Ha valakivel szemléltetni akarjuk azt az elcsépelt, közhelyes fogalmat, amit a "tisztességes filmes iparos" kifejezés takar, akkor a legtökéletesebb választásunk erre Stephen Sommers, aki a mondanivalószegény, ám szórakoztató blockbusterek egyik koronázatlan királya lett az elmúlt két évtizedben. Az idén ötvenéves, forgatókönyvíróként és producerként is tevékenykedő direktor eddigi pályafutása során csupán nyolc filmet forgatott, melyek között akad Disney-mozi, horror, független, akció- és kalandfilm is. Sommers Indianapolisban született, de egy minnesotai városkában, St. Cloudban nőtt fel. A Saint John's University elvégzése után Európában folytatta a tanulmányait, és Sevilla egyetemén is szerzett egy diplomát. Ezt követően színészkedett, valamint színházi csoportok és rockzenekarok menedzselésébe kezdett, majd visszatért az USA-ba, és a USC School of Cinematic Arts keretei között tovább csiszolta filmes tudását. Ennek révén forgatta le díjnyertes rövidfilmjét, a Perfect Alibit, melynek kedvező visszhangja hozzásegítette első nagy produkciójához, a Catch Me If You Canhez, melynek természetesen semmi köze a későbbi Spielberg-mozihoz. A rendező ebben gyerekkorának helyszínére, St. Cloudba invitálja a közönséget. A csupán nyolcszázezer dollárból leforgatott film Európában lett igen népszerű, és hétmilliós bevételt könyvelhetett el, ám az USA-ban csak videós terjesztést kapott. A filmhez a Tangerine Dream formáció írt zenét. A new age és az ambient koronázatlan királyai egy kellemes hangulatú, késő nyolcvanas, kora kilencvenes évekbeli szintipop muzsikát szereztek. Ebben a korszak szinte minden jellegzetes megoldása felcsendül, így például pánsíp is, ami egyértelműen az akkoriban igencsak nagy sikert aratott Esőember score-jára egy kikacsintás, és egyébként is az aláfestés szinte olyan, mintha maga Hans Zimmer írta volna, mivel tökéletesen beleillene a német komponista akkortájt íródott művei közé, de például Harold Faltermeyerébe is. A szintetizátor, a dobeffektek, a torzítások mellé csak egy elektromos gitár kellene, és ekkor már minden Zimmer-jellegzetesség fel lenne vonultatva. Persze némileg igazságtalan Zimmer stílusát emlegetni a score-ral kapcsolatban, hiszen ezt a szintipopos műfajt a Tangerine Dream művelte a legjobban ez idő tájt, így gyakorlatilag ők voltak az alap, a többiek pedig a követők. A bandának akkoriban az alapító Edgar Froesén kívül Paul Haslinger volt még a tagja, aki később önállóan is számos film zenéjéhez járult hozzá. A korábban rekordmennyiségű score-t szállító Tangerine Dream utolsó előtti mozis zenéje volt a Catch Me If You Can hangulatos aláfestése, Haslinger 1990-es kiválása után Froese felhagyott a filmzenéléssel.

