Az 1925-ben, Franciaországban, Roubaix városában született Georges Delerue Ennio Morriconéhoz hasonló utat járt be a filmzene történelmében, hiszen mindkettejükről elmondható, hogy hazájukban és Európában a hatvanas-hetvenes években már a legnevesebb komponisták közé tartoztak, ám Hollywood csak a nyolcvanas években fedezte fel őket. A franciák által a mozi Mozartjának tartott Delerue muzsikus családból származott, tizennégy évesen már klarinétozott a helyi konzervatóriumban, ám a világháború miatt 1940-ben, hogy családját eltartsa, ezzel fel kellett hagynia. Bár nappal egy gyárban dolgozott, de esténként bárokban zenekarok tagjaként azért tovább játszhatott. Később visszatérhetett a zenetanuláshoz is, de egy tanára javaslatára áttért a zongorára. A negyvenes évek elején gerincferdülést állapítottak meg nála, emiatt a továbbiakban már csak a komponálással tudott foglalkozni. Mindezt egy súlyos baleset nyomatékosította benne, mivel fél évig ágyhoz kötött volt, s ennek során átértékelte életét, s rájött, hogy az ő világa a zeneszerzés. 1941-ben ugyan a helyi zeneakadémiára felvételt nyert, de hiányos szolfézstudása miatt komoly súrlódásai voltak tanáraival, s ezen az sem segített, hogy koszos overáljában érkezett meg minden délután a gyári munka után. Az egyik előadás során olyan házi feladatot kapott, melyet nyilvánvalóan nem tudott volna másnapra megcsinálni a munka mellett. A konzervatórium igazgatója azonban közölte, ha nem készíti el, akkor kirúgja őt. A sors fintora, hogy a vezető aznap éjszaka meghalt, s így Delerue karrierje nem tört ketté. Az új igazgató ráadásul meglátta a fiúban a tehetséget, s szárnyai alá vette.

1945-ben fejezte be tanulmányait a Roubaix-i Konzervatóriumban, az igazgatója tanácsára pedig jelentkezett a Párizsi Konzervatóriumba, ahová felvételt is nyert. Ugyan a tanulmányai jól mentek, ám a párizsi élet nem volt olcsó, ezért hogy fenntartsa magát, bárokban zongorázott, esküvőkhöz, temetésekhez szolgáltatott zenét. 1947-ben egy rangos zenei díjat érdemelt ki egy művével. A konzervatórium elvégzése után a negyvenes évek második felétől színházaknál volt zeneszerző, karmester. Több neves darab feldolgozása közben saját művekre is volt ideje, melyekkel további díjakat nyert, s egyre ismertebb lett. Ekkor kötött ismeretséget a francia kortárs komolyzene másik két nagy alakjával, Maurice Jarre-ral és Pierre Boulezzel. Az ötvenes években elmélyítette karrierjét a színházi világban, a Théatre Babylone és az Opéra Comique zeneszerzője lett, ezen megbízásai révén megírta élete első balettmuzsikáját is. Nem sokkal később a Francia Nemzeti Televízió és Rádió zenekarának vezetését bízták rá, és ennek köszönhetően komponált először muzsikát egy filmhez, a Princes du sang című tévéfilmhez. Ugyan elkezdett filmzenékkel foglalkozni, ám ekkoriban még csak mellékes tevékenység volt számára, hiszen baletteket, koncert- és versenyműveket írt, és egy nagy sikerű operát is komponált Le Chevalier de neige (A hólovag) címmel. Ez évekig játszott darab volt, több opera is színre vitte. Aztán meglátta a mozi világában a lehetőséget, az új műfaj új utak bejárásának esélyét csillantotta meg előtte, és kihívásnak tekintette a score-okat.
1959-ben írta első komolyabban vehető filmzenéjét, Alain Resnais felkérésére, az Oscar-jelölt Szerelmem, Hirosima című mozihoz. 1960 volt számára a nagy választóvonal, hiszen ebben az évben már sok filmes megbízást kapott. Többek között két neves francia fiatal direktor is őt kérte fel aktuális mozija muzsikájához. Kétségtelen, hogy Philippe de Broca és Francois Truffaut voltak azok, akiknek köszönhetően Delerue-t beszippantotta a francia filmgyártás. Mindkettejük számára évtizedeken át Delerue lett az első számú komponista, amikor csak tehették, hozzá fordultak. Truffaut-val először a Lőj a zongoristára című mozin dolgozott, Brocával pedig a Les jeux de l'amouron. Truffaut-val tizenkét alkalommal működött együtt, olyan jelentős alkotásoknál, mint a Húszévesek szerelme, a Bársonyos bőr, a Két angol lány és a kontinens, az Amerikai éjszaka, Az utolsó metró, a Menekülő szerelem, a Szomszéd szeretők, vagy a Jules és Jim, mely a páros legsikeresebb kollaborációja volt. Truffaut utolsó, 1983-as filmjéhez (Végre vasárnap!) is ő komponált aláfestést. De Brocával tizennyolc alkalommal dolgozott együtt, kollaborációjuk pedig akkor kezdett hanyatlani, amikor Delerue a nyolcvanas években amerikai produkciókhoz kezdett szerződni, ám de Broca a jelentősebb alkotásaihoz ekkor is őt hívta. Olyan filmek fűződnek a pároshoz, mint a Cartouche, a Riói kaland, a Tökéletes úriember, a Szívkirály, az Ördögöt a farkánál, a Javíthatatlan, Az afrikai vagy az 1988-as, epikus hangvételű Huhogók.

