Egy korábbi írásunkban, a londoni olimpiához kapcsolódóan már foglalkoztunk a sportfilmek zenéjével, most ennek folytatásaként az USA négy nagy kedvenc csapatsportjához, a baseballhoz, az amerikai focihoz, a kosárlabdához és a jégkoronghoz kapcsolható alkotások zenéiből szemezgetünk.
Amerikai foci

E mozi nemcsak a történet ösztönző hatása okán, hanem filmzenei szempontból is kiemelkedőnek számít: amellett, hogy szerzője, Jerry Goldsmith munkásságának egyik legcsodálatosabb főtémáját hallhatjuk alatta, a legemlékezetesebb sportfilmzenék között is szokás emlegetni ezt a művet. A komponista egy rendkívül érzelemdús, tematikus muzsikát készített, amely kifogástalanul érzékelteti a főszereplő, Rudy tetteit és érzéseit álmával kapcsolatban. E score nemcsak a kritikusok és a filmzenebarátok számára vált nagy kedvenccé, hanem szerzője szemében is örökérvényű lett. "Ha az űrben játszódó filmeket nézzük, akkor a Star Trek: Űrszekerek a kedvencem, ha a film noir jellegűeket, akkor a Kínai negyed és az Elemi ösztön a favoritjaim, de ha azt kérdezik, melyek azok, amelyeket a legjobban szeretek, akkor a Mindent a győzelemértet és A legjobb dobást emelném ki" – nyilatkozta egyszer Goldsmith, aki az elismerések eredményeként szinte minden koncertjén műsorra tűzte a "Theme from Rudy" című főtéma-átiratot.

A film zenéje két részből tevődik össze: betétdalokból és a score-ból. A dalos vonalat a késő hatvanas és a korai hetvenes évekbeli számok adják, és kifejezetten szerves részévé válnak a mozinak. A korszak ismert előadói közül hallhatjuk Marvin Gaye, Ike és Tina Turner, a Temptations, a Creedence Clearwater Revival, Leon Russell és a The Hollies számait, s ezen művészek alkotásai adják a kiadott filmzenealbum vázát is, hiszen score csak egy track erejéig képviseli magát ezen, annak ellenére, hogy a zeneszerző, Trevor Rabin igen emlékezetes muzsikával járult hozzá a filmhez – igaz, a mozi elég kevés aláfestő zenét kapott. Azonban legelőször nem Rabin, hanem John Debney komponált a filmhez. Ő egy, a déli államok zenéin alapuló, mélyebb mondanivalót is közlő score-t készített, azonban be már nem tudta fejezni, mivel végül Bruckheimer inkább házi zeneszerzőjére bízta a score-t. Rabin a Remote Control (leánykori nevén: Media Ventures) művészeként, az ezzel a névvel lefedett stílus egyik megalkotójaként akkoriban nem is nagyon írt más hangzású muzsikát, amiből persze néhány elég csúnya baleset is született. Az Emlékezz a titánokra! viszont e hangzásvilág egyik legszebb példája lett, ugyanis itt a stílus jellegzetességei közül a hősiesség, a dinamika, az emelkedett megszólalás és a modernitás tökéletes eleggyé olvadt. Rabin szintetizátor mellé elektromos gitárt – vagyis kedvenc hangszerét – is beépítette a score-ba, de persze a nagyzenekar is meghatározó jelenléttel bír. A komponista a bajtársiasságot, az egymásért való küzdelmet is beemelte a muzsikába, de a faji ellentétekkel nem foglalkozott oly mértékben, mint leváltott kollégája, ez azonban a score megítélésén nem ront – talán nem is volt rá szükség, hogy a szembenállás a zene nyelvén is megjelenjen.


