A Die Hard-, a Terminátor-, a Fűrész-, a Végső állomás-, a Sikoly-folyam (a teljesség igénye nélkül kiragadott példákként) olyan szériák, melyeknek jót tenne az elengedés, a stúdiók viszont képtelenek meglépni ezt. Wes Craven Sikolya méltán népszerű, mivel nemcsak felrázta, meg is reformálta a slasherek világát, így nem csoda, hogy újabb és újabb bőrt húztak le róla, jómagam azonban úgy tartom, a harmadik résznél illett volna megállni, s akkor – ha nem is hibátlan, de – kerek trilógiaként emlékezhetnénk rá. A Sikoly 3-ig bezárólag minden etapot többször megnéztem, ám a negyediket mindössze egyszer láttam, s az ötödik is pusztán a zene miatt keltette fel érdeklődésemet. Bár a Sikoly első előzetese meghozta a kedvemet a filmhez, a premiert követő kritikák, nézői visszajelzések azonban kellően vegyesre sikerültek, s annak ellenére tántorítottak el a moziba meneteltől, hogy a bevételi adatok bizakodásra adtak okot. Egyszer azért majd belevágok – akárcsak Ghostface az áldozataiba…
„Ezt még ízlelgetnem kell, hiányzik Beltrami” – e gondolatot osztottam meg szerkesztőtársaimmal az új Sikoly-zene hallgatása közben. Beltrami sikeresen alapozta meg hírnevét Craven szériájával: bár elmondása szerint sosem szerette a horrorokat, a műfajjal kapcsolatos távolságtartását maga mögött hagyva erős, jellegzetes muzsikát tett le az asztalra – ide kapcsolódó műve a szememben éppoly fontos állomás pályafutásának felfutó szakaszából, mint a Drakula 2000 vagy a Faculty – Az invázium. 2021. májusában röppent fel a hír, miszerint az ismerős arcokra (Courteney Cox, Neve Campbell, David Arquette) és új szereplőkre (Melissa Barrera, Mason Gooding, Jenna Ortega, Jack Quaid, Marley Shelton) egyaránt támaszkodó ötödik kaszabolást Tyler fogja kísérni, e döntéssel pedig a három évadot megélt Sikoly-tévészéria után a soron következő egész estés filmből is kihagyták Beltramit. Nehezen barátkozom meg a zeneszerzőváltásokkal akkor, amikor az adott folyam életében meghatározó szerepet betöltő, jót alkotó művész leváltásáról van szó, Matt Bettinelli-Olpin és Tyler Gillett szempontjából azonban valahol érthető a lépés, a direktorpáros ugyanis nem egy klasszikus értelemben vett folytatást hozott tető alá, s emiatt nem tartották ördögtől valónak, hogy előző vállalkozásuknál, az Aki bújtnál számukra bevált Tylert keressék fel.
„Egyszerre szerettem volna tisztelegni a korábbi részek score-jainak legendássága előtt, és egy új világba kalauzolni a nézőket” – nyilatkozta a komponista. Nehéz helyzetben érzem magam, valahányszor egyik kedvencemtől egy másik veszi át a stafétát, mert ilyen esetekben is gyakorta van hiányérzetem, s ez most sincs másként. Tylertől nem féltettem a projektet, mert ügyesen mozog a horrorok világában, ráadásul számtalan alkalommal vállalt el és oldott meg jól olyan feladatokat, amikor mások nyomdokaiba kellett lépnie, saját ötleteit örök érvényű témával kellett ötvöznie – a 2009-es A végső állomás éppúgy ilyen, mint az Aliens vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen 2., a John Rambo, a Rambo: Utolsó vér és még sorolhatnánk. A Sikolynál is adaptált dallamsorokat, de nem alkalmazta őket annyit, mint vártam, s ez járult hozzá leginkább a hiányérzetemhez.
