John Williams 2012. február 8-án töltötte be a nyolcvanadik életévét. E jeles alkalomból a híres komponista életművének egy kevésbé ismert fejezetét, a filmzenéken kívüli munkásságát mutatjuk be.
Williams 1932-ben született New Yorkban, családjával 1948-ban költözött Los Angelesbe, itt végezte el egyetemi tanulmányait a UCLA egyetemen. A seregtől való leszerelése után a zenei tudását magántanárok csiszolgatták. A New Yorkba történő visszaköltözése után folytatta zongoratanulmányait, és emellett jazzkocsmákban zongorázott, de különböző felvételekben is részt vett, például Henry Mancini muzsikáiban. Végül Los Angeles visszacsábította őt, itt csakhamar olyan zeneszerzők közelébe került, mint Bernard Herrmann, Alfred Newman vagy Franz Waxman. Zongoristaként és hangszerelőként dolgozott nekik, de mindez jó iskola is volt ahhoz, hogy filmzeneszerzői pályáját megalapozza.
Az ötvenes évek végén már a televízió számára is komponált. Első ilyen jellegű munkája a Playhouse 90 című sorozat néhány epizódja volt. A hatvanas éveket még a másodvonalban töltötte, majd fokozatosan egyre több ismertebb filmhez komponálhatott. A Poseidon katasztrófa és a Hegedűs a háztetőn sikere hozta meg számára az igazi elismerést, utóbbi zenéjéért Oscar-díjat is nyert. 1974-ben hozta össze a sors Steven Spielberggel, első közös munkájuk, a Sugarlandi hajtóvadászat egy közel negyvenéves együttműködés első állomása volt. Az ezt követően kibontakozó filmzenés életmű gazdagsága pedig már ismert a zeneszeretők előtt, nem úgy karrierjének másik oldala.
John Williams nemcsak mint filmes komponista vonult be a zenetörténelembe, hiszen karmesteri teljesítménye sem lebecsülendő, mivel több híres zenekar vezetője is volt, közülük is a legismertebb a nagy múltú Boston Pops Orchestra, melyet 1980 és 1995 között dirigált. Williams számos koncertmunkájáról is ismert, amelyek – a mozi számára készült műveitől eltérően – nem a neoromantikus hangzásvilágot követik, ezek többségére napjaink komolyzenei stílusa jellemző. A szerző komponált szimfóniát, kamaradarabokat, versenyműveket, szimfonikus költeményeket, s ezek közül jó néhány már az amerikai kortárs komolyzene jeles darabjainak sorába tartozik. Williams koncerttermek számára született darabjaira jellemző, hogy általában egy történelmi figura, egy tárgy, egy esemény, egy fogalom vagy egy személyes történet volt az ihletője.

1968-ban komponálta meg a Sinfonietta for Wind Ensemble című szimfonikus muzsikáját, mely az egyik legismertebb nem filmzenei munkája lett. A három tételből ("Lento assai", "Lento" és "Molto allegro") álló mű főleg fúvósokra íródott. Többek között négy fuvola, három oboa, angolkürt, három klarinét, basszus klarinét, három fagott, kontrafagott, hat kürt, különböző trombiták, négy harsona, tuba, hárfa, zongora, cseleszta és kiterjesztett ütős szekció szükségeltetik az előadásához. Ebben a hosszú melankolikus muzsikát jazz elemekkel dúsította. A darab nagy felkészültséget és erőt igényel az előadóktól, de ugyanakkor a hallgatók nyitottságára is szükség van.

Soron következő szimfonikus munkája az A Nostalgic Jazz Odyssey című tizenkét perces mű volt, melyet a Sinfonietta for Wind Ensemble munkájához hasonlóan szintén főként fúvósokra írt. Mindkét szerzeményt az USA híres zeneiskolája, a University of Rochesterhez tartozó Eastman School of Music hallgatóinak előadásában ismerhette meg a közönség. A Nostalgic Jazz Odyssey-t Williams az iskola felkérésére, annak alapításának ötvenedik évfordulójára írta, a premierje az intézmény színházában, 1972-ben volt.
1974-ben Williams hozzákezdett második versenyműve megírásának, de egy családi tragédia miatt a Concerto for Violin and Orchestrát csak 1976-ban fejezte be. Felesége, Barbara Ruick 1974-ben váratlanul elhunyt, ami a filmes munkáitól leterhelt zeneszerzőt annyira megviselte, hogy egyéb műveinek komponálását elhalasztotta. A hegedűversenye az egyik legszemélyesebb darabja lett. A huszadik században született nagy hegedűconcertók, mint amilyeneket például Bartók, Elgar, Prokofjev vagy Sztravinszkij írt, hatottak leginkább Williamsre, sőt úgy vélte, egy zeneszerzőnek kötelező, hogy legyen a repertoárjában egy erre a hangszerre írt mű. A háromtételes concerto mindegyik része témagazdag, és sok helyen igen virtuóz játékot követel meg az előadótól. Az alkotásáról így nyilatkozott a zeneszerző: "Bár modern a stílus és a technika, de azt hiszem, a darab mégis a romantika hagyományait követi." A szinte kísérteties nyitánnyal rendelkező kezdő tételt egy középső elégikus rész követi, majd végül egy disszonánsan induló nagy ívű,scherzoszerű finálé zárja le a versenyművet. A szerző a darabot a feleségének ajánlotta. 1998-ban ismét elővette dédelgetett alkotását, és néhol átírta, kiegészítette.

