„Nagyon későn kezdtem, és az, hogy zenész leszek, csak a legtitkosabb álmaimban szerepelt. Most csak és kizárólag a zenéből élek, ennél többet nem kívánhatok magamnak!”
A hazai elektronikus zenei élet egyik meghatározó alakja eredetileg a képzőművészeti ágon képzelte el jövőjét. Azonban érdeklődése hamar megváltozott, és Commodore 64-es gépével felszerelkezve a '80-as években kezdett el Basic-ben zenét programozni. Autodidakta módon tanult zongorázni, de járt jazztanszak-előkészítőre is, ám az akadémia helyett végül más irányt vett pályája. Első zenekarában még csak blues-feldolgozásokat játszott, de a Gardedrobe nevű formációban már önálló (főként acid-jazz) dalokkal jelentkezett. A csapat egyik dala felkerült többek közt a Future Sound of Budapest Vol. 3. című albumra, és a „kolléga” Yonderboi-jal közös Zságer-project, a Trevira Modern két dala is szerepelt az amerikai Las Vegas-sorozat epizódjaiban.
A fordulópont Yonderboi Shallow and Profound című albumának megjelenése után érkezett el. A Yonderboi Quintetben addig „csak” billentyűs szerepet ellátott zeneszerző elérkezettnek látta az időt, hogy kilépjen a háttérzenész-kategóriából, és a szerzemények már az ő ötletei alapján épüljenek fel. Így állt össze a Zagar, a Quintet néhény korábbi tagjából, akik Kovács Andor gitáros, és a lemezjátszó-felelős Dj Bootsie voltak. Kiegészültek Lázár Tibor dobossal, és több „félállandó” taggal (Kutzora Edina, Ligeti György), majd kiadták a Local Broadcast című albumot, mely nagy közönség-, és kritikai sikereket ért el világszerte. Innen egyenes út vezetett Török Ferenc Szezon című alkotásáig, mely egyben a Zagar első filmzenéje.
Zságer Balázs más produkciókban is jeleskedett. Ő volt a társ-producere Kamarás Iván színész szólóalbumának, és a ghánai származású Sena lemezének. Remixeket is készített, többek közt Deutsch Gábornak, az Amorf Ördögöknek és Pete Walshe-nek. Érdeklődési köre meglehetősen széles látókörben mozog. Chopintól Prokofjevig, és a Kraftwerktől a Depeche Mode-ig érték hatások, míg kedvenc filmzeneszerzői közt Philip Glass, és Goran Bregovic neve egyaránt megtalálható.
A Zagar 2004-ben a Szigeten (ahol minden évben jelen van) az elektronikus zenében alkotó indiai tablamester, Talvin Singh előtt lépett fel, míg 2005-ben a finn Jimi Tenor Big Band előzenekara volt. Önálló koncertekben sem szűkölködnek a rajongók, legyen szó akár nyári fesztiválokon, akár különféle szórakozóhelyeken történő fellépésről. A külföldi koncertek megemlítése sem elhanyagolható: a holland Eurosonic fesztiválon például 150 ország zenekara közt ők képviselték Magyarországot. A zenésznek és zenekarának a világ különböző pontjain (többek közt Olaszország, Hollandia, Anglia, Németország, Ausztria, Oroszország) volt lehetősége megmutatni, hogy hazánkban is lehetséges világszínvonalú produkcióval előállni.
Bíró Zsolt
2005.08.14.