Jerry Goldsmitht a közel ötvenéves pályafutása során számos olyan rendezővel (például Gordon Douglasszel, Richard Donnerrel, John Frankenheimerrel vagy Stuart Bairddel is), valamint producerrel (többek között Steven Spielberggel, Michael Crichtonnal és Andrew G. Vajnával) hozta össze a sors, akivel hosszabb-rövidebb ideig tartó, gyümölcsöző munkakapcsolatot tudott kialakítani. Ezen személyek között két olyan rendezőt is találunk, akik évtizedeken keresztül töltöttek be meghatározó szerepet a komponista életében. Az egyik Franklin J. Schaffner, akivel főként a hatvanas és hetvenes évek folyamán dolgozott együtt olyan sikerprodukciókon, mint A majmok bolygója, a Pillangó, A tábornok vagy a Szigetek az áramlatban. Míg a szerző pályafutásának első felében Schaffner számított biztos pontnak, addig az utolsó két évtizedben Joe Dante töltötte be ugyanezen szerepet, akivel Goldsmith kilenc mozifilm és egy sorozatepizód kapcsán dolgozott együtt.

Az ekkorra már az Ómen aláfestésének köszönhetően Oscar-díjas Goldsmith korábban számos Homályzóna-epizódnál működött közre, így a moziváltozat aláfestésének elkészítésére történő felkérése kézenfekvő döntés volt. Hangulatát tekintve, a score új irányvonalat jelölt ki a horror, a thriller és a misztikum világának zenei megjelenítésében, amelyhez aztán a későbbiekben maga a komponista is újra meg újra visszanyúlt. Saját kézjegyei mellett (ahogyan a Kóma, illetve a Freud: A titkos szenvedély zenei kíséreteinél is), remekül megfigyelhető a vonós szekción Arnold Schönberg és Bartók Béla műveinek, a zongorajátékon pedig Jacob Gimpel zongoristának Goldsmithre gyakorolt hatása. A nagyzenekar mellett szintetizátort és négy zongorát (az egyiken James Newton Howard játszott) is bevont szerzeményének előadásába, melynek legkülönlegesebb momentumai azok, amikor egy régi autódudát szólaltat meg, illetve amikor a Carl Starling-féle komikus zenei elemeket idézi meg – igen, még mindig egy thrilleres beütésű sci-firől van szó. A Homályzóna mozi aláfestése egyikévé vált a komponistától származó legnépszerűbb muzsikáknak, ennek okán pedig alig lehetett olyan Goldsmith-koncertről hallani, ahol ne adták volna elő a belőle összeállított egyveleget.

Azt, hogy milyen hangulatot képzelt el a rendező, temp zenéken keresztül érzékeltette Goldsmithszel, aki ezután dolgozni kezdett. "A Jerryvel való munkák során mindig az volt a vicces, hogy sosem lehetett pontosan tudni, mikor milyen nyulat húz elő a kalapjából" – meséli Dante, aki kellően meglepődött akkor, amikor az azóta már népszerű témát megmutatta neki a komponista. Goldsmith zongorán játszotta el a dallamokat, amelyek a rendezőnek akkor leginkább a cirkuszi, illetve vidámparki hangulathoz hasonlítottak, s nehéz volt elképzelnie, miként szól majd ez zenekarra átültetve, és hogyan illik a filmhez. Goldsmith híres volt humorérzékéről, amit itt a zenéjébe is átültetett, így a score pont olyan lett, mint maguk a szörnyecskék: hol kellemes, lágy dallamokkal operál, hűen a bociszemű nézéseket produkáló teremtményekhez, hol pedig belendül, népszerűségét azonban a szintipopos főtémája révén érte el a rajongók körében. Amellett, hogy a nagyzenekarra és szintetizátorra komponált muzsika révén a szerző folyamatosan jelen van a produkcióban, egy cameót is kapott (melyet Dante szorgalmazott), így az 1965-ös In Harms Way után (ahol bárzongoristát alakított) másodjára tűnt fel a vásznon.
A muzsika népszerűségének okán a Homályzóna egyvelegéhez hasonlóan, ez is a szerző műveiből összeállított koncertek egyik alappillérévé vált. A "Gremlins Suite" a film bemutatójával azonos évben készült, ám összeállításáról nem Goldsmith gondoskodott, hanem Stanley Black karmester, mivel a komponista akkor már a Supergirl zenéjének elkészítésére koncentrált.

