A filmeposzok említésekor többnyire a műfaj aranykornak nevezett időszakával, az ötvenes és hatvanas évek termésével szokás példálózni, amely cseppet sem meglepő, hiszen ekkor születtek a legismertebb alkotások. Az epikus művek gyökerei azonban egészen 1913-ig nyúlnak vissza, amikor is Henryk Sienkiewicz regénye alapján az olasz származású Enrico Guazzoni leforgatta a Quo Vadis?-t (mely fekete-fehér némafilm akkoriban a maga százhúsz perces játékidejével meglehetősen hosszúnak számított), s bár folyamatosan készülnek ilyen grandiózus alkotások, reneszánszukat a múlt század közepén élték. E két évtized során egymás után ontották a stúdiók az olyan nagy ívű, hatalmas díszletekkel és hihetetlen mennyiségű statisztával leforgatott alkotásokat, mint például a Kleopátra, a Ben-Hur, az El Cid, a Tízparancsolat, az Arábiai Lawrence, a Spartacus, valamint az ezen lavinát 1949-ben elindító Samson és Delilah. Az ekkor a filmvilág zászlóshajójának számító műfaj a hetvenes évektől kezdve azonban már inkább minisorozatok vagy tévéfilmek keretén belül élt tovább újabb történetek vagy remake-ek képében, a részletes látványvilágukat legjobban érzékeltetni képes mozivászonról pedig egyre ritkábban köszöntek vissza.
Az ABC tévétársaság a hetvenes évek második felében az egyik legjelentősebb résztvevőjévé vált a minisorozatok világának, amit olyan közönségsikerek révén ért el, mint a Gazdag ember, szegény ember vagy a Gyökerek. Az ABC akkori legnagyobb vállalkozásának és sikerének azonban a Universallal közösen készített, s 1981-ben bemutatott Masada című produkció számított, mely minden szempontból hű volt beharangozó szlogenjéhez, "A legnagyobb dráma, amit az ABC valaha is készített"-hez. Míg a három Golden Globe- és tizenhárom Emmy-jelöléssel (utóbbiból kettőt díjra is válthatott) jutalmazott produkciót a filmrajongók a kivitelezés okán szokták a mai napig említeni, addig a filmzenebarátok körében az aláfestő muzsikája révén vált örökérvényű darabbá.
A történelmi háttér

Időszámításunk szerint 66-ban tört ki az első zsidó-római háború, ami Jeruzsálem pusztulásához, valamint a zsidók szétszóródásához vezetett. A harcok utolsó állomáspontjának Masada számított, melynek bevétele 72-ben vette kezdetét a Flavius Silva által vezetett X. Fretensis légió révén. A zsidó lázadók egyik szélsőséges csoportjának tagjai, a szikáriusok nem sokkal a háború kitörését követően bevették magukat az erődbe, ám mivel ők mind a rómaiak, mind pedig a zsidók szemében ellenségnek számítottak, jó pár évig csak magukra számíthattak. A rómaiak előretörésével azonban a zsidók jobbnak látták egyesíteni erőiket Eleazar ben Yair szikárius csapatával, Silva légiója azonban még így is közel hétszeres túlerőben volt ellenük. A támadók az ostromtornyaik feljuttatása érdekében sánc építésébe kezdtek, s több hónapos ostromot követően, április 16-án sikerült is áttörniük a védelmi vonalakat. Az erődbe lépő rómaiak azonban felégetett épületekkel, valamint a több száz halott védővel találták szemben magukat.
S hogy mindez valóban megtörtént-e vagy csupán fikció? Masada bevételéről a római történetíró, Flavius Josephus számolt be először, aki állítása szerint az ostrom során elbújt, és két, a szörnyűségeket túlélt nő, valamint öt gyermek visszaemlékezésére egyaránt hagyatkozott. Elbeszéléséről a múlt századig bezárólag megoszlottak a vélemények: volt, aki hitt benne, s volt, aki történelmi kitalációnak vélte az egészet. A helyet 1838-ban azonosította be egyértelműen Edward Robinson, feltárására azonban több mint egy évszázaddal később, 1963 és 1965 között kerítettek sort, aminek vezetője az izraeli régészet egyik elismert alakja, Yigael Yadin volt. Az ásatások során számos vízmedencét és mozaikokat találtak, továbbá görög, latin és héber nyelvű papiruszok kerültek elő, illetve Yadin csapatának köszönhetően Masada is egyike lett azon kevés helyeknek, ahol bizonyított tény, hogy a terület egy I. századi zsinagóga maradványait rejti. A régészeti munkálatok végül igazolták Josephus történetét, azonban a védők tömeges öngyilkosságának tényét annak ellenére sem sikerült egyértelműen alátámasztani, hogy úgynevezett sorsolási köveket is találtak - mivel a zsidó hit tiltja az öngyilkosságot, ezért a feltételezések szerint sorsot húztak, hogy ki kit öl meg, s csak az utolsónak kellett végeznie önmagával.
A mítosz az izraeli állam fontos szimbólumává vált, s a világörökség részévé 2001-ben választott hely manapság közkedvelt látványosság a turisták körében.
A produkció és aláfestése

