A szurdok (2025)

The Gorge
violinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcs
  • zene: Atticus Ross, Trent Reznor
  • kiadás éve: 2025
  • kiadó: Milan Records
  • játékidő: 34:16
Megosztás:
Ma már nehéz újat mutatni a filmiparban, épp ezért dicséretes, ha valaki megpróbálja. Scott Derrickson (Ördögűzés Emily Rose üdvéért, Doctor Strange, Fekete telefon) viszont ezt olyannyira nem próbálta meg, hogy könnyedén sorolhatunk fel olyan alkotásokat, melyekben láttuk már az Apple TV+-ra készített A szurdok egyes elemeit. Nem nehéz fogást találni a forgatókönyv furcsaságain sem, ám mindezek ellenére mégis egy kedvelhető, működőképes akciófilmet kapunk, melyben jelen van horror, fantasy, sőt romantikus vígjáték is, ezek ráadásul jól megférnek egymás mellett. Hogy utóbbi műfaj is működőképes, arra Anya Taylor-Joy (aki még talán sosem volt olyan elbűvölő, mint itt) és Miles Teller a garancia, akik egy litván és egy amerikai mesterlövészt alakítanak. Megbízóiktól azt a feladatot kapják, hogy egymással szemben álló, szakadékkal elválasztott őrtornyukból egy titokzatos szurdokot őrizzenek, megakadályozva, hogy lentről bárki vagy bármi feljusson. A két fiatal a nagy távolság és a parancs ellenére is ismerkedni kezd egymással, így amikor Levi a mélybe zuhan, Drasa gondolkodás nélkül utánaveti magát, hogy aztán valami hátborzongatóval szembesüljenek.

c reznor ross gorge 01
Az egyaránt kétszeres Oscar-díjas Trent Reznort és Atticus Rosst a legtöbben ma már valószínűleg nem a Nine Inch Nails vezéregyéniségeiként ismerik, hiszen napjaink legfoglalkoztatottabb filmzeneszerzői közé tartoznak, miután sikeresen törtek ki az alternatív zenei önkéntes karanténból. Tavaly a Challengers score-ja sokak nagy kedvence lett tőlük, idén pedig a Tron: Ares a legígéretesebb projektjük, ahol a Daft Punk nyomdokaiba lépnek. Derrickson választása azért esett rájuk, mert úgy gondolta, hogy aláfestéseik nem csupán a jelenetek hatását fokozzák, hanem valami olyat is hozzájuk tesznek, ami nincs is jelen, és szerette volna, hogy munkájuk a film lelke legyen. 2025-ös első kiadványuk leginkább azoknak ajánlható, akik kedvelik a NIN Ghost V: Together vagy Ghosts VI: Locusts című albumait, hiszen ezek zenei nyelvezete is megidézésre kerül A szurdokban. Módszerük részben az volt, hogy míg Reznor zongorán vagy szintetizátoron improvizált, Ross ezt valós időben szerkesztette és manipulálta. Egy helyenként kifejezetten meditatív aláfestéssel álltak elő, amelyben néhány hangszer, köztük cselló és fuvola variált hangja ötvöződik a duótól jól megszokott neszezésekkel és zajokkal. Az érzelmesebb részeknél zongoradallam szól (például Levi tengerparti ücsörgésénél), míg a tornyokat nyugtalanító tónusú, visszafogott elektronikus darabok szemléltetik. Amikor a mesterlövészek a szurdok mélyére kerülnek, a zene korábbi csendes stílusába mintha csak láncfűrészt hajítanának bele a szerzők. Az albumra ebből az irányból viszont kevesebb került fel, de a jelenetekben kifejezetten jól működnek az olyan digitális robajok, mint ami például akkor hallható, amikor Levi csapdába esik egy fa tövében.

c reznor ross gorge 02
A kiadványra nem kerültek fel a betétdalok, melyek közül a legütősebb a vendégénekessel, Perfume Geniusszal kiegészülő Yeah Yeah Yeahs 2022-es „Spitting Off the Edge of World”-je, mely a főhősök tánca alatt csendül fel. Ennek hallgatottsága a filmpremiert követően – az arányokat tekintve – bizonyára akkorát ugrott, mint Kate Bush „Running Up That Hill (A Deal with God)”-ja a Stranger Things negyedik évadja után, hiszen egy rendkívül jó érzékkel beválogatott felvételről van szó. A Ramones „Blitzkrieg Bop”-ja és a Twisted Sisters „Oh Come All Ye Faithful”-ja az ismerkedés fázisa alatt, Devlin és Ed Sheeran Bob Dylan-átértelmezése, az „(All Along The) Watchtower” a csapdaállítás során hallható, míg a The Dead Weathertől az „I Feel Love” (Every Million Miles)” a stáblista alá került. A betétdalok tehát emlékezetesek, a score pedig nagyrészt önmagában is fogyasztható, még ha akadnak is olyan percei, melyek úgy hangoznak, mintha betonfúráskor a fémvasalásba ütközne a fúró. Érdekesség, hogy fejhallgatóval hallgatva izgalmasabban hangzik a félórás mű, sokkal magával ragadóbb az atmoszféra, mint hangfalon át, de ehhez arra is szükség volt, hogy a komponisták most szerencsére ne érezzenek késztetést egy másfél-két órásra felhúzott soundtrackre, szinte végtelenített trackekkel.

 
Bíró Zsolt
2025. 03. 13.



 

Tracklista:
  1. millipedes and fire ants (3:30)
  2. observation one (2:15)
  3. observation two (4:55)
  4. the other side (4:41)
  5. jagged branches (2:29)
  6. not with a bang (3:49)
  7. a concrete corridor (1:54)
  8. tungsten bulbs (2:11)
  9. the shivering world (4:16)
  10. but a whimper (4:11)
Az album a Spotify-on:

Megosztás:

További értékelések

Kulics László
violinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcs
Selley Csaba
violinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcsviolinkulcs
A Filmzene.neten szereplő anyagok idézése a forrás feltüntetésével lehetséges.

Süti tájékoztató