Az aláfestő muzsikáról Christophe Beck gondoskodott, akit elsősorban olyan, nem kimondottan jelentős vígjátékok révén ismerhetünk, mint a Garfield első és második része, A Rózsaszín Párduc vagy az Amerikai taxi. S bár néhány akciófilmhez és más alkotáshoz is írt már zenét, az egyik legkiemelkedőbb kompozíciójaként az ide vonatkozó score-t lehet említeni, ahol a drámai és a sportzenék szabályait maximálisan betartva, egy olyan muzsikát készített, amellyel nagyobb szerzők hasonló műveivel is könnyedén felvehetné a versenyt. A csapat elvesztésével párosuló fájdalmat elsősorban vokállal, zongorával, trombitával, kürttel és csellójátékkal fordítja a zene nyelvére, így rendkívüli érzékkel egyensúlyoz a dráma és a melankólia mezsgyéjén. A bánat és a keserűség mellett azonban az új tagokból felállított csapat bizonyítási vágya és a beléjük vetett hit sem maradhatott zenei kíséret nélkül, amely részek esetében már a lendületes, buzdító dallamok kerülnek előtérbe, ahol már a zenekar ütős szekciója diktálja a tempót.

A Star Wars VI. rész – A jedi visszatér vágójaként is ismert direktor, Duwayne Dunham alkotásához John Debney szállította az aláfestő muzsikát, amely nagyrészt a vígjátéki elemekre összpontosul, és olyan ismert muzsikák jelennek meg benne néhány hangjegy erejéig, mint a 20th Century Fox logója alatt hallható dobpergés, Strauss "Kék Duna keringő"-je vagy A tábornok főtémája, melyeket ügyesen szőtt bele saját elképzeléseibe. Bár a mérkőzések alá készült darabok már komolyabb hangvételű, lelkesítő és pörgő darabok, a muzsika nagy része a komédiára épül, amin belül – a tipikus, úgymond kutyasétáltatós tingli-tangli elemek mellett – a katonai indulókhoz hasonló hangulatot egyaránt megtaláljuk.

Stone szeret új zeneszerzőkkel dolgozni, jelen esetben Richard Horowitzra esett a választása, aki az Oltalmazó ég című Bernardo Bertolucci-mozi komponistájaként szerzett szerény hírnevet a kilencvenes évek elején, és – nem utolsósorban – Ryuichi Sakamotóval közösen Golden Globe-díjat is nyert ezen muzsikájával. Filmográfiájában további említésre méltó művet viszont ne nagyon keressünk, hiszen egy abszolút partvonalon lévő komponistáról van szó, akit maximum ismeretlen művészfilmekhez szoktak felkérni. Az elektronikus zenét, jazzt, népzenét és klasszikus muzsikákat ötvöző stílusa valamikor még úttörővé tette volna a szerzőt, ám a Minden héten háború idején már nem volt annyira unikális ez a hangzás, noha ennek ellenére is score-ja progresszívnek nevezhető, ráadásul néhány figyelemreméltó részlettel is rendelkezik. Azonban az alkotás stílusa, a háromezer vágás, a tömérdek betétdal rátelepedik az aláfestésre, így Horowitz műve nagyon eklektikus, zavaros és szétaprózott lett. Mindezt Stone munkamódszere sem segítette, ugyanis a direktor felkereste a komponistát, akinek zenei katalógusából összeválogatott részeket, tempként használva ezeket (nem is véletlen, hogy az egész score egy nagy tempgyűjteményre hasonlít), majd Horowitz a vágókkal egyeztetve folytatta a munkát, ám az említett rengeteg vágás miatt soha nem tudhatta konkrétan, milyen is lesz egy jelenet. A score csak a szerző kiadásában, promo formájában vált elérhetővé, mivel hivatalosan csak egy betétdalos album jelent meg, mely a moziban elhangzó számos hip-hop, rock és R&B dalból csemegézett, olyan előadóktól, mint Missy Elliott, LL Cool J, Common, Kid Rock vagy DMX.