A következő öt évben filmzenei munkássága került előtérbe, hiszen sorban olyan művei jöttek, mint A cápa, Hitchcock Családi összeesküvése, a Star Wars IV. rész: Egy új remény, a Harmadik típusú találkozások, a Superman, a Drakula vagy a Star Wars V. rész: A Birodalom visszavág aláfestése. A hetvenes éveket három Oscar-díj birtokában zárta, a nyolcvanas évek pedig talán minden idők legjobb filmzeneszerzőjévé tette. A mozis alkotások garmadája mellett, 1980-tól a Boston Pops Orchestra vezetője is lett, ami számos koncertet jelentett, azonban mindemellett szimfonikus művek komponálására is maradt ideje. Rögtön 1980-ban megírta a Fanfare for a Festive Occasion című háromperces művét, melyet a Boston Civic Orchestra számára szerzett. A fúvósokra és ütősökre komponált darab Williams második legkedveltebb műfajának, a fanfároknak/indulóknak a nyitó momentuma volt. A nyolcvanas években sorra következtek a műfajban írt alkotásai, rögtön még az évtized elején a Jubilee 350 Fanfare, melyet a Boston városának alcímmel látott el. A település 1980-ban ünnepelte alapításának 350. évfordulóját, mely alkalomból számos rendezvényt tartottak, amibe a Boston Pops Orchestra is bekapcsolódott. Williams így egy nyitányszerű emlékezést komponált, melynek premierje 1980. szeptember 20-án volt, a bostoni városháza előtti ünnepségen. A műről így vélekedik a szerző: "Azt gondolom, hogy ez egy tisztelgés a nagy város előtt. Remélem, hogy ez egy hozzá illő, felfokozott energiaszintű és izgalmas érzést keltő darab lett."


Szintén ebben az évben egy nagyobb lélegzetvételű darabra is kellett időt szorítania, hiszen a Boston Pops Orchestra 1985-ben ünnepelte fennállásának századik évfordulóját. A jeles alkalomból Williams megírta húszperces Concerto for Tuba and Orchestráját, melynek díszbemutatója május 8-án volt. A vezérhangszeren az a Chester Schmitz játszott, akinek Williams a darabot komponálta. Az első tétel egy vidám klasszikus szonáta-allegro formában íródott, két egymással kontrasztban álló témával. A második, andante tétel a hangszer lírikus képességeit hivatott bemutatni, míg a harmadik, rondóforma részt a rézfúvósok erős jelenléte határozza meg, néhol kissé jazzes formát is adva a műnek. A tubára írt versenymű Williams egyik legnépszerűbb koncertmuzsikája, mely számos bemutatót és felvételt megért. A darabról a szerző így vélekedik: "Tényleg nem is tudom, hogy miért írtam meg, ez egyszerűen kényszeres és ösztönös dolog volt. Mindig is szerettem a tubát, csak elég keveset használják. A Fitzwilly című filmbe írtam egy hatalmas tubaszólót, valószínűleg az hatott rám ennyire."

Az Olympic Fanfare and Theme 1988-ban átalakuláson ment keresztül, mivel Williams a szöuli nyári olimpiára – az NBC tévétársaság kérésére – grandiózusabbra hangszerelte. A kompozíció The Olympic Spirit néven vált ismertté. 1990-ben született meg az Amerika felfedezésének ötszázadik évfordulójára komponált fanfárja, az igen impozáns megszólalású Celebrate Discovery, melyet a szerző ebben a műfajban írt legjobbjának tartanak. A kompozíció jóval a jeles alkalom előtt megíródott, de igazából végül nem lett olyan nagy ünnepélyes alkalom, ahol méltón be lehetett volna mutatni, mivel a kontinens meghódítását az amerikaiak nem kívánták jelentősebben megünnepelni. A szerző fanfáros korszakát a Fülöp herceg amerikai látogatása alkalmából komponált, 1992-ben bemutatott Aloft... To The Royal Masthead! (Fanfare for Prince Philip) zárta. A Celebrate Discovery mellett ezt a művét is Amerika felfedezésének ötszázadik évfordulójának apropójából írta. A bostoni egyhetes rendezvénysorozaton számos magas rangú vendég is tiszteletét tette, köztük II. Erzsébet férje, Fülöp herceg is. Az ünnepségek egyik pontja pedig a Boston Pops Orchestra előadása lett, ahol a herceg volt a díszvendég, a filharmonikusokat vezénylő Williams pedig ezen apropóból írta rövid nyitányát.


