A csatornák közötti harc a sorozatok terén mindig is kiélezett volt, s ezt a társaságok vagy hasonszőrű szériákkal próbálják megvívni, vagy olyanokkal, melyek némi plusz mellékszál, illetve eredetiség belecsempészésének köszönhetően képesek kitűnni a sorból. Míg a kilencvenes évek folyamán főként a kórház-, illetve a misztikus szériák élték reneszánszukat, addig az elmúlt évtizedben a bűnügyi nyomozók és a különféle helyszínelők nyertek hihetetlen mérvű teret. Bizonyos mértékben utóbbiak körébe sorolható a Showtime égisze alatt 2006. október 1-től útjára indult Dexter, amelyet műfajilag thrillerként éppúgy lehetne aposztrofálni, mint drámaként vagy éppen fekete komédiaként.
A széria története

A címszereplő Dexter Morgan (akit a Sírhant művekből ismert Michael C. Hall formált meg) polgári foglalkozását tekintve a miami rendőrség vérnyomelemzője, ám esténként azon énje kerül előtérbe, amelyik saját kezébe veszi az igazságszolgáltatást, miközben gondosan ügyel arra, hogy minden magára utaló nyomot eltüntessen. Gyilkos hajlama anyja elvesztésére eredeztethető vissza, kinek megölésénél Dexter is jelen volt. A lelki traumával párosuló tragédiát követően nevelőapához került, aki nem mellesleg a rendőrség kötelékébe tartozott, és többek között arról is megtanított neki mindent, hogy hogyan váljon láthatatlanná, hogyan figyeljen meg embereket, és miként tüntesse el maga után az árulkodó nyomokat. Miután Dexter felnőtt, a miami testületnél helyezkedett el, s közben egyfajta igazságosztóvá is vált...
A cselekmény döntően Miamiban játszódik, s a külső jeleneteket nagyrészt itt is forgatták, ezen kívül a méltán híres kaliforniai Long Beachen is készültek felvételek, az épületen belüli történések helyszínéül pedig a Sunset-Gower Studios tizenhatos épülete szolgált. A széria beindításában fontos szerepet játszott Daniel Cerone, Clyde Phillips, valamint Melissa Rosenberg, akik e projektből producerként vették ki részüket, az évek múlásával azonban ez a trió lassan lemorzsolódott: először Cerone szállt ki belőle a második évadot követően, két évre rá pedig Phillips intett búcsút a kettős életmódot folytató hős kalandjainak.
Az aláfestő muzsika


Ez a fajta alapkoncepció, vagyis a maréknyi, hétköznapi hangszereken játszó zenész és a szokatlan hangzáselemek sokaságának kombinációja nemcsak színes, hanem izgalmas aláfestést is eredményezett. Az első évad során megismert vezérmotívumokat minden szezonnál megtartotta a szerző – persze döntően nem ugyanazon formában, hanem valamilyen variációjában úgy, hogy közben igyekezett hű maradni az eredeti verzió stílusához –, ugyanakkor számtalan, hosszabb-rövidebb ideig jelen lévő altéma is született, melyeket az aktuálisan színre lépő új karakterek, illetve szituációk ihlettek. "Mindig van lehetőség a témák kidolgozására, bővítésére, van egy afféle eszköztárad tele motívumokkal, amelyekből válogathatsz. Sokkal egyszerűbb, ha úgy kezdesz egy jelenethez, hogy már vannak témáid, mert olyankor már csak azzal kell foglalkozni, hogy hogyan hangszereld meg és illeszd tökéletesen a képhez. Néha csak kétütemnyi muzsikára van szükség, kell egy bevezetés elé, meg valami kiegészítés középrésznél, ennyi" – emlékezett vissza a szerző. A nyitány mellett a másik kulcsfontosságú motívum a "Blood Theme"-ként ismertté vált szerzemény lett, mely eredetileg egy soron következő, átlagos jelenet alá készült, ám annyira elnyerte az alkotók tetszését, hogy végül záró muzsikaként kezdték alkalmazni, ezáltal pedig más jellegű funkcionalitást és kiemelt figyelmet kapott e darab. A téma további érdekessége, hogy nem új keletű, alapjai ugyanis az 1993-as Nekronomikon – A holtak könyve című horror "Because the Dawn" tételéig vezethetőek vissza, mely szintén Lichthez fűződik.