Delerue-t a hatvanas években egyre több rendező fedezte fel magának. Többször fordult hozzá muzsikáért Ken Russell is, aki első közös munkájuk, az 1964-es French Dressing esetében azt kérte a komponistától, hogy angol filmjét francia bájjal töltse meg. Egy évvel később Rusell Don't Shoot the Composer címmel dokumentumfilmet forgatott Delerue-ről. Mindeközben egy újabb balettel is jelentkezett La lecon címmel. A hatvanas években John Huston és Jean-Luc Godard is komponáltatott vele, 1966-ban pedig a korszak egyik legünnepeltebb rendező veteránja, Fred Zinnemann is hozzá fordult muzsikáért. Az Egy ember az örökkévalóságnak score-jában Delerue egyik kedvenc műfajának adózhatott. A hatvanas években ugyanis a történelmi mozik jellemezték leginkább a stílusát, reneszánszt idéző, dallamos kalandzenék sokasága került ki ekkoriban a kezei közül. Ezek révén sokszor megcsillanthatta a klasszikus zenei vénáját, olykor pedig olyan esetben is bevetette ezt a stílust, amikor teljesen más korban játszódott az adott film. Jó példa erre a Százezer dollár a napon című akciófilm és az Ördögöt a farkánál muzsikája. Eme stílusának legismertebb, legkedveltebb darabja kétségkívül a Cartouche, illetve a Thibaud című sorozat főtémája.
Rendkívül szerteágazó, gazdag stílusbeli repertoárja volt, és már a hatvanas években is megmutatkozott mindez. A komolyzenei ihletésű munkák mellett a rengeteg vígjáték és romantikus film könnyedebb stílusú muzsikákat követelt meg, és Delerue ezekben is otthon volt. Ezen művei közé tartozik a L'aine Des Ferchaux jazzes hangulatú aláfestése, ám leginkább a franciás, olaszos stílus alkalmazásával oldotta meg ezen zsánereket (Szívkirály, La Petite Vertu). Ekkoriban megmutatkozott már drámai vénája is, melyről talán a mai napig leginkább ismert. Nála fájdalmasabb, érzelmesebb, szívfacsaróbb dallamokat csak kevesen voltak képesek írni a filmzene történelmében. Egyaránt alkalmazta ezt komolyabb drámák (Az öregember és a gyerek, Marie szeszélyei) és szerelmi történetek esetében. Utóbbiak közül az egyik legkiválóbb az évtized végén készült Interlude, mely egyfajta összegző is lett az addigi pályafutást tekintve, mivel a szívszaggató romantikus hangulatot helyenként reneszánsz tónusokkal díszítette. Delerue munkásságának egyik érdekessége, hogy sok tekintetben mutat rokonságot Nino Rota közkedvelt, vidám, ritmusos "karneváli" stílusával, ám ezen művei kevésbé kerültek előtérbe, pedig az 1969-es Heves jeges főtémája vetekszik Rota Fellini-muzsikáival.
A komponista a hetvenes években tovább ontotta magából a score-okat, egyre népszerűbb és keresettebb lett, s olykor már egy-egy amerikai, jobbára független filmes produkcióhoz is meghívták. 1970-ben pedig az Anna ezer napja című kosztümös mozi muzsikájával végre első Oscar- és Golden Globe-jelölését is megkapta. Ezt követően, 1970-ben írta meg Bernardo Bertolucci egyik legjobb filmje, A megalkuvó aláfestését. A folyamatos sikerek egyre több hollywoodi megbízást hoztak számára, s az addig is évi hét-nyolc mozin dolgozó szerző az egyik legtöbb megbízással rendelkező komponista lett. 1971-ben John Frankenheimer kalandfilmjén, a Lovasokon dolgozott, Fred Zinnemann 1973-ban pedig ismét őt kérte fel, hogy írjon zenét a korszak egyik legnépszerűbbé vált krimije, A sakál napja alá. Ugyanebben az évben még egy nagy rendező dolgozott vele, Mike Nichols, aki A delfin napja score-jával bízta őt meg, melyért Delerue második Oscar-jelölését kapta. A hetvenes évek első feléből olyan ismertebb mozik muzsikája fűződik még a nevéhez, mint a Candy törvénye, A szeretet a legfontosabb vagy az Amerikai éjszaka. Noha voltak már amerikai megbízásai, de munkássága jó részét még ekkor is a francia mozik tették ki, ami különösen az évtized második felében mutatkozott meg. Ebből az időszakból érdemes kiemelni a Police Python 357 vérfagyasztó, kórusos muzsikáját, és egy életrajzi sorozat, a Paul Gauguin komolyzenei ihletésű aláfestését. Fred Zinnemann továbbra is kitartott mellette, s 1977-ben ismét őt kérte fel, a Júlia pedig Delerue harmadik Oscar-jelölését hozta el. Nyernie azonban csak 1980-ban sikerült George Roy Hill Egy kis romantika című mozijának muzsikájáért. A könnyed stílusú darab miatt a későbbiek során rengeteg amerikai vígjátékhoz és romantikus filmhez alkothatott.


Delerue a filmzenei mellett komoly koncertzenei munkássággal is rendelkezik. Noha ezekről is nagyfokú elismeréssel beszél a szakma, a közönség számára e munkái kevésbé ismertek. Több ilyen alkotását jótékonyságból, ingyen írta, például a Párizsi Konzervatórium réz- és fafúvós szakú növendékei számára. Noha nagy tisztelője volt Bartók, Penderecki és Ligeti munkásságának, ő mindvégig megmaradt a hamisítatlan tonális muzsika világában, s ennek egyik legjobb művelője volt. Négy operát, tíz balettet, hetvenegy színházi kísérőzenét írt, komponált koncertműveket zongorára, gitárra, hegedűre, több vonósnégyes, szonáta, szimfonikus szvit és kórusmű kötődik hozzá.
Gregus Péter
2016.04.03.
2016.04.03.