"Valóban azt akarod, hogy szomorú legyen?" – kérdezett vissza Goldsmith, miután az ideiglenes zenék kíséretében levetítették neki a filmet. S bár Dante megerősítette elképzelését, a komponista korántsem ezen a vonalon indult el, hanem a saját, a visszafogottabb hangvételű, szimfonikus, illetve szintetizátoros elemek között igényesen és ízlésesen lavírozó elképzelését követte, főtémáját pedig a film végére bontotta ki teljes egészében, addig csupán annak különféle variánsai bukkantak fel a kompozícióban. Némi bonyodalmat jelentett a munkafolyamat során az, hogy Goldsmith a nyers vágású anyagra tudta csak elkészíteni szerzeményét, s mivel a bemutatóig már nem volt idő az apró finomításokra, illetve a módosítások szerinti újbóli zenei felvételekre, csak úgy tudták orvosolni a problémát, hogy ahol lehetett, megvágták a score-t. Ugyan a rendező nem olyan aláfestést kapott, amilyet elképzelt, elismerően nyilatkozott a végeredményről: "Ez a legjobb zenék egyike, melyet Jerry valaha is készített nekem."

A két szellem történetét bemutató, finoman szólva sem erős Boo! mindössze tizenkét percnyi muzsikát tartalmaz, s bár Goldsmith a hatvanas és hetvenes évek során több tévésorozatban is közreműködött, ezáltal pedig rutinosnak számított a kisköltségvetésű és kevés score-t igénylő produkciók terén, mégis érte őt meglepetés. A szerződés eredetileg úgy szólt, hogy egy negyvenöt fős zenekart igénylő művet szállít majd, ám ezt végül költségvetés-faragás miatt a töredékére kellett csökkenteni: összesen tizenhárom zenészre jutott pénz, Goldsmitht pedig nosztalgikus hangulat fogta el, ilyennel ugyanis utoljára a korai tévés projektjei kapcsán találkozott. A nem túl pozitívan alakult körülmények hatására az élőzene mellett komolyabb hangsúlyt fektetett az elektronikus támogatásra, így kompozíciója olyan korábbi muzsikáira vezethető vissza, mint a Legenda, az Űrrandevú vagy a Logan futása aláfestései.

Bár előre letisztázták Dantéval, hol szükségeltetik majd zenei támogatás, s az milyen hosszú legyen, milyen stílusban íródjon, illetőleg milyen dinamikával rendelkezzen, a szerző elővette kísérletezgetős énjét, és újra meg újra átírta az egyes jelenetek kíséreteit, mert nem volt elégedett a végeredménnyel. Variálgatásaival még a zenei felvételek közben sem hagyott fel, Dante azonban hagyta őt kibontakozni, mert pontosan tudta, hogy a végeredmény olyan lesz, amilyet ő is elképzelt. "A fő vonalam a zeneszerzések során, hogy megvizsgálom a karaktereket a filmben, majd őket kommentálom zenéimben" – meséli Goldsmith, kinek metodikája itt különösen megfigyelhető. Elsősorban a Short által megszemélyesített karaktert vette figyelembe, ezáltal pedig visszaszorult a kalandszálra jellemző pátoszosság, s egy olyan muzsika született, mint amilyet például az Űrrandevúhoz is készített.

Dante elsősorban Ennio Morricone westernzenéit használta tempként filmjéhez, melynek hangzásvilágát azonban Goldsmith nem akarta beleilleszteni szerzeményébe. Ő elsősorban a komikus oldaláról közelítette meg a filmet, ennek következtében pedig számos alkalommal sikerült neki még nevetségesebbé tennie a szereplőket, illetve az adott szituációt. A filmben azonban néhány másodperc erejéig – a betétdalok mellett – hallható maradt Morricone közismert harmonikás dallama, melyet ugyan Goldsmith igyekezett kiváltani, ám akárhány alternatívát készített (hozzávetőlegesen tíz-tizenegyet), egyik sem támasztotta alá kellőképpen a jelenetet. Emellett a Patton tábornok trombitaszólója, illetve annak átirata is felfedezhető még, ugyanakkor az ide készült kompozíció egyik részletét – amely a kétféle filmzenealbum-változattól függően "Runaway Ambulance", illetve "My Skull / The Gurney" címen ismert – a páros következő projektjéhez, a Szörnyecskék 2.: Az új falkához is felhasználták.

Mivel a helyszín ezúttal egy nagyváros, a rendező arra kérte Goldsmitht, hogy mindez a zenében is tükröződjön, és egy olyan, teljesen új muzsikát komponáljon, amely nem az első rész főtémájára épül. A komponista ezen instrukcióknak megfelelően látott neki a munkálatoknak, és bár nem hagyta el teljes mértékben az ekkorra már nagy népszerűségnek örvendő témát, egy eltérő hangulatú, és a zenekar játékát jobban előtérbe hozó kompozícióval színesítette a képsorokat. Mindemellett pedig – ahogyan az előző rész esetében – Dante ezúttal is a kamera elé invitálta barátját, aki immáron nemcsak a háttérben vált láthatóvá, hanem felesége oldalán próbálta megállapítani az étel közül előbukkanó szőrmók faji hovatartozását.