Ebből az időből érdemes még megemlíteni az 1992-es Sound the Bells-t is, melyet a japán császári trónörökös házasságának alkalmából komponált a szerző. Az ihletforrást egy nagy japán templom harangjaiban lelte meg, de nem akart hamis keleties hangzást kelteni, helyette a harang hangszínét és csillogását próbálta a szimfonikusok nyelvére átültetni. Az apropó pedig onnan jött, hogy az ifjú menyasszony Bostonban tanult, és évekig élt a városban, ráadásul Boston a híres zenekarának vezetője, Ozava Seidzsi révén is kötődött Japánhoz. A művet a Boston Pops Orchestra japán turnéján mutatták be.
1996-ban ismét olimpia zajlott az USA-ban, és John Williams természetesen újfent meg lett bízva zenei munkálatokkal. Az Atlantában rendezett centenáriumi játékokhoz a korábbi olimpiai témáját vette elő, és ezt hangszerelte, varázsolta még hősiesebbé – a mű címe is erre utal: Summon the Heroes. A fődallamot Tim Morrison trombitás játszotta, magát a művet is neki ajánlotta a szerző. Az eredetinél hosszabbra írt olimpiai téma néhány jelentősebb mellékdallammal is kiegészült, így pedig Williams legjobb megszólalású olimpiai fanfárja lett. Szintén ebben az évben készült el az egyik legszebb műve, az igen lírai megszólalású Song for World Peace, mely a Satellite Celebration című be nem mutatott korábbi alkotásának az átdolgozott változata volt. A darabot a Boston Symphony Orchestrának és Ozava Seidzsinek ajánlotta. Ozavához jó barátság fűzte Williamst, ez az 1999-ben bemutatott for Seiji!-ben csúcsosodott ki. A tízperces szimfonikus költemény zenei gondolatok gyűjteménye, melyet muzikális emlékkönyvnek szánt a szerző. Ezek a kis jegyzetek, témácskák a Boston Symphony Orchestra egy-egy jelentősebb szólistáját mutatják be, egyfajta portréként, és emlékként a vezető karmesternek. A kis dallamokat maguk a szólisták játsszák, illetve a témákat a vonatkozó hangszercsoportok is megismétlik. A különleges szerkesztettségű alkotást első alkalommal maga Ozava dirigálta.
Williams akkoriban született hosszabb szimfonikus munkái közül kiemelkedik a hat tételes American Journey, melyben minden tétel az USA huszadik századának egy-egy jeles történelmi eseményét vagy kulturális fordulópontját tükrözi. Ezt a szerző egyfajta zenei emlékezésnek szánta, hogy az amerikaiak felidézzék, honnan jöttek, mit és hogyan értek el. Készült tétel az emigránsoknak, a háborúnak, a szórakoztatóiparnak, a sportnak és a művészeteknek, valamint a polgári és nőjogi mozgalmaknak. Az utolsó részben pedig a nemzet jövőjére is kitekint a komponista. A közelgő millennium tiszteletére 1999-ben mutatták be a darabot Washingtonban, a Lincoln-emlékműnél, egy multimédiás produkció keretében, melynek Steven Spielberg volt a rendezője. Az irodalmi részletekkel és beszédekkel tarkított előadásban a narrációt Bill Clinton mellett számos ismert színész szolgáltatta.

