A szegény családból származó, 1901. március 17-én, a Connecticut állambeli New Havenben született szerző tíz testvére közül a legidősebb volt. Fiatalon kezdett el érdeklődni a muzsika iránt, majd nem sokkal később már zenei csodagyereknek tartották. Noha a család gyakran nélkülözött, de édesanyja elérte, hogy csupán 25 centért vehessen órákat a kisfiú, igaz, mindennap tíz mérföldet gyalogolt, hogy zenélni tanuljon barátja anyjától. Kilencéves korában már Zygmunt Stojowskitól tanult zongorázni a Von Ende School of Musicban, tehetségére pedig a nagyobb nyilvánosság is hamar felfigyelhetett, hiszen hogy családját eltartsa, szólóesteket kezdett adni, bárokban, mozikban és éttermekben zongorázott, stílusát leginkább Beethoven és Chopin iránti rajongása határozta meg ekkor. Tizenhárom éves korában egy barátja beajánlotta a Strand Theatre-be, ahol tehetségére ugyan igényt tartottak, de állandó helye nem lett, így színházról színházra járt. Tinédzserkorában sokáig kísérője volt Grace LaRue-nak, a kor egyik legünnepeltebb operettcsillagának, aki mellett "A Csodálatos Zongoristafiú" néven szerepelt. Mikor elegendő pénzt gyűjtött össze, elutazott New Yorkba, hogy ott folytassa zenei tanulmányait. Ösztöndíjas tanulóvá vált, és közben fiatalokat oktatott zongorán játszani. Az USA egyik leghíresebb zenetanára, a XX. század legnevesebb amerikai komponistáit kinevelő Rubin Goldmark lett a tanára, aki olyan neves muzsikusokat is képzett, mint Aaron Copland és George Gershwin. Ekkoriban lett nyilvánvaló az is, hogy sokkal több van benne, mint hogy csak a zongora mellett maradjon, karmesteri képessége ugyanis figyelemreméltó volt, olyannyira, hogy sokan a mai napig úgy tartják, a valaha élő egyik legjobb karmester volt, pontosabban lehetett volna, ha nem szippantja be a mozis világ. A húszas éveinek elején megismerkedett és barátságot is kötött Gershwinnel, s ezután több alkalommal dolgoztak együtt musicaleken. Nemcsak zenét szerzett a színdarabokhoz, hanem dalokat is írt, ami később filmzeneszerzői pályafutására is jellemző volt. A páratlan Broadway-karrierje 1918-ban, tizenhét éves korában indult el, ekkor ugyanis zenei igazgatóvá nevezték ki, s ezzel ő lett a Broadway legfiatalabbja, aki e posztot betöltötte. A több mint tíz évig tartó időszakban karmesterkedett, darabokhoz írt kísérőzenét, Gershwinen kívül Richard Rodgers és Jerome Kern mellett dolgozott, továbbá vendég karmesterkedett a Cincinnati Symphonynál. A színpadi musicalek után következtek a zenés mozis darabok, majd Irving Berlin rábeszélésére elment vele Hollywoodba szerencsét próbálni, ami nagy merészség volt, hiszen a filmzene csak akkoriban kezdett feltűnni a mozikban. A Los Angeles-i út azonban nem volt hiábavaló szakmailag sem, mert megismerkedett az akkor már nagy hírű Arnold Schoenberggel, akitől magánórákat is vett. Newman még nem volt harmincéves, de már olyan karrier állt mögötte, mint keveseknek azelőtt az amerikai zeneművészetben.

A harmincas évek második felében találkozott Darryl F. Zanuck producerrel, akivel barátságot kötött, ekkor írta meg a producer által alapított 20th Century Fox filmstúdió logójának közismert fanfáros zenéjét, melyet mind a mai napig megőriztek. Pár évig szabadúszó volt, az RKO, az MGM és a Fox alkalmazta, a negyvenes évek elején azonban Newman megállapodott, mivel kinevezték a Fox zenei igazgatójává, ahol közel két évtizedig volt vezetői beosztásban, s közben hatalmas hírnévre tett szert mint zenei rendező, karmester, musical- és filmzeneszerző. Életműve fénykorának mondható a két évtized, és az Oscar-jelölések, díjak is csak ömlöttek e korszakában. 1940-ben négy alkotásával is nominálták, például az Üvöltő szelek, az Árvíz Indiában és A Notre Dame-i toronyőr aláfestéséért. A díjat második alkalommal, egy évvel később, a nem túl ismert zenés romantikus filmért, a Tin Pan Alleyért kapta meg. 1942-ben pedig ugyan jelölt volt a klasszikus Hová lettél, drága völgyünk? score-jával, nyernie azonban nem sikerült. Karrierje során végig jellemző volt ez, vagyis hogy nem a legjobb filmek muzsikájáért, hanem többnyire napjainkra már elfelejtett mozik aláfestéséért kapta a szobrokat. A megnyert Oscarjai közül filmként igazán jelentős alkotás csak kevés van.

