Peter Jackson J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című háromkötetes regénye nyomán készült grandiózus trilógiája 2001 decemberében kezdte meg világhódító útját az első résszel, A Gyűrű Szövetségével, majd annak sikere az évenként érkező folytatásokkal (A két torony, A király visszatér) nemcsak megismétlődött, hanem még tovább fokozódott. A széria komponistája, az egykoron főként horrorok és thrillerek aláfestéseiről elhíresült, s ezáltal a filmzenerajongók körén kívül viszonylag ismeretlennek számító Howard Shore ennek köszönhetően egycsapásra a világ egyik legismertebb zeneszerzőjévé vált, s a három részhez fűződő többéves munkájának eredményét számos rangos kitüntetés mellett az Amerikai Filmművészetek és -tudományok Akadémiájának tagjai (az első és harmadik rész kapcsán) Oscar-díjjal is jutalmazták. (Ellentmondásos módon a második rész zenéjét arra a szabályra hivatkozva nem jelölték, hogy a Legjobb eredeti filmzene-kategória jelöltje nem lehet egy olyan folytatás aláfestése, amelyben az első rész témái is felhangzanak...a harmadik részre persze meggondolták magukat.)
Shore a trilógia muzsikájának elkészítése után úgy döntött, hogy annak legemlékezetesebb momentumait kiemelve a hangversenyterembe viszi művét, s John Mauceri karmester közreműködésével a több mint tizenkét órás zenei anyagból összeállította a hatfelvonásos, 114 perces koncertművet, a The Lord of the Rings Symphony: Six Movements for Orchestra and Chorus-t. A siker ezúttal sem maradt el: a darabot az új-zélandi Wellingtonban 2003. november 29-én megtartott világpremier óta eddig négy kontinensen több mint hatvan alkalommal adták elő.

A mai napig tartó koncertkörút egyik állomása Ausztria legnagyobb show- és sportcsarnoka, a bécsi Wiener Stadthalle volt, melynek D épületében április 13-án csendült fel a szimfónia. A multifunkcionális épületkomplexum a Budapest Sportarénához hasonló épületegyüttesekből tevődik össze, amelyekben fennállása óta koncerteket éppúgy rendeztek már, mint különféle sporteseményeket.
Az eseményre ellátogatott közönség az előcsarnokban néhány karakterrel is találkozhatott (mint például a Fekete Lovassal vagy tündékkel), továbbá a franchise-nak köszönhetően lehetőség nyílott néhány, a filmhez kötődő termék, valamint egy negyvenoldalas, igen igényes és részletes műsorfüzet megvásárlására is. Ez utóbbiban nemcsak a koncerten felcsendülő tételek, hanem a komponistával, az itt közreműködő zenészekkel és Tolkiennal kapcsolatos információk is megtalálhatóak voltak – természetesen német nyelven.
A koncert első felében Markus Huber vezényletével (aki számos országban lépett már pódiumra ebben a szerepkörben), valamint a Radio-Symphonyorchester Wien, a Wiener Sangerknaben és a Wiener Singakademie közreműködésével A Gyűrű Szövetségéből hangzottak el tételek. A zenekar játékát és a kórus több nyelven (úgymint a Tolkien által megalkotott quenya, sindarin, khuzdúl, adúnaic, black speech, valamint a régi és a modernkori nyelvjárásnak megfelelő angol) íródott énekét az előadók mögött elhelyezett vásznon Alan Lee és John Howe illusztrációi kísérték, amit a szimfónia számára állított össze Davy Frankel vágó. Mindezt egy fényjáték színesítette, mely során a hobbitok témájánál és a könnyedebb hangvételű daraboknál (például a "Concerning Hobbits" és a "Many Meetings" esetében) fehér, illetve kékes színnel világították meg a zenekart, a sötét erőket és a küzdelmet szimbolizáló dallamok (úgymint a "A Knife in the Dark" vagy a "The Bridge of Khazad-Dum") során pedig vörössel. E három szín és a kivetített képek sora együttesen egy igen sajátos és rendkívüli élményt biztosított a közönség számára.