A zeneszerzői posztra Peter Aftermant kérték fel, aki zenei producerként és supervisorként szokott feltűnni filmek stáblistáján, azonban a munkálatok során a score megkomponálására végül egy tapasztaltabb zeneszerzőt kerestek, Mark Ishamet, aki a sportfilmek terén igen nagy jártasságra tett szert. A történet drámaisága azonban a heroikusságot elnyomja a zenében, még a sporthoz köthető részek is igen visszafogottak, főleg dobok és rezesek játékára épülnek e részek, de nem a hősiességet, hanem a melankóliát kihangsúlyozva. Ráadásul érezhetően sem kellő idő, sem megfelelő zenekar nem állt a komponista rendelkezésére, így az egész muzsika tompa, kidolgozatlan és vérszegény, még annak ellenére is, hogy Isham figyelemre méltó megoldásokkal is tud azért szolgálni benne. Azonban összességében – a mozihoz hasonlóan – klisékbe fullad, így nem több egy szimpla, nem túl emlékezetes tucat filmzenénél, mely ugyan a funkcióját betölti, de önálló meghallgatására már nem érdemes időt szánni.


A zene az Explosions in the Sky nevű, instrumentális rockot játszó texasi banda nevéhez fűződik. A posztrock stílusában alkotó együttes gitárok, basszusgitár és dob összetételből álló dallamgazdag, harmonikus score-t komponált, a drámai, vagyis a filmes hatás eléréséhez pedig vonósokat is bevetettek, de ezek csak a háttérből nyújtanak segítséget, illetve alapot a rockból ismert instrumentumoknak. Szerény mértékben elektronikus zenei megoldások is felhasználásra kerültek, amitől olykor már-már ambientessé válik a muzsika, ami egyébként a stílus sajátja is. A bandát a film zenei rendezője, Brian Reitzell kérte fel a score megírására, és mivel a tagok saját bevallásuk szerint ismerték és kedvelték az alapul szolgáló regényt, ráadásul szintén texasiak voltak, így örömmel vették a megkeresést. Az egy évvel korábbi (The Earth Is Not a Cold Dead Place) albumukról átemelték a "Your Hand in Mine" című tételt, igaz, lerövidítették, és vonósokkal is kiegészítették, ez a szám pedig a film egyik ikonikus zenei része lett. A produkcióhoz írt score nagy része a későbbi tévésorozat zenéjének is az alapja lett, így ott is találkozhatunk az Explosions in the Sky dallamaival. A film emellett dalokkal is szolgált, például Daniel Lanois, a Bad Company, a ZZ Top, illetve Brian Eno egy-egy műve is felhasználásra került.
Baseball
A baseball a legamerikaiabb amerikai sport, ami csak létezik, amely nem csak abból ered, hogy az Egyesült Államokban nemzeti sportnak kiáltották ki, hanem abból is, hogy az ebből rendezett meccsek – egészen pontosan a Major League Baseball-mérkőzések – a leglátogatottabbak. Azonban az amerikai sportrajongók között is nagy véleménykülönbség alakult ki mára a tekintetben, hogy az amerikai foci vagy a baseball számít-e napjainkban a nemzet sportjának, mindenesetre az elmúlt két évtizedben a tradicionálisabb baseball elveszítette a tévés nézettségbeli versenyt. Ez a második hely pedig a filmes feldolgozások terén is megmutatkozik, hiszen e témában jóval kevesebb alkotást találunk.

