatartását megunva – egész egyszerűen megszüntette a limitált példányszámot a megjelenéseknél, így adva lehetőséget a valódi rajongók számára az egyes régi vágyaik eléréséhez. A Halálkanyar zenéje kapcsán pedig az oldalunkon hivatalosan is megjelent állásfoglalásom mellett szinte ugyanazt tudom mondani, mint jelen összefoglalómban az előző albumnál.
Október:
Bill Conti: Ima egy haldoklóért (1987, Quartet Records)

November:
Alexandre Desplat: Kódjátszma (Sony Classical)

Hans Zimmer: Csillagok között (WaterTower Music) 2014 egyik legkellemetlenebb érzése fogott el akkor, amikor a Csillagok között score-jának végére értem. Magamban már napokkal a végighallgatása előtt elkezdtem fogalmazni sztereotíp Zimmer-ellenes mondatokat, hiszen évek óta rászolgál arra, hogy ne kedveljem, és ezek tudatában roppant kínos volt szabadjára engednem azt a bivalyerős katarzist, amit ezzel a művével okozott. Az is meglep, hogy számtalan újrahallgatáson túl vagyok már, és egyre inkább meggyőződésem, hogy az 1995-ös A szabadság ösvényein óta ez lett Zimmer legszemélyesebb munkája. Gyakorlatilag alig ismertem fel benne azokat a rettenetes tényezőket, amelyek hosszú évek óta ellene fordítottak, cserébe viszont egy intelligensen monoton, elképesztően igéző hangulatú, varázslatos zene ez, minden előzetes ellenérzésemet legyőzte, és újra előcsalogatta azt az állapotot, amikor kíváncsian várom a következő, nem akcióközpontú művét.
December:
Lorne Balfe: A Madagaszkár pingvinjei (Relativity Music Group)

Ennio Morricone: Szahara (1983, Quartet Records)