Bár a film nem tartozik az erős Dante-rendezések sorába, Goldsmith számára elegendő inspirációt biztosított ahhoz, hogy egy könnyed hallgatnivalót jelentő, kellemes hangulatú, csipetnyi jazzes fűszerezéssel tarkított nagyzenekari művet komponáljon. Noha vígjátékról van szó, melynek zenei kíséretét imént könnyed hallgatnivalóként jellemeztem, mellőzi a tipikus, rajzfilmszerű hangzásokat és megoldásokat, dallamai azoknál visszafogottabban operálnak és húzzák alá az adott jelenetsorokat. A muzsika jellemzője továbbá az a fajta tematikusság, mely elsősorban a szerző komolyabb hangvételű műveinél (mint például a Mindent a győzelemért!-nél vagy a Halhatatlan szerelemnél) figyelhető meg.

Goldsmith a mintegy száztíz perces játékidőhöz kilencvenpercnyi muzsikát állított össze, ami részben annak volt köszönhető, hogy a stúdió még akkor sem hagyott fel a változtatási igényeivel, amikor a zenei felvételek már elkezdődtek. Ez nem kis nehézséget és bosszúságot okozott, s nem utolsósorban rengeteg utólagos módosítást igényelt, hiszen a vágásokon történő változtatások nemcsak a dallamok addigi kifutására voltak hatással, hanem egyes esetekben a zene tempójára is. A végeredmény azonban mit sem sejtet ebből a sokkal inkább legózáshoz, mintsem igazi zeneszerzési folyamathoz hasonlítható viszontagságos munkarendből: egy rendkívül erőteljes főtémával rendelkező, kellően heroikus, pörgős muzsika került ki a komponista kezéből, amely lényegesen túlnő a produkció minőségén, összképe pedig cseppet sem tükrözi azt, hogy tulajdonképpen egy fiatalokat megcélzó produkcióhoz készült. Lehetősége volt arra, hogy szerzeményébe beleszője az 1860-as évekből származó népszerű katonai indulót, a "When Johnny Comes Marching Home"-ot, valamint (minthogy az egyik beállítás teljes mértékben megegyezik a Patton tábornok nyitó jelenetével) hatalmas ziccer kihagyásának számított volna, ha azon jelenet alatt nem a Patton-téma csendül fel.

Minthogy a Bolondos dallamok – Újra bevetésenben (fsz.: Brendan Fraser, Jenna Elfman, Steve Martin) folyamatosan váltakoznak a szituációk, nagy kihívást jelentett a megfelelő zenei hangulat megválasztása. Míg a produkció egy közepes színvonalú komédiára sikeredett, addig a Carl Starling és Raymond Scott által létrehozott, klasszikus rajzfilmzenei vonalon mozgó muzsikát öröm hallgatni, hiszen amellett, hogy jelenetfüggő, tele van erővel, lendülettel és jókedvvel. A score tehát lényegesen túlnő a hozzá tartozó képsorokon, s ugyan folyamatos hangulat- és műfajváltozások (akciót éppúgy találni benne, mint vígjátéki elemet, drámai, kaland-, továbbá kémmuzsikát) okán jellegzetes főtémával nem rendelkezik, tételei tökéletes egységet alkotnak.
Bár a muzsika egy ereje teljében lévő komponistát tükröz, Goldsmith már nem tudta befejezni azt, amit elkezdett: "Nagyon élvezte a munkát, de tudtam, hogy mindez már nagyon nehéz a számára. Mondta, hogy már nehezére esik koncentrálni. Sajnos nem is tudta befejezni a score-t" – emlékezik vissza Dante. Így a Bolondos dallamok – Újra bevetésen aláfestésének hiányzó részeit John Debneynek kellett megírnia és felvezényelnie, aki a stáblistán kiegészítő zeneszerzőként lett feltüntetve. "Azt hiszem, ha a stúdiónál tudták volna, hogy Jerry mennyire beteg, az elég ok lett volna számukra ahhoz, hogy ne bízzák meg" – meséli Dante, aki így vélekedik utolsó munkájuk eredményéről: "A Bolondos dallamok: Újra bevetésen a tizedik kollaborációm a híres Jerry Goldsmithszel, amely egyike lett a legjobbaknak."
Jerry Goldsmith neve a Bolondos dallamok – Újra bevetésen stáblistáján volt utoljára olvasható a vásznon. A komponista ezt követően minden előre egyeztetett koncertet lemondott, és rendre visszautasította a megkereséseket (szóba került akkoriban többek között egy új Star Trek-film, egy tévés projekt, valamint egy sportfilm is), mivel egészségi állapotának folyamatos romlása okán nem tudott úgy koncentrálni, ahogyan azt ő szerette volna – a közeli barátok beszámolói többször is megemlítik, hogy emiatt a végén már egyre mérgesebb lett önmagára. "Egyike volt az utolsó nagyágyúknak – mondja Dante. – Mindig pontosan tudta, mi az, amit szeretnék, hogyan lehet azt fokozni, és zenéjével mindig képes volt ellenpontozni a hibáimat".
Kulics László
2011.10.23.
2011.10.23.