Mivel a cselekmény a húszas években indul és az ötvenesben ér véget, így a score-nak is a huszadik század első felének zenei világát kellett megidéznie. Ennek a megalkotására Randy Newmant kérték fel, aki ugyan ekkor már az USA egyik kedvelt és elismert énekes-dalszerzője volt, azonban filmzenés pályafutása nagyon gyerekcipőben járt – olyannyira, hogy az 1981-es Ragtime után ez volt a második score-ja. Newmanre az amerikai folkmuzsika egyik nagy ismerőjeként tekintenek, és ebbéli tudására az Őstehetségben valóban szükség is volt, viszont a mozi nagy részéhez nem lehetett csak jazzt alkalmazni, így Newmannek ki kellett lépnie abból a stílusból, amiben a leginkább otthonosan mozgott. Mivel klasszikus zenei képzettsége is volt, így meg tudott birkózni a score jazz világán túli részeivel is, sőt mindez olyan jól tette, hogy pályafutása egyik legjobb művét írta meg a filmhez, bizonyítja ezt az Oscar-jelölés, és az elnyert Grammy-díj is. Newman ügyesen variálta az egyes stílusokat, a nagyívű, Aaron Copland zenei világát idéző szimfonikus muzsikák mellett, visszafogottabb kamarajellegű zenét, rézfúvósokra épülő fanfárokat, vagy például charlestont is szállított a mozihoz, sőt a Tűzszekerek közeli zenei sikere a főtéma szintetizátoros feldolgozását is megkövetelte tőle. A fanfáros főtéma annyira jellegzetes és karakteres lett, hogy több baseball csapat bevonuló zenének, míg televíziós sportműsor pedig felvezető muzsikának választotta.

"Ty Cobb igazi klasszis volt: játékában a tudományos megközelítés egyszerre volt jelen a sportággal kapcsolatos irracionális önfeledségével. Ezen ellentétet vettem alapul a zene elkészítése során is" – meséli a komponista, Elliot Goldenthal, akinek ilyen irányú törekvésével kapcsolatosan a végeredmény ismeretében nyugodt szívvel jelenthetjük ki azt, hogy sikerrel járt. A film alatt a zene rendkívüli mértékben idomul az eseményekhez, a különböző szituációk ilyen irányú ábrázolásai azonban olyan színesre sikerültek, hogy a filmzenealbumon hallgatva akár egy válogatáskorongnak is betudhatnánk a score-t. A drámai vonal mellett a gospellel éppúgy találkozunk hallgatása során, mint a ragtime-mal, vagy a Goldenthalra oly jellemző, erőteljes dinamikájú zenekari játékkal, illetve az érces hangú rezes szólamokkal. A kompozíció egyik érdekessége, hogy a nyitójelenet alatti éneket a szerző előadásában hallhatjuk, a másik pedig, hogy néhány hangjegynyi módosítással az egyik jelenethez felhasználta A végső megoldás: Halálból ismert "The Beast Within" tételt is. Azonban bármennyire is tűnhet első hallásra csapongónak ez a Goldenthal sajátos zenei megoldásaival teletűzdelt kompozíció, még azok is elismerő szavakkal illetik, akik munkásságának nagyrészét a produkcióktól elkülönülve nem tudják befogadni.

Hancock, akinek ez volt az első jelentős alkotása, Carter Burwellt választotta komponistának, aki ezután állandó zeneszerzője is lett. A score önálló albumot nem kapott, Burwell muzsikájából két track került fel a betétdalos albumra, amik a kiszivárgott Oscar-promó alapján jól össze is foglalják a teljes score-t. A komponista ebben a művében sem hazudtolta meg önmagát és egy igen egyedi hangulatú, a sportfilmes kliséket elkerülő, főként gitárokra és speciális fúvósokra épülő muzsikát szállított. A score valószínűleg Thomas Newman muzsikáiból álló temp alapján születhetett, hiszen olykor sok kapcsolódó pont van a Későn kezdő aláfestése és Newman stílusa között (bár az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy régebben a két szerző stílusa között jelentős hasonlóság mutatkozott).