Newman igazán azonban a vígjátékok és a musicalek terén volt otthon, ezekben a kor legnevesebb filmjeinek muzsikái fűződnek a nevéhez, s hatalmas elismertségét is döntően ezek révén vívta ki. Felsorolni is nehéz, hány zenés mozinál működött közre mint dalszerző vagy a score komponistája. A negyvenes évek második felében indult be igazán életútja ezen szakasza. Az 1947-es Mother Wore Tights volt az első musical, melyért Oscart nyert, az addigi négyet 1953-ban a With a Song in My Hearttal, rá egy évre a Call Me Madammal további kettővel gyarapította. 1957-ben a Richard Rodgers-Oscar Hammerstein szerezte musical, az Anna és a sziámi király filmadaptációjának kísérőzenéjéért kapta meg a Filmakadémia elismerését. A szerelem nagyon ragyogó dolog score-jáért érkezett a következő Oscar, majd az utolsót, a kilencediket is egy musical zenéjéért kapta, állandó szövegírójával, Ken Darbyval a 1967-es Camelotért. Ám természetesen a díjazottakon kívül is sok musical, zenés film és vígjáték fűződik még a nevéhez. Billy Wilder Hétévi vágyakozása Marilyn Monroe klasszikussá vált szoknyalebbentésével, szintén a színésznővel a főszerepben a Páratlan biznisz a színházi biznisz, továbbá szintén Monroe-val a Hogyan fogjunk milliomost?, melynél ugyan Cyril J. Mockridge volt kinevezve komponistának, de Newman a score legjobb részeit jegyzi, önzetlenül, név nélkül, s a hirtelenszőke díva egyik drámaibb alakításához (Buszmegálló) is Newman komponált. Ezeken kívül a Déltenger című háborús musicalhez, illetve Henry Koster 1961-es Lótuszához is ő készített kísérőzenét.

1959-ben a The Best of Everythinggel ért véget a Fox és Newman együttműködése. Miután a stúdiótól távozott, szabadúszóként tevékenykedett, de már egyre kevesebb megbízást vállalt el. Saját pénzéből finanszírozta, hogy egyik legjobb művét, a Captain from Castile score-ját a Fox zenekarával újra felvehesse, s néhány komolyzenei művet is felvezényelt a Capitol Recordsnak, így George Gershwin I Got Rhythm-variációk zongorára és zenekarra című művét. 1970-ben bekövetkezett halála előtt még meg bírta írni az Airport című légikatasztrófás mozi zenéjét, de már a felvételek idején érződött, hogy súlyos betegsége miatt nem tudja folytatni a komponálást. A filmhez felhasznált muzsikát még fel tudta vezényelni, ám a kiadásra kerülő zene stúdiófelvételeire már nem maradt ideje. Súlyos tüdőbetegsége ekkora már lehetetlenné tette a munkát és az alkotást. 1971-es Oscar-jelölését az Airportért, sőt a film premierjét már nem érhette meg, mivel 1970. február 17-én, 69 éves korában elhunyt. Rengeteg zenéjével óriási nyomot hagyott a filmzeneirodalomban. Komponistaként és főleg két évtizedes zenei igazgatói karrierjével olyan, máig érezhető befolyása lett a filmzenékre, amilyet senki más nem tud felmutatni. A filmzene atyjai közül azonban mára az egyik legkevésbé kedvelt alkotóvá vált, igen kevés műve jelenik meg újra, ami annak is köszönhető, hogy stílusa igen korfüggő volt.
Gregus Péter
2015.04.05.
2015.04.05.