Az est második részében A két torony, illetve A király visszatér aláfestéseinek szemelvényei kerültek terítékre két-két felvonásban. Az olyan tételek szólórészei, mint például a "Forth Eorlingas", az "Isengard Unleashed" vagy az "Into the West" Kaitlyn Lusk énekesnő előadásában voltak hallhatóak, aki Huberhez hasonlóan számos alkalommal lépett már színpadra és aratott sikert úgy, mint a szimfónia szopránja. Érdekes, hogy a második felvonás eredetileg gyermek által előadott énekre megírt – és a filmzenei CD-ken Ben Del Maestro által előadott – tételeit már nem merték úgy gyerekre bízni, mint a "The Breaking of the Fellowship" esetében, de Kaitlyn Lusk ezek esetében is remekül hozta a hangulatot. Ez a többi közreműködőre éppúgy érvényes, ugyanis némely tétel előadása közben (mint például a "Treebeard", az "Evenstar" vagy a rendkívül dinamikus "The Bridge of Khazad-Dum" során) többször is beleborzongtunk a hallottakba.

A hosszú percekig tartó tapsviharral záruló, valóban nagy és felejthetetlen élményt nyújtó előadásnak azért volt egy-két apró hibája is. Az első és legfontosabb, hogy az épület küzdőtere akusztikailag nem igazán alkalmas egy komolyzenei előadásra, s mivel a zenekart és a kórust is hangosították, az élőzene varázsa bizonyos értelemben elveszett – éppúgy, mint a Budapest Sportarénában megrendezett Ennio Morricone-koncerten. A másik két, számomra negatív élmény azonban szerencsére már nem az előadással kapcsolatos: az egyik, hogy a koncert előtt és a szünetben popcornt, illetve sört is lehetett vásárolni, ami egyáltalában nem volt méltó az előadás szelleméhez, színvonalához, a másik, hogy a közönség számos tagja az alkalomhoz illő öltözék helyett "gyűrűkurás" pólóban és könnyed, utcai viseletben jelent meg.
Mindent összevetve, kifejezetten örülök annak, hogy ez a szimfónia Bécsben is előadásra került, hiszen ezáltal a hazai rajongók számára is elérhető közelségbe került. Nálam, aki ezidáig nem igazán tartottam figyelemreméltónak Középfölde történelmének aláfestését, elérte azt, amit titkon reméltem: az élőzene varázsa olyannyira megragadott, hogy mostanra teljesen megváltozott a véleményem, és Howard Shore ezen munkája előtt is tisztelettel emelem meg kalapom.
Kulics László
2007.04.19.
2007.04.19.
vezényelt: Markus Huber
előadta: Radio-Symphonyorchester Wien, Wiener Sangerknaben, Wiener Singakademie
közreműködött: Kaitlyn Lusk (szoprán), Sibylle Richards (alt), Gerhard Hengst-Denner (bariton)
rendezte: Attila Glatz Concert – Promotion Canada, IMaGE Performing Arts Promotion GmbH
helyszín: Bécs, Wiener Stadthalle, D épület
időpont: 2007. április 13., 19:30
Műsorrend:
The Fellowship of the Rings
első felvonás:
- The Prophecy
- Concerning Hobbits
- The Shadow of the Past
- A Shortcut to Mushrooms
- The Old Forest
- A Knife in the Dark
második felvonás:
- Many Meetings
- The Ring Goes South
- A Journey in the Dark
- The Bridge of Khazad-Dum
- Lothlorien
- Gandalf's Lament
- Farewell to Lorien
- The Great River
- The Breaking of the Fellowship
szünet
The Two Towers
harmadik felvonás:
- Foundations of Stone
- The Taming of Sméagol
- The Riders of Rohan
- The Black Gate Is Closed
- Evenstar
- The White Rider
- Treebeard
- The Forbidden Pool
negyedik felvonás:
- The Hornburg
- Forth Eorlingas
- Isengard Unleashed
- Gollum's Song
The Return of the King
ötödik felvonás:
- Hope and Memory
- The White Tree
- The Steward of Gondor
- Cirith Ungol
- Andúril
hatodik felvonás:
- The End of All Things
- The Return of the King
- The Grey Havens
- Into the West
Külön köszönet Franz Tvarocskának és Martin Brandlnek a közreműködésért.