„Egy filmhez olyan zenét kell írni, amelyik korszerű, amelyik közönségbarát, amelyiket a producer nem visszadobja, hanem isteníti.”
Pityke őrmester, Vuk: a nyolcvanas évek hajnalának két ikonikus rajzfilmfigurája, melyek közös pontja, hogy történeteik aláfestéséről Wolf Péter gondoskodott, aki filmzenéi mellett többek között a komolyzenei világban, valamint a popzene területén is ismert, nem utolsósorban pedig ő hangszerelte a Liszt Ferenc Kamarazenekar számos előadását, illetve Isaac Stern Kreisler című albumát. A szerző a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola és Gimnáziumban, a Zeneakadémián, illetve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen folytatta tanulmányait, a muzsika azonban már rendkívül fiatalon, zenész édesapjának, illetve énekesnő édesanyjának köszönhetően ragadta magával: „A játékszerek között otthon az első helyen szerepelt a zongora, amely mint tárgy elvarázsolt, hiszen alá lehetett bújni, a billentyűkkel mindenféle vicceket lehetett csinálni. A zenével való ismeretségem tehát talán az anyanyelvvel való ismerkedésemmel egy időben indult” – emlékezett vissza.
Iskolaéveit 1970-ben megszakította, mert az előző évben billentyűsként csatlakozott a Hacki Tamás által vezetett ex-Antiquis formációhoz, mellyel a világ számos pontján nyílott lehetősége koncerteket adni. A jazz, illetve a komolyzene világában folyamatosan jelen lévő szerző a koncert- és hangversenytermek mellett először a Magyar Rádió megkeresésére kezdett el új irányba indulni, majd Orosz István Kossuth-díjas grafikusművésznek, animációsfilm-rendezőnek köszönhetően belekóstolhatott a mozgóképek világába is. Az 1977-es Csöndet követően a rajzfilmesek kézről kézre kezdték adni a komponistát, aki ennek eredményeként ismerkedett meg többek között Dargay Attilával, a Vuk rendezőjével. „Én a Vukot nagyon-nagyon szeretem. Azt gondolom, hogy kiállta az idő próbáját, kevés olyan magyar film van, amelyik bő harminc évvel a születése után is annyi nyelven ennyire ismert lenne” – mesélte a szerző, aki többek között olyan filmek, illetve szériák muzsikáját is jegyzi, mint az Öregberény vagy a Szabó Magda azonos című kötetéből készült Tündér Lala.
A filmekkel, illetve az ex-Antiquisszal kapcsolatos munkássága mellett Wolf Péterhez olyan dalok köthetőek, mint például a „Most kéne abbahagyni”, a „Könnyű, mint az 1x1”, valamint természetesen a „Vuk dala”, szerzeményeit pedig olyan művészek énekelték, mint Szécsi Pál, Máté Péter, Cserháti Zsuzsa, Sass Szilvia, Hernádi Judit, Koós János vagy Haumann Péter. Ő szerezte továbbá a Nizsinszkij balettzenét, mindezeken felül pedig zongorára éppúgy írt versenyműveket, mint oboára, fuvolára és hegedűre. A dublini Eurovízió Fesztivál karmestereként is számon tartott művész rendkívül gazdag életművel rendelkezik, melyet a szakma 1995-ben Fényes Szabolcs-díjjal, 2001-ben Pro Urbe Emlékéremmel, 2005-ben pedig Erkel Ferenc-díjjal ismert el. A mai napig aktív zenészről – aki saját bevallása szerint továbbra is örömmel írja szimfonikus zenekarokra és szólistákra kortárs komolyzenei műveit –, nemcsak aktuális munkái révén hallhatunk, hanem szerzői estjein is találkozhatunk vele.
Kulics László
2016.05.26.