1979 februárjában az ABC tévétársaság bejelentette, hogy Boris Sagal rendezésében egy nyolcórás játékidővel rendelkező, négyrészes minisorozat keretén belül fogja megfilmesíteni Gann novelláját, és ez a Masada címet viseli majd. A római légiót vezető Flavius Silvát Peter O’Toole személyesítette meg, a kilencszáz fő élén álló Eleazar ben Yairt pedig Peter Strauss, akik a korszak ismert tévéfilmszínészeiként a siker egyik zálogát jelentették a készítők számára. A forgatási munkálatok 1979 közepén vették kezdetüket, és 1980 áprilisáig tartottak, mely időszakból négy hónapot az árnyékmentes, forró izraeli sivatagban történő felvételek tettek ki, aminek nem különösebben örült a stáb. A tervezett tizennyolc millió dolláros költségvetés végül huszonhárom milliónál állt meg, mely összeg hamar megtérült az 1981 áprilisának elején megtartott tévépremiert követően – a bemutató alkalmával készített felmérések azt mutatták, hogy a tévénézők negyven százaléka kapcsolt azon a négy estén az ABC-re. A tévé mellett The Antagonists címmel egy alig kétórásra összevágott verzióban a brit mozik is műsorra tűzték az alkotást, ami a vásznon is sikert aratott.
A zeneszerzői posztra Jerry Goldsmith került, aki a megszámlálhatatlan mennyiségű tévéfilm, sorozat és mozifilmes megbízatása mellett majdhogynem egy kezén meg tudta számolni azokat a projekteket, amelyek nem felkérésre érkeztek, hanem saját maga ajánlkozott be rájuk. A Masada ezen kevesek egyike.
Annak idején még Pollack tett említést egy alkalommal Goldsmithnek arról, hogy olyan film előkészületei zajlanak, amely Izraelben játszódik majd, és Masadáról fog szólni. "Te viccelsz?" – reagált neki a komponista, aki jól ismerte a történetet, majd hozzátette: "Még sosem csináltam ilyen filmet, de részt akarok venni ebben a projektben." A zeneszerzőt olyannyira felvillanyozta ez a hír, hogy bejelentkezett a stúdiónál, ahol a történet rá gyakorolt hatásával kampányolt maga mellett. "Olvastam Josephus írását, valamint Ernest Gann könyvét is. Masada történelmének egésze elbűvölt a szabadságért vívott küzdelem, valamint az önfeláldozás okán, és tudtam, hogy ebből jó film fog születni" – emlékezett vissza érvelésére egy későbbi interjúja során.
A direktori székben történt ugyan személycsere – Pollack helyett végül Sagal rendezte az alkotást –, a zeneszerző személye mellett azonban kitartott a stúdió. Miután a szerződést aláírták, Goldsmith 1979 nyarán tíznapos körutat tett Izraelben, hogy saját közegében tanulmányozhassa a térség muzikális kultúráját, kutatásokat végezzen a régi idők zenéit illetően, továbbá hogy megvizsgálja, mit lehetne belőlük hasznosítani a produkcióhoz. "Izgalmas volt számomra, mert olyan dolgokat tehettem és láthattam, amelyre egy átlagembernek sosem nyílna lehetősége" – mesélte a komponista, aki ezt követően ott helyben nekilátott a vázlatok elkészítésének, valamint a témák kidolgozásának.