A zeneszerzői posztra Bill Conti került, aki akkoriban tulajdonképpen már túl volt pályája csúcsán, de ez új zenéi minőségén nem látszott meg, és a mellőzöttsége is inkább személyes tulajdonságaira volt visszavezethető, mint alkotásai értékére. Conti neve sokaknak csak a Rocky és annak egyik közismert betétdala, a "Gonna Fly Now" révén mond valamit, azonban a komponista általában igen remek és értékes filmzenéket szállított, hogy csak a legismertebbeket említsük: a méltán Oscar-győztes Az igazak, az Észak és Dél, a Karatekölyök-széria vagy a He-Man – A világ ura score-ja. Az igen termékeny hetvenes és nyolcvanas évek után, sőt már eközben is elérte őt az, ami több sorstársát, például Basil Poledourist, Trevor Jonest vagy Bruce Broughtont, vagyis elkerülték őket a nagyobb produkciók. Így hiába írtak jó zenét, ezt többnyire értéktelen, nagyot bukó vagy éppen videotékák polcaira szánt művekhez tették. Conti mindennek talán a legtökéletesebb, legszomorúbb példája, hiszen a kilencvenes években szinte egyik évről a másikra jutott arra a sorsra, ahol már csak olyan filmekhez hívták, mint a Kis kutya, nagy pácban, a Sziki-szökevény, a Mintamókus vagy az Egy jó unoka aranyat ér című opuszok. A kétezres évekre pedig az új zenéket illetően szinte teljesen elfeledetté vált, csak sokadrangú tévés és mozis alkotásokhoz hívták, az ezekhez komponált műveit pedig egyik kiadó sem tartotta megjelenésre érdemesnek. Elmondható, hogy Conti (eddigi) utolsó nagy aláfestését pont a Huckleberry Finn kalandjaihoz szállította. A komponista birtokában volt a nagyszabású szimfonikus muzsika alkotásához szükséges titkoknak, ezt pedig számos művében prezentálta is. Sommers ezen filmjéhez ugyancsak ezt a stílust vette elő, és egy erős, nagyzenekari, romantikus hangvételű muzsikát írt. Témagazdag, ráadásul jelentős és karakteres dallamokkal díszített score-t komponált, melynek nagy része koncerttermi művekkel veszi fel a versenyt. Kalandos témái a zeneszerző kedvelt hangszerén, trombitán szólalnak meg, de a vonósok is igen emlékezetes részekkel járulnak hozzá az összhatáshoz. A score-nak egyetlen szépséghibája, hogy egy viszonylag szerény létszámú zenekar játszotta fel, így néha nagyon érezni, hogy a mű jóval erősebb hatást is el tudna érni egy nagyobb zenekarral. Sajnos a score, mint oly sok remek muzsika, csak egy igen szerény játékidővel rendelkező CD-kiadást élt meg, így csupán fél órát hallhatunk Conti kompozíciójából.


Zeneszerzőnek Jerry Goldsmitht választották, aki nyilván a könnyű pénz reményében mondhatott igent egy ilyen produkcióra, hiszen manapság elképzelhetetlen, hogy egy Goldsmith szintű szerző neve feltűnjön egy ilyen horror stáblistáján. A nagy komponistáról köztudott volt, hogy gyakran adta a nevét vállalhatatlan projektekhez, és ezekhez általában a film minőségét jócskán meghaladó muzsikát produkált. Jelen esetben azonban gyakorlatilag ő is lesüllyedt a szedett-vedett történet, a gagyi vizuális effektek és a gyatra rendezés szintjére. Pár emlékezetesebbnek nevezhető momentumon kívül a score nagy része egy átlagos kilencvenes évekbeli horrorscore-nak tűnik, ami a filmhez ugyan illik, de ezt jelen esetben nem lehet semmilyen formában sem pozitívnak értékelni. A belezős, csonkítós jelenetekhez – melyekben bővelkedik a mozi – hentesmunka muzsika született. Csapongás, vadság, visítás, disszonancia és további kellemetlen zenei megoldások ülnek tort a kísértethajóra tévedt emberekből lakmározó szörny ténykedése felett. A goldsmithes szintimegoldásokból álló főtéma semmiben nem különbözik a szerző – a kilencvenes években született – hasonló, kissé indulós jellegű vezérdallamaitól. A komponistára jellemző elektronikus megoldások szinte a teljes score-t végigjárják, ám újdonságot ezen hangeffektek terén sem hozott létre. Azonban igazságtalan lenne elmenni szó nélkül amellett, hogy néhány jelenethez a szerző tehetségéhez méltó muzsika született, igaz, ez jobbára csak csendes darabokról mondható el, na és a szenzációs, szándékoltan giccses zárótételről. A Kísértethajó muzsikája nem lett olyan jó, mint az egy évtizeddel korábbi, hasonló témájú filmé, a szintén Goldsmith score-jával bemutatott Leviathané, és nem is véletlen, hogy Sommers ezen filmje után a zeneszerző kijelentette, hogy nem kíván többé hasonló "szemét" alkotáshoz komponálni.