2002-ben ismét egy olimpiával hozta össze a sors Williamst, jelen esetben a Salt Lake Cityben rendezett téli játékokkal. Erre egy új kompozíció született, mely a Call of the Champions címet kapta. A korábbi olimpiai fanfár stílusát és néhány elemét megtartva komponált új darabot a szerző. A méltóságteljes, szárnyaló szimfonikus muzsika kórussal is kiegészült, méghozzá az igen impozáns, háromszázötven tagú Mormon Tabernacle Choirral, mely néha csak kiegészítője a hangszeres részeknek, de bizonyos helyeken kiemelt szerepet kap, fokozva a hősies hangulatot. A kórus az olimpiai eszme három kulcsszavát ismétli, vagyis a citius, altius, fortius ("gyorsabban, magasabbra, erősebben") szavakat. A hangzás fenséges volt, s Williams is úgy vélte, hogy olyan hatása van a muzsikának, mintha a hősök jönnének le az Olümposzról. A darabban végig ezt a három szót ismétli a kórus, a végén azonban a ritmust meg kellett törni, így Williams, saját elmondása szerint, vette a bátorságot, és hozzáadta a "clarius" szót, amit a rómaiak használtak az intelligencia és a tiszta elme kifejezésére.

Szintén ebben az évben a maestro egy újabb concertót is írt. A Concerto for Horn and Orchestra egy kürtre írt öt tételes versenymű, melynek születésére így emlékszik vissza Williams: "Megpróbáltam elemezni, hogy miért is alakult ki bennem egy életen át tartó szerelem a kürttel, végül arra jutottam, hogy valószínűleg azért, mert a kürt képes megidézni az antik világot. Ez a hangszer arra hív minket, hogy álmodjunk a régi időkről. A legtöbb kultúrában volt valamilyen kürt, vagy csatába, vagy imára hívtak, a vikingektől a titánokig a kürtök mindenhol jelen vannak. A concertót ezért mitikus hangulatúra írtam. Az előadónak Dale Clevengert választottam, aki kiváló játékával sok éven keresztül varázsolta el és inspirálta a hallgatókat, köztük engem is." A meseszerű darab a szerző egyik legkiemelkedőbb szimfonikus munkájává vált az évek alatt.
Williams koncerttermi munkásságát tekintve, a kétezres évek a versenyművek évtizede volt. 2008-ban mutatták be a Duo Concertante for Violin and Violát, melyet Michael Zaretsky számára írt. A Boston Symphony Orchestra brácsásának postán küldte el a művet a komponista, aki nagyon meg is lepődött, hiszen nem mindenkinek adatik meg, hogy John Williams zenét írjon neki. Zaretsky örömmel vállalta a mű eljátszását, a hegedűs partnere pedig Victor Romanul lett. A mű történetének kezdete azonban a kilencvenes évek elejére datálódik, amikor is egy előadás után, melyet Williams nagyon dicsért, Zaretskyben felvetődött, hogy ha már ennyire tetszett a komponistának a koncertjük, akkor írhatna számára egy darabot. Williams akkor ezt elfoglaltságra hivatkozva elutasította, majd évekkel később a csellista postaládájában landolt a kész kompozíció.


John Williams 2009-ben írta meg az On Willows and Birches című, hárfára és zenekarra komponált concertót, amit a Boston Symphony Orchestra mutatott be. A hárfát a hangszer egy jelentős művésze, a posztjáról kora miatt visszavonuló Ann Hobson Pilot szólaltatta meg, akinek játékát például a Schindler listájában is hallhattuk. Williams Hobson Pilot kérésére, sőt speciálisan neki alkotta meg a concertót, mely két részből áll. A gyászos, éteri elsőt a 137. zsoltár "Hárfánk a fűzfán" mondata ihlette, a második vidám, Bernstein-szerűt pedig Robert Frost On Birches című verse. 2010-ben egy új kompozícióját ismerhette meg a közönség. Májusban a Boston Symphonic Orchestra és Vakao Kejszuke oboista mutatta be a mester Concerto for Oboe and Orchestra című versenyművét. A csak vonósok kísérte, háromtételes darabot természetesen ismét személyre szabottan írta Vakao számára, a bostoni premier pedig csodálatosra sikerült, mivel az álló ovációt zenekritikusok dicsérő szavai követték. A szerző eddigi utolsó koncertműve egy kamaradarab, mely a La Jolla Quartet: A Chamber Piece for Violin, Cello, Clarinet and Harp címet kapta, és 2011 augusztusában a La Jolla Music Society's SummerFest keretei között volt az ősbemutatója.
Williams – sok más filmzeneszerzővel ellentétben – score-jaiból csak kevésszer készített koncertmuzsikát. Csupán a Schindler listájából, illetve az Egy gésa emlékirataiból írt egy-egy szimfonikus szvitet. A szerző nyolcvanévesen is aktívan komponál, 2011-es munkáit is nagy dicséret övezte. Mozis munkái és koncerttermi életműve külön-külön is halhatatlanná tenné őt, de így együtt egy páratlan karriert jelentenek, mely okán méltán lehet John Williamst korunk legmeghatározóbb, legjelentősebb zeneszerzőjének tekinteni.
Gregus Péter
2012.02.12.
2012.02.12.