Angelo Badalamenti nem egy fáradhatatlanul alkotó zeneszerző, hiszen egyes pályatársaihoz hasonlítva igen szerény mennyiségű aláfestést komponált, azonban életműve alapján mégis megérdemli, hogy a filmzene legnagyobbjai között említsük a nevét. 1937. március 22-én, New Yorkban született, s mint oly sok kollégája, ő is bevándorló családban látta meg a napvilágot. Édesapja Szicíliából származott, s Brooklynban halkereskedéssel foglalatoskodott, fiának azonban más életet szánt, így támogatta zenei tanulmányait. Badalamenti nyolcéves korától zongorázni tanult, azonban a zene eleinte nem érdekelte. A zongoraórák ideje alatt azt leste, ahogy barátai játszanak az udvaron, s olyannyira jobban érdekelte ez, hogy arra kérte apját, ne kelljen tovább zongoraleckéket vennie. Apja ehhez hozzájárult, a kisfiú pedig szabadon játszhatott a barátaival. Miután a bátyja leszerelt a hadseregtől, és hazatért, megkérdezte, hogy megy a zongora, majd a válasz hallatán nemcsak a fiút, de a szülőket is alaposan letolta, így a kis Badalamenti visszatérni kényszerült az iskola utáni zongoraleckék világához. 16 évesen pedig már annyira jól ment neki, hogy a nyári szüneteiben munkát is vállalt ezen a téren, szállodákban zongorázott. A New York állambeli Rochester városában képezte 18 éves kora után magát, majd mesterfokozatát a neves Manhattan School of Musicban szerezte meg vadászkürt és zongora szakon. Eleinte tanítással foglalkozott egy iskolában, itt volt elsőként alkalma arra, hogy zenéjével pénzt keressen. A karácsonyi műsorhoz komponált pár számot, melyek annyira sikeresnek bizonyultak, hogy a helyi televízió figyelmét is felkeltették, akik végül rögzítették is a műsort, a gázsiból pedig Badalamenti is részesült. Ráadásul további lökést jelentett, hogy egy kis kiadó vezetője is felfigyelt erre a műsorra, és teljes állást ajánlott neki. Mivel a zeneszerző ekkor már házas volt, és megszületett első gyermeke is, így nehezen vált meg a biztos tanári állásától, de végül mégis elvállalta a felkérést.

A filmzenék világába először 1973-ban csöppent bele az Ossie Davis rendezte Gordon War című blaxploitation mozi kapcsán. Badalamenti vetette fel a direktornak, hogy írt pár témát a filmhez, s szeretné, ha meghallgatná azokat. A produkció zeneszerzője ekkor még az akkor igencsak népszerű Barry White volt, azonban Badalamenti ötletei és személyisége lenyűgözte a direktort, így a szerző megkapta első mozis megbízását. Ezt egy évvel később a Law and Disorder című vígjáték követte, majd Hollywood hosszú időre elfelejtette Badalamentit, aki így visszatért New Yorkba, és folytatta tovább a dalszerzést. Karrierje következő, 1986-ig tartó szakaszáról nem sokat tudunk, ám ebben az évben egy barátja kihagyhatatlannak tűnő lehetőséget ajánlott a figyelmébe. Egy filmforgatás zajlott, ahol a főszereplő Isabella Rossellini nem volt elégedett az énektanárával, s egy új embert szeretett volna maga mellé, aki a Kék bársony betétdalát betanítja neki. Badalamenti felajánlotta szolgálatait, bár nagyon ódzkodott tőle, mivel nem is igazán tudta, hogy ki is az a David Lynch nevű rendező, a producer, Dino De Laurentiis neve azonban kellően meggyőző volt számára. Így elutazott Észak-Karolinába, találkozott Rossellinivel, és pár óra munkával tisztességes énekhangot kapott a színésznő. A felvett anyagot végül átvitték a rendezőnek, aki kifejezetten lelkes lett a hallottaktól. Lynch egy This Mortal Coil-dalt, a "Song to the Siren"-t akarta felhasználni a filmhez, a számért azonban ötvenezer dollárt kértek, amit Laurentiis nem akart kifizetni, így felvetette annak lehetőségét, hogy Badalamenti megpróbálhatna valami hasonlót komponálni. Lynch ebbe vonakodva belement, s bár maga Badalamenti sem bízott abban, hogy dala elnyeri majd a direktor tetszését, de végül leszállított egy nótát, a "Mysteries of Love"-ot. A többi pedig, ahogy mondani szokás, már történelem, hiszen Lynch nemcsak hogy ezt a dalt akarta innentől kezdve, de a komponistát a score megírására is kiszemelte. A sajátos stílusú, lassan csordogáló, időtlennek ható felvétel Badalamenti legjellemzőbb stíluselemeit már tartalmazta. Ezzel a filmmel vette kezdetét napjaink egyik legfontosabb rendező-zeneszerző kollaborációja, mely azóta is töretlen. Következő közös produkciójuk az 1990-es Veszett a világ volt, ahol Badalamentire csak kiegészítő szerep hárult, ám zenei hozzájárulása a film egyedi hangvételéhez kétségtelenül fontos összetevő.


