Dave Grusin a filmzenék mellett a jazz világának is egyik nagy alakja, egy rendkívül sokoldalú művész, aki a komponálás mellett zongoristaként, dalszerzőként, producerként és kiadótulajdonosként is komoly sikereket ért el. 1934-ben született Littletown városában, az Egyesült Államokban. Édesapja lett bevándorló volt, hegedűművészként ő ismertette meg a kis Dave-vel a zenét, édesanyja pedig zongoristaként a hangszer alapjaira oktatta. Otthonukban a klasszikus zene volt a meghatározó, azonban az ötvenes évek elején berobbanó könnyedebb hangvételű jazzmuzsikák is komoly hatást gyakoroltak rá. Már igen fiatalon együttest alapított, akikkel helyi klubokban lépett fel, ám emellett tanult is a coloradói egyetemen, ahol 1956-ban zongoraszakon diplomázott. Édesapja az egyetemi évek alatt is nagy figyelmet fordított a fia zenei nevelésére, s jegyzetekkel, hosszú levelekkel, zenei ajánlókkal látta őt el. Az áttörést a The Andy Williams Show hozta meg számára, ugyanis az ismert énekes műsoraiban zenélhetett 1963-tól két éven keresztül. Nem volt egyszerű ez a feladat számára, hiszen sem a komolyzenei ismereteire, sem a jazztudására nem volt szüksége, ehelyett könnyedebb popos stílust kellett vinnie a show zenei vezetőjeként. Ezen időszak alatt három jazzalbumot is készített, és több előadó mellett közreműködött, mint zongorista vagy szerző.

Grusin zenei kreativitására, saját hangjára a korszak fiatal rendezői is felfigyeltek. Philip Kaufmannek a Banditák a jenkik földjénhez írt muzsikát, Peter Yatesnek az Eddie Coyle barátaihoz, Sydney Pollackkal az 1974-es Jakuzák kapcsán dolgozott először, majd egy év múlva A keselyű három napja következett, illetve 1977-ben a Bobby Deerfield. Számos különleges hangulatú mozi zeneszerzőjének szerződtették ekkoriban, többek között a Meghívás egy gyilkos vacsorára, A jónevű senki vagy a Hölgyem, Isten áldja!. A Warren Beatty rendezte 1978-as Ép testben épp, hogy élek hozta el számára az első Oscar-jelölést. Bár nyernie nem sikerült, de az Akadémia figyelme immáron ráirányult, s egy évvel később, A bajnok aláfestéséért ismét a jelöltek közé került.

A kemény munka és fáradhatatlan munkatempója a nyolcvanas években még több elismertséget és nagyobb hírnevet szerzett neki. Jazzalbumai a toplisták elején mozogtak, filmzenéivel pedig Hollywood egyik legismertebb komponistájává vált. Munkássága legtermékenyebb évei köszöntöttek be ezzel az évtizeddel; Sydney Pollackkal A Las Vegas-i lovas kapcsán folytatódott az együttműködése, ezt 1981-ben A szenzáció áldozata követte. Az évtized egyik legjobb vígjátékához, a szintén Pollack rendezte Aranyoskámhoz is ő írt aláfestést, s ezzel gyakorlatilag feltette karrierjére a koronát. A rendkívül hangulatos, dallamos jazzes muzsika a mai napig a műfaj egyik legkiemelkedőbb score-jának számít, egyik betétdaláért újfent Oscar-jelölést érdemelt ki, a score-ral pedig a Grammy-díjért volt harcban. A figyelem középpontjába került szerzőt a nyolcvanas évek első felében rengeteg felkérés árasztotta el, olyan moziknál működött közre, mint Az alvilág pápája, a Kettős szerepben vagy a Zuhanás a szerelembe. Grusin igen sokoldalú zeneszerző, noha a jazz és a dráma világát csak ritkán cserélte másra. A műfaji kalandozásainak egyik legjobb és legnépszerűbb állomása egy 1985-ös kalandfilm, a Kincsvadászok volt. Bár csak nehezen vállalta el a score megírását, de végül életműve legösszetettebb szimfonikus muzsikáját szállította a filmhez. Ennek írója és producere, Steven Spielberg kifejezetten őt képzelte el a zeneszerzői posztra, s bár Grusin nem érezte magát alkalmasnak egy ilyen munkára, végül elvállalta, s egy meghatározó, nagyon népszerű score-t produkált. Karrierje csúcsán kérte fel Robert Redford A milagrói babháború zenéjének megírására, ahol latinos dallamokat vegyített jazzel, s bár a score nem annyira meghatározó és kiemelkedő, mint néhány más alkotása, ám mégis ez hozta el számára az Oscart, illetve egy újabb Grammyt.

Grusin a kétezres években már szinte teljesen visszavonult, s csak nagy ritkán alkotott. Pár tévés megbízás mellett egy mozis munkával jelentkezett, a 2006-os A szerencse foglyai azonban nem lett egy emlékezetes munka. Lassan a szólólemezekkel is leállt, manapság pedig már teljesen elhagyta a showbiznisz világát. Több egyetem díszdoktora, van egy fiatal jazz-zenészeket támogató alapítványa, s olykor még koncertezik is.
Gregus Péter
2016.10.09.
2016.10.09.