"Raimival legmélyebben azt a kérdést beszéltük át, hogy mit is jelent számunkra a baseball?" – meséli a komponista, Basil Poledouris, aki amellett, hogy az e sporttal járó vérbeli amerikai életérzést szerette volna a lehetőségekhez mérten tükrözni zenéjével, a Chapelben lejátszódó gondolatok, valamint érzések közvetítésére is nagy figyelmet szentelt. A sport amerikai származását a countrys-jellegű gitárszólamokkal érzékeltette, a döntő játékra pedig a zenekart egy száztagú kórussal is felvértezte, ezáltal nemcsak a dallamok fejlődnek a játékidő előrehaladtával, hanem az előadói paletta is. "Nagyon büszke vagyok erre a művemre, mert sok mindent kipróbálhattam, amik jól működnek a film alatt" – összegezte munkáját egy interjú alkalmával Poeldouris, sajnos azonban a film viszonylag halk sikere okán elsősorban csak a filmzenebarátok között vált kiemelkedővé e darab, szélesebb közönségsikert nem tudott elérni – "Realationship Montage" című tételével ugyanakkor számos hazai tévéműsorban találkozhatunk zenei betétként.

A film komponistája James Horner volt, aki ezen művéért az Oscar mellett egy Grammy-jelöléssel is gazdagodott. A szerzőre az alkotók a tempelés alkalmával figyeltek fel, ekkor ugyanis a zenei rendező az ő kaland illetve drámazenéit használta fel ezen folyamat során – többek között az Egérmeséből is beválasztott tételeket. A hallottak olyannyira megnyerték Phil Alden Robinson rendező tetszését, hogy felkereste és leszerződtette Hornert a produkcióhoz. A munkafolyamat első hónapja elsősorban beszélgetésekkel, egyeztetésekkel telt azzal kapcsolatban, hogy milyen legyen a zene hangulata, és kinek milyen elképzelése van a születendő muzsikával kapcsolatban. Az ekkor felmerült ötletek közül került ki végül a főtéma, és az az elgondolás, miszerint a zenekar mellett a gitár, a zongora, a szintetizátor, illetve üvegharmonika egyaránt fontos szerepet kapjon. Utóbbi, hangszerelésre vonatkozó döntés eredményeként egy olyan, minimalista-jellegű, ugyanakkor rendkívül érzelem gazdag és hatásos aláfestés született, amely csak az utolsó pillanataiban tartalmaz teljes nagyzenekari játékot.

A rendező, John Sayles állandó zeneszerzőjét Mason Daringot kérte fel ezen munkájához is. Daring neve manapság nem sokat mond, azonban a nyolcvanas és kilencvenes években több filmes, tévéfilmes megbízása akast, mely közé néhány nagyobb cím is becsúszott (például Wes Craventől A szív dallamai), mára már azonban főként dokumentumfilmek és sorozatok tájékán dolgozik. A komponista egyik nagy erénye, hogy rendkívül sok stílusban mozog otthonosan, amire Sayles filmjei esetében szüksége is volt. A Kiállítva esetében húszas évek zenei világát kellett megidézni, jazz, charleston, swing és dixi muzsikák jellegzetessége szövik át szinte a teljes score-t, néhol azonban nyolcvanas évekbeli búgós szintizene is feltűnik a Kiállítva muzsikájában.