A kilencvenes évek második felében már viszonylag szerényebb mértékű felkérése volt. Ezek közül A szomszéd című thriller filmként és zeneileg is fontos pontja pályafutásának. Ekkortájt írt még score-t Jane Campion Szentek és álszentek című mozijához és Paul Schrader Holtodiglanjához. Az új évezred főként az első pár évében jelentett számára igazán nagy zenei kihívást. 2000-ben egy hozzá talán nem is annyira illő felkérést kapott, A part című thrillerhez azonban egy igen korrekt, főtémáját tekintve nagyszerű muzsikát komponált. Ő volt a zeneszerzője a 2001-es Ez a szerelemnek, a 2002-es A titkárnőnek, és ebben az évben már harmadszorra dolgozott együtt Schraderrel, A szexfüggő című mozin. 2002-ben a Kabinláz című mozi esetében zenéjét néhol Nathan Barr aláfestésére cserélték, de a főtéma a rá jellemző tipikus jegyeit őrzi. Különleges és átlagos hangvételű mozikat egyaránt elvállalt ekkoriban. Előbbire példa a 2004-es Evilenko, utóbbira a 2003-as Az ellenálló. 2004-ben két háborús mozit is elvállalt, amíg azonban a Napola – A Führer elit csapata zenéje csak átlagos lett a pályafutásában, addig a Jean-Pierre Jeunet rendezte Hosszú jegyesség életműve legszebb, legjobb alkotása lett. Ebben mutatkozik meg igazán mindaz a csendes drámai szépség, melyet szimfonikus zenei pályafutása alatt képviselt. Szintén ebben az évben, negyedszerre is együtt dolgozott Schraderrel, az Ördögűző: Dominium azonban egy alaposan félresikerült mozi lett, így Badalamenti zenéje is a süllyesztőben végezte.

A komponista filmes pályafutása mellett mindig is közel tartotta magát a könnyűzenéhez. 1987-ben a Pet Shop Boys Behaviour című albumán dolgozott, két számot hangszerelt és vezényelte a szimfonikus zenekart. A "This Must Be the Place I Waited Years to Leave" és az "Only the Wind" esetében nehéz lenne letagadni közreműködését, annyira átüt a zenekar muzsikáján Badalamenti lassú, merengős stílusa. 1993-ban az Anthrax metálbandával egy a Twin Peaks inspirálta dalon, a "Black Lodge"-on munkálkodott. Legismertebb együttműködései közé tartozik a Marianne Faithfull számára 1995-ben megírt A Secret Life című lemez. 1996-ban Tim Boothszal közösen készítették el a Booth and the Bad Angel című albumot, a duó erre az egy alkalomra egyébként ezt a nevet is vette fel. David Bowie-val egy jótékonysági CD (Red Hot + Rhapsody) kapcsán dolgozott együtt 1998-ban. Egy lemezcég ötlete nyomán Gershwin-dalokat dolgoztak át, Badalamenti pedig az "A Foggy Day in London Town"-t írta át egy csodásan sötét, titokzatos dallá, amelyet maga kívánt volna felénekelni. A kiadó azonban kikötötte, hogy egy nagy énekessel kell, hogy megoldja a dolgot. Bono és Bowie is komoly versenyt futott, hogy melyikük is énekelje fel a nótát, végül utóbbi lett a szerencsés. Kevésbé ismert tény, hogy Badalamenti a barcelonai olimpia megnyitó ünnepségéhez is írt egy kompozíciót, a láng meggyújtása alatt hangzott el a tőle kissé szokatlan, fanfárokat is bevető, mozgalmasabb, ám valahol mégis tipikus stílusjegyeit jól hozó kompozíciója. A művész 2009-ben a World Soundtrack Awards életműdíját érdemelte ki, 2011-ben az American Society of Composers, Authors and Publisherstől pedig a kiemelkedő zenei munkásságáért az igen rangos Henry Mancini-díjat kapta meg.
Gregus Péter
2017.03.23.
2017.03.23.