A brit és amerikai telephellyel egyaránt rendelkező Decca Records a világ négy legnagyobb piaci részesedéssel büszkélkedő hanglemezkiadóinak egyike (a másik három a Sony-BMG, a Warner, valamint az EMI). A cég alapítása óta számos zenei műfaj képviselőitől (népszerűtől és kevésbé ismerttől egyaránt) jelentetett már meg albumokat, napjainkban pedig elsősorban a Broadwayen elhangzó zenék, illetve a klasszikus művek kiadásának területén tekinthetünk rá abszolút piacvezetőként.

Bár az Angliában eleinte nehézkesen beinduló Decca fejlődése gyors volt és látványos (hiszen rövid időn belül a világ második legnagyobb hanglemezkiadójává vált, és gyakran a "The Supreme Record Company" jelzővel illették), az Atlantic Records és a Polydor 1966-os társulásával kulcsszerepe az amerikai területen igencsak megingott: ezen kollaborációnak köszönhetően több ügyfelét is elvesztette, hiszen már nem csak ők voltak képesek "házon belül" elrendezni a két kontinensen történő terjesztést. A Decca válasza erre többek között egy új, eddig kiaknázatlan terület meghódítása volt: Deram Records néven létrehozták az első olyan brit céget, amely kimondottan a progresszív és alternatív művészek szerzeményeire összpontosított. Ezen kívül pedig a sztereó hangzású kiadványok megjelentetése terén is igyekezett az élvonalban maradni (1954 májusától ugyanis könnyű- és komolyzenei műveket egyaránt képes volt sztereóban kiadni, mellyel Európában az első, a világon pedig a második voltak – az RCA Victor csupán három hónappal körözte le őket), miközben egy olyan négycsatornás hangrendszert fejlesztett ki, amely a mai surround egyik korai változata volt.
A legtöbb ilyen céghez hasonlóan a Decca Records is számos terjesztésről, kölcsönös együttműködésről, és más egyebekről szóló szerződést kötött már meg, illetve bontott fel (többek között az MCA-vel is) az előrehaladás érdekében. Jelenleg Decca Music Groupként (ismertebb nevén: Universal Music Classics Group) szerepel a piacon, amely cégcsoport a Decca Records – ECM Records – Deutsche Grammophon – Philips Records négyesből alakult 1999-ben.
A kiadó az ötvenes évektől kezdve foglalkozik a filmzenékkel. Az elmúlt évtizedek során a legnagyobb mérföldkőnek a 80 nap alatt a Föld körül aláfestése számított Victor Youngtól, amelyet 1958-ban jelentettek meg sztereóban, ami akkoriban még igencsak kuriózumnak számított. A Decca fejlődése ebben a szegmensben is megfigyelhető, hiszen az elmúlt időszakban ebből a piacból is egyre jelentősebb részt tudhat magáénak: John Barrytől, Jerry Goldsmith-től, James Hornertől, Michael Nymantól, Alan Silvestritől, James Newton Howardtól, John Williamstől, Hans Zimmertől és Michael Kamentől egyaránt adott már ki aláfestéseket, valamint koncertanyagot tartalmazó korongokat.
A Decca Recordsról bővebben a kiadó hivatalos honlapján tájékozódhatnak az érdeklődők.
Kulics László
2007.12.08.
2007.12.08.