Marshall Hans Zimmerrel dolgozott együtt ebben a produkcióban, mely kollaborációt aztán öt további alkotás követte – olyanok, mint a Reneszánsz ember vagy a Kinek a papné is. A szerző a nyolcvanas évek végén, valamint a kilencvenes évek elején számos vígjátékmuzsikát jegyzett, amelyeknél egy mára kihunyt sajátos könnyedség volt megfigyelhető. Szerzőnk ezúttal főként a szimfonikusokat részesítette előnyben, melyet jazzel kevert annak érdekében, hogy ő is hozzátegyen valamint a filmbéli korszak ábrázolásához. A jazzes elemek mellett az egyszerű, de hangzatos harmóniákból építkezett, rengeteg trombita- és zongoraszólót alkalmazásával, a végső összecsapás aláfestésének elkészítése erejéig pedig még Beethoven 5. szimfóniáját is felhasználta néhány hangjegy erejéig. Ilyen könnyed és lendületes muzsikát manapság már nem nagyon hallani Zimmertől, így ha valaki szeretne visszatekinteni azon az időszakára, amikor még az ugródeszkán volt, ezzel a darabbal mindenképpen érdemes megismerkednie. Sajnos azonban arról, hogy Zimmer milyen jó munkát végzett, mindössze két tétel árulkodik (igaz, azok összesen majd negyedórásak) a betétdalos albumon.
Kosárlabda
A ma ismert kosárlabda játék alapjai 1891-ben lettek lerakva a massachusshetsi tanár, Dr. James Naismith által, aki egy véletlent követően alkotta meg az első szabályokat. Bár e sportágat a világ számos pontján játsszák, és éppúgy előszeretettel használják a tanárok a testnevelés órákon is, mint a focit. Ezen labdajáték iránt a legnagyobb hódolattal az amerikaiak vannak, akik szemében a játékosok példaképnek számítanak, s hogy világszinten mennyire az ő sportjuk ez, remekül mutatja azon statisztika is, hogy az eddig megrendezésre került nyári olimpiai játékokon tizennyolc alkalomból mindössze négyszer nem állhattak a dobogó legfelső fokára.

A film zenéjét Jerry Goldsmith készítette, aki az ötvenes évek hangulatát egy olyan hibrid zenével keltette életre, melyben a nagyzenekari és a szintetizátoros elemek remekül egészítik ki egymást. Amellett, hogy e score remek példa arra, milyen mesterien és egyedi módon volt képes ötvözni ezt a két különböző hangzásvilágot a komponista, kísérletezős kedvéről is szolgál némi tanúbizonysággal: annak érdekében, hogy zeneileg ne csak a történethez, valamint annak korszakához, hanem magához a játékhoz is viszonyuljon, elment egy tornaterembe, hogy rögzítse a kosárlabda pattogásának hangját, amit aztán egyfajta ütős hangként olvasztott bele zenéjébe. Az alkotás két Oscar-jelölést is kapott, melyek közül az egyiket Goldsmith érdemelte ki a legjobb filmzene kategóriában, ám a kritikusi siker ellenére, a filmzenealbum az Egyesült Államokban kizárólag bakeliten jelent meg, CD-n csak Japánban, illetve Angliában adták ki – utóbbi helyen ráadásul "Best Shot" címmel.

A score-t Trevor Rabin jegyzi, kinek nevét az ilyen jellegű alkotások tekintetében az Emlékezz a titánokra! főtémája kapcsán jegyezhettük meg néhány évvel korábban – Carter ennek köszönhetően kérte fel ehhez a filmhez. A komponista mostanság már igen visszafogott figyelemben részesül, és sajnos ezen jelen műve sem változtatott. A szimfonikus és elektronikus elemekre épülő muzsika drámai témája ugyan nem sikerült rosszul, a mű nagy része azonban Rabin számos korábbi szerzeményére emlékeztet, így a film alatti szerepén túl nem nevezhető erősnek. Ami viszont pozitívumként említhető, hogy Goldsmithhez hasonlóan ő is kísérletezgetett, és a labdapattogás hangján kívül a tornacipő csikorgását is beleszőtte egy-egy tételbe. A filmben elhangzó zenékből csupán egy betétdalos album jelent meg, az instrumentális aláfestés nem élt meg önálló megjelenést.
Trevor Rabin – Jerry Goldsmith és Mark Isham mellett – a sportfilmek egyik legfoglalkoztatottabb zeneszerzője. 2006-ban nemcsak az Erőpróbához, hanem a Fekete dicsőséghez is komponált, mely szintén a hatvanas évekbe, és ez által a faji előítéletesség világába kalauzolja a nézőt. Rabin zeneileg nem nyújtott mást itt sem, mint az Erőpróbában, azonban e score-ja már nem kapott önálló kiadást, és művének egyetlen részlete sem került fel még a betétdalos albumra sem.