Az album a megjelenés előtt röviddel, kedvcsinálóként közzétett „New Horizons”-szal indul, amelyben egyszerre van jelen a remény, a karakterek közötti kötelék és az áldozatok miatt felszínre törő fájdalom. E hangulat az „Apparitions”-ben éppúgy visszaköszön, mint az „Amends”-ben, a „Diversions”-ben, a „Sacrifice”-ban, valamint a „Not My Story”-ban, melyek kikapcsolódást jelentenek a folyamatos feszültségkeltés közepette – igaz, elvarázsolni csak a „New Horizons” és a „Not My Story” képes. A „Sacrifice”-ban, illetőleg a „Not My Story”-ban érintőlegesen felsejlik a Sidney-téma, a „History Repeats”-ben pedig régi formájában bontakozódik ki (csodálatosan lett feldolgozva, kár, hogy mindössze ennyire került csak középpontba). A „Sacrifice”-ban Sidney-é (Campbell) mellett Dewey (Arquette) motívuma is feltűnik, de nem az a változat, amelyet annak idején Beltrami megálmodott, hanem az, amely végül Hans Zimmer Rés a pajzson című mozijából származó temp zeneként ragadt bent a produkcióban, vált a széria szerves részévé.
A Newman Scoring Stage-en negyven zenész ült össze a score életre hívása érdekében, s mindegyikük vonós hangszeren (hegedűn, csellón, brácsán, nagybőgőn) játszott, a szintetizátor, a zongora, a hárfa, az elektromos gitár, az üstdob, a marimba, és egyéb ütőhangszerek, illetve a gitár megszólaltatásáról pedig Tyler gondoskodott. A szerző máskor is dolgozott hasonló felállásban, és az eddig említett trackeknél, továbbá a „Rules to Survive”-nál, a „Suspects, Rules, and Requels”-nél, a „The Expert”-nél, illetőleg a John Carpenter Halloweenjét megidéző „Chromeface”-nél is működnek így a dolgok, a hentelős részeknél azonban javított volna az összhatáson a szélesebb hangszer- és zenészmerítés, szemben azzal, hogy korábban rögzített hangmintákból állította fel például a rezesszekciót – e lépésre a zenei felvétel időszakában érvényben lévő, jelentősen átrendeződött stúdiószabályzat miatt kényszerült.
A Sikolyokra mindenki vérbeli kaszabolós alkotásokként tekint, nem véletlenül: fontos előnyük a gyilkos kilétének lehető legtovább történő leplezése (bár ez igazán csak az első részben sikerült, hiszen a folytatásokra már más szemmel ültek be a nézők) és az ismert horrorokra, thrillerekre reflektálás, a csúcspontoknak mégis mindig Ghostface felbukkanásai, gyilkolási metódusai számítottak. Éppen ezért, amikor bejelentették, hogy Tyler írja a score-t, úgy vizionáltam a végeredményt, hogy Beltrami horrorstílusát ötvözi majd olyan megoldásokkal, amilyeneket A végső állomás, A sötétség leple vagy az Aliens vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen 2. apropóján ismerhettünk meg tőle. Előbbi elmaradt, saját kézjegyeinél pedig – ahogyan arra imént kitértem – jól jött volna egy nagyobb zenekar. A „Ring Ring”-et, a „Would You Like to Play a Game”-et, az „In Hot Water”-t, a „Pain in the Neck”-et, a „Lights Out”-ot, a „Hospital Visitor”-t, a „Welcome to Act Three”-t és a „True Fans”-t jól megírt tételeknek tartom, de egy erőteljesebb rezesjelenléttel vagy fenyegetőbb kórussal megtámogatva hatásosabbak lennének, jobban visszahoznák a klasszikus horrorzenei megközelítést.
Már egy ideje vártam Brian Tylertől egy jófajta zenekari elborulást. Igaz, az Aki bújtban voltak impozáns percek, ám én A végső állomás, A sötétség leple vagy az Aliens vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen 2. által kijelölt irányra vágytam, amilyenekhez hasonlókat mostanában nem igazán készített. Témájából, stílusából adódóan a Sikoly pompás lehetőséget biztosított volna ehhez, ám ez részben kiaknázatlan maradt. A napokban egyre többet cikkeznek arról, hogy a direktorpáros továbbvinné a fonalat. Ha így lesz, remélem, jobban belendül majd Tyler – vagy hogy leszerződtetik Marco Beltramit.