A forgatás igen viszontagságos körülmények között zajlott, mivel Egyiptomban nem forgathattak, így Marokkóra és a Szaharára esett a választás. Itt a nagy hőség mellett skorpiókkal és kígyókkal kellett megküzdenie a stábnak, többen túlságosan is közel kerültek ezen állatokhoz, így fokozott orvosi felügyelet mellett zajlott a forgatás. Sőt az egyik jelenetben Fraser felakasztása olyan élethűre sikeredett, hogy a színész kis híján tényleg megfulladt. A zeneszerzői posztra ismét Goldsmith került, aki ekkoriban írta pályafutása utolsó remek darabjait, többek között A 13. harcos, illetve Az átok című mozikhoz. Noha A múmia számos jelenete humoros megközelítést kapott, azonban Goldsmith muzsikája ennek nyomát sem mutatja, mivel a szerző egy arabos, észak-afrikai zenei hatásokat tükröző, dinamikus, minimális horrorral fűszerezett kalandmozis score-t komponált. Az aláfestés tobzódik a szerző kedvenc megoldásaitól, vagyis az erőteljes rezeshangoktól, a vad ütősmegoldásoktól, a hangos felcsattanásoktól, a jó értelemben vett brutalizmustól. A zene rendkívül témagazdag, összetett, kidolgozott, tehát a mostanában gyakori "alibizéssel" itt szerencsére nem találkozhatunk. A score és szerzője egyik legnagyobb érdeme is a dallamokban, illetve a stílusban keresendő, amiben már korábban is elmerült, hiszen például a Masada vagy a Szél és az oroszlán esetében is komponált már epikus közel-keleti hangzású score-t. Noha arabos hangulatú muzsikák már régóta feltűnnek filmzenékben, azonban ez korábban nagyjából olyan formában történt, hogy egyszerűen lemásolták arabos hangulatú komolyzenei művek stílusát, vagy a térség zenéinek dallamait ültették át szimfonikusokra. Goldsmith ezzel szemben a dallamokon túl autentikus hangszereket is bevetett a nagyzenekarral vegyítve, és így egy rendkívül egyéni hangulatú score-t írt. Emellett megpróbálta az ókori Egyiptomot is zeneileg lefesteni, ami nyilván csak a saját képzelete útján történhetett, hiszen a több ezer éves muzsikákról vajmi keveset tudunk. Az ókori civilizáció zenei környezetét misztikusra, és kissé a jelenleg ott élő népek zenéire szabta, amivel elég sajátos, egyedi tónust kapott a kompozíció. A múmia négy nagy témával rendelkezik, ám főtémának egyiket sem lehet nevezni. Meg kell még említeni azt is, hogy A múmia és A 13. harcos aláfestése néminemű hasonlóságot mutat egymással, és mivel utóbbi előbb készült, így a gyolcsban rohangáló, feltámadt ókori főpap zenéjét sokan másolatnak tartják, ám ez az élvezeti értékén semmit sem ront.

Silvestri az Aranykor komponistáinak kalandzenéi előtt is tesz egy főhajtást, főleg Erich Wolfgang Korngold előtt, aki a negyvenes-ötvenes években a legjobb volt ebben a műfajban, és jellegzetes zenei stílusa azóta is hivatkozási alap a kalandfilm műfajában. Silvestri emellett jól jeleníti meg Egyiptomot, illetve a sivatagi környezetet is, főleg arabos, illetve közel-keleti stílusú tételeivel éri el mindezt. Ezt főként a csendesebb részek esetében érezhetjük, és szintén ezekben hallhatjuk a legjobban, hogy milyen erős témákat komponált. A film alatt a score többször is előtérbe helyeződik, ekkor sem beszéd, sem hangeffektek nem szakítják meg, ezt a manapság igencsak kiváltságnak számító helyzetet a komponista jól tudta kihasználni, hiszen muzsikája sokat jelent ezen jeleneteknek. Ezeken a pontokon Silvestri műve erősebbé is válik elődjéénél, a másik terület pedig, ahol kétségkívül jobban teljesít, az a kórus, melyet többet és jobban alkalmazott Goldsmithnél.