Egy vígjátékzene írása több szerző számára is komolyabb kihívást jelent, mint egy dráma vagy akciófilm, mert sokkal jobban együtt kell élnie a zenének a képsorokkal, s gyakorta nincs lehetőség egy nagyobb és komolyabb téma kidolgozására, felmutatására. Pláne igaz ez a Bolondos dallamok esetében, mely aláfestéséről legtöbbször Carl Stalling gondoskodott, akinek neve az e szériánál eltöltött huszonkét éve alatt – mely időszak alatt hetente szerzett új zenéket – egybefonódott Tapsival, Dodó kacsával, Tazzal, Sylvesterrel, Csőrikével és a többiekkel. Saját ötletei mellett az ő szellemét is megidézte a Zűr az űrben komponistája, James Newton Howard, aki egy rendkívül színes és pörgő muzsikát készített a produkció számára. A hagyományos felállású szimfonikus zenekar mellett elektromos gitárt is alkalmazott (elsősorban az idegen lények ténykedésének kíséreteihez), amely megszólaltatása különleges színt visz a muzsikába. A score minden pillanatban együtt él a képsorokkal, ugyanakkor attól elkülönülve, erős jelenetfüggősége okán, csupán a film ismeretében tud pozitív élményt biztosítani a hallgatója számára.
Jégkorong

A nagy csata után a nyertes amerikai csapat tagjait valóságos nemzeti hősöknek kiáltották ki, így nem véletlen az eseményt feldolgozó 2004-es mozi sikere sem. A rendezői posztot Gavin O'Connor töltötte be, aki tavaly a Warrior – A végső menettel újfent bizonyította, hogy kiváló értője a sportfilmek zsánerének. A mozi zeneszerzői posztjára Mark Isham került, aki a későbbiekben a rendező állandó komponistájává is avanzsált. Isham karrierje során nem először került elő a sport téma, így nem volt ismeretlen számára a stílus, mindazonáltal talán kijelenthető, hogy a legjobb sportmuzsikáját írta e darabhoz. Zenei tárházából előkapta a szentimentalizmust, a hősiességet, az inspirációs témákat, és ugyan sajnos mindehhez már túl sok egyediséget nem adott, de a végeredmény ettől függetlenül tökéletesen illik ehhez a szívbemarkoló, felemelő sportdrámához. Isham jelen esetben jóval visszafogottabban kezeli a sportos, hősies dallamokat és megoldásokat, mint például tette azt Rabin, de a Csoda a jégen aláfestése még így is bőven megfelel az amerikai ízlésvilágnak. A másféle megközelítés feltehetően a rendező kérése miatt érezhető a muzsikán, mivel a direktor – a sportesemények lekövetésén túl – érzelmeket és mélységet várt az aláfestéstől, vagyis az egyes jelenetekhez eltérő stílust igényelt. A zenét tartalmazó album különleges szerkesztésű, mivel négy hosszabb játékidejű track foglalja össze a score-t, és tulajdonképpen a sztorit is. A csapat, az edzés, a meccs és a csoda témáját felölelő tételek azonban apróbb részekből állnak.

Zenéjét a kanadai mozik és tévéfilmek tájékán alkotó Michel Cusson szerezte, aki bár nagy produkcióknál még nem bizonyíthatott, mégis egy tehetséges komponistának mondható, bizonyítja ezt a The Rocket: The Legend of Rocket Richard alá írt szép, bár nem túl egyedi muzsikája is. A kevés pénzből megalkotott igényes aláfestések egyik ügyes példánya ez a zene, mely leginkább a drámai hangulatok terén nyújt emlékezetesebb pillanatokat. A szimfonikusok játékát szépen egészíti ki a szerző elektronikus megoldásokkal, illetve zongoraszólókkal. A dallamokkal sem spórolt, igaz, ezek egyike sem az a fülbemászó, túlontúl egyedi darab.
Gregus Péter,
Kulics László
2012.10.14.
Kulics László
2012.10.14.