A széria életében fontos szerepet játszottak a dalok is, melyek jellemzően a könnyedebb hangulatú jelenetsorok alatt hangoztak el, így a zenei rendezők bizonyos mértékben levették Licht válláról az ilyen jellegű feladatvégzéseket. Az alkalmazott számok, műfajukat tekintve, jellemzően latinos, illetve kubai stílusúak, s napjaink előadói mellett a hatvanas-hetvenes évek zenészeitől, illetve formációitól is kerültek be slágerek a produkcióba, melyek vagy aláfestésként vagy source musicként járultak hozzá az adott cselekményhez. A nyolc évad során többek között Iggy Poptól, Andy Williamstől, David Bowie-tól, a Culture Clubtól, a The Cuban All Star Bandtől, a Patatótól, valamint Beny Morétól is elhangoztak zenék.
A score önálló élete

A filmzenealbumok megjelentetését minden esetben a Milan Records vállalta magára, mégpedig úgy, hogy a korongokra nemcsak az adott évad instrumentális muzsikáiból kerültek fel szemelvények, hanem a jellegzetesebb betétdalokból is, mely utóbbiak rendre az album első felén kaptak helyet. Minden szezonhoz külön album tartozik, s e koncepció csupán egyetlen esetben került felrúgásra: a második és a harmadik szezonból beválogatott trackek egy, kizárólag CD-R formátumú gyűjtemény keretén belül, betétdalok nélkül láttak napvilágot. Ha végighallgatjuk ezen albumokat, akkor remekül kitűnik Licht koncepciója, vagyis hogy a főbb témák miként variálódtak az idő előrehaladtával, s mellettük milyen újdonságokkal sikerült még előrukkolni.
A Milan Records producere, J.C. Chamboredon, látván a széria és a muzsika népszerűségét, javaslatot tett arra, hogy állítsanak össze az aláfestésből egy koncertre való csokrot, így is kedveskedve a rajongóknak. Az elképzelés Licht és Kent tetszését egyaránt elnyerte, s a kezdeti felvetés 2012. június 10-én valóra is válhatott a Los Angelesben található Largo at the Coronet falai között. Az est házigazdája a Dextert megformáló Hall volt, aki így összegezte a score-ral kapcsolatos véleményét: "Úgy vélem, ez éppoly alapvető része a filmnek, mint a karakterek. Rolfe főcímzenéje és a Dan által megteremtett hangzásvilág kiváló hangulatot biztosít a produkció számára". A műsorrend úgy lett összeállítva, hogy az addigi hat szezon legemlékezetesebb kompozícióin kívül a duó egyéb művei is teret kaphassanak.
A Showtime 2013 áprilisában jelentette be hivatalosan, hogy a nyolcadik évaddal lezártnak tekintik szériájukat, amely 2006-os premiere óta számtalan díjat és jelölést zsebelhetett be olyan rangos eseményeken, mint például a Golden Globe-, a Primetime Emmy- vagy a Saturn-gála, az Empire magazin pedig 2008-ban beválasztotta ezt a "Minden idők ötven legjobb tévésorozata" listájára is. A csatorna ez idő tájt legnézettebb sorozatához Daniel Licht mindvégig hű maradt, munkája pedig főként a "Blood Theme"-mel vált emlékezetessé, amivel örökre beírta magát a filmzenevilág történelmébe. "Mindig azt igyekeztem szem előtt tartani, hogy zenémmel megérintsem a nézőt, s mély érzelmeket váltsak ki belőle. Az évek során ez volt az egyik legfontosabb cél számomra" – összegezte a szerző.
Kulics László
2013.11.10.
2013.11.10.