A zeneszerzői posztra ismét Alan Silvestri került, ez a döntés pedig rendkívül jó ötletnek bizonyult, ugyanis a komponista hozta a tőle megszokott színvonalat, stílust és hangszerelést. Silvestri ehhez a sötét, legendásan gonosz teremtményekkel teletűzdelt kalandfilmhez egy tökéletes zenét írt. Sok időt kapott az aláfestés megkomponálására, igaz, ez főként az utómunkálatok elhúzódása miatt volt. A munkálatok megkezdése előtt Stephen Sommers elmondta Silvestrinek, hogy nem egy horrort szeretne forgatni, hanem "egy romantikus kaland-akció-szörnyfilmet", a zenét pedig ennek megfelelően képzeli el. Silvestri először 2003 decemberének közepén látta a már meglévő jeleneteket. A két ünnep között egy pár napos vakációra ment családjával, majd teljes erővel belevetette magát a megfelelő dallamok megkomponálásába. Így nyilatkozott erről: "Január 2-től szó szerint heti hét napot kezdtem dolgozni, s itt vagyunk áprilisban, és még mindig a filmen dolgozom."
A vonósok által életre keltett dallamok hatása olyan, mintha egy időgéppel utaznánk vissza több mint száz évet a legenda helyszínére, de a kórus baljós hangszíne teszi igazán helyre, sötétté és egésszé a művet. Énekeseket eleinte nem is akart a szerző, azonban a zene hallgatása közben érezte, hogy mégiscsak hiányzik belőle valami, így egy hatvanfős kórussal támasztotta alá a főhős témáját – ezzel pedig jelentősen növelte a mű értékét. A kórus előadásmódja leginkább egy vallásos szertartáshoz illik. Az énekhangok mellett a dobok jelentik a score másik nagy erősségét, néha úgy dübörögnek, hogy azt várjuk, mikor szakadnak be. A ritmus is kiemelkedően fontos része az aláfestésnek, ezzel is ügyesen játszik a szerző, például bizonyos pontokon szinte lódobogáshoz hasonlító tempót tudott előcsalni a hangszerekből. Noha a score alapvetően egy nagy, dübörgő menetelés, mégis színes és témagazdag lett. Hiába kegyetlen és erőszakos szinte az első pillanattól az utolsóig, mégis másabb ez a féktelen vadság, mint oly sok szerzőnél. Érdekes megoldásokat rejt a kicsit beteges hangulatú báli zenéje is, mely alapvetően kellemes, keringőszerű muzsika lenne, viszont a hegedű szólójának hangszíne kilóg a sorból, és ettől nem igazán kedélyes az elénk tárt valcer hangulata, de milyen más báli zenére táncolna egy csapat vámpír? A score szinte végig hol lágyan szárnyal, hol pedig eldurvul, s ezáltal mint egy pingponglabda csapong a két ellentétes hangulat között, de dübörgő, zabolátlan stílusa szinte mindvégig megmarad. Néhol szintetizátorral is szolgál Silvestri, de ez éppen csak jelzésértékű modernitás, tökéletesen összetartja a különböző karakterek dallamát. A zárótétellel a drámaiság oltárán is áldoz a szerző. Fájdalmas hegedűk, hárfa és síró kórus búcsúztatja a hősnőt. Néhol – ilyenkor szokásos módon – megkondul a harang, hogy még fájdalmasabbá tegye a halált. Ennek a tracknek a dallama a score során többször is felbukkan, sőt igen jelentős témája a filmnek, ám az albumra ezek közül csak az utolsó tétel került fel. Ebből adódóan a lemez többnyire pörgősebb dallamokat tartalmaz, azonban a film alatt hallható muzsika jóval kiegyensúlyozottabb. Silvestri elárulta, hogy olyan kevés időt és pénzt kapott a CD összeállítására, hogy gyakorlatilag azokból a tételekből válogatott, amelyek már készen voltak, valamint a keverésük is már megfelelő volt, egyúttal a kiadó is rájuk bólintott. Ebből adódik, hogy eltérő képet mutat a film alatti és az albumon lévő muzsika.