Az első két rész zenei felvételeire az előzetes tervek szerint 1980 februárjában, illetve márciusában került volna sor, a munkálatok csúszása okán azonban csak április közepén nyílt lehetőség a darabok feljátszására, amelyhez az akkori időszak tévés alkotásaitól eltérően, egy jóval nagyobb, közel hetvenfős zenekar szükségeltetett (akkoriban – csakúgy, mint napjainkban – hozzávetőlegesen harminc-negyven zenész dolgozott egy tévés produkció számára).
Ugyan Goldsmith annak idején mind a négy részhez leszerződött, a forgatási és utómunkálatok csúszása a zenére is hatással volt, aminek eredménye az lett, hogy a szerző nem kapta meg időben az anyagot, így a harmadik és a negyedik részhez már nem tudta elkészíteni az aláfestést, mert a munkálatok időpontja ütközött egy másik projektjével, az Inchon!-nal. Miután teljességgel bizonyossá vált, hogy Goldmith képtelen lesz befejezni a zenét, beajánlotta maga helyett barátját és pályatársát, Morton Stevenst, aki olyan tévésorozatok révén vált ismertté, mint a Hawaii Five-O, a később mozis adaptációt is megért The Wild Wild West vagy a The Man from UNCLE, melyhez mindketten készítettek aláfestő muzsikát. "Gyere, Morty Stevens, és vállald el a film második felét!" – emlékezett vissza Goldsmith invitáló szavaira Stevens, aki így került a projektbe. Az egész zeneszerzőcsere pikantériája, hogy a stúdió végül csak 1981-ben tűzte műsorra a minisorozatot, így az 1980 nyarára elvállalt Inchon! után Goldsmithnek lehetősége lett volna művének befejezésére, ha minderről időben értesül. Ezzel a fordulattal kapcsolatban azonban nem maradt keserű szájíze a komponistának: "Az első két epizód után kiszálltam, de nem bánom a dolgot. Morty remek munkát végzett."

Stevens egy, Goldsmithéhez hasonló méretű zenekart alkalmazott művének előadásához, melyet maga vezényelt fel május utolsó hetében. A munkájára vonatkozó határidő érdekessége, hogy bár a főbb dallamokkal már nem kellett foglalkoznia, az adaptálásra és az új részek megalkotására alig egy hónap állt rendelkezésére, amely nem túl hosszú időtartam egy négyórás alkotás esetében.
A Masada aláfestéséért mindkét komponistát jelölték Emmy-díjra, a szobrot azonban végül csak Goldsmith vehette át, és bár Stevens valóban kifogástalanul és remekül helytállt a produkciónál, aláfestésének említésekor döntően csak Goldmith neve kerül említésre.
A score önálló élete

A filmzenealbum a tévépremierrel azonos évben látott napvilágot az MCA gondozásában bakeliten, illetve kazettán. A rajta lévő, alig több mint félórányi anyagot kizárólag a Goldsmith által komponált részek tették ki, Stevens munkáját pedig hanyagolták. 1990-ben a Varése Sarabande CD-n is elérhetővé tette az albumot, tartalma azonban teljes mértékben megegyezett az MCA-ssal. A korong igen keresettnek számított, s ez odáig vezetett, hogy a 2000-es évek második felére szinte csak aukciós oldalakon keresztül lehetett beszerezni azt, a piaci árnál magasabb összegért. Az Intrada a tévépremier harmincéves évfordulója alkalmából újból elérhetővé tette a zenét, ám ekkor már Stevens munkája is napvilágot látott, és a széria teljes score-jának anyaga felkerült a kétlemezes albumra. A Universal által rendelkezésre bocsájtott anyag huszonöt különböző hosszúságú szalagon kapott helyet, mely nyersanyagon az Intrada munkatársai különféle utómunkálatokat végeztek annak érdekében, hogy a mono hangból sztereó legyen, illetve hogy úgymond teret engedjenek a zenének, a felvételek helyszínéül szolgáló Universal Scoring Stage ugyanis kicsi volt annak a zenekarnak a befogadásához, amelyre a darab íródott – ez a korábbi kiadások hangján érzékelhető is volt. Az ABC és a Universal akkori időszakának legnagyobb tévés vállalkozásához készült aláfestő muzsika tehát méltó kiadást élt meg a premiert követő harmadik évtizedben.
Kulics László
2012.07.01.
2012.07.01.