A film esetében immáron harmadik alkalommal dolgozott együtt Sommers Silvestrivel. A zeneszerző már a forgatás alatt hozzákezdett a komponáláshoz, ez a módszer egyébként sem szokatlan nála, hiszen régi alkotótársa, Robert Zemeckis filmjeinél is így szokott zenét írni. "Bobnak és Steve-nek nagyon hasonló a munkamódszere, ők már jóval a forgatás vége előtt megkezdik velem a munkát, de igazából már én is tudom, hogy mit akarnak" – mondta a zeneszerző. Szokásához híven a rezesekre és az ütősökre helyezte a hangsúlyt, melyek mellett basszusokkal, elektromos gitárral (mely az alakulat témájában kap főszerepet), illetve elektronikus elemekkel adott modern színezetet a szimfonikusoknak – ezek összhatása révén jelen score-t a Lara Croft: Tomb Raider 2. – Az élet bölcsője testvéralbumának is nevezhetnénk. A csapat remek témáját a filmben csak rövidebb változataiban mutatja meg, azonban a CD végén pazar körítéssel is prezentálja az emlékezetes dallamokat. Kérdés persze, hogy miért csak egyszer lőtte el ezt a témát ilyen jól. A választ egy interjúban meg is adta: "Ezt a tételt a film végére írtam, kifejezetten ide szántam, mivel ezt kérte tőlem a rendező. Majd úgy alakult, hogy a mozit egy dal zárja, így az én záró kompozíciómra nem volt szükség. A film folyamatosan változott, jelenetek alakultak át, új és új verziók kerültek hozzám. Amikor megírtam egy részt, akkor már tudtam, hogy a jelenet, amihez íródott, úgyis változni fog, így ehhez alkalmazkodva kellett komponálnom, tehát úgy, hogy szerkeszthető legyen a zene, mivel a vágások módosítottak az illeszkedésen. Szóval a film vége is ilyen lett, kérték, hogy írjak oda valami instrumentális zenét, amit aztán végül nem használtak fel." Ráadásul 2009 januárjától Silvestrinek le kellett állnia a komponálással, mivel az Éjszaka a múzeumban 2-höz is leszerződött, így azzal is foglalkoznia kellett, Joék hátralévő huszonöt percnyi zenéjének csak májusban tudott újra nekilátni.
Ez az ideálistól távol álló, darabos munkafolyamat végül azt eredményezte, hogy a score szétszórt, sehová sem vezető lett, olyan, mintha készítője keresné a helyes utat. Silvestri ugyanakkor egy olyan, rutinból készült akciózenét tett le az asztalra, amit félálomban is bármikor megírna, ráadásul tele van a régi műveire való utalásokkal, de a film alatt kellőképpen helytáll – sőt mondhatni, a mozi egyik erőssége a zene –, s mivel néhány tétel eléggé jól sikerült, az összkép is inkább pozitív. A score-ban jelentős teret kapnak különféle elektronikus megoldások is, ezekre Silvestri szerint azért volt szükség, mert a felvett szimfonikus zene után, amikor egy jelenetet átalakítottak, akkor a nagyzenekari részt már nem lehetett módosítani, de elektronikus megoldásokkal finomhangolást lehetett elérni az aláfestésen. A score-ral kapcsolatos az utóbbi évek egyik legfurcsább filmzenés botránya is. Történetesen az, hogy a CD-re bizony a trackek kifogásolható minőségben kerültek fel. Egy interjúban maga Silvestri is elismerte, hogy valami történt a kiadással kapcsolatban, ami a minőség rovására ment, ám erről nem ő, hanem a kiadó tehet. Megállapításra került, hogy a CD-re nem masterlemez minőségű muzsika került, hanem egy veszteséggel tömörített változat, aminek a minősége érezhetően rosszabb, mint amilyennek kellett volna lennie. A Varése Sarabande nem ismerte el, hogy hibáztak volna, azonban európai társcégük, a Colosseum bocsánatot kért a rossz minőségért, és ígéretet tett jobb kiadásra – amit azóta sem teljesítettek.
Sommers a G.I. Joe után a When Worlds Collide című sci-fi előkészítésébe kezdett, ám a nagyszabású fantasztikus filmet a stúdió egy időre jegeli. Addig is, amíg ebbe a projektbe bele nem kezd, megfilmesítette az ismert amerikai horroríró, Dean R. Koontz Odd Thomas című regényét. A saját produkciós cége által is finanszírozott mozi, mely egy kaliforniai sivatagi kisvárosban zajló misztikus eseményeket dolgoz fel, csak jövő tavasszal kerül bemutatásra. Sajnos ennél a produkciónál – a nemrég bejelentett hírek alapján – megszűnik az Alan Silvestrivel alkotott kollaborációja, mivel a komponista posztjára az eddig csak sorozatok és vígjátékok terén mozgolódó John Swihart került kiválasztásra.
Gregus Péter
2012.07